Geleneksel Tıraş Forumları
Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: SAKAL FIRÇALARI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Porsuk Kılı Sakal Fırçaları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Konu Başlığı: Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian (/showthread.php?tid=14335)

Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian - TheMadcap - 23/02/2022

JxOro4y.jpg

Merhabalar.

Elimdeki fırçalar ile ilgili izlenimlerimi kısaca aktarmak istedim. Vulfix 374 ilk göz ağrım, maillerimi kontrol ettim, kargo dahil 47 dolara almışım 2015'te. Sonra bir black friday indirimi ile Tipsoft'u aldım, kendisiyle biraz sorunlu bir ilişkimiz oldu. Geçen hafta da bu iki fırçanın yanına bir abi getireyim dedim ve Turhan Bey'den Maseto fırçayı aldım, ilk ikinci el fırçam. Bunlar dışında bir adet omega domuz, bir adet razorock plissoft'um var ancak onlar porsukların yanında ilgimi çekmedi ve pek kullanılmadı.

Kn2djcA.jpg

qU1wgyo.jpg

Vulfix 18mm ya da 20mm kalınlığında, super badger kıl sınıflandırmasına sahip küçük bir knot. Tam genişliğinden emin olamadım, benim aklımda 18mm diye kalmış ama massdropta 20mm olarak gözüküyor. Bu fırçada kıl dökme sorunu hiç yaşamadım, ilk birkaç kullanımda biraz döktü sonra tamamen kesildi kıl dökmesi. Yumuşaklık açısından memnun edici, pek bir backbone'u olduğunu söyleyemeyeceğim. Ben surata masaj işini pek sevmediğim için severek kullandığım bir fırça oldu bu. Kıllarının rengi diğer iki fırçaya kıyasla daha doğal gözüküyor, göz kararıyla daha az ağartılmış diyebilirim. Fiyatı pahalı, benim ilk fırçam olduğu için piyasadaki alternatiflerden fiyat performans ürünlerinden birhaberdim.

NAj7fe4.jpg

J7abU7I.jpg

Tipsoft 24mm High Mountain White, yumuşacık kıllara sahip bir fırça. Fiyatı da geltir'de ki black friday kampanyası ile çok uyguna geldi. Ancak gel gelelim bu fırçadaki kıl dökme sorunu beni fırçadan soğuttu. Kimseyi zan altında bırakmak istemem ancak o dönem böyle bir kampanya ile kalite kontrol aşamasını es geçip bu fırçaları direk sattıklarını düşünüyorum. Yüzümde porsuk kılı bıraktığı için bütün tıraş keyfimi kaçırıyordu, hani 10ar 20şer tane döküyordu, dolayısıyla uzun süre kenarda yattı. Yakın zamanda tekrar rotasyona soktum, şimdi bayağı azaldı kıl dökme problemi. Backbone bu fırçada da yok gibi. Ama uçları yumuşacık, fotolara zoom yaparak uçları karşılaştırabilirsiniz.

jWVKHGM.jpg
EpDYqMw.jpg

Maseto 30mm Manchurian 2 band fırça sıkı, yoğun bir knota sahiip. Bu sıkılık ve kılların yapısı, ikisi beraber backboneu güçlendiriyor. Büyük yapısıyla sabunları bitirmede bana kolaylık yaratacağını dşünüyorum. Kıllar sık olduğu için knotun dibi çok zor kuruyor, bu bir dezavantaj. Genel olarak keyifli bir fırça, birkaç kıl döküldü bunda da, herhalde Turhan Bey çok kullanmadı fırçayı. Uçları yeterince yumuşak.

Cvp: Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian - exselans - 24/02/2022

Bilgilendirme güzel ve faydalı olmuş. Teşekkürler.

Cvp: Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian - marv - 27/02/2022

@"TheMadcap" İncelemeler için çok teşekkür ederim, keyifle okudum.

Vulfix kıllarını Super Badger olarak nitelendirse de genel anlamda eski Simpson Best badger kalitesinde kıllara sahip. Eski Simpson diyorum, zira yeni nesil gördüğüm Best badgerlar daha bir Pure'e yakın kalitedeler. Bu fırçanın düğüm yoğunluğu epey düşük, genel anlamda Vulfix fırçaların S serileri hariç ( model yanında S olarak belirtirler. Örn. Vulfix 41 olarak satılan fırçanın düğümü yine düşük yoğunlukta olmasına karşın, Vulfix 41s yoğun düğümlü bir fırçadır) genelde düşük kıl yoğunluğuyla satan bir üretici. Simpson tarafında daha yoğun düğümler. Malum aynı firma. Bu yüzden Simpson'ı belirtiyorum.

Tipsoft un ilk serilerinde bu kıl dökme problemi vardı. O fırçaların da sorunu aslında ekstra yoğun düğümlü olmalarından kaynaklıydı. 24mm olarak satılan fırçalar 26mm'e yakın yoğunlukta fırçalardı. Bu da kılın epoksiye homojen ve sağlıklı yapışmasını engelleyen etmenlerden. 1 lt hacmi olan şişeye 1.5 lt su dökmeye çalışmak gibi düşünün. Sonucu kıl dökme sorunu maalesef. Parasını verip üç kez fırça aldım. İlk aldığım fırçada kıl dökme sorunu vardı. O kampanyadan aldığım fırça dahil diğer ikisinde sorun yoktu. İlk aldığımı da Onur bey değiştirmişti. Yine de resimlere baktığımda yoğunluğu iyi görünüyor. Çok dert etmeyin, kullanmaya devam edin. Dökülmekle bitecek gibi değil o fırçanın kıl yoğunluğu.

Maseto'nun düğümü güzel. Tabi omurga sevmediğiniz için bu anlamda sizi mutlu etmeyebilir. Yine de tam bir sabun katili olacak. Malzemeler bitmez yoksa Smile