Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 30/08/2012

Yok mild dı, Yok agressive di, paketten çıkanın biri keser biri kesmez, yüzümüze dalar, kulağımızı keser, çok bastırma tahriş eder vs vs

Tahrişsiz tıraş oldu çok mutluyum
Yarısında jileti değiştirdim vs vs

Üsttekiler benim sözlerim, teşhislerim değil, iyi teknikli geleneksel tıraşçıların sözleri.

Jilet iyi bir şey olsaydı insanoğlu yıllar evvel terk etmezdi Big Grin

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - papazerigi - 30/08/2012

hocam bakın bu fırsatı kaçırmayın, bedava kurs Big Grin
Şaka bir yana hocam siz de madem öyle kartuşlu incelemeleri yapın, olmaz mı? en azından kartuş-kullan at severlere yol göstermiş olursunuz.
Saygılarımla

(30/08/2012, Saat: 00:57)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok mild dı, Yok agressive di, paketten çıkanın biri keser biri kesmez, yüzümüze dalar, kulağımızı keser, çok bastırma tahriş eder vs vs

Üsttekiler benim sözlerim, teşhislerim değil, iyi teknikli geleneksel tıraşçıların sözleri.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Lord Sparhawk - 30/08/2012

(30/08/2012, Saat: 00:57)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok mild dı, Yok agressive di, paketten çıkanın biri keser biri kesmez, yüzümüze dalar, kulağımızı keser, çok bastırma tahriş eder vs vs

Alın bir tane ayarlı progress olsun bitsin. Yüzünüze en iyi gelen neyse onu kullanırısınız. Paketten çıkanın birinin kesip kesmemesi çok az marka jiletlerde görünür. Piyasadaki jiletlerin %90'ı istikrarlıdır. Yüzünüze dalıyorsa, kulağınızı kesiyorsa(!) o zaman kartuşluyu daha iyi bulmanızı anlamak kolaydır. Teknik eksik azizim.. Smile Sen daha olayı oturtamadan bırakmışsın, yok jilet kaka, kartuş iyidi ya diye. Smile

De makinelerde 1 aydan sonra tıraşlar tamamen tahrişsiz olur. Hele fazla makine, jilete detaya girmeden belirlenmiş aynı makine, jilet kullanılırsa yüz ve teknik de alışacağından sonuçlar iyice cilayla parlatılmış gibi olur. Kullanım tecrübesi arttıkça geri dönülmez olur. Wink

Tıraş sırasında jilet değiştirmeyi ben 10 yılda belki 4-5 kere yapmışımdır. Ama öncesinde çok para bayılıp da, 10-15 gün sonra işkence gibi tıraş etmeye başladığı için çok attığım kartuşlarım olmuştu. Kaydırıcı bantlar gitti mi olay bitiyor zaten. Onçün neymiş soğuk suyla tıraş olacakmışım ki daha uzun gidecekmiş. Yok yaa, hem o kadar para vereyim hemde plazma tv muamelesi yapayım. Başka? Angry

Jileti insanoğlu değil, Gillette kar edemediği için terk etti. Jilet hem ucuzdu hem çok iyi sonuç veriyordu. Uzun ömürlüydü. Tıraş başı maliyetler çok ucuzdu. İnsanlar çok uzuca bir paket jilet alıp onunla 30-40 tıraş oluyorlardı. King Gillette baktı böyle olmayacak, para kazanamayacak napayım edeyim derken cin fikriyle kartuş olayını buldu. "Ben pahalı kullan at mantığında jiletli kafalar yapayım. Bu kafalar sadece benim makinelerimle kullanılsın. Bu kafaların belirli bir kısa ömrü olsun ve sık sık yeniden alınmaları gereksin. Ben de teknolojik ayağına bunların fiyatını yüksek tutup, yolumu bulayım".

King Gillette'in tarihçesini iyi okuyun derim. Çok kurnaz, parasever bir adamdır. Smile

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - emiriko - 30/08/2012

Devamli bloke olacak hocam Smile uyari puani almadan bir inceleme olursa bende memnun olurum heleki tek bicakli kullan atlar hakkinda olan incelemeler ile. Askerde firca sabun/krem ve kartuslu yerine tek bicakli kullan at ile tiras olabilirsem en azindan sabahlari guzel olur Smile

(30/08/2012, Saat: 01:13)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam bakın bu fırsatı kaçırmayın, bedava kurs Big Grin
Şaka bir yana hocam siz de madem öyle kartuşlu incelemeleri yapın, olmaz mı? en azından kartuş-kullan at severlere yol göstermiş olursunuz.
Saygılarımla

Sevgili papazerigi ve emiriko dostlarım

Emiriko'nun bulduğu Feather kartuslu yolda gelince yazacağım.

Piyasadaki malları site bloke ediyor maalesef ama yine de direk isim vermeden onlar icinde yazacağım birşeyler

Sevgili L. S.
Siz de gayet iyi bilirsinizki arz talep temel yasadir . Jiletlere talep olsaydi bir firma ne yaparsa yapsin butun dunyayi bu konuda temelinden değiştiremezdi .

Turk insani birakin kartusluyu, per matige sattı DE'leri. Bir daha arkasına bile bakmadı

Nostalji güzeldir gelenekler ölmemeli eser miktarda delikanlının jilete devam etmesi iyidir destekliyorum Big Grin

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - martin - 30/08/2012

5 bıçaklının ilk on traşı gercekten güzel ama detay alamıyor. hele benim gibi çenede sakalınız varsa

(30/08/2012, Saat: 01:47)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili papazerigi ve emiriko dostlarım

Emiriko'nun bulduğu Feather kartuslu yolda gelince yazacağım.

Piyasadaki malları site bloke ediyor maalesef ama yine de direk isim vermeden onları icinde yazacağım birşeyler

Sevgili L. S.
Siz de gayet iyi bilirsinizki arz talep temel yasadir . Jiletlere talep olsaydi bir firma ne yaparsa yapsin butun dunyayi bu konuda temelinden değiştirmezdi .

Turk insani birakin kartusluyu, per matige sattı DE'leri. Bir daha arkasına bile bakmadı

Nostalji güzeldir gelenekler ölmemeli eser miktarda delikanlının jilete devam etmesi iyidir destekliyorum Big Grin

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - _Olgun_ - 30/08/2012

Kartuşu ön sıraya koymamın sebebi, oynar başlığın cilde yapıştıktan sonra kıvrımlara göre kendini kontrol etmesi ve dalgalanması.

Fakat DE de,çene altı ve kıvrımlarında kontrol bizde olduğundan dolayı elbette kusur payı bırakıyoruz.

İşin içine para girdiğinde önceki sayfalarda rakamlama yapılmış. Şuan bulunduğum pozisyon gereği haftada 2 kere tıraşa kafi durumdayım. Ayda 8 kere oluyorum. 1 ayda 2 kere 3lü bıçak(4 kere çok rahat oluyorum) kullanıyorum. Geçen gün 24 adet bıçak aldım kampanya ile, ödediğim tutar 27 TL.İlerde 2 günde bire düşse (bu bir denetimli işe giriş ve max. tıraş olmama demek) rakam 45 TL oluyor. Buna aleti dahil.

Sanırım bu makul bir değer.

45 TL mi daha ucuzumu, sanırım o para için cildim için en uygununa değişmem.

Bu konuda gerçekten çabaladım, fakat yoğun ve dipleri gitmeyen bir sakal için DE çözüm değil. Pembeleşmek demek benim için tahrişin zirvesi olacaktır. Kartuş tam aksine cildimde kazıma niyetinde davranmadı şuan bana.

Özel bir notum var Lord'a. Kartuş üstündeki kayganlaştırıcı en ne zaman kullandınız bilmiyorum ama,şuankiler çok kaliteli ve pütürleşme ile ciltte kalmıyorlar. Fakat Derby 3bıçaklı bu konuda sınıfta hala kalıyor.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Lord Sparhawk - 30/08/2012

Mancho komşum arz talep demişsin, işte arz talep'i sallamadı king gillette. O kartuş olayına geçmesiyle yazdıklarım benim varsayımlarım dğeildi. Bilinen gerçeklerdir ki, forumlarda, kitaplarda ve tıraşla ilgili belgesellerde de aynen bu şekilde geçmiştir.

Sadece tıraş ekipmanlarının tarihi diye araştırma yaparsan kısa sürede bunlara ulaşırsın. Kandırılıyorsunuz.

Olgun komşuım en son daha bir kaç ay önce askerdeyken kullanmıştım, pek bir gelişme görmedim bantlar konusunda. Daha da dandik ucuz plastik kasalı ve kötü jiletli ucuz varyeteler çıkmış. İlk aldığınızda makinayla gelen kartuşların kalitesiyle alakası yok. Ben yine gidip pahalı olan turbolardan almama rağmen ı-ıhh. Parama ziyan oldu hep.

Benim sakallarım da oldukça yoğun ve sert. Kartuş hiç iyi sonuç vermiyor. Bne hala ikinizin teknik sorunu olduğunu düşünüyorujm. Yakın tıraşı elde etme tahmininizin yanlışındna dolayı cildinizi tahriş ediyorsunuz gibi görünüyor. Önce uygun makine jilet kombinasyonunuzu bulun sonra uygun sabununuzu kreminizi, sonra uzun aralıksız çekişlerle 3 perde olun bakalım. Tahriş oluyorsa çok büyük ihtimalle bir yerde yanlışınız var. ama siz yok kıl uçları daha gözükmesin, hiçbir yandan kıl gelmesin diye sürekli cırt cırt cırt cırt alırsanız her yeri, belirli bir süre sonra tahriş etmeniz işten bile değil.

Bu kadar insan aynı seyi söylüyorsa, biraz da haklı olabilme ihtimalleri üzerinde durun bence.

Bir tek Gillette mi jilet üretiyordu ?
Piyasaya her sektörde yüzlerce yeni ürün teknoloji sürülüyor ama pek cogu başarısız oluyor.

Sizin mantıkla hiçbir sektörde gelişme olmaması lazım

Amişler mesela hala sadece at arabası kullanırlar Wink

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - papazerigi - 30/08/2012

Mancho hocamla uğraşmayın yahu Smile
bırakın adam ne istiyorsa onu kullansın Smile
Saygılarımla