Geleneksel Tıraş Forumları
Muhle R89 - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Muhle R89 (/showthread.php?tid=328)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

Muhle R89 - Wilkinson - 16/10/2012

Makine çok o kadar farketmiyor. Merkür Futur, Mühle R41, Wilkinson Sticky diye tabir edilen alet, De 89, Big-Roc, Ming Shi sahibiyim. Son ikisiyle olduğum tıraşlarda diğerleri kadar güzel... İşi öğrenince, cilt alışınca en ucuz aletle bile güzel tıraş olunabiliyor bence. Hatta bunların arasında bence en kötüsü DE 89. Çok fazla abartılan kör bir alet. Üste birde 3 parça oluşundan dolayı söküp takma derdi cabası. Karşı çıkanlar tabii ki olacaktır ama ben sevmiyorum. Bende iyi netice vermiyor aldığım günden beri.

Muhle R89 - papazerigi - 17/10/2012

ben karşı çıktım bile Smile. 10 yıldan fazladır ara ara küçük kesintilere uğramakla beraber DE tıraş oluyorum. denediğim makineler içerisinde hem görüntü hem de tıraş açısından bu kadar memnun edici tıraş veren bir makine görmedim. bu dediklerim hem EJ hem de Mühle için geçerli. Smile
ama cilt yapınız, sakal yoğunluğunuz veya el alışkanlığınız uyuşmamış olabilir Mühle r89 ile.
Saygılarımla

(16/10/2012, Saat: 20:28)Wilkinson Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Makine çok o kadar farketmiyor. Merkür Futur, Mühle R41, Wilkinson Sticky diye tabir edilen alet, De 89, Big-Roc, Ming Shi sahibiyim. Son ikisiyle olduğum tıraşlarda diğerleri kadar güzel... İşi öğrenince, cilt alışınca en ucuz aletle bile güzel tıraş olunabiliyor bence. Hatta bunların arasında bence en kötüsü DE 89. Çok fazla abartılan kör bir alet. Üste birde 3 parça oluşundan dolayı söküp takma derdi cabası. Karşı çıkanlar tabii ki olacaktır ama ben sevmiyorum. Bende iyi netice vermiyor aldığım günden beri.

Muhle R89 - Wilkinson - 17/10/2012

Çok kör hocam. Onunla öyle perde perde uğraş nereye kadar? El alışkanlığı kazanacaksın da, sağdan soldan sakalların zıt yönünden kör bir aletle sinek kaydı olmaya çalışacaksın da... Ha tabii vardır olabilen. Adamın hem sert yoğun sakalı vardır ama bir o kadarda iyi tekniği vardır eli alışmıştır o alete, açısını güzel veriyordur oluyordur. Ben olamıyorum. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım yinede simsiyah sakal uçları kalıyor DE 89'da. Ama 3 liralık makineyle ne sakal ucu var ne tahriş. Boşuna aylarca işimi zora sokmuşum DE 89'la. Mühle'nin o modeli zaten DE 89'la aynı. Sadece sapı değişik. Kullanmadım ama bence parker TTO modelleri belki Weishi falanda başlangıç için iyi bir alternatif olabilir DE 89 ve Mühle r89'a. Zaten günlük kullanımda bir süre sonra parça parça uğraşmak zor geliyor. Sök tak vidala tekrar tak. Bunu hergün yap. İlk heves geçince insana bununla uğraşmak angarya geliyor.

farklı jiletle denediniz mi? kör olan makine değil jilettir çünkü. Öte yandan bir EJ 89 (veya r89) ile bir parker'ı karşılaştırmak ne kadar doğru bilemiyorum. en basitinden ikisinin elinize aldığınızda verdiği his bile çok farklı (parker kullanmadım ama yakından inceleme fırsatım oldu). eğer EJ89u mild olduğu için beğenmiyorsanız merkür 37c, Mühle r41, futur gibi makineler belki de sizin ilacınız olabilir. bence parkerdan ziyade onlara bakın. daha memnun olursunuz eminim
Saygılarımla

(17/10/2012, Saat: 09:52)Wilkinson Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok kör hocam. Onunla öyle perde perde uğraş nereye kadar? Boşuna aylarca işimi zora sokmuşum DE 89'la. Mühle'nin o modeli zaten DE 89'la aynı. Sadece sapı değişik. Bence parker TTO modellerinin mild versiyonları falanda iyi bir alternatif olabilir DE 89 mühle r89'a.

Sahte olması mümkün değil. Smile NKDMAN'den almıştım.

Yinede bendekinin resmini ekleyeyim.

IMG_0355.jpg

orta parçanın sağ alt kenarında bir kaplama kaybı var sanki. düşürdünüz mü?
bence siz r41 alın, ya da zor geliyorsa sök tak futur, 37c filan deneyin bari. eğer kaplamada filan bir sorun yoksa forumda rahatlıkla elden çıkarabilirsiniz.
Saygılarımla

Muhle R89 - Lord Sparhawk - 18/10/2012

Her makinanın uyumlu olduğu belirli jiletler var. Yemek yaparken nasıl yapıyoruz, yemeğin içine tuzlu bir içerik katıyorsak ekstradan içine fazla tuz atmayarak dengeliyoruz değil mi? Ya da tatlılık verecek malzemeler koyuyorsak biraz da tuzla dengeliyoruz.

Makinelerde de aynı. Zaten oldukça agresif olan bir makineye, yine agresif yapılı, fazla keskin bir jilet takarsak sonuçta çok yakın tıraş elde edilecektir edilmesine de tahriş de kaçınılmaz olacaktır. Mİsal futur, yeni r41 gibi makinelere sputnik takıp tıraş olacakarkadaşlarımıza alaha emanet olun diyorum.

Jilet/bar mesafesi kısa olan ve dolayısıyla jiletin yüzde daha rahat şekilde gezinmesine izin veren makinelerle yakın tıraş olmak çok daha kolaydır. ama bu makineler düzenli tıraşa her zaman uygun olmayabilirler. Daha az agresif yapılı makineler ise tekniğe, doğru kesme açısına, doğru jilet uyumuna daha özen isterler. ama sonuçta sizi hem yakın hemde son derece konforlu tıraşlarla ödüllendirirler. Şöyle bir geçmişe bakalım eskiden r41, futur gibi agresif makineler yoktu. İnsanlar son derece yumuşakbaşlı makineler olan gillette super speed'lerle de gayet yakın tıraşlar olabiliyorlardı. Demek ki yakın tıraş olmak için agresif makine gerekli değil.

de89, r89 gibi makineler yuuşakbaşlı mild tabiren edilen makinelerden. futur'un 2 perdede verdiği tıraşı 3 perdede verirler evet ama jilet yüzünüzü daha az kazıdığından 3 perde tıraşları, 2 perde futur tıraşından çok daha rahat olur. Fakat bu makinelerden performans almak için nispeten keskin jiletler kullanmak gerekiyor. Çünkü makine zaten jiletin cilde fazla baskı yapmasına izin vermiyor. Üstüne siz buna doğru düzgün kesemeyen jilet takarsanız elbette kesmiyor, sakal uçları kalıyor diye şikayet edersiniz.

Misal çinliler weishi gibi en mild olan makinelerden birini bir de dorco jiletle satıyorlar. Tabi bu onların mısır püskülü misali "kıl" larına uygun ama dünyanın geri kalanındaki insanların sert sakallarına uygun değil.

Bu tip makinelere permasharp, feather, bolzano, 7 o'clock sarı gibi jiletler takacaksınız ki güzel sonuçlar alın. Yine iyi tıraş olamıyorsanız, sizin tekniğinizde, kesme açınızı tutturmanızda sıkıntılar vardır. Çünkü bu yazdığım jiletlerin hepsi de herhangi bir sakalı son derece kolaylıkla kesecek yeterlilikteler.

Ben bundan sonra 89 kesmiyor, kesemiyor gibi yorumlara aynı yorumları yazmayacağım. Daha önce de çok kez yazdım. İşin özünde yapılan s320 alıp, ya bu iyi yanlamıyor, çok fazla savruluyor demek gibi. Ya m3 alacaksın, ya s320' ni istedikleirni yapmaya uygun hale getireceksin.

Muhle R89 - Wilkinson - 18/10/2012

(18/10/2012, Saat: 14:59)eskiuye3315 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kör R89 yeni duydum hocam Smile Sizdeki hatalı üretim falan olmasın iyi bakın sağına soluna eşitmi jilet tutuşu bar vs düzgün mü? yoksa belirli bir zaman kullanımdan sonra gayet rahat olur bununla tıraş olmak. Hele birde sevdiği jileti yakalarsanız .. Misal ben EJ de personna blue kullanıyorum süper anlaşıyorlar ama aynı jilet merkur slantı görünce anlamsız hareketler yapıyor.. Uyumlu alet doğru jilet iyi hazırlık kaliteli tıraşı beraberinde getirir hocam Smile
Selamlar.

Olabilir hocam. Ben alışamıyorum yani sorun bende de olabilir. Ben başka makinelerle mutluyum. Bunu söylemek istiyorum. Amacım aleti kötülemek değil. Yani EJ firmasıyla bir sorunum falan yok. Smile Şahsım adına bu aletle temiz tıraş olamıyorum. Bilemiyorum belki elim alışmıyor ama beni bu aletten tek bir şey bile soğutmaya yetti. Çenemin altında boynuma doğru bir yerde sakal kalıyor bununla tıraş olunca. Üzerinden defalarca kez çapraz geçmeden o bölümde elime gelen sakallar tam olarak gitmiyor. Fakat bunu Mekur Futur, Dandik Big-Roc R41 olsun hiçbirinde yaşamıyorum. Gerçekten 3 yada 5 kez hafifçe çapraz çekmem yetiyor ama bu aletle o kısmı tahriş edene kadar üzerinden defalarca kez geçmeden istediğim seviyede alamıyorum. İsterse içinde sıfır permasharp olsun. Bu kadar değişik alet ile ben o bölgedeki sakalları kesebiliyorsam ama bununla kesemiyorsam bu aleti kullanmak için şahsım adına bir neden kalmıyor. Yani hergün bu şekilde 10 kez 15 kez oranın üzerinden geçmek zorunda kaldığımı düşünebiliyor musunuz? Bu söylediklerimde ayrıca sonuna kadar samimiyim.

Muhle R89 - Lord Sparhawk - 18/10/2012

Vallaha ben her gür, hem de oldukça sert sakallı biri olarak kolaylıkla bebek poposu kıvamında sonuçlar edle edebiliyorum ej89 ile. eskiuye3315 komşumun da yazdığı gibi bence sizin makinede bir sorun olabilir belki.

Çünkü bu yazdıklarınız makine ile bağdaşmıyor. Hani aristokrat, super speed ya da weishi'ye "kör alet" deseniz tamam gerçekten yumuşak makineler de 89 o kadar da mild bir makine değil.