Geleneksel Tıraş Forumları
Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Bileme Taşları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Konu Başlığı: Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? (/showthread.php?tid=1970)

Sayfalar: 1 2 3

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - Lord Sparhawk - 28/12/2012

İki aşamalı bir soru olsun istiyorum. Öncelikle sentetik, naturel tercihiniz ve nedenleri.

Sonrasında favorileriniz.

Ben performans olarak sentetik, kullanım olarak naturelleri seviyorum. Fakat alınan verim ilk seçenek olacaksa tercihim sentetikler.

Vazgeçemeyeceğim taşlarım arasından dmt elmas taşlar, king su taşları, kotikül, Llyn melynllyn bazı örnekler.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - taskind - 28/12/2012

bendeki taşlar
naniva 800 grit,
norton 4k/8k
girit taşı var
ancak bunlardan sanırsam birtek girit taşı doğal,
sizler taşları açıklarsanız bizde bilgi sahibi olacağız. Lütfen bu başlığa tüm bilgili arkadaşlar yazarsa ben çok sevinirim.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - error... - 28/12/2012

bende çeşitli taşlar mevcut.
birkaçtane namsız grit taşı diye aldıgım taşlar
bolu taşı denen pekte usturada işe yaramayan birtaş var ağız açıyorum sadece.

ama sarı belçika kotikülünü çok beğeniyorum pahalalı ama parasını hakettiğini
düşünüyorum

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - anesthesia - 28/12/2012

Kotikul henuz yok bende ama hanimdan izin alir almaz olacakSmile)

Naniva 5k-10k,shapton 16k glass-stone var, linguist hocamdan da yerli tasim var,

agiz acma olayinda cok iyi degilim, onun yerine Lord agiz aciyor benim icin sagolsunSmile) kullanim rahatligi konusunda en cok shapton'u seviyorum, ama ayni gritte ikinci bir tasim olmadigi icin (linguist tasini saymiyorum- henuz hakkini veremedim o tasin) karsilastirma yapmam uygun olmaz.

Ama her ne kadar geleneksel olmasa da tercihim sentetik taslar sanirimSmile)

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - linguist - 28/12/2012

bıçaklar için sentetikleri, usturalar için doğal olanları en çok da kotikülü tercih ediyorum.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - puukko - 10/03/2013

(28/12/2012, Saat: 13:19)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...

...dmt elmas taşlar...
sadece dmt elmas taşlar ile ustura bileme seti kurulabilir mi,
bu taşlar ebay'de uygun fiyatlara var, hafif oldukları için kargosu falan sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum,
en rahat bulunanı extra fine, bunun aşındırıcı tanesini 9 micron olarak yazmıs dmt sitesinde, acaba 9 micron ustura icin, deri oncesi yeterli olur mu?

dmt tasların cok hızlı ve ugrastırmadan bileme yaptıgından bahseden youtube incelemeleri gordum ve merakım arttı dogrusu.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - Lord Sparhawk - 10/03/2013

(10/03/2013, Saat: 02:42)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(28/12/2012, Saat: 13:19)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...

...dmt elmas taşlar...
sadece dmt elmas taşlar ile ustura bileme seti kurulabilir mi,
bu taşlar ebay'de uygun fiyatlara var, hafif oldukları için kargosu falan sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum,
en rahat bulunanı extra fine, bunun aşındırıcı tanesini 9 micron olarak yazmıs dmt sitesinde, acaba 9 micron ustura icin, deri oncesi yeterli olur mu?

dmt tasların cok hızlı ve ugrastırmadan bileme yaptıgından bahseden youtube incelemeleri gordum ve merakım arttı dogrusu.

Hayır elmas taşlar honlama yapmaz. En küçük mikronluları dahi oldukça hızlı ve agresif bileme yapar. El aletleri için ve ustura ve diğer kesici gereçlerde ağzı açmak için idealdir. Sakal tıraş edecek bir kesici nesnenin ağzının çok ince ve aynı zamanda pürüzsüzleştirilerek yumuşatılmış olması gerekir. Elmas aşındırıcılar bunu sağlayamaz.

Hassas işler için ucuz elmas taşları da kullanılmaz. Bunların bağlı olduğu nikel ya da çelik tablanın kusursuz derecede düz olması gerekir. Ucuz çin yapımı taşlarda bu tablalar yeterince düz olmaz. Ayrıca kaliteli taşlardaki monokristalin elmas parçacıkların aksine polikristalin parçacık kullanıdıklarındna daha kötü bilemeyi, daha yavaş yapar ve daha hızlı aşınırlar. Dolayısıyla dmt, atoma gibi markalardan şaşmamak gerekir.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - puukko - 10/03/2013

(10/03/2013, Saat: 03:09)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayır elmas taşlar honlama yapmaz. En küçük mikronluları dahi oldukça hızlı ve agresif bileme yapar. El aletleri için ve ustura ve diğer kesici gereçlerde ağzı açmak için idealdir. Sakal tıraş edecek bir kesici nesnenin ağzının çok ince ve aynı zamanda pürüzsüzleştirilerek yumuşatılmış olması gerekir. Elmas aşındırıcılar bunu sağlayamaz.

Hassas işler için ucuz elmas taşları da kullanılmaz. Bunların bağlı olduğu nikel ya da çelik tablanın kusursuz derecede düz olması gerekir. Ucuz çin yapımı taşlarda bu tablalar yeterince düz olmaz. Ayrıca kaliteli taşlardaki monokristalin elmas parçacıkların aksine polikristalin parçacık kullanıdıklarındna daha kötü bilemeyi, daha yavaş yapar ve daha hızlı aşınırlar. Dolayısıyla dmt, atoma gibi markalardan şaşmamak gerekir.
Anladım setimizde ağız açıcı gibi düşünerek düşük gritde elmas ile başlayıp, seramik ile devam edip, bitirişi pasta ve deri ile yapacağım bir set düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Ben doğal taş kullanmadan ustura bileme çözümü istiyorum yoksa en kolay çözüm coticule gibi duruyor.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - Lord Sparhawk - 10/03/2013

(10/03/2013, Saat: 03:21)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10/03/2013, Saat: 03:09)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayır elmas taşlar honlama yapmaz. En küçük mikronluları dahi oldukça hızlı ve agresif bileme yapar. El aletleri için ve ustura ve diğer kesici gereçlerde ağzı açmak için idealdir. Sakal tıraş edecek bir kesici nesnenin ağzının çok ince ve aynı zamanda pürüzsüzleştirilerek yumuşatılmış olması gerekir. Elmas aşındırıcılar bunu sağlayamaz.

Anladım setimizde ağız açıcı gibi düşünerek düşük gritde elmas ile başlayıp, seramik ile devam edip, bitirişi pasta ve deri ile yapacağım bir set düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Ben doğal taş kullanmadan ustura bileme çözümü istiyorum yoksa en kolay çözüm coticule gibi duruyor.

Uygundur, pasta alacağınız sentetik taş numarasına göre çok da şart olmayabilir.

Bileme taşlarında tercihleriniz nasıl? - mustaphaturk - 18/05/2013

(28/12/2012, Saat: 13:19)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayır elmas taşlar honlama yapmaz. En küçük mikronluları dahi oldukça hızlı ve agresif bileme yapar.

honlama dediğiniz nedir?

hone ve grind farkları nelerdir?