Geleneksel Tıraş Forumları
Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi (/showthread.php?tid=14210)

Sayfalar: 1 2

Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - 4bigpower - 02/12/2021

Öncelikle herkese merhabalar.
Yaklaşık 1 ay kadar önce geleneksel tıraşa başladım ve kendime başlangıç için Rimei tıraş makinesi aldım. Geleneksel tıraş makinesiyle tıraş olmak her ne kadar keyif verse de Rimei agresif bir alet olduğundan yüzümde tahrişlere neden olduğu için Mühle R89 Grande'ye geçiş yaptım. Gerçekten yumuşak bir tıraşı var ve makineden çok memnunum.
Size sormak istediğim şudur dostlar:
Sitede o kadar çok ''jilet'' başlığı adı altında konu okudum ki kafam allak bullak oldu. Onlarca tavsiye konusu ve yüzlerce tavsiye yorumu var. En net öğrendiğim şey jilet konusunun spesifik bir konu olduğu ve her jiletin herkese göre farklı karakteristik özellikler gösterdiği. Artık resmen içinden çıkamıyorum hangi modeli alıp deneyeceğimi bilemiyorum. Takdir edersiniz ki fiyatlar bu kadar yükselmişken, onlarca jilet markasını alıp tek tek denemem mümkün görünmüyor. Açıkçası beğenmediğim bir jileti de kullanmak istemeyeceğimden israf etmek istemiyorum. Sizlerden isteğim bana yardımcı olabilecek, en azından benden daha tecrübeli üstatlarımın jilet tavsiyelerini almak. Aşağıda cilt ve sakal yapısı özelliklerimi yazacağım ve gelecek yorumlara göre en çok söylenen ilk 5 jilet markasının jilet modelini denemek üzere almayı düşünüyorum. Konuyu yanlış yere açtıysam lütfen kusura bakmayın. Daha önce hiçbir forum sitesinde konu açma tecrübem olmamıştı. Tıraşı tamamen keyfiyetten oluyorum. Mesleki olarak sakal kesme zorunluluğum bulunmamakta. Bu nedenle sizlerden tıraş olurken bana keyif verecek; tahriş, çekme, takılma yaşamayacağım aynı zamanda keskinliği çok düşük olmayan, tek kullanımda körelmeyecek jilet marka/modelleri tavsiyesi bekliyorum.

Cilt ve Sakal özelliklerim
-Cildime ilk perdede sakal çıkış yönüme göre kesim yaptıktan sonra ikinci veya üçüncü perdede tersten jilet vuramıyorum, en fazla çapraza yakın açıda tıraş olabiliyorum. Eğer tersten jilet vurursam batıklar ve tahrişler oluşuyor, adeta yüzüm parçalanmışcasına canım yanıyor. Bu nedenle genelde sinek kaydı tıraş olamıyorum.
-Sakallarım ise yanak bölgemde normal gürlükte ve yumuşak; çene, boyun ve bıyık bölgem ise daha yoğun ve gür  olmakla birlikte sert.
Tavsiyelerinizi bekliyorum, yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Bu kadar uzun yazıyı okuma zahmetinde bulunduğunuz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - Oldstyle - 02/12/2021

Komşum size de merhabalar. Sizde bilincindesiniz ki jilet tavsiye konusu tamamı ile bireysel kullanıma ve uygunluğa göre değiştiği için ben tek bir jilet önerisinde bulunabileceğim. Gillette Silver Blue diyeceğim. Genel özellikleri ile keskinliğinin güzel ve konforunun muazzam oluşundan dolayı sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Fakat naçizane tavsiyem; diğer deneyimli komşularımın daha önce bana tavsiye ettiği gibi tek paketten bir kaç deneme paket, almanız yönünde. Şahsen Silver Blue'dan oluşan kartela stoğum dışında diğer beğendiğim jiletlerden de 5 er paket stoğumda bulundururum. Çünkü 1 haftalık ustura tıraşında kullandığım jilet ile dikkatsiz acele tıraş sonrası yorgun cildime ertesi gün mecbur kaldığımda kullanacağım jilet aynı olmuyor benim için.

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - 4bigpower - 02/12/2021

(02/12/2021, Saat: 09:39)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum size de merhabalar. Sizde bilincindesiniz ki jilet tavsiye konusu tamamı ile bireysel kullanıma ve uygunluğa göre değiştiği için ben tek bir jilet önerisinde bulunabileceğim. Gillette Silver Blue diyeceğim. Genel özellikleri ile keskinliğinin güzel ve konforunun muazzam oluşundan dolayı sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Fakat naçizane tavsiyem; diğer deneyimli komşularımın daha önce bana tavsiye ettiği gibi tek paketten bir kaç deneme paket, almanız yönünde. Şahsen Silver Blue'dan oluşan kartela stoğum dışında diğer beğendiğim jiletlerden de 5 er paket stoğumda bulundururum. Çünkü 1 haftalık ustura tıraşında kullandığım jilet ile dikkatsiz acele tıraş sonrası yorgun cildime ertesi gün mecbur kaldığımda kullanacağım jilet aynı olmuyor benim için.

Değerli yorumunuz için teşekkürler üstat. Ben de tam olarak tavsiyenizi kastetmiştim. Yani deneme içi tekli paketlerden alacağım ama herkesin övdüğü farklı bir marka var. Hepsini almaya kalkarsam 30-40 paket jilet olacak ve eminim ki cildim hassas olduğu için bir çoğu kullanılmadan atık kutusuna gidecek. O yüzden cilt ve sakal yapımı belirttim ki kesin olarak bana uygun olmayan jiletleri eleyebileyim. Gillette Silver Blue'yu listeye yazıyorum. Smile

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - atmacao - 02/12/2021

Piyasada bulunurluğu açısından bu jiletlere öncelik verebilirsiniz.

Permasharp
Gillette 7 O'clock Sharp Edge (sarı gillette)
Gillette Silver Blue
Gillette Platinum

Bu jiletler keskin jiletlerdir. DE89 ile genelde uyum sağlarlar (kişiden kişiye değişise de) Forum içinden denk gelirse de Polsilver jilet deneyebilirsiniz. Halihazırda satışı yok sanırım. Onun da eski üretimini denemenizi tavsiye edebilirim. Tabii bu jiletlerin hiç biri de size uymayabilir ama denemeye bunlardan başlarsanız tutma ihtimali daha çok olacaktır.

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - 4bigpower - 02/12/2021

(02/12/2021, Saat: 11:00)atmacao Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Piyasada bulunurluğu açısından bu jiletlere öncelik verebilirsiniz.

Permasharp
Gillette 7 O'clock Sharp Edge (sarı gillette)
Gillette Silver Blue
Gillette Platinum

Bu jiletler keskin jiletlerdir. DE89 ile genelde uyum sağlarlar (kişiden kişiye değişise de) Forum içinden denk gelirse de Polsilver jilet deneyebilirsiniz. Halihazırda satışı yok sanırım. Onun da eski üretimini denemenizi tavsiye edebilirim. Tabii bu jiletlerin hiç biri de size uymayabilir ama denemeye bunlardan başlarsanız tutma ihtimali daha çok olacaktır.

DE89 ile Mühle R89 Grande aynı mıdır?
Forum kurallarına göre bunları temin edebileceğim siteler yazmanız uygun mu bilmiyorum fakat eğer uygunsa yazabilir misiniz? Ya da özel mesaj yoluyla yazarsanız çok sevinirim. İstediğim zaman ulaşabileceğim jilet olması daha güzel olur. O nedenle Polsilver bana biraz uzak kalıyor. Çok teşekkür ederim.

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - Oldstyle - 02/12/2021

De89 ile R89 başlık olarak aynı tıraş olarak çok yakın aletlerdir. Grande seçimi devreye girdiğinde R89 ağırlık artışı yaşayacağından kesim hissiyatı farklı olacaktır. İMPA TİCARET, RAZORUS, MÜHLE ve BONHERRE ürünleri bulabileceğiniz siteler. Bir öneride bulunmak isterim. İlk alışma evrelerinde elimiz alışana kadar farklı cihazlar edinip bütçe zorlama eylemini çoğu komşum yapmıştır. Tavsiyem Wilkinson swordum siyah plastik aleti, 1 adet uygun domuz fırça ve arko sabun ile bütçeyi düşük tutarak fakat uygun ekipman ile el alışkınlığı sağlandıktan alet seçim iyapmak daha uygun olacaktır kanaatindeyim. Şahsen aldığım makinelere baktığımda sadece ali bıyıklı ustura ile tıraş olduğumu düşünürsek dolabımda minimum 3000 tl lik ekipman koleksiyonum bulunmakta. Fırça ve jilet sotuğunu saymıyorum.

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - atmacao - 02/12/2021

DE89 ve R89 aynı kafa ile üretilen 2 ayrı markadır hocam. Geleneksel tıraşla ilgili alışverişlerinizi

http://www.razorus.com
http://www.extrashaving.com
http://www.bonherre.com

gibi sitelerden yapabilirsiniz. Bununla birlikte yine hepsiburada, trendyol ve n11 gibi sitelerde de istediğiniz bazı şeyleri bulabilirsiniz.

Kullandığınız aletle ilgili başlıkları da inceleyebilirsiniz. Orada paylaşılan tecrübeler, yorumlar size yol gösterici olacaktır.

(02/12/2021, Saat: 12:09)atmacao Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE89 ve R89 aynı kafa ile üretilen 2 ayrı markadır hocam. Geleneksel tıraşla ilgili alışverişlerinizi

http://www.razorus.com
http://www.extrashaving.com
http://www.bonherre.com

gibi sitelerden yapabilirsiniz. Bununla birlikte yine hepsiburada, trendyol ve n11 gibi sitelerde de istediğiniz bazı şeyleri bulabilirsiniz.

Kullandığınız aletle ilgili başlıkları da inceleyebilirsiniz. Orada paylaşılan tecrübeler, yorumlar size yol gösterici olacaktır.

Çok teşekkür ederim yardımınız için hocam.

(02/12/2021, Saat: 12:06)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: De89 ile R89 başlık olarak aynı tıraş olarak çok yakın aletlerdir. Grande seçimi devreye girdiğinde R89 ağırlık artışı yaşayacağından kesim hissiyatı farklı olacaktır. İMPA TİCARET, RAZORUS, MÜHLE ve BONHERRE ürünleri bulabileceğiniz siteler. Bir öneride bulunmak isterim. İlk alışma evrelerinde elimiz alışana kadar farklı cihazlar edinip bütçe zorlama eylemini çoğu komşum yapmıştır. Tavsiyem Wilkinson swordum siyah plastik aleti, 1 adet uygun domuz fırça ve arko sabun ile bütçeyi düşük tutarak fakat uygun ekipman ile el alışkınlığı sağlandıktan alet seçim iyapmak daha uygun olacaktır kanaatindeyim. Şahsen aldığım makinelere baktığımda sadece ali bıyıklı ustura ile tıraş olduğumu düşünürsek dolabımda minimum 3000 tl lik ekipman koleksiyonum bulunmakta. Fırça ve jilet sotuğunu saymıyorum.

Ben bu bahsettiğiniz hataya düşmek istemiyorum. Tıraş olup keyif alacağız derken gelirimizi birkaç kez kullanacağımız ürünlere yatırmak bir hata olur gibi geliyor. Dediğiniz gibi el alışkanlığı sağlamak zaman alacak bir durum. Ben bu nedenle herkesin önerdiği üst klasman sayılabilecek ve agresifliği çok olmayan ömürlük bi ürünle başladım. R89 gerçekten çok hoşuma gidiyor. Zaten halihazırda bu makineyi aldım bir süredir kullanıyorum. Bu nedenle yeni bir makine almak istemiyorum. Tek derdim uygun birkaç jilet bulup standardı yakalayabilmek. Site, tıraş yöntemi ve diğer önerileriniz için tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.

Cvp: Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi - Clytias - 02/12/2021

(02/12/2021, Saat: 13:25)4bigpower Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu bahsettiğiniz hataya düşmek istemiyorum. Tıraş olup keyif alacağız derken gelirimizi birkaç kez kullanacağımız ürünlere yatırmak bir hata olur gibi geliyor. Dediğiniz gibi el alışkanlığı sağlamak zaman alacak bir durum. Ben bu nedenle herkesin önerdiği üst klasman sayılabilecek ve agresifliği çok olmayan ömürlük bi ürünle başladım. R89 gerçekten çok hoşuma gidiyor. Zaten halihazırda bu makineyi aldım bir süredir kullanıyorum. Bu nedenle yeni bir makine almak istemiyorum. Tek derdim uygun birkaç jilet bulup standardı yakalayabilmek. Site, tıraş yöntemi ve diğer önerileriniz için tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.

hocam r89 benim favori mild aletim. bende standart saplı modeli var. twist yada grande değil. sakallarım sert ve yoğun en iyi anlaştığım ve sevdiğim jilet Gillette Silver Blue ve Feather tavsiye ederim.