Geleneksel Tıraş Forumları
Ustura İçin Nasıl Pratik Yapılmalı - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Jiletli Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: Ustura İçin Nasıl Pratik Yapılmalı (/showthread.php?tid=1306)

Sayfalar: 1 2

USTURA İÇİN PRATİK - Grandnovice - 19/07/2012

Merhaba arkadaşlar,

jiletli ustura ile tıraş olmaya başlamadan önce sizce herhangi bir pratik vs. yapılmalı mı (Balon vs. mesela)? Forum içinde bazı konularda bu konuda bazı tavsiyeler yeraldığı doğrudur, ancak bu konuda üstatların tavsiye ve görüşlerini tek bir konu altında toplaması ve felsefesi olduğu ifade edilen bir tıraş aleti hakkında doktrinel bir istişare yapılması belki faydalı olur.Angel

USTURA İÇİN PRATİK - Lord Sparhawk - 19/07/2012

Komşum en güzel pratik yüzünde olur. Kan çıkmadan bu iş öğrenilmez, o kadar kesikten de bir şey olmaz. 2 hafta sıkıntılı geçirir sonra giderek rahatlarsın, elinin tam ustalaşması 1 yıl civarı alacaktır.

USTURA İÇİN PRATİK - ohtararan - 19/07/2012

lord en iyi tavsiyeyi vermiş, ben de aynı şeyi söyleyebilirim. ilk usturayı elime aldığımda epey bir korkmuştum. korkutmuşlardı çünkü. başta çentilecek elbette biraz, sonra el de yüz de alışıyor, şekil verirken tek tek alabiliyorsunuz kılları. ustura tıraşının felsefesi sabırdır. eliniz, yüzünüz zamanla alışır. çilenin sonu sonu güzeldir, sabrediniz. herkes söyler yineleyeyim, bastırmayınız, heykeltıraş değil geleneksel tıraşçısınız, yontmayın yüzünüzü boş yere. bir de sabunu azcık ta olsa sulu hazırlamakta fayda görüyorum ben.
selamlar.

USTURA İÇİN PRATİK - sifujack - 19/07/2012

usturayı kesiksiz rahat kullandığım yöntem kolumu dirseğimi asker selamı verir gibi yukarı kaldırarak tutmak el bileğini aşırı bükmemek. diğer türlü jiletli alet kullanır gibi dirsek aşağıda tutunca ufak tefek çentik atıyor

USTURA İÇİN PRATİK - onur98 - 19/07/2012

Bu konuda hiçbir fikrin yoksa yeterince video izlemeni öneriyorum. "içinde bende yapabilirim artık" cesaretini bulunca videodaki insanların yaptığı gibi sırayı izleyerek ve bastırmadan deneyebilirsin.

Ben ilk usturayı elime aldığımdaki tedirginlik/korkaklık dönemini bir haftada atmıştım. Sinekkaydı için bir ay yeterli olacaktır. Bu süre zarfında emin ol kendini derinden kesmeyeceksin ve tedirginliği yavaş yavaş üstünden atacaksın. Ustura ile tıraş olmak artık ayakkabı bağlamak gibi rahat bir iş olacak. Bence asıl problem o zaman başlıyor Smile garip ama nedenini şöyle açıklayayım. Bunu kendimden örnekliyorum.

Ben kendimi en çok ne zaman tahriş edici kestim söyleyeyim. Elim usturaya alışmış, kendine güven duygusunun tavan yaptığı "artık ben bu işi gözüm kapalı bile yaparım, hemen 2 dk da tıraş olayım" dediğim ukalalık dönemimde kestim. Sebebi yeterli özeni/dikkati göstermemem ve sabah uyku mahmurluğu ile tıraş olmayı denemem.

Ustura DE veya kartuşluya benzemez. Sen ona saygı duymazsan o da sana saygı duymaz hatta affetmez Smile

USTURA İÇİN PRATİK - linguist - 19/07/2012

usturayi yuzune ilk degdirirken cok dikkat et en cok kesik bu yolla oluyor. degdikten sonra gerisi gelir. basta yavas olacaksin ister istemez. sabun yuzunde kuruyacak tekrer sabunlamakta fayda var.

gerdirmeyi unutma demeyi unuttum.

USTURA İÇİN PRATİK - Grandnovice - 19/07/2012

Arkadaşlar, gerek özel mesaj atarak gerekse burada yorum yazarak görüşlerini bildiren ve bana yardımcı olmayan çalışan tüm üstadlarıma teşekkür ediyorum. Bu akşam almış olduğum Berbermatik ustura, permasharp jilet ve rodeo fırça ve arkom ile bastırmamak başta olmak üzere (elimin bir tüy olduğunu farzettim) tüm önerileri dikkate alarak ve uygulayarak ilk ustura tıraşımı oldum, çene bölgemde bir iki adet noktasal kanama oldu, ancak onun dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Umarım giderek daha iyi tıraşlar elde ederim, ancak son olarak şunu söyleyebilirim ki, USTURA BU ALEMİN KRALIYMIŞ..Gerek zevk gerekse tıraş kalitesi açısından.

(19/07/2012, Saat: 20:38)Grandnovice Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar, gerek özel mesaj atarak gerekse burada yorum yazarak görüşlerini bildiren ve bana yardımcı olmayan çalışan tüm üstadlarıma teşekkür ediyorum. Bu akşam almış olduğum Berbermatik ustura, permasharp jilet ve rodeo fırça ve arkom ile bastırmamak başta olmak üzere (elimin bir tüy olduğunu farzettim) tüm önerileri dikkate alarak ve uygulayarak ilk ustura tıraşımı oldum, çene bölgemde bir iki adet noktasal kanama oldu, ancak onun dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Umarım giderek daha iyi tıraşlar elde ederim, ancak son olarak şunu söyleyebilirim ki, USTURA BU ALEMİN KRALIYMIŞ..Gerek zevk gerekse tıraş kalitesi açısından.

tirasiniz hayirli olsun ustura gibisi yokmus. biraz pratik yapin ve videolarima goz atin zamanla iki elinizi de kullanmaya alisin. sonra daha da guzeli olan celik usturalara adim atarsiniz. lordun bloguna da goz atin celik usturalarla ilgili yazi dizisine basladi.

Usturayla nasıl pratik yapabilirim. - denizdvn - 01/04/2021

Merhaba ben geleneksel tıraşa yeni başladım 18 yaşındayım şuanda. Bir tane baili marka çevir aç alet aldım çok defa tıraş oldum ancak yeteri kadar güzel kesmiyor gibi öncesinde yağ sürüyorum güzel sabunluyorum her şeyi kitabına göre yapıyorum ama makineden kaynaklı olsa gerek istediğim yakınlıkta olmuyor. Öğrenci olduğum için de fazla para vermek istemiyorum çeşitli aletlere şimdilik. Geçen gün bir tane alı bıyıklı ustura aldım onunla tıraş olmak istiyorum çok fazla video izledim ama göründüğü kadar kolay değil bunu da biliyorum. Usturayla tıraşı öğenmek için ne gibi taktikler verirsiniz direkt takıp jileti başlayayım mı kestikçe mi öğreneyim yoksa bir antrenmanı var mıdır. Bu siteyi çok duydum videolardan gerçekten hemen hemen her şey var bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum geltir ailesi.