Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - martin - 06/03/2014

Arkadaşlar

5 bıçaklı ve titreşimli kartuşlular gerçekten pahalı (rapira+arko ikilisi ile neredyse 10 katı) ancak pahalı dediğimiz şey de taş çatlasa 50 lira. Oysa bizler bu parayı 100 gr ithal sabuna veriyoruz. Demek ki bu konuda ucuzluk aslında çok da önemli değil.

Geçen gün G nin 3 bıçaklısını (yeşil senstive olanı) kullandım. Aman Allahım iki perdede bu ne pürüzsüz bir tıraş. itiraf etmek lazım ki bu yakın ve pürüzsüz tahrişsiz kansız tıraşı DE de bulunca göbek atıyoruz. DE de boğaz bölgemi 3 perde almasam temizlemiyor, alınca da tahriş ve noktasal kanamalar olabiliyor. (Hele de jiletin 3. cü kullanımı ise). Oysa G3 te kanama da olmuyor.

Bu durumda rasyonel olarak kartuşluya gecmem gerekiyor ama nedense gecmiyorum. Şu ana kadar 180 e yakın jilet kullanmışım (hepsini biriktiryorum) Demek ki ortalama 3 tıraştan 540 gün. Elimde daha 400 jilet var.

Mancho üstadımla kahve içip sohbet ettiğimizde de aslında kartuşluların daha az tahriş ettiğini DE nin sadece keyif ve nostalji için kullanılabileceği üzerinde mutabık kalmıştık.

Umarım bu açıklamalardan sonra siteden atılmam Smile

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 06/03/2014

Sevgili Martin Amca,
Kişiye özel bir değerlendirme olmuş.
Forum geneline bakıldığında '' Mor Çatıya'' sığınır gibi DE sistemde rahat eden çok arkadaşımız var.

Tek bıçaklısından 5 bıçaklısına hepsini kullanmak zorunda kaldım ve uzun süre kullandım.Cildime göre orantısız sert olan sakallarım ve hassas cildim kartuşlu/kullan at aletlerde memnun olmadı.Yolmayan,sakalları ingrown yapmayan ve çekiştirmeyen kartuşlu/kullan at sistem icat olursa denerim.

DE tahriş konusuna gelince bilinçsiz kullanan ve anlamadan yorum yapanlar da var.

Şunu örnek vereyim.Tüm marka ve modellerin kartuşlu/kullan at sistemleri günlük tıraş da suratımı perişan etti.Bu kadar hasarı jiletli usturadaki ilk tıraşlarımda yaşamadım.Gillette'nin ürünleri mi Muhle R 41 mi deseler ! 41 derim.Kaldı ki 41 günlük tıraş da ekstrem noktadır.DE ve usturalarda bulduğum konfor ve sağlık hiçbirinde yok.

Kartuşlu/kullan at sistemler bana yarasaydı en azından sakalı mı kesebilselerdi burada işim olmazdı Smile

(06/03/2014, Saat: 22:19)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Martin Amca,
Kişiye özel bir değerlendirme olmuş.
Forum geneline bakıldığında '' Mor Çatıya'' sığınır gibi DE sistemde rahat eden çok arkadaşımız var.

Tek bıçaklısından 5 bıçaklısına hepsini kullanmak zorunda kaldım ve uzun süre kullandım.Cildime göre orantısız sert olan sakallarım ve hassas cildim kartuşlu/kullan at aletlerde memnun olmadı.Yolmayan,sakalları ingrown yapmayan ve çekiştirmeyen kartuşlu/kullan at sistem icat olursa denerim.

DE tahriş konusuna gelince bilinçsiz kullanan ve anlamadan yorum yapanlar da var.

Şunu örnek vereyim.Tüm marka ve modellerin kartuşlu/kullan at sistemleri günlük tıraş da suratımı perişan etti.Bu kadar hasarı jiletli usturadaki ilk tıraşlarımda yaşamadım.Gillette'nin ürünleri mi Muhle R 41 mi deseler ! 41 derim.Kaldı ki 41 günlük tıraş da ekstrem noktadır.DE ve usturalarda bulduğum konfor ve sağlık hiçbirinde yok.

Kartuşlu/kullan at sistemler bana yarasaydı en azından sakalı mı kesebilselerdi burada işim olmazdı Smile

Sevgili İhtilaf

Sizinki de bence kişiye özel bir yorum. Anlaşılan sakal yapınız ve cildiniz kartuşlu sevmemiş. Sanırım 2 yıldır DE kullanan biri olarak yeterince bilinçli hale gelmişimdir ve tekniğim de oturmuştur. DE de konfor yoktur demiyorum iyi jilet+alet kombinasyonu ile çok hoş ve tahrişsiz tıraşlar olabiliyorum. Ama kartuşlunun özelliği her tıraşında tahrişsiz olması garanti (en azından benim için)

Hele hele kartuşlunun sağlıksız olmasını hiç anlayamadım. (Sizde ve bazı arkadaşlarda kıl dönmesi yapmasını saymazsak)

Özetle sanırım bu tercih kişye ve cilde göre değişiyor. Ama bütün bunlara rağmen niye DE de ısrar ediyorum ben de anlamadım.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 06/03/2014

Yazınızı genele hitaben sanki kartuşları tam verimli kullanmıyoruz ve haksızlık yapıyoruz gibi bir anlam çıkardım o yüzden kişiye özel yazdım.

DE aletler,tahrişe ve kesiğe daha meyilli bu tartışmasız.Bu yüzden öğrenmesi uzun sürebilir hatta hiç mezun olamayanlar var.Sevgili @mancho gibi Smile
Sakal kesen aletten asgari beklentim sakalları kesebilsin ! Bu sistemler sakalımı kesmenin yanına bile yaklaşamıyor.Kartuş ile tıraş olanlara hatta bir M3 aleti aylarca kullananları kıskanıyorum.Öyle yumuşak sakalcıklarım olsa da kartuşu uzun süre kullansam.Tıraş dolabında bir kartuş,fırça ve sabun bitti !
Nostalji tutkusu ve Vintage hayranlığının en yoğun olduğu kişisel eşyalar tıraş aletleridir kuşkusuz ...

(06/03/2014, Saat: 22:26)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili İhtilaf

Sizinki de bence kişiye özel bir yorum. Anlaşılan sakal yapınız ve cildiniz kartuşlu sevmemiş. Sanırım 2 yıldır DE kullanan biri olarak yeterince bilinçli hale gelmişimdir ve tekniğim de oturmuştur. DE de konfor yoktur demiyorum iyi jilet+alet kombinasyonu ile çok hoş ve tahrişsiz tıraşlar olabiliyorum. Ama kartuşlunun özelliği her tıraşında tahrişsiz olması garanti (en azından benim için)

Hele hele kartuşlunun sağlıksız olmasını hiç anlayamadım. (Sizde ve bazı arkadaşlarda kıl dönmesi yapmasını saymazsak)

Özetle sanırım bu tercih kişye ve cilde göre değişiyor. Ama bütün bunlara rağmen niye DE de ısrar ediyorum ben de anlamadım.

Haklısınız tahriş ve kesik riski daha fazla da olsa (ve sakallarım sizinki kadar inatçı olmasa da) sırf vintage hayranlığımdan ötürü DE ye devam derim. Tıraş kremine bile fazla sıcak bakamıyorum çünkü geleneksel tıraş sabununu tıraş köpüğüne götüren dejenerasyonda aracı bir rol oynadığından kızgınım ona da.

köpük+kartuşlu iklisi ise gerçekten tam bir zaman kazanma yöntemi ama bence fast food neyse fast shave de odur vesselam....

[/quote]

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - fgenc - 06/03/2014

Kartuşlularla tıraş olduğum yıllar boyunca boyun altım hep kızarıktı. DE kerde acemiliğimi henüz atamama rağmen daha temiz ve kızarıksız tıraş oluyorum. Bence de sakal tipine göre değişiyor. Sakalları nerdeyse 90 derece dik çıkan arkadaşım var tüm tıraş kartuşlu makineyle 3 dakika sürüyor.

DE tekniğinin oturması için sabırlı olunması gerekiyor bence. Kartuşlularda 1-2 geçişte sakallar alınıyorsa sorun olmaz bence, ama almıyorlar, kazımaya başlıyoruz. Sonuç kızarıklık ve kıl dönmeleri.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - korgunv - 06/03/2014

Sevgili Mancho üstadım ve diğer kartuş kullanıcısı üstatlar ben konuya bir benzetme yaparak başlamak istiyorum. Bence kartuş konfeksiyon ise DE kombinasyonları ısmarlama diken terzi gibidir. Böylelikle kendimize en uygun jileti en uygun makina ile kullanabiliriz. Örneğin ben muhle ve feather gibi makinalarım olmasına rağmen 1 liralık yumadan vazgeçemiyorum. Benim başka bir argümanım da hijyen. Kartuş sürekli kontamine olma riski taşıyor oysa DE makinama her tıraşta sıfır jilet takıyorum. Sonuçta bu işi keyif için yapan herkesin tercihine saygı duyduğumu belirterek bol köpüklü tıraşlar dilerim.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ooppss - 07/03/2014

İşyerine gittiğimde temiz tıraş olmadığımı farkedip orada elime geçen m3 kartuşlu (sıfır-kullanılmamış başlık takarak) çenemin kenarında kalmış olan 3-5 kılı aldım. Sonrasında da "Ne kadar kolay ve temiz aldı,hayret" diye düşünmüştüm.
Şimdi;kartuşluyu sürdüğüm yer birkaç cm kareli bir yer olmasına ve üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmiş olmasına rağmen o birkaç santimetrekarelik bölge hala bana kaşıntılı ve huzursuz bir şekilde geleneksel tıraş öncesindeki tıraş hissiyatımı hatırlatıyor.
Kartuşlu mu? yoo dostum yoo Dodgy

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - BigHillMe - 07/03/2014

remington platin kaplama başlıklı
premium denecek seviyede bir tıraş makinesi
kullanım sebebi arkadaş ısrarı
sonuç kurbağa derisi gibi bir cilt sayısız kıl dönmesi ile geçen 1 hafta
tövbe...

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - EKSeLaNS - 07/03/2014

Martin nickli arkadaşımızın dün söylediklerini okuduktan sonra bugün uygulamaya geçtim. Arko sabunu güzelce porsuk fırçamla köpürrtükten sonra 3 perde de Wilkinson tıraş aletimle tıraş oldum. 3 perde sonunda hala yüzümde o sinek kaydı hissiyarı yoktu.Nokta nokta sakallar kaldı. Bende tekrar köpürtüp kartuşlu makineyi bir deneyeyim dedim. Sonuç ne mi? Tamamen harika tamamen prüzsüz.Elimin tersiyle kontrol ediyorum tamamen sinek kaydı olmuş Smile Ayrıca ne bir kızarıklık ne bir tahriş.