Geleneksel Tıraş Forumları
kırmızı demir oksit(Fe2O3) - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Bileme Kayışları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Konu Başlığı: kırmızı demir oksit(Fe2O3) (/showthread.php?tid=14282)

kırmızı demir oksit(Fe2O3) - simyager - 29/01/2022

Ustura için uzun zamandır kırmızı demir oksit arıyordum mesleğim icabı çevremden bir arkadaşım 1kg(merck marka) kadar bulup göndermiş miktar baya abartılı olsada test edip denedim sonuç harika tanecik boyutu 3 mikron civarı deri kayış üzerinde 40 tur kadar kullandım bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirse sevinirim.

Cvp: kırmızı demir oksit(Fe2O3) - marv - 29/01/2022

@"simyager" Elinize sağlık. Süreçlerden biraz bahsederseniz daha iyi olur. Hangi ustura, hangi çelik ve bileme süreciniz nasıl oldu? Direkt kotikülle bileme sonrası mı uyguladınız? Ve sonuç ne oldu? Ağız etkisinden vs kendi gözlemlerinizden de bahsedebilir misiniz? Akabinde krom oksit kullandınız mı mesela?

Kırmızı pasta olarak 3 piyasada çeşitli markaların ürünleri var. Dovo, Herold vs. Ben epeydir kromoksit hariç bir ürün kullanmadım.

Cvp: kırmızı demir oksit(Fe2O3) - simyager - 30/01/2022

(29/01/2022, Saat: 17:06)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"simyager" Elinize sağlık. Süreçlerden biraz bahsederseniz daha iyi olur. Hangi ustura, hangi çelik ve bileme süreciniz nasıl oldu? Direkt kotikülle bileme sonrası mı uyguladınız? Ve sonuç ne oldu? Ağız etkisinden vs kendi gözlemlerinizden de bahsedebilir misiniz? Akabinde krom oksit kullandınız mı mesela?

Kırmızı pasta olarak 3 piyasada çeşitli markaların ürünleri var. Dovo, Herold vs. Ben epeydir kromoksit hariç bir ürün kullanmadım.

Sayın Marv Hocam,
Direkt coticule sonrası deri masatta kullandım dengeli bir aşındırma etkisi var en pürüzsüz taşımda bilemeyi yaptım. daha sonra deri masata ince bir tabaka halinde eldiven yardımıyla sürdüm. bunun sebebi bulaştığında renk bırakması sağlık açısından hiç bir sorun teşkil etmiyor ama krom oksit toksik etkiye sahiptir bileme sırasında strop uygularken uçuşan tozlar tenefüs edilebilir az yada çok buda hiç hoşuma gitmiyordu. etki olarak kesinlikle krom oksitten geri kalır bir tarafı yok bence daha başarılı deri masatta 30 yada 40 tur yeterli oluyor fazlası bence ağzı yuvarlayabilir lüple kontrol ettiğimde coticule den gelen tüm pürüz ve çizgiler yok olmuştu. şimdi denemek istediğim iki şey var 1. si balsa çıta bulup denemek 2. si J.A. Henckels Friodur Inox Çelik Usturalarımdan birinde denemek bakalım bu sert ve paslanmaz usturada bir fark yaratabilecek mi
bu arada demir oksitten sonra krom oksite kesinlikle ihtiyaç duymadım hatta 12000 yada 15000 girit taşlara elde coticule(sonrasında kırmızı demir oksit) varsa ihtiyaç olmadığı fikrindeyim.
bir sonraki çalışmamda fırsat bulursam bunda kaliteli bir pasta yapma düşüncem var.
iyi günler dilerim.

kırmızı demir oksit(Fe2O3) - mertyılmazer - 22/02/2022

Bir yerde pastaların kot kumaşa uygulanabileceğini okumuştum. Doğru mudur acaba denediniz mi?

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: kırmızı demir oksit(Fe2O3) - marv - 22/02/2022

@"mertyılmazer" Uygulayabilirsiniz. Kot kumaşını doğrudan kullanan üreticiler var. Keten/Linen/Kanvas gibi kumaşlar da kullanılabilir. Bulabilirseniz itfaiye hortumu kayışı güzel bir seçenektir.

kırmızı demir oksit(Fe2O3) - mertyılmazer - 22/02/2022

Teşekkürler üstadım.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi