Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - eskiuyemnt - 14/12/2013

Şunu eklemek isterim, hadd-i zatında çelik ustura olan klasik tıraşın, günümüze uyarlaması, king gillette tarafından yaprak jiletin icadıyla, pirinç, nikel kaplamalı aletlerin ucuna takılan ince çelik jiletlerle olmuştur.

Klasik tıraşın olması gereken şekli, -zamanımız müsait olsa da yapabilsek- çelik usturalarla cilde mikroskoplarla ölçülmüş küçük jiletlerle değil, tertemiz kayışlara sürterek honlanan ve cildi yormayan daha az keskin ve kaba şekliyle çelik usturalar..

Biz yaprak jiletleri dahi eleştirirken, kartuş nerdeeeeee,
Tıraş neredeConfused Smile

i5ahef.jpg

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 14/12/2013

Bazılarınızın kartuşla yaşadığı cilt sorunlarını ben jiletle yaşadım, onun için tarihin tozlu raflarında kaldı benim açımdan.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - candova - 14/12/2013

(14/12/2013, Saat: 14:59)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sağlık yönünden kabul edilir bir şey değil. Kartuşlar devrinde bendeniz en fazla 3-4 tıraştan sonra mutlaka kessin kesmesin çöpe atardım o kartuşu. Kaldı ki cildimde 1 cm uzunluğunda yatık batıkları cımbızla hanıma, berbere aldırırken canımın yanmasınman mı, her tıraştan sonra yangınlardan mı, kanamalar, sivilceler mi artık tüm bu nedenlerden ötürü bir de her tıraşta canlı doku parçaları üzerinde birikinti oluştururken, suyla temizlediğinizi düşünüp, haftalar sonra hala eski sivilce kalıntıları ile aynı küçük çelik parçaları ile yüzünüzü kazımak ne kadar doğru?..

Kesinlikle şu gün, bu forum sayesinde pırıl pırıl bir cilde sahibim ve sivilce, kızarıklık, yatık-batık derdim olmadığı halde bir jileti uzun süre kullanabilirliğiniz bir yana en geç haftada bir değiştirmek daha efektif ve sağlıklı olanı.

üstadım selam,
bende de düzelme oldu fakat ben bu düzelmenin büyük oranda fırça, sabun ve sıcak su kullanmamdan kaynaklandığını düşünüyorum.Ben kartuşlu kullanırken jel kullanıyordum çünkü.
Kartuş bana çok bir zarar vermiyordu.
Bünyeden bünyeye farklıdır şüphesiz ama benim kendimde gördüğüm hissettiğim bu.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - korgunv - 16/12/2013

Merhaba Hayzen Ustat,
DE makineye SE jilet takmak diye bir konu var. Bakarsan sevinirim.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - linguist - 16/12/2013

bu kartuşlar ayarlı aletlerin neresine uyar acaba merak ettim? Mancho buralardaysa hemen bilgilendirirdi beni.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 17/12/2013

(16/12/2013, Saat: 23:28)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu kartuşlar ayarlı aletlerin neresine uyar acaba merak ettim? Mancho buralardaysa hemen bilgilendirirdi beni.

Soruyu pek anlamadım sevgili LinguistHuh

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - linguist - 17/12/2013

(17/12/2013, Saat: 20:52)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soruyu pek anlamadım sevgili LinguistHuh

Kesme açısını soruyordum. Jiletin yüze temas açısı yani.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 17/12/2013

Arkadaşımız ayarlı bir tıraş aleti aldı galiba Smile
Kartuşlu aletlerin agresifliği ayarlı aletlerin hangi ayarına denk geliyor demek istiyor olabilir Smile

(17/12/2013, Saat: 20:52)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soruyu pek anlamadım sevgili LinguistHuh

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 17/12/2013

Kartuşlu aletlerin agresifliği sıfırdır, mülayimdir onlar. Tıraş dünyasının geyşasıdır Big Grin

Şaka bir yana kartuşlar en düşük ayardan daha mild, en yüksek ayardan daha keskin.
Fennin büyük mucizesiCool

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - linguist - 17/12/2013

(17/12/2013, Saat: 21:02)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kartuşlu aletlerin agresifliği sıfırdır, mülayimdir onlar. Tıraş dünyasının geyşasıdır Big Grin

Şaka bir yana kartuşlar en düşük ayardan daha mild, en yüksek ayardan daha keskin.
Fennin büyük mucizesiCool

Hımm. Hayatımda sadece 8 adet kartuş kullandığım için hatırlayamamışım.
Amma bir geyşaya rastlasaydım herhalde aklımda kalırdıSmile