Geleneksel Tıraş Forumları
Arko'yu Sevmeyenler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ SABUNU, TIRAŞ KREMİ VE TIRAŞ SONRASI CİLT BAKIMI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Tıraş Sabunları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Konu Başlığı: Arko'yu Sevmeyenler (/showthread.php?tid=12704)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Arko'yu Sevmeyenler - Samet - 26/06/2020

Nasılki plastik alet konusu canlanınca kaşıntı tutanlar varsa, bende şu arkoya yorum geldikçe istemsiz geriliyorum. Hatta başlığı arkodan nefret edenler yazacaktım da, tırstım Big Grin
  Aslında farklı bir sürü nedeni var ama aklıma ilk getirdiği şey '90'lardaki pazar günü banyoları, 6-7 li yaşlar. Televizyonda ya Rambo olur ya Rocky, bilemedin Yeraltı Canavarı. Bayılırdım o zamanın filmlerine. Babam, paşa serilirdi koca kanepeye önünde patlamış mısırı, çekirdeği, çayı misler gibi izler, biz üç bebe sıcacık banyodan çıkıp buz gibi holden geçip kedi eniği gibi titreye titreye  ve dahi buram buram demeyeceğim cayır cayır hacı şakir kokusu içinde yeni ısınmaya başlamış yatağına girmeye mecbur  bebeler. Hadi ufaklar uyur giderdi, yada ben öyle sanardım ama bana kapının ardından gelen filmin sesleri zulüm olurdu. Bak yazarken geldi aklıma birde Av(predator) vardı. Sahi çamurun içindeki Dutch ne yapmıştı görememiştim..? Aklıma geldikçe niyeyse babama sinir olurum. Daha aklıma gelmeyen bir sürü film.
  Bunlarla arkonun ne alakası var değil mi ?
  Koku. Öyle bir işlemişki zihne, tüm o sahneleri hatırlarken, hatta hatırlayamazken, sabunun kokusu burnumu sızlatır. Kuruluğu vasatlığı mühim değil, kokusu tüm mesele. Aynı lanet koku...

Sabahın bu vakti evde sessizlik varken konusunun önünde siyah yuvarlağı görünce dayanamadım artık. Sevenlerine, hatta hayranlarına saygım sonsuz, yanlış anlaşılmasın lütfen...
Umudum var. Var bence bu sabundan, yahut kokusundan nefret eden.
Yada var mıdır ?

Arko'yu Sevmeyenler - GecayS - 26/06/2020

Çocukluk yıllarına götürdünüz bizi. Şimdi sorguluyorumda neden pazar günüdür.
Neden pazar günü ilan edilmiş. Haftada bir banyo nasıl yetiyormuş. Neyse bu konuya fazla dalmadan geleyim arko traş sabunu kokusuna.

Ben de sizin gibi Arko ile hiç arası olmayanlardanım. Geltir’den konuştuğum yazıştığım kişilerin bir çoğuna da bunu söyledim.

Kokusunu duyduğum an burnum kaşınır, bir kere hapşırıyorum. Bu yüzden berber traş dönemlerim berberimde fırçam ve bir krem sabunum olurdu.

Sevmedim sevemeyecegim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cvp: Arko'yu Sevmeyenler - İsmetaltan - 26/06/2020

Gunaydinlar olsun, sabah sabah keyifle cocukluguma dondum hele o banyodaki kazanin ufak is kokusu ve legenden tasla doktugumuz su bazen falza sicak olurdu, dayimlarda oldugumuzda sivasta sirayla kim banyo yapacak diye beklerdik.
Hepimizde var samet hocam cocukluktan kalma etkiler sanirim sizde arko olarak bende genel davranis sekli olarak bi sekilde hep yansiyo o zamanki yasananlar bugunumuze bazen bir cogunu farkedemiyoruz bile.
Yazarken uzatmaya meyilli bi yapim var sanirim neler geldi aklima neler de, sen cok yasa guzel keyifli seyler hatirlattigin icin hocam.
Bu arada arko uzunca bi sure geltir zamani baslayana kadar bir fiil kullandigim sabun sevmekle sevmemek arasindayim o kokusunu direk beyaz haci sakir sabuna benzetirim bende, hatta a101 de beyaz sabun kokukulu islak mendil var aman hocam dikkat denk gelirse sakin kullanma.

Cvp: Arko'yu Sevmeyenler - DenizKSK - 26/06/2020

Arko ve Hacı Şakir'den hapşıran bir ben değilmişim demek ki. Big Grin
Ekseriyetle benim de aram yok bu tür kokular ile. Arko'nun tarihsel varlığına ve piyasadaki konumuna (global bilinirliğine) saygım sonsuz. Ama kullanır mıyım? Maalesef hayır Sad
Ek: 1 kapalı kırmızı kutu Arko mutlaka koleksiyonumda durur. Big Grin

Cvp: Arko'yu Sevmeyenler - ekindgn - 26/06/2020

@osaka23 komşumu bu başlık altında direkt ekleyebilirim Smile

Ben Arko sevenlerdenim, hatta çokça yorumum var Arko başlığı altında Smile
Bu başlığı görünce öncelikle çok sevindim, bilmediğim özelliklerini de öğrenebilirim, bende oluşturduğu hissatın başka komşularımda nasıl algılandığını öğrenebilirim / farkına varabilirim diye düşündüm. Bu nedenle @Samet komşuma teşekkür ederim.

Beni geleneksel tıraşa başlatan ve berber kokusu olarak, dizayn, köpüklü adam vb akıllarda kalan herşeyi direkt olarak Arko ile bağdaştırıyorum. Bu bir yandan da kıyaslama olabiliyor: beyaz sabun kokusu rahatsız ediyorsa bu sabun size göre olmaz, Arko gibi diyebiliyorum. Ki bu kokudan hoşlanmayan pek çok komşum var, sırf bu nedenle Alsancak Tıraş Sabunu sahiplerine "Arko gibi kokuyor, beyaz sabun gibi kokuyor, bunu daha farklı (lime limon mesela) yaparsanız pek çok kişi sevebilir" diye özellikle belirttim.

Tıraşa dair bir şey paylaşmak ne güzel, nasıl da güzel bir alışkanlığımız / hobimiz var. Bu başlığı direkt takibe alıyorum.

"Interstar ekranlarında Parliament Pazar Gecesi Sineması başlıyor, sohbete sonra devam ederiz"

Cvp: Arko'yu Sevmeyenler - GecayS - 26/06/2020

@DenizKSK Ciddden ben de tek olmadığıma sevindim. Kendimden sonra ilk rastladığım kişi sizsiniz Smile

Cvp: Arko'yu Sevmeyenler - mustbe - 26/06/2020

(26/06/2020, Saat: 05:22)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı:   Aslında farklı bir sürü nedeni var ama aklıma ilk getirdiği şey '90'lardaki pazar günü banyoları, 6-7 li yaşlar. Televizyonda ya Rambo olur ya Rocky, bilemedin Yeraltı Canavarı. Bayılırdım o zamanın filmlerine. Babam, paşa serilirdi koca kanepeye önünde patlamış mısırı, çekirdeği, çayı misler gibi izler, biz üç bebe sıcacık banyodan çıkıp buz gibi holden geçip kedi eniği gibi titreye titreye  ve dahi buram buram demeyeceğim cayır cayır hacı şakir kokusu içinde yeni ısınmaya başlamış yatağına girmeye mecbur  bebeler. Hadi ufaklar uyur giderdi, yada ben öyle sanardım ama bana kapının ardından gelen filmin sesleri zulüm olurdu. Bak yazarken geldi aklıma birde Av(predator) vardı. Sahi çamurun içindeki Dutch ne yapmıştı görememiştim..? Aklıma geldikçe niyeyse babama sinir olurum. Daha aklıma gelmeyen bir sürü film.

üstadım alıntı yaptığım yeri okurken mutlu oldum, elinize kaleminize sağlık Big Grin o sebeplerden ötürü severim ben arkoyu.

Cvp: Arko'yu Sevmeyenler - osaka23 - 26/06/2020

Aha benim baslik Smile itiraf olsun madem hoc sevmiyorum ve sevemedim ya arkoyu yani tamam nostajik vs ama anlasamadik Smile

Arko'yu Sevmeyenler - Nani Kuş - 26/06/2020

Oy oy şenlenecek buralar tarlada ot bitecek kurutmak için Arko diyeceğiz

Benim için güzel anıları da var dedeyi anımsarım tatlı pamuk gibi sakallı yüzünü , namaz kılışını , 99 luk tesbihini . Ha dedem tıraş olmaz dı ki ama nasıl da anımsatıyor bilmiyorum belki Arko’nun üzerindeki bol köpüklü abiden kaynaklı , belki de temizlik denince aklımıza Arko kazındı artık nerede nasıl bir bağlantı kurduysam .

E birde babam kullanırdı severmiydi sevmez hala da sevmez .

Bende hem seven hem sevmeyen taraftayım .

Arko'yu Sevmeyenler - Nani Kuş - 26/06/2020

Banyo bizde de pazar günleri ailenin en ufağı olarak en sona kalırdık e tabi kazanda su kalmaz ateş biter hadi bakalım odun at yeniden ısınsın te çok uzak zamanlarda kövde dört nala kaçar ne hikmekse her seferinde anamız kolunun altına kıstırır tası kafamıza vura vurarak gözlerimizi yeşil kalıp sabunla yaka yaka yıkanırdık . @samet @GecayS yedinizmi bakayım o tası