Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - zakharion - 13/01/2014

size kolay gelsin o zaman, rahat ve zarar vermeden tıraş olabilene ne mutlu, eğer jiletle tıraşı bırakırsanız slime ihtiyacım var, haberiniz olsun Smile

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Naci Erdem - 13/01/2014

Bugün benim forumdaki bir üyemizden satın aldığım EJ DE89'U elimde incelerken görünce konu açıldı, gördüğüm kadarıyla bazı insanlarda jilete karşı bir ön yargı var, bir defa olmaya kalkmışlar da jilet kesmemiş adeta yolmuş, bir daha da eline jilet almamış, anlattığı kadarı ile aleti ve jileti canlandırıyorum da büyük olasılıkla çok agresif bir alet ve kör bir jilet beraber ilk deneyimini oluşturmuş, sonrasında da kaldırıp atmış.. taraşa hazılrlık evresini bile hatırlamıyor, teknik kazanma, el becerisini geliştirme çalışmamış, ve tabi ki doğru alet ve jileti denememişler ..

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - zakharion - 13/01/2014

bu forumda kalem bölümünde bir arkadaş bahsetmişti, kağıt kalem mürekkep sağlam ise yazıda güzel olur gibi bir şey, hazırlık iyi olsun makine iyi olsun tıraş ona göre meydana gelir, istersen 50 kuruşluk kalem ile de güzel yazarsın, yazın iyi ise çok değerli bir kalemle yazı yazmak yada hazırlığın iyi ise sağlam ve 40 yıllık kaliteli bir TTO ile tıraş olmak gibi,

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - hergele - 13/01/2014

kartuşluların keskin kalabildiği benim için 3-4 tıraştır daha ötesi maksimum fayda elde edeceğim diye sakalı yolup durmaktır.
ne zaman yaprak jilete geçtim her tıraşta sıfır jiletle yolmadan mis gibi işimi gördüm. Kartuşa devam eden etsin ben almayayım.

Niyeyse ne zaman kartuş yazsam aklıma mancho üstad geliyor. O kadar özdeşleştirmişim Big GrinBig GrinTongue
selamlar üstadım Wink

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 13/01/2014

(13/01/2014, Saat: 20:12)hergele Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kartuşluların keskin kalabildiği benim için 3-4 tıraştır daha ötesi maksimum fayda elde edeceğim diye sakalı yolup durmaktır.
ne zaman yaprak jilete geçtim her tıraşta sıfır jiletle yolmadan mis gibi işimi gördüm. Kartuşa devam eden etsin ben almayayım.

Niyeyse ne zaman kartuş yazsam aklıma mancho üstad geliyor. O kadar özdeşleştirmişim Big GrinBig GrinTongue
selamlar üstadım Wink

Çok teşekkürler sevgili Hergele dostum, hatırlanmak güzel. Ben de kendimi çok özdeşleştirdim, markette kartuş raflarına bakınca, aynaya bakmış gibi oluyorum Big Grin

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - hergele - 13/01/2014

(13/01/2014, Saat: 20:17)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkürler sevgili Hergele dostum, hatırlanmak güzel. Ben de kendimi çok özdeşleştirdim, markette kartuş raflarına bakınca, aynaya bakmış gibi oluyorum Big Grin

Big GrinBig Grin

ne kadar doğrudur ? - sertac12 - 16/01/2014

2 ya da 3 bıçaklı jilet kullanmak ciltte daha az tahrişe neden olur. Tek jiletle 2 ya da 3 kez köpük sürmek, kontakt temasın artmasından dolayı alerjik reaksiyon riskini artıracaktır. Bu nedenle 2 ya da 3 bıçaklı jiletle tek bir kez temas daha uygundur. Bunun yanı sıra kıllar hangi tarafaysa o tarafa doğru tıraş olunmalıdır. Tıraş sonrası batan kılların üzerine antibiyotikli bir krem sürmek şikayetleri minimuma indirecektir." bu yazan ınsan; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş'tır .üstadlardan bu konuda yardımcı olmalarını arzu edıyorum.

ne kadar doğrudur ? - BigHillMe - 16/01/2014

jilet, kullanmasını becerebiliyor isek ustura
son derece saglıklı tıraş yontemlerımndendır

http://www.uzmantv.com/jiletle-mi-yoksa-makine-ile-mi-tiras-olmak-daha-iyidir

Dermatoloji Uzmanı Dr. Erçin Özüntürk

ne kadar doğrudur ? - ohtararan - 16/01/2014

bu doktora sormak isterim ki, hangi 2 yahut 3 bıçaklı aletle, tek bir seferde çekerek (arka arkaya bastırıp çekerek almadan) tıraş olmak mümkündür? söylesin ona göre ben de onu alayım. en üst seviye kartuşlu aletleri yıllarca kullandım. böyle "tek bir seferde" kıl bırakmadan tıraş olmak mümkün olmadı. arka arkaya ciltte çekmek ve bastırmak gerektiğinden tahrişe daha açık. keskin jiletler ve sedef ustura ile tek seferde (yanağın üst tarafına usturayı değdirip, an alt tarafa kadar kaldırmadan) çok temiz tıraş olunabiliyor, bizzat denedim.

batık olan yerler için de aspirinli aftershave uygulaması ile ilgili açıklamalar bolca yapıldı, tekrar bahsetmeye hacet yok. tabii ilerlemiş ise, o vakit bir dktora gitmek şart.

diyeceğim o ki, itibar etmeyelim böyle şeylere Smile memnun olabilen kartuşlu ile devam etsin, olmayanları şöyle foruma alalım Smile

ne kadar doğrudur ? - sertac12 - 16/01/2014

sektörde yeniyim.memur olmamla işim gücüm traş oldu.ben kendımde farkı wilkinson ile gördüm.su aspırın olayını okudum ama anlayamadım.zahmet olmazsa bı acıklama getırebılırmısınız.bu aksam astrayı deneyecegım Wink