Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

wet shaving: cartridge vs. safety razor - _Olgun_ - 07/09/2012

(07/09/2012, Saat: 15:50)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://spiffydave.wordpress.com/2011/01/05/wet-shaving-cartridge-vs-safety-razor/

Yazıyı kim yazdıysa teşekkürler. İngilizcesi sade tamamını anladım.

Karşılaştırma sunmuş, ama DE ağır basmamış. Tek kötü eleştiri kartuşa tahriş. Bana göre de tam zıttı.

Yani bu arkadaş tam orta yolcu Smile

kartuş kullananlar için forum açılmış - ihtilaf - 07/09/2012

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=1617519

kartuş kullananlar için forum açılmış - Lord Sparhawk - 07/09/2012

(07/09/2012, Saat: 21:24)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: avatarlar özenle seçilmişTongue

Big Grin

kartuş kullananlar için forum açılmış - _Olgun_ - 08/09/2012

(07/09/2012, Saat: 21:24)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: avatarlar özenle seçilmişTongue

Ya onlar sanırım yeni tüyü gelmiş liseli olsa gerek.
Palyaço nedir ? Resmen psikolojik savaş için ekmek atmış bilmeden .
Rezillik haklısınız Big Grin

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - martin - 08/09/2012

Acaba kartuşlunun hakkını mı yedim

Dün uzun bir aradan sonra 5 bıçaklı G ile tıraş oldum. Aman Allah bu ne konfor ve performans. Bir kere yüzmü keseceğim diye korkmuyorsunuz.Kısa stroke larla çok yakın tıraş oldum. Üstelik sakalım bir günlüktü.Sorunlu boyun bölgem dahil 2 perdede sinekkaydıya yakın ve gayet konforlu tahrişsiz bir tıraş yaşadım.

Sonra da kendi kendime sordum. Acaba neden eskiden bu performansı alamıyordum.

Çünkü Geltir sayesinde nasıl doğru tıraş olunacağını öğrendim. Eske iden uzun strokllarla tek perdede ve AWG sadece sakalın çıkış yönüne doğru tıraşımı olur bititrirdim ve bir kartuşu da neredeyse 3 ay kullanırdım. Oysa adamlar diyor üzerindeki kaydırıcı madde kayboldu mu kullanmayın diye. oysa jilet keskinliğini uzun süre koruyor yani 3 ay tıraş olmak da mümkün ama keskinlik azaldığından artık eskisi gib yakın ve prformanslı traşlar çıkarmıyor. Eğer 5 bıçaklıları sadece 15-20 traş kullanırsak bence DE lerden daha üstün.

Bugün r89+feather ile tıraş oldum. Aman bir yerimi kesmeyeyeim dedim ama yüzümdeki iki ben hep kesiliyor. DE lerde buna cok dikkkat etmek durumundayım. 2 perde tıraş olmama rağmen boyun bölgemde dün 5 bıçaklımım yaptığı temizliği yapamadı. Ama bu performansını daha kaç tıraş sürdürür bilemeyiz tabi.

sevgiler

Martin

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 08/09/2012

Martin amca
Sizin kullandığınız kartusluyu 7 den fazla kullanamıyorum
Kaygan band iyi olsada jiletlerin keskinliği gidiyor
Martin Amca bu sekilde munavebeli kartuş ve DE kullanın zamanla size anlattığım ,, parametrelerini kendinizin seçtiği ,, tıraşı kesfedeceksiniz ve bunu pekiştirmek için yüzünüzün en rahat tıraş ettiginiz bolgesinde jiletli ustura kullanin sonra kartuş ve DE icin kıyaslarsanız
Saygılarımla

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Lord Sparhawk - 08/09/2012

Mahmut komşum r89 ya da de89 gibi makinalarla hangi jilet olursa olsun, aman kesmeyeyim tereddütü yaşayan biri makineyi daha yeni kullanmayı öğreniyordur ve teknik eksikliği vardır. Zamanla el oturdukça ne tereddüt kalacak, ne kesme, ne tahriş. Şimdi sen daha 89 la kendini kesiyorsan, eline çelik ustura versek ne olur sence?, sen düşün. Bu şimdi usturanın kabahati mi senin elinin hamlığı mı olurdu?

Aynı şey, o yüzden bence teknikler oturmadan kartuşlularla diğer yöntemleri kıyaslama yapmamak lazım.

Bugün herhangi bir tıraş forumunda ben dahil eli oturmuş ustura vs kullanan hiç bir kullanıcı de'lerle kendini kesmez, hatta kolay kolay kesemez istese bile. Bakın kartuş daha iyi demeyi geçtim, kartuş da iyi diyen dahi 100 kişide 1 kişi belki çıkar o forumlarda. Bu bana göre ya teknik eksikliğinden gelen yanılgıdır, ya da aşırı cilt hassaslığıdır. Forumdaki bu kartuşlu de muhabbeti iyiden iyiye kabak tadı vermeye başladı bence.

Şimdi diyeceksiniz ki "sen çok meraklısın, çok üzeirne düşüyorsun ondan iyi sonuç alıyorsun, yoksan genel manada o kadar iyi bir sistem değil geleneksel. O zaman jiletvetıraş niye kuruldu, tıraşkeyfim niye kuruldu, forum donanımhaberde o kadar insan nasıl gaza geldi, geltir neden kuruldu, bu kadar insan neden heyecanla atıldı. Sırf değişiklik olsun, lüks hissiyatı alsınlar diye mi? Bence değil.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Fallschirmjäger - 08/09/2012

Sanki dün kullandıgım M3 son zamanlarda oldugun en iyi tıraşı verdi. Tıraş öncesinde kullandıgım Shu tıraş öncesi jel, üstünede tasta köpürttügüm Arko ice mint 3 perde tıraş mükemmel sonuç. Hem öncekilerdeki gibi 3-4 saatte ele sakal gelme olayıda yoktu. Kartuş daha mı iyi ne Tongue

edit: Lord'un mesajını yeni okudugumdan dolayı bu düzenlemeyi yapıyorum.
Şimdi eğer burada biz kendi fikirlerimizi,düşüncelerimizi,kendi izlenimlerimizi başkalarının yönlendirmesine göre mi yapıyoruz? Eğer böyle bişe varsa burada ki akil adamlar görüşlerini bildirsin bizde uzaktan yorumlarınızı okuyalım. Burda öyle bişe konuşuyoruz ki sanki geleneksel tıraşı bırakalım da tekrar jelli,köpüklü kartuşlu tıraşa geçelim diyoruz.. Piyasada herkes kartuşlu sistemi kullanıyor bunun hem artıları var hem eksileri ama doğru teknikleri uyguladıgımız zaman kartuşlu makinaların performansı nedir ne değildir insanlar fikrini rahatça burada söylüyor. Kabak tadı veren saçma bir konu neden 16-17 sayfa sürmüş? Bir EJ 89,bir R89 bu kadar yorum alabilmiş değilken hemde. Ayrıca burada bizden yaşça çok büyük abilerimiz var. DE aletleri kullanmış,ıslak tıraş tecrübelerini gençliklerinden belli yaş aralıgına kadar sürdürmüş olarak hemde. Büyüklerimizin dahil şu anda kartuşlu ürünleri kullandıgınıda eklemek istiyorum. Neden bu insanlar kartuşta ısrar ediyor ? Neden geçmişte kullandıkları aletlere olumlu gözle bakamıyorlar ? Ki 2-3 tane üye artık DE aletlerini sadece canları istediklerinde yani hobi olarak kullanacagını söylüyor hemde bu kişiler bu işe bayada para döktüler.
Ayrıca tekrarlıyorum kimsenin geleneksel tıraştan koptugu yok. Sadece kartuşluların DE aletlere göre kendimizce kıyaslamalarını yazıyoruz. Sürç-i lisan ettiysek affola

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 08/09/2012

howto.jpg

DE yada usturayla tıraş olmanın amacı , geçmişe özlem yada nostaljik romantik duygular değil,bütün parametre ve süreçlerine hakim olduğumuz tıraşı sağlamak
05619u.jpg

jiletin mild ve agresif oluşu,sabun yada kremin yoğunluğu,DE aletin ağırlığı,uzunluğu,açısı,dengesi,tıraş derinliği,fırçaların sertliği,knot çapı vs vs
Thinking-Man.jpg

bütün bu bileşenler içinden size uygun kombinasyonu seçtiğiniz zaman geleneksel tıraş olmazsınız gerçek tıraş olursunuz
Uomo-Straight-Razor-Shave.jpg

biz kartuşlu aletlere karşı ''Statükocu Yaklaşım'' içinde değiliz,kartuşu kullandık ve biliyoruz,Hadi biz kartuşa karşı olalım bizim dinamiğimiz bu olsun diye bir şey komik olur.

Shaving_brush_shaving_foam_disposable_ra...F00120.jpg
daha önce de yazdım DE alet kulanmada eksiği olan arkadaşlar , kartuş DE kıyaslamasına gidiyor.
shaving.jpg

konforlu ve sağlıklı tıraş olmak için kaliteli fırça ve sabun yada konusunda herkes hemfikir dahası yüzün tıraştan önce yıkanıp sakalların yumuşatılmasında da hemfikir buraya kadar olanlar geleneksel tıraşın lüküs hayatıAngry

colored_wires_bomb_cutter_3268.jpg

gerçek tıraş olmak için emek,zaman ve tecrübe gerektiren son bir adım DE alet.bir çok arkadaş eline DE alınca '' kırmızı kablo mavi kablo'' durumuna düşüyor,bu küçük strese DE alet tecrübesizliği de eklenince ,cesaret kırılıyor.

images?q=tbn:ANd9GcS3Exv3MEWeKyPVSSr11tP...q-icbuD9e3

hedef sağlıklı tıraş ise DE kullanın '' kırmızı mavi kablo sendromunu '' yeninIdea
IMG_6599.jpg
hedef krem ve sabunları badger fırçaya sürüp geleneksel hazzı kartuşlu aletle tıraşa dönüştürmekse,DE aletteki jiletin çıkardığı melodiyi daha duyamamışsınız demektir
26Foam.jpg

saygılarımla

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mckorkmaz - 08/09/2012

(08/09/2012, Saat: 17:22)Fallschirmjäger Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kabak tadı veren saçma bir konu neden 16-17 sayfa sürmüş?

Öncelikle konunun uzadığı konusunda lorda katıldığımı bilmenizi isterim. Kimsenin fikirlerini yerdiğim yada küçümsediğim sanılmasın. Bu konuya uzun aralıklarla girer bakarım forumda en az giriş yaptığım konulardan birisidir. Ancak buradaki bir cümle üzerine bir kaç kelam etmek istedim. Değerli arkadaşım sen konuya 16-17 sayfa demişsin ama konunun hepsini okuyup okumadığını bilmiyorum. Benim okuduğum konu karşılıklı atışma vs. üzerine. Tabiki kartuşlu yada DE veyahut ustura tercih etmek kişilerin bireysel özgürlüğüdür ve bireysel özgürlükler başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürecede ucu açıktır. Ancak bu forumda bu konunun bu kadar uzamasının ve sonucunun farklı yönlere kaymaya başlamasının benim özgürlüğümü(huzur anlamında) kısıtlama yolunda olduğunu düşündürmeye başladı. Forumun adı üstünde "geleneksel tıraş forumu". Kartuşlu tıraş bölümü vs. diye bir ara forumda göremedim ben üyeliğim süresince. Teşekkürler..