Geleneksel Tıraş Forumları
Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. (/showthread.php?tid=11448)

Sayfalar: 1 2 3

Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - Hakann - 27/11/2019

Merhaba,

Hırdavat genel konusu içerisinde @dikdik_s komşumuzun mesajı sonrası bir iki yıldır aklımda olan konuyu sizlere de açmaya, fikir danışmaya karar verdim. Oldukça geniş bir yelpazede üye komşularımız mevcut.

Ben yağmurun bol olduğu Rize'de yaşıyorum. Aracım Toyota Corolla inci beyazı. Egzoz duman isi olmuyor bu vilayette araçlar fakat önce yağmur sonra toz önce yağmur sonra toz döngüsü sürekli tekrar ettiğinden hafif çamurumsu görüntüyle araçlar kirleniyor.

Oto yıkamacılara gitme alışkanlığım neredeyse hiç yok. Araç içine kullandıkları kirden simsiyah olmuş mikrofiber bezleri gördükten sonra Smile.

Sonuç olarak; Rolleyes detailturkiye sitesi gibi forumlara girmişliğim var. Bu araç bakımı da bazılarında oldukça saplantılı bir hobi olmuş. Bende kendi işimi kendim görebilecek kadar fırçasız yıkama şampuanı ve bir orta-üst segment basınçlı yıkama makinesi almak istiyorum.

1-Evim birinci katta, balkondan uzatacağım su hortumu ve elektrik ile kullanmak üzere basınçlı yıkama makinesi almak istiyorum artık. Sık sık yıkamadağımdan dolay araç hep kirli geziyorum.

2- @dikdik_s komşum karcher markası yerine lavor markasını yazmıştı mesajında baktım karcher k7 muadili olabilecek makineler lavor markasında 800-2000 TL bandında mevcut.

3- Haftalık kullanımda işimi görebilecek bir makine tavsiyesi almak istiyorum. Bu makinelerin inceliklerine vakıf üyelerimizden tavsiye beklerim...

4- Karcher'i araştırırken bu makine motor kısımlarının plastik olanı alüminyum vb. gibi metal olanları gibi bir takım teknik detaylara denk gelmiştim. Umarım Lavor markası özelinde bu hususlarda yardımcı olabilecek üyelerimiz vardır.

Konu ilerledikçe bazı diğer sorularımı da iletmek isterim buradan.

Hürmetlerimle...

Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - dikdik_s - 27/11/2019

Kardesim yıkama makinasında Karscher ve Bosch cok bilinsede, onları bir yıkamacıya ver 1 gun dayanmazlar. 2 tane bosch bir tane karcher makina bozmus veya begenmeyip ese dosta hediye etmis biri olarak soyluyorum. Bahsettiginiz Karcher K7 modeli yıkama makinası olarak son tercihim olur neden derseniz tabancasının elektronik aksamla donatılı olması yuzunden. Bu tarz makinalarda metal/pirinc aksam olması, basit olması, guclu olması en onemli tercih ogeleri olmalı. Makinanın oldu tabancasını bozdunuz ki basıma geldi, yedegi 1300 lira degil, 200 lira olmalı.
Karcher in 160bar ibaresi ile sattıgı makinasının bana verdigi hissiyat baska markaların 140-150 barı ayarında.
4000liralık karcher K7,
https://www.trendyol.com/hyundai/hyb-150b-basincli-yikama-makinasi-2000w-150-bar-p-7133103?boutiqueId=376397&merchantId=112154
piyasada yeni tutulmaya baslayan 700 liralık hyundai den inanın guc olarak cok farklı degil.

Lavor f/p olarak cok yuksek verim alabileceginiz makinadır. İspanyol malıdır. Ulkemizde servisi yedek parcası vs. rahat bulunur. Cok ucuz modelleri haric icinde metal/pirinc parcalar kullanılmıstır. Ornek:
https://urun.n11.com/yuksek-basincli-makineler/lavor-vertigo-22-basincli-soguk-arac-yikama-makinasi-150-bar-P323581428

Size 1800watt ve ustu, 150bar civarında her makina isinizi gorur. Yeter ki servis agı yedek parcası olsun.

Daha uzun sureli profesyonel vs. kullanım olsaydı zaten Karcher falan esamesi okunmaz powerwash veya yurdum malı cleanvac adı gecer yıkamacıların piyasasında.

Not: Yıkama makinasında tetigi basılı tutarken, makinayı kapatınız ki icinde basınclı su kalmasın, uzun sure durursa makinayı bozar.

Arac bakımı konusunda bir iki puf noktası:

1- Paslanmıs egzoz ucu, krom parca vs. gibi urunlere kola dokup, ustunu sungerin sert tarafı ile ovabilirsiniz. Bisiklet jantı gibi cok paslı yerlerde aluminyum folyo+kola kullanabilirsiniz. Sonra hafif bir metal parlatıcısı ve ustupu ile silip parlatın.

2- Torpido, plastik aksamlar, cam fitilleri, plastik tampon gibi yerlerde bir deneyin.
-1kutu bebek yagı(biz bebek yagı diyoruz aslında mineral oil der yabancı)
-İcine azıcık badem yagı 2-3ml
-ekstra istenirse (1-2ml) keklik otu yagı.

Torpido sungeri ile bu karısımı istediginiz yerlere surun, biraz bekleyip kuru mikrofiber bez ile guzelce ustunden gecin. Gunesten solmus plastiklerin bile eski rengine kavustugunu goreceksiniz. Bu etki belirli bir sure gecerlidir her bakım urununde oldugu gibi. Cok asınmıs rengi kacmıs plastik tamponlara baska bir cozum var gerekli olursa konusuruz.

Badem yagı deri kaucuk besleyicidir. Keklik otu yagı kaucugu yumusatabilen tek dogal malzeme. Mesela hava filtresi kaucugu sertlesmis, sıcak su icinde kaynatıp %50 isopropil alkol ve keklik otu yagı icinde bekletirseniz yumusar. O yuzden torpido temizleme solusyonu icine biraz ekleyince faydası oldugunu dusunuyorum. Aynı zamanda hafif mentol kokusu var.

3- Kapı fitillerini senede 1-2 kere silikon sprey ile yaglayın bakımını yapın. Buzdolabı fitillerinede uygulayabilirsiniz.(yere gazate kagıdı serin sonra 2 gun kayarsınız)

4- Camlarda kirec lekesi kalıyorsa, camsilin icine beyaz sirke.

5- Neredeyse tum kaliteli markaların doseme temizleyicisini kullanmıs biri olarak, markette satılan kircoz tarzı koltuk halı temizleyicisi en iyi sonucu veren urundur, paranızı arac temizlik marka urunlerine kaptırmayın. Kopurtup fırcalayın, mikrofiber bez ile kurutup silin. Kompresor var ise ayrı bir doseme aparatı var bilyalı harika is cıkarıyor.

6- Sprey hızlı cila urunleri var. Aracınızı yıkadıktan sonra henuz ıslakken sıkıp, ondan sonra kurularsanız koruyucu bir parlaklık veriyor ekstradan.

7- Bu tarz bir ufleyici kaba suyu alırken cok kolaylık saglıyor ozellikle motor bisiklet gibi ince yerleri olan araclarda bir kere kullanınca keske daha once alsaymısım diyebilirsiniz.
https://www.hepsiburada.com/max-extra-mx-5202-elektirikli-hava-ufleyici-emici-550w-p-HBV0000079JFP?magaza=Teknik%20Market

8- Şu bezler muhtesem cıkmıstı, bulabilirseniz aynısından kacırmayın
https://urun.n11.com/bez-ve-havlu/mikrofiber-bez-50x70-kurulama-cila-havlusu-kalin-dokulu-3-adet-P362580576

9- Ozellikle cilalı sampuanı ve nano serisi kremleri cok basarılı olan Newmix urunlerini yabancılara nazaran uygun fiyatları ile tavsiye ederim.
https://urun.n11.com/set-urunler/nano-krem-cilatorpido-kremlastik-kremcilali-sampuan-P361763312

10- Far matlıgı olanlar varsa dis macunu surup guzel ovalayın yumusak bir bez ile kurulayın. Ustune wd40 sıkıp silin. Gecici cozumdur ama bir sure icin ise yarar. Profesyonel far temizligi yapıyoruz diyorlar zımpara yapıyorlar. Onu yapsınlar ama ustune sonra uv dayanıklı vernik atsınlar veya kloroform buharı yapsınlar. Bunları duymamıs birine zaten yaptırmayın.

Aklıma geldikce karman curman yazdım kusura bakmayın.

Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - Hakann - 27/11/2019

@dikdik_s üstadım. Konumuzdaki ürün benim için önemli ihtiyaç durumunda olsa da lüks segmente kalıyor. Bu nedenle tek atımlık kurşunu bol eleyip sık dokumam gerekiyor.

Almışken ki alırsam ocak 15'te alırım sanırım şunu almak istesem doğru tercih olur mu: https://www.lavormakina.com/lavor-vertigo-28-basinçli-yikama-makinası

Marka takıntım olmamakla birlikte konuya vakıf olmadığımdan sizin de bilginiz olduğunu görünce hemen konuyu açmıştım lavor markasını almak istiyorum.

Şikayetvar.com'da üç beş şikayeti var markanın ama reis makine diye ithalatçısını hedef almışlar. Benim yukarıda linkini verdiklerim de sanırım distribitör ve servis hizmeti de veriyorlar.

Hem bu sitede taksit imkanı da yeterli.

Abi yurticinde faturalı aldıgın surece nereden alırsan al, garanti kapsamı aynı. O yuzden begendigin urunu en uygun fiyata nereden bulursan oradan al kardesim hic farketmez.
Vertigo 28 guzel makina, ama 25 modelide senin her isini gorur bak fiyatına hangisi helaline uygun kacarsa dostum.

Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - Samet - 28/11/2019

Bende ufaktan bir öneri yapayım madem; eve alıpta kokusunu beğenmediğimiz herhangi bir sıvı sabunu 20 litrelik kovaya yarım çay bardağı döküyorum, yarım bardakta sirke, artık elime hangisi gelirse elma üzüm beyaz. Aracın kaba kirini duru suyla aldıktan sonra bununla köpürtüp yıkayıp durulayıp kurulayın. Araba ekstradan cilalanmış gibi pırıl pırıl. Uzun zamandır oto şampuanı almıyorum.

Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - 3RD1 - 02/12/2019

Bende kullandığım bir yöntemi söyleyeyim. Araca binerken (benim hiç haz etmediğim) basılan bir bölüm var. Kapı eşiği olarak anlatayım. Burada genellikle çıkmayan bir toz lekesi olur. Bunu da bulaşık deterjanı ile köpürtülmüş bezle siliyorum. Hafif sulu ve köpüklü bırakıp arkasından kuru bir bezle üstünden geçiyorum. Tertemiz oluyor.

RE: Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - FearOfATG - 02/12/2019

(02/12/2019, Saat: 09:39)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende kullandığım bir yöntemi söyleyeyim. Araca binerken (benim hiç haz etmediğim) basılan bir bölüm var. Kapı eşiği olarak anlatayım. Burada genellikle çıkmayan bir toz lekesi olur. Bunu da bulaşık deterjanı ile köpürtülmüş bezle siliyorum. Hafif sulu ve köpüklü bırakıp arkasından kuru bir bezle üstünden geçiyorum. Tertemiz oluyor.
Kapı eşiği = Sinir eşiği Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - mustbe - 02/12/2019

geç kalmış olsa bile kış kendini hissettirmeye başladı cam buğusu içi ne önerirsiniz?

RE: Cvp: Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. - FearOfATG - 02/12/2019

(02/12/2019, Saat: 09:53)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: geç kalmış olsa bile kış kendini hissettirmeye başladı cam buğusu içi ne önerirsiniz?
Buğu için ne denediysem verim alamadım. Fanı cama verip çözüyorum buğu olursa.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...