Geleneksel Tıraş Forumları
Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Tek Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Konu Başlığı: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak (/showthread.php?tid=10285)

Sayfalar: 1 2

Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - Ricochet - 04/04/2019

Merhabalar Abiler,

Tek kademe kelebek aletlerde (örneğin Gillette Slim Twist Vintage) el ile gevşeterek jilet açısı ayarlama işlemini yapanınız var mıdır? Ben bunu, ile ara ara yapıyorum ve jiletin sıkılığında herhangi bir problem olmuyor. Bu konuda tecrübeleriniz nelerdir?

Cvp: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - batmanforever - 04/04/2019

Gillette Slim Twist'in jilet yerleştirme bölümünün yapısı gereği ihtiyaç duyulmuyor diye biliyorum.

Cvp: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - Rigbie - 04/04/2019

Bazi aletlerde cevirip sıktikca jilet yukari asagi oynuyor,bazilarinda ise aci sabit.Surekli ayni verimi alabilmek icin 2.bahsettigim aletleri tercih ediyorum genelde.

Cvp: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - Ricochet - 04/04/2019

(04/04/2019, Saat: 14:37)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gillette Slim Twist'in jilet yerleştirme bölümünün yapısı gereği ihtiyaç duyulmuyor diye biliyorum.

makine bunun siyah saplı olanı ve jilet açısı sıkılık azalması olmaksızın(belirli bir noktaya kadar tabii) değişebiliyor.
https://picclick.com/Vintage-Slim-Twist-White-Handle-Gillette-L3-Made-253811832487.html

Cvp: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - batmanforever - 04/04/2019

(04/04/2019, Saat: 15:20)Ricochet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: makine bunun siyah saplı olanı ve jilet açısı sıkılık azalması olmaksızın(belirli bir noktaya kadar tabii) değişebiliyor.
https://picclick.com/Vintage-Slim-Twist-White-Handle-Gillette-L3-Made-253811832487.html

Anladığım kadarıyla siz kapakaları gevşeterek jiletin açısını dengelemeye çalışıyorsunuz. Bu yöntem pek tavsiye edilmiyor.
Jileti yerleştirdikten sonra kapakları kapatmak için çevirme yüzüğünü sonuna kadar çevirmeniz gerekiyor.

Kullandığım Gillette Slim Twist:
25f3bxz.jpg

Cvp: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - Soner - 04/04/2019

Feather populer de söylediğinizi birkaçkere yapmıştım agresifliği biraz artıyor az gevşetince.

Cvp: Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - Ricochet - 04/04/2019

(04/04/2019, Saat: 15:54)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladığım kadarıyla siz kapakaları gevşeterek jiletin açısını dengelemeye çalışıyorsunuz. Bu yöntem pek tavsiye edilmiyor.
Jileti yerleştirdikten sonra kapakları kapatmak için çevirme yüzüğünü sonuna kadar çevirmeniz gerekiyor.

Kullandığım Gillette Slim Twist:

Evet, söylediğiniz gibi kapakları gevşeterek kullanıyorum, tabii makul bir yöntem olmadığını düşünüyorum ben de sizin gibi fakat bu gibi aletlerde agresifliği değiştirmek adına, elzem olmamakla birlikte uygulanabilir bir yol gibi duruyor.

(04/04/2019, Saat: 16:27)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Feather populer de söylediğinizi birkaçkere yapmıştım agresifliği biraz artıyor az gevşetince.

Evet, benim de uygulama amacım budur, özellikle daha az keskin jiletlerde agresifliği arttırmak için.

(04/04/2019, Saat: 16:41)Ricochet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet, söylediğiniz gibi kapakları gevşeterek kullanıyorum, tabii makul bir yöntem olmadığını düşünüyorum ben de sizin gibi fakat bu gibi aletlerde agresifliği değiştirmek adına, elzem olmamakla birlikte uygulanabilir bir yol gibi duruyor.

Evet, benim de uygulama amacım budur, özellikle daha az keskin jiletlerde agresifliği arttırmak için.

Bu yöntemi kullanmak yerine daha agresif bir alet kullanmanız daha mantıklı olmaz mı?

(04/04/2019, Saat: 17:00)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yöntemi kullanmak yerine daha agresif bir alet kullanmanız daha mantıklı olmaz mı?

Tabii ki öyle, fakat başlığı açma nedenim ayarlanabilir aletlere alternatif bir yol olarak kullanılıp kullanılmadığını merak etmemdi. Tıraş içerisindeki geçişler için, jileti sıkı tutabilen bu türden aletlerin el ile gevşetildiği taktirde ayarlanabilir alet işlevi görebildiğini düşünüyorum.

Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak - batmanforever - 04/04/2019

(04/04/2019, Saat: 17:20)Ricochet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tabii ki öyle, fakat başlığı açma nedenim ayarlanabilir aletlere alternatif bir yol olarak kullanılıp kullanılmadığını merak etmemdi. Tıraş içerisindeki geçişler için, jileti sıkı tutabilen bu türden aletlerin el ile gevşetildiği taktirde ayarlanabilir alet işlevi görebildiğini düşünüyorum.

Rahat ve güvenli bir şekilde tıraş olabiliyorsanız sorun yok Smile