Geleneksel Tıraş Forumları
Tıraş Sonrası Ciltte Yanma - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri Soru Cevap (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Konu Başlığı: Tıraş Sonrası Ciltte Yanma (/showthread.php?tid=2596)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Tıraş Sonrası Ciltte Yanma - papazerigi - 17/10/2011

genelde her gün traş oluyorum 2 veya 3 perde. en seyrek olduğumda aradan 48 saat geçmiş oluyor. zaten hassas cildim var, normalde bile kolonya sürsem yanar yüzüm, traştan sonra feci canım yanıyor kolonyalı müdahalelerde. inanın aftershaveler, zeytinyağı hatta bazen çok sıcak olmayan su bile canımı acıtıyor.son zamanlarda bir acı hissidir gidiyor yüzümde.
bilmiyorum acaba alkollü traş sonrası bakımından mı kaynaklanıyor, çok mu zorluyorum yüzümü makineyi elime alınca. bilmeden bastırıyor muyum tam kestiremedim. yoksa çok sık mı traş olduğumdan mı oluyor. önerileriniz tavsiyeleriniz nelerdir?
Saygılarımla

traş sonrası yüzüm yanıyor - BigHillMe - 17/10/2011

bir süre her tıraşta jiletin bir tarafını
tek jiletle maksimum 2 tıraşla

her tıraşta sıfır jilet kullanmış olun hocam

zaten elinizde yüklü miktarda jilet vardı
bir süre böyle deneyin bakalım ne olacak?

traş sonrası yüzüm yanıyor - papazerigi - 17/10/2011

bugün sıfır jilet kullandım aslında ve yine çok yandı canım. bir süre sürekli olarak yeni jilet mi kullan diyorsun...
deneyelim bakalım
sen futuru yüzüne 0 baskı ile mi kullanıyorsun. yani hatta yüzüne baskı olmayacak şekilde mi?
Saygılar
(17/10/2011, Saat: 13:50)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bir süre her tıraşta jiletin bir tarafını
tek jiletle maksimum 2 tıraşla
her tıraşta sıfır jilet kullanmış olun hocam
zaten elinizde yüklü miktarda jilet vardı
bir süre böyle deneyin bakalım ne olacak?

traş sonrası yüzüm yanıyor - piankhy - 17/10/2011

Futur daha yakın tıraş sağladığı için tahriş etme ihtimali daha çok gibi geliyor bana. EJ ile tıraş olduğumda, Futur ile olduğumdan çok daha tahrişsiz tıraş olabiliyorum. Ama bende, sizin kadar yanma olmuyor. Cilt şapını sürdüğümde sadece boyun altlarında biraz yanma oluyor o da hemen geçiyor. Cit yapısı ile de çok alakalı olabilir diye düşünüyorum.

eskiden bu kadar olmuyordu sanki.
1 aydır filan acılar içindeyim. sanırım artık traşı 2 günde bire düşürmek lazım.
Saygılar
(17/10/2011, Saat: 14:56)piankhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Futur daha yakın tıraş sağladığı için tahriş etme ihtimali daha çok gibi geliyor bana. EJ ile tıraş olduğumda, Futur ile olduğumdan çok daha tahrişsiz tıraş olabiliyorum. Ama bende, sizin kadar yanma olmuyor. Cilt şapını sürdüğümde sadece boyun altlarında biraz yanma oluyor o da hemen geçiyor. Cit yapısı ile de çok alakalı olabilir diye düşünüyorum.

traş sonrası yüzüm yanıyor - Lord Sparhawk - 17/10/2011

Bir kere yüzü hassas olan bir insan olarak futur alman hata. En başta ağır ve agresif olduğunu, tahriş etmeye müsait bir makine olduğunu yazmıştım biliyorsun.

Önerilerim

bir Ej89 ve kaliteli tıraş kremi al (taylor avocado), ej gleince futur' u burada isteyen birine satarsın.
kesinlikle alkollü losyonları bırak, iyi ve koruyucu bir balzam al (en basitinden nivea anti irritation)
tıraşını 2 perdeye in.
Tekniğine, doğru kesim açısına ve sıfır baskıya dikkat et.

Daha da iyisi usturaya geç. Ciddiyim, şu an en yakın ama en tahrişsiz tıraşı çelik ustura ile alıyorum. Jiletli tıraş makinelerini günden güne daha az kullanmaya başladığımı farke ettim.

traş sonrası yüzüm yanıyor - piankhy - 17/10/2011

Usturaya ben de geçmek istiyorum ama sizin de dediğiniz gibi çok meşakatli birşey. Bilemesi, kayışı vb. Yoksa benim de hayalim ustura ile tıraş olabilmek. Ama jiletli ile bile istediğim gibi olamıyorken, çelik ustura çok daha zor olur gibime geliyor.

EJ89 makinem var onda da tahriş yaşıyorum, hatta futurda dikkatli olup sıfır baskı kuralına uyduğumda EJden daha iyi traş elde ediyorum. bir de bir süredir perdeyi 3 e çıkarmıştım. yeniden 2 ye inmeliyim(yönler ne olsun????).
ama tahrişsizlik açısından en favorim slim. onun yeri bir ayrı.
sanırım problem perde sayısında ve alkollü losyon kullanmamdan kaynaklanıyor. futurda da önceden böyle bir sıkıntı yoktu. son zamanlarda yaşıyorum bunu.
Ustura biraz beklesin de paraya kıyıp anti-irritation alayım şimdilik. heralde o alkolsüzdü değil mi?
Cevap

(17/10/2011, Saat: 18:32)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir kere yüzü hassas olan bir insan olarak futur alman hata. En başta ağır ve agresif olduğunu, tahriş etmeye müsait bir makine olduğunu yazmıştım biliyorsun.

Önerilerim

bir Ej89 ve kaliteli tıraş kremi al (taylor avocado), ej gleince futur' u burada isteyen birine satarsın.
kesinlikle alkollü losyonları bırak, iyi ve koruyucu bir balzam al (en basitinden nivea anti irritation)
tıraşını 2 perdeye in.
Tekniğine, doğru kesim açısına ve sıfır baskıya dikkat et.

Daha da iyisi usturaya geç. Ciddiyim, şu an en yakın ama en tahrişsiz tıraşı çelik ustura ile alıyorum. Jiletli tıraş makinelerini günden güne daha az kullanmaya başladığımı farke ettim.

traş sonrası yüzüm yanıyor - Lord Sparhawk - 17/10/2011

İki perde; yakın tıraş için 1 yukarıdan aşağı, 2 kulaktan çeneye, hafiften slide hareketi ve kısa kısa aralıklı çekmeler şeklinde. Konfor için 1 yukarıdan aşağı, 2 çeneden kulağa uzun aralıksız çekmeler şeklinde.

İlk usturanızı antika alın. Bir kayış, strop ve macun alın. Bilemesini arasıra yaptırırsınız. Kalanında mucun ve kayışla iyi bir süre idare edersiniz. Zatne o kadar taşı alsanız da iyi verim alıp, başarılı olabileceğiniz şüpheli. Whipped dog' da fakir adamın setleri var, yeni başlayanlar için oldukça mantıklı. 48 dolara ustura dahil kit.

http://www.whippeddog.com/straightrazors/view/sight-unseen-deal

Usturaya niyet varsa yeni makineye, jilete vs para harcamadan en erken zamanda geçmek cüzdan açısından daha rahatlatıcı.

Nivea balzam alkolsüz.

tarif için teşekkürler. bu tarifi her gün kullanmakta bir sakınca var mı yoksa araya 1-2 gün koyulacak mı?
Vallahi uzun süre ustura gibi bir niyetim yok. şimdilik idare edeceğiz jiletlerle. ilerde bakarız artık.
alırsam da dediğiniz gibi antika ustura ilk aşmada hem kalite hem de fiyat açısından mantıklı
teşekkürler.
(17/10/2011, Saat: 19:20)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İki perde; yakın tıraş için 1 yukarıdan aşağı, 2 kulaktan çeneye, hafiften slide hareketi ve kısa kısa aralıklı çekmeler şeklinde. Konfor için 1 yukarıdan aşağı, 2 çeneden kulağa uzun aralıksız çekmeler şeklinde.

İlk usturanızı antika alın. Bir kayış, strop ve macun alın. Bilemesini arasıra yaptırırsınız. Kalanında mucun ve kayışla iyi bir süre idare edersiniz. Zatne o kadar taşı alsanız da iyi verim alıp, başarılı olabileceğiniz şüpheli. Whipped dog' da fakir adamın setleri var, yeni başlayanlar için oldukça mantıklı. 48 dolara ustura dahil kit.

http://www.whippeddog.com/straightrazors/view/sight-unseen-deal

Usturaya niyet varsa yeni makineye, jilete vs para harcamadan en erken zamanda geçmek cüzdan açısından daha rahatlatıcı.

Nivea balzam alkolsüz.