Geleneksel Tıraş Forumları
Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) (/showthread.php?tid=11889)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Cvp: Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) - manuple - 19/02/2020

YAZAN: @eggman 13/03/2012, Saat: 01:17

Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür:

Arkadaşlar BB'de gördüm paylaşayım dedim.Zaten çoğumuz öyle yada böyle buna benzer bir yöntem kullanıyoruz.Ancak yeni arkadaşlarada fikir vermesi açısından yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

1. Köpürtme için kullanacağımız tası sıcak suda tutuyoruz.

2. Fırçamızı en azından birkaç dakika bu tasın içine koyuyoruz bu sırada duş alınabilir.

3. Sabunun üzerine bir çay kaşığı su koyarak üzerinde bekletin birkaç dakika.

4. Fırçayı tastan çıkarıp iyie sıkın ve birkaç kerede sallayın.

5. Sabunun üzerine koyduğunu bir maiktar suyu biraz önce içi su dolu olan tasa boşaltın.

6. Fırçayı hafif ve orta kuvvetle dairesel hareketler yüklemeye başlayın. Fırçanın kenarları dahil her yerini kullanmaya çalışın. Kıvamlı bir tabaka elde edene kadar devam edin.Baloncuk varsa fazla su var demektir köpükte.Fırçayı sabunun üzerinden geçirdiğinizde gözle görülür bir değişiklik olana kadar yükleyin. Fırça yüklendikçe sabunu çekiyor gibi hissedeceksiniz bu olana kadar devam edin.Sabunu yüklemek fırça kalitenize göre 15 saniyeyle 1 dakika arasında değişecektir.

7. Fırçaya bakın,eğer kıllar birleşiyorsa yükleme tama.

8. Bu aşamada yüzde köpürtmeyi seçebilirsiniz ya da biraz önceki tasta köpürtebilirsiniz.

9. Gerektiği zaman birkaç damla su ekleyin.

Cvp: Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) - manuple - 19/02/2020

YAZAN: @ilkerxxx

Ben sabun bastığım kapta köpürtüyorum. Mesela arko plastik kapta cella cam kapta basılı hangisi ile tıraş olacaksam fırçama ve yüzüme gereken ön hazırlığı yaptıktan sonra fırçayı sabunun kendi üstünde köpürtmeye başlıyorum ortalama 15 saniye bu işlemi yaptıktan sonra yüzümde köpürtmeye devam ediyorum harika oluyor.

Sabunu başka bir kapta köpürtünce istediğim verimi alamıyorum. Sabun heba oluyor sanki kaydırıcılığıda gidiyor.

Fırçayı sabunun üstünde köpürtünce sabun çabuk biter ekonomik olmaz gibi geliyor insana ama hiçte öyle olmuyor. Aksine diğer türlü köpürtünce daha çok sabun ziyan oluyor. İdeal köpüğü yaklamak için habire sabun ekliyorum.

Yani köpüğün bol olması dolgun olması bir şey ifade etmiyor kaydırıcı özelliğinin de olması gerekiyor. Ayrı bir kapta dolgun kocaman bir köpük yapabilirsiniz ama içi boş fason köpük olabilir. Jilet gerektiği gibi kaymaz yüzünüzde ve yüzünüzü de yeterince nemlendirmez.

YAZAN: @pars 13.05.2012

WTG,WTG,ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri

Yurtdışı forumlarda sıklıkla karşılaşılan WTG, XTG, ATG tıraş teknikleri hakkında naçizane bilgimi paylaşmak ve bu vesileyle geleneksel ıslak tıraşa yeni başlayan arkadaşlara ya da uzun süredir geleneksel ıslak tıraş olup da bu hususa dikkat etmeyen arkadaşlara yardımcı olmak adına böyle bir yazı hazırlama ihtiyacı duydum.

Efendim öncelikle belirteyim ki ben öyle uzun yıllardır ıslak tıraş ile ilgilenen birisi değilim. Oldukça yeni sayılırım. Bu nedenle peşinen belirteyim de hatamız olursa affola. Yanlışımızı düzeltmek adına müdahaleden de çekinmeyin ki hep beraber doğru yolu bulalım.

Sakal yapımız tıpkı diğer birçok konuda olduğu gibi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Sakalınızın çıkış yönünü bilmek, kendi yüzünüzü tanımak, sorunlu bölgeleri tespit etmek size daha az tahriş ve daha pürüzsüz bir tıraş sağlama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Sakalınızın yönünü bilmeden yukarıdan aşağıya tek yönde ya da çapraz tıraş olmanız yüzünüzün her noktasında aynı seviyede tıraş sağlamaz. Bu nedenle yapılacak ilk iş bir yüz haritası çıkarmak ve ondan sonra da bu bölgelerin kesilme işlemlerini bir sıraya koymak olacaktır.

Ben örnek olsun diye kendi yüz haritamı hazırladım. Sonra da kendi tıraş sıramı oluşturdum. Aşağıdaki linkten siz de kendi yüz haritanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Bu arada programı birbirlerine tıraş tekniklerini açıklamak amacıyla hazırlayan straightrazorplace.com 'dan TheBaron arkadaşa da kendisini tanımasam da hatta muhtemelen hiç haberi olmayacak olsa da buradan teşekkürler.

http://www.pbjsite.com/shave/whiskarmap/

Buradan direkt oluşturmak yerine bi çıktı alıp elle daha detaylı da oluşturabilirsiniz. Skal yönünü tespit için ben bir parça pamuk kullandım. Pamuğu hareket ettirmekte zorlandığınız yön sakal çıkış yönünün tersidir. Pamuğun sakallarınıza takıldığını da görebilirsiniz. Elinizle de tespit eebilirsiniz. En azından 2-3 günlük sakalla yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız.

Sakal yönlerimizi belirledikten sonra iş hangi sıra ile tıraş olacağımızı belirlemeye geldi. Bunun için de yüzünüzün önce bir tarafı, sonra diğer tarafı olarak ikiye ayırın sonra kolayınıza gelecek şekilde sıralayın. Birkaç defa bu haritaya bakarak tıraş olursanız zaten eliniz alışacak, en fazla 5-10 tıraştan sonra da bilinçaltınıza yer edecek otomatik olarak eliniz doğru yönlerde hareket edecektir.

Şimdi gelelim WTG, XTG, ATG mevzusuna.Bunlar tamaen sakalın çıkış yönüne göre tıraş etme yönlerini ifade etmek için kullanılan kısaltmalardır ve başlangıç için ideal tekniklerdir. Daha sonra blade buffing ve J hook gibi ileri teknikler uygulanabilir.

WTG : The with the grain pass : Sakalın çıkış yönü ile aynı yönde geçiş.

XTG : The across the grain pass: Sakalın çıkış yönüne dik geçiş.

ATG : The againist the grain pass : Sakalın çıkış yönünün tersine geçiş.

Ben genelde 2,5 perdede tıraşımı tamamlarım. 1 WTG, 1 XTG ve kontrol ettikten sonra elime gelen yerlere ters XTG. Vaktim bol ise özellikle pazar akşamları 1 WTG nin ardından birbirine ters yönlü 2 XTG. ATG ise birkaç defa denemiştim ama tahriş yaşama ve kıl dönmesi ihtimalinin fazlalığından ve ATG yapmadan olduğum tıraştan memnun kaldığımdan çok ihtiyaç duymuyorum. WTG için yaklaşık 30 derecelik açı genelde uygunken XTG için açıyı biraz daha azaltıyorum. Genel olarak sorunlu bölgem çok fazla olmasa da birkaç bölgede ufak çaplı direnişçilerim var ama artık yerlerini bildiğim için benden kaçamıyorlar.

YAZAN: @MNT 18.06.2013

Tahrişi önlemenin ilk kuralı soğuk traş.

Banyodan sonr özellikle soğuk traş. Bastırmadan merkürü kendi ağırlığına bırakarak iki perde düz ve tersten alırsanız 1-2 hafta içinde tahriş sıfıra inecektir. sabun ama kaliteli sabunu tercih edebilirsiniz.

iyi bir porsuk fırça ile (süper badger mesela). önden krem yahut traş öncesi bir jel olabilir çok faydası var. akşam yatmadan önce alnınız dahil tüm yüzünüze traş sabunu masajı yapın fırçayla cildiniz pürüzsüz bi hale gelecek. En basit anlatımıyla bunlar.

YAZAN: @PARS 18.06.2013

Tahriş

1- Feather iyi jilettir fakat biraz agresiftir , perma da iyi jilettir ama size iyi geleceğinin garantisini kimse veremez. Zaman herşeyin ilacıdır, sabırlı olun, forumu bol bol okuyun, soru sormaya çekinmeyin.

2- Ben sabun tercih edenlerdenim lakin bu soru hep tartışılmış kesin bir sonuca varılamamıştır. Jel seçeneğini derhal eleyebilirsiniz. Diğerleri hususunda tercih için yine zamana bırakmanızı tavsiye edeceğim.

3- Bu foruma üye olanların büyük bir çoğunluğunun cildi hassastır. Sonradan bu oran oldukça azalmaktadır, çünki birçok arkadaş doğru tekniği ve yöntemleri keşfedince cildinin o kadar da hassas olmadığını anlamaktadır. Zamanla bu üyeler çatır çatır ATG yapar hale gelmektedir. ATG ne derseniz sizi şöyle alayım:
http://www.geltir.com/thread-813.html

Bileğiniz muhtemelen kartuşlu alet kullanımına alışkın olmaktan dolayı afedersiniz kütük gibidir şimdi, bırakın zaman çözsün derdinizi bu arada pratikten önce bol bol teorik, yani forumu okumaya devam. Zamanla bileğiniz alışacak yumuşayacak, bu geçiş bir anda olmayacaktır, sabrediniz.

4. Yardımcı ekipman için forumun ilgili bölümlerinde birsürü inceleme var sabundur fırçadır tıraş öncesi-sonrasıdır okumaya devam, Pakette pişmiş armut: (yerli kalburüstü ürünlerden seçmece)
sabun: Arko stick
aftershave: nivea sensitive balsam
jilet: perma-astra
fırça: jaguar domuz kılı fırça
Sonra kendinize daha iyi bir takım toplarsınız, istemeseniz de toplayacaksınız zaten. Big Grin

5. Yaka bölgenizin tahriş olmasının birkaç muhtemel sebebini sıralayayım:
a. Tıraş olurken fazla bastırıyorsunuz, muhtemelen kartuşlu kesmiyor, zorlayınca tahriş ediyor. (kartuşu bırakın)
b. merkur makinanızla açıyı ayarlayamayıp ve de bastırdığınızdan feather gibi agresif jilet nedeniyle derinizi de kazıyorsunuz. (bastırmamaya çalışın, bastırmadığınızı düşündüğünüzde bile bastırmamaya çalışın)
c. Aftershave olarak kullandığınız ürün yeterli koruma sağlamadığından gömleğinizin/kıyafetinizin yakası bu bölgeyi tahriş ediyor.(nivea sensitive tarzı daha iyi koruma sağlayan bir aftershave kullanımı ile yakanızı birazcık gevşetmek yardımcı olacaktır.)
d. Köpüğü düzgün hazırlayamıyorsunuz bu nedenle yeterli koruma sağlamıyor.
Arko stick i tasa basın. Fırçanızı sıcak suya bırakınca sabunun üzerine de bir miktar sıcak su dökün 3-4 dakika bekledikten sonra sabunun üzerindeki suyu döküp fırçanıza 30-45 sn dairesel hareketlerle sabun yükleyin. Sonra bu sabunu en az 1 dakika ayrı bir tasta dairesel hareketlerle kıvamlı bir köpük haline getirin.(biraz video izleyin, faydalı olacaktır)

Kabul ediyorum hepsi bir anda olsun istiyorsunuz ama sadece sabredin.

YAZAN: @Kokopelli 15/02/2020, Saat: 11:31

Aliexpress taşlarının grit değerleri ne yazık ki öyle üzerinde yazdığı gibi cikmayabiliyor.

Elimdeki 2000-5000 taş mesela Makita 1200 grit tasin yanına yaklaşamıyor. Daha çok 500-1000 gibi asindiriyor mesela.

Elinizdeki 10000 grit taştan sonra pastalı kayış, pastalı balsa plaka veya hiçbirşey olmasa gazete kağıdıyla son patlatmayı yapmanız gerekebilir.

Japon mali bir seramik taş olsa 10000 grit ile rahat rahat tıraş olabilmeniz lazım.

YAZAN: @Taskind 16/03/2016, Saat: 12:41 (Son Düzenleme: 20/09/2019, Saat: 14:19, Düzenleyen: onurcakmak.)

Forumdaki bir komşumdan geçen günlerde iki tane gold dolar ustura aldım. Gold dollar usturalar çin malı usturalar. Daha önce hiç kullanmamış ve görmemiştim.

Yabancı forumlarda kullananlar vardı , bazısı idare eder, bazısı berbat diyorsa da ortak görüş genel seviyede oldukları yönündeydi. Ana sorunları, alman usturalarında 100 tanesinde 1 inde çıkabilecek fiziksel sorunların, bunlarda ancak birinde çıkmamasıydı

Neyse arkadaştan aldığım usturalarda da aynı problemler vardı, yapısal olarak taşa tam temas etmeme, bazı yerlerde yükseklik , bazı yerlerde alçaklık gibi.

DMT elmas taş ile toplam yarım saati aşan bir uğraşmadan sonra ikisi de halloldu ve chosera 1000k, ardından naniwa ss 3000-8000-12000 ve sheuiro gokumyo 20000 taşlarıyla honlama işlemi bittiğinde, gördümki, bende olan birçok 100 dolar seviyesindeki usturalardan çok daha iyi bir tıraş sunuyorlar, ağırlıkları ve dengeleri de yerinde sıkıntı yok.

Tek tıraşta karar vermeyeyim diye bir süredir dönüşümlü olarak onlarla tıraş oluyorum. Çok memnunum. izbe komşuma teşekkür ediyorum.

YAZAN: @Lord Sparhawk

Yaprak Jiletlerin Değerlendirilmesi

https://tiraskeyfim.blogspot.com/2011/10/yaprak-jiletler.html

Jiletlerin Üstündeki Numaralar

01/12/2011, Saat: 11:07 (Son Düzenleme: 01/12/2011, Saat: 11:18, Düzenleyen: Lord Sparhawk.)

Benim bildiğim bizle alakası yok, üreticinin kontrolü için. Jiletlerin şekli verildikten sonra uzun şeritler şeklinde taşlar arasından geçerek bilemesi yapılıyor. Dikey olarak altlı üstlü 4 taş arasından geçiyor dolayısıyla da 4 yanak da aynı anda bilenmiş oluyor. Üretici üretim sırasında belirli sayıda bir, bir adet jileti alarak teste tabi tutuyor. Kontroller sırasında herhangi bir yanağın kötü bilenmiş olduğunu bulursa, numarasına bakarak o tarafın ilgili biley taşını görüyor ve o taşı değiştiriyor.

Eğer bunu yapmasalar bir sorun olduğunda tüm taşları yenilemeleri gerekir ki bu da oldukça maliyetli olurdu. Onun yerine ilgili yüzey numarasını bilemiş olan taşı dğeiştirerek ekonomi yapıyorlar.

Aşağıdaki videoda feintechnik firmasının croma jiletleri üreim aşamasını görüyorsunuz. 2:20' de alt yanak ve üst yanakların hemen ard arda iki makinede bilendiğini görüyorsunuz. Her birinin içlerinde sağlı sollu ikişer taş var.

Yaprak Jiletlerin Yüzeyindeki Numaralar

01/12/2011, Saat: 11:07 (Son Düzenleme: 01/12/2011, Saat: 11:18, Düzenleyen: Lord Sparhawk.)

Benim bildiğim bizle alakası yok, üreticinin kontrolü için. Jiletlerin şekli verildikten sonra uzun şeritler şeklinde taşlar arasından geçerek bilemesi yapılıyor. Dikey olarak altlı üstlü 4 taş arasından geçiyor dolayısıyla da 4 yanak da aynı anda bilenmiş oluyor. Üretici üretim sırasında belirli sayıda bir, bir adet jileti alarak teste tabi tutuyor. Kontroller sırasında herhangi bir yanağın kötü bilenmiş olduğunu bulursa, numarasına bakarak o tarafın ilgili biley taşını görüyor ve o taşı değiştiriyor.

Eğer bunu yapmasalar bir sorun olduğunda tüm taşları yenilemeleri gerekir ki bu da oldukça maliyetli olurdu. Onun yerine ilgili yüzey numarasını bilemiş olan taşı dğeiştirerek ekonomi yapıyorlar.

Aşağıdaki videoda feintechnik firmasının croma jiletleri üreim aşamasını görüyorsunuz. 2:20' de alt yanak ve üst yanakların hemen ard arda iki makinede bilendiğini görüyorsunuz. Her birinin içlerinde sağlı sollu ikişer taş var.