Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - crionics - 07/03/2014

Bakıyorum arkadaşın cildi güzel, sakallar çok sert değil, boğaz kısmında ters çıkan yerler yok, boynun en altına kadar sakallar inmemiş, Allah vergisi sorunsuz cilt ve sakal. gelenekselden bahsetmiyorum bile. Adam ne kullanırsa kullansın tıraş eziyet olmayacak, kartuş kullansın varsın.

Bu sorunun cevabının, herkes için doğru olduğuna, Kişiden kişiye değişebileceğine, cilt ve sakal tipinin önemli olduğuna ayrıca tekniğin de önemine inanıyorum. Tekniği ve cildi iyi olan biri için ikisi arasında fark olmayabilir, tekniği kötü cildi iyi birisi için kartuş iyidir, tekniği iyi cildi kötü biri için DE iyidir, tekniği kötü cildi kötü arkadaşın vay haline Smile

Cildim hassastır. Kartuşlu ile tersten almadıkça temiz tıraş olamazdım, akşama kadar yanan yüzüm, durduramadığım kanamalar, kan olan gömlek yakaları, izinlerde 15 gün tıraşa ara verme, en sevmediğim şeydi tıraş. Yüzümde üç bıçak kesik izi çok hatırlarım ama çok şükür neredeyse bir senedir nadir noktasallar dışında kesik yok. Yukarıdaki şikayetlerimin hiçbiri kalmadı. Tatil günümde tıraş olur hale geldim. Elim çok alıştı, ilk zamanlar 45 dakikaları bulan tıraş 15 dakikalara indi. Deneyip kartuşa dönen arkadaşlara da saygı duyarım, herkes iyisine yönelir, teknikte problem yokken komşum memnun olmadığı kartuşa neden dönsün ki. Memnun demek ki.

Bu arada, geçen aldığım tek bıçak bic metal ile üç perde tıraş tahriş yaptı bu arada, 3 lüsünü, 5 lisini düşünemiyorum.

Uzun oldu biraz, kusura bakmayın.

Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - hedehodo - 07/03/2014

Acikcasi kartus eger gunluk kullaniliyorsa bence oldukca basarili fakat bunun formulu cok kalin bir kopuk olusturmamakta. Kartuslar kopugu toplamakta basarisiz diye düşünüyorum. 1.5 senedir geleneksel tiras oluyorum fakar Martin amcanin dedigi gibi DE aletler bence tahrise daha fazla neden oluyor. Hem mild hemde agresif aletler denememe ragmen yuzumde az da olsa yanma ve kasinma mutlaka oluyordu. Son 1 senedir celik ustura kullaniyorum ve kesinlikle elektrikli makinadan bile daha konforlu. Yani eger becerebiliyorsaniz bence celik ustura en iyisi. Jiletli ustura ise celige gore tahrise daha açık. Bence bunun nedeni jiletler gereginden fazla keskin. Yani DE ve jiletli ustura ne kadar bastirmasamda tahris ediyor cildimi. Oysa celik ustura da tatli bir sakal cekme olsada kesinlikle tiras sonrasi konforu hic bir alette yok.

En son olarak para konusuna hic takilmamam gerekiyor. Sadece son aldigim usturaya 250 € verdim, fircalar ise neredeyse bunun 2 kati. Bu paraya hergun berberde tiras olsam 4 yilda kendini amorti etmezdiSmile

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - karahanlı - 27/05/2014

bi kere gillette mach 3 gibi aletlerdeki jiletler alınabilecek tüm yaprak jiletlerden daha kaliteli ve zor köreliyor... bi kartuşla defalarca kez tıraş olmak mümkün... yaprak jileti ise en fazla 3 tıraştan sonra atarsınız... eğer öyle olmasaydı, kartuş denen şey, 3-5 tıraştan sonra adam gibi tıraş etmeseydi kimse bunlara para vermezdi... bu kadar kullanıcının deneyimini küçümsemek, bunlar tıraştan anlamıyor, tıraş olduklarını sanıyorlar demek biraz büyük konuşmak olur... ayrıca bunlar tıraş aletini düzgün tutmada, senelerdir yaprak jiletle tıraş olan dedeler gibi düzgün tutuş verebilmeye daha ilk günden olanak sağlıyor... bence yaprak jiletle düzgün tıraşı yakalayabilmek için en az 5 sene tıraş olmak lazım. öyle birkaç senede olacak iş değildir... DE tabir edilen aletlerle hızlı tıraş kartuştaki kadar da kolay değildir vesselam... genelde DE aletle kartuş gibi hızlı olmaya çalışınca suratta tahriş ve kesik oluşur... bende genellikle DE ve yaprak jilet kullanıyorum ama hobi amacıyla...

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - sharpenter - 27/05/2014

Kartuş elbette hızlı tıraş sağlıyor, cilt tipine göre çok kısa sürede çok pürüzsüz tıraşlar da çıkarabiliyor. En son denediğim 5 bıçaklıyla hayatımda kartuşla sinekkaydıya en yaklaştığım tıraşlardan birini olmuştum mesela.

Ancak bunun yanında kartuşla tıraş olduğumda yüzümde bir kaşınma ve tahriş hissi kalıyor; tıraştan sonraki gün, sakallar çıkmaya başladığında, hele de biraz kaşırsam yüzüm dokunamayacak kadar hassaslaşıyor.

Ha bu kartuşun suçu mudur? Bence, en azından benim cildim için öyle. DE makine kullanmaya kısa süre önce başladım ve hiçbir tıraş sonrasında öyle bir kaşıntı ve yanma oluşmadı. Belki biraz da dikkatli tıraş olduğumdan, herhangi bir kesik olmadı ve iki perdede pürüzsüze yakın tıraşlar elde ettim. Benim için tatminkar bir sonuç.

Kartuş kullanırken tıraş öncesi hazırlığını düzgün yaparak, tıraş sonrasında bir kere balsam sürüp bırakmadan sürekli yüzü nemli tutarak, vb. şekillerde bu tıraş sonrası rahatsızlığını azaltmak mümkün olabilir. Ama o kadar uğraşmaya değer mi bilmiyorum. Şu anda tıraş öncesi kısa süre hazırlık ile, tıraş sonrasında da balsam kullanarak herhangi bir rahatsızlık yaşamadan bir sonraki tıraşa kadar zaman geçirebiliyorum. Tıraş biraz daha yavaş ama genel rahatlık hissi için o süreyi kaybetmeme değiyor bana kalırsa.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - emrerd - 27/05/2014

1995 yılının yaz aylarıydı..Babam "artık tıraş olma vakti geldi" dedi.
Dükkan kiracımız, Akın abi berberdi.Babam kesinlikle elektrikli makine kullanmamamı ve ilk tıraş larımı akın abide usturayla olmamı tembihledi.
Akın abide ilk 3-5 tıraştan sonra dandik bir DE ve markasını hatirlayamadigim jiletle tıraş a başladım.Gibbs tıraş kremi ve babamın tıraş fırçası ile bir süre takıldım.Her taraf batık kesik ve tahrişti.
Akın abiye tekrar müracaat ettim.Halimi görünce "Sakalın sert ve ters, cildin hassas, haftaya gör beni " dedi...
Ertesi hafta bana kocaman ahşap saplı bir fırça, şap ve arko sabun verdi."Parasini babandan alırım" dedi."Ömür boyu bunları kullanacaksin" diye ekledi.
Babam ise çift bıçaklı bir kartuşu aldı.Oynar başlıklı ve sarı. ..
2013 kışın a kadar kartuşlular geldi geçti...Ama o fırça değişmedi.Artik sapı kuflendi. ..
Kartuş ile ilk tıraş iyiydi.2 ve 3 tatminkar...Sonrası zulüm. Öğrencilikte bir kartuş ile 3 4 ay tıraş olmuşluğum vardır. İlk üç tıraştan sonra ya tahriş ve batığı göze alıp nispeten kabul edilebilir tıraş için bastıracak ya da yarı sakallı sokağa çıkacaktım. Askerde hazır köpük kullanınca iş iyice çığrından çıktı. .12 ay dudak köşelerim ve boynum pancar gibiydi..

Sakalım 3 günü geçince ya makinayla kısaltmak ya da permatiğin plastiğini kırıp yüzümün ırzına geçmek gerekiyordu.

Sadece berberde olduğum tıraşlar ter temiz ve tahrişsizdi. Ve berberin yöntemindeki tek fark jiletli usturaydı.
Bazen "ustura kullanmayı öğrenmek çok mu zor?" diye sorardım kendime.
Geçen sene burayla tanişinca başladım jiletli usturaya.Emektar battal boy berber firçamin yerine Porsuk kılı edindim.Değişik sabunlar ve jiletler de aldım.
15-16 aydır berber kalitesinde ve sıfır tahrişli tıraş oluyorum.
Kartuş ile bu kaliteyi ancak kullan at ile yakalayabilirim. Ekonomik açıdan berbere tıraş olmak daha mantıklı.

Kaldı ki en iyi kartuş bile, ilk tıraşta dahi, dikkatli olmazsam boynumu tahriş ediyor.Batiklar ayrı dert.
Ustura dan inanılmaz mutluyum.Tiraş maliyetim biraz arttı. Zira maymun iştahlilik yaptim biraz.

Jiletli ustura ile kartuşu kıyaslamam bile.İstersem ustura ile 5 dk da sıfır kartuşun verdiği temizlikte tek perde atabiliyorum. Zaman genişse ve 3 perde atabilirsem o kartuş oturur ağlar.Tövbe eder tıraş a. ..

Tabi ki tekniği zor.Hizlanmam altı ayımı aldı.Zaten kartuşun yegane avantajı da bu.Tiraşı angarya görene hızlı, risksiz ve kabuledilebilir çözüm.Bu saatten sonra koyuveririm sakalı da, yine de kartuşu elime almam.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - hergele - 27/05/2014

(27/05/2014, Saat: 10:18)karahanlı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bi kere gillette mach 3 gibi aletlerdeki jiletler alınabilecek tüm yaprak jiletlerden daha kaliteli ve zor köreliyor... bi kartuşla defalarca kez tıraş olmak mümkün... yaprak jileti ise en fazla 3 tıraştan sonra atarsınız... eğer öyle olmasaydı, kartuş denen şey, 3-5 tıraştan sonra adam gibi tıraş etmeseydi kimse bunlara para vermezdi... bu kadar kullanıcının deneyimini küçümsemek, bunlar tıraştan anlamıyor, tıraş olduklarını sanıyorlar demek biraz büyük konuşmak olur... ayrıca bunlar tıraş aletini düzgün tutmada, senelerdir yaprak jiletle tıraş olan dedeler gibi düzgün tutuş verebilmeye daha ilk günden olanak sağlıyor... bence yaprak jiletle düzgün tıraşı yakalayabilmek için en az 5 sene tıraş olmak lazım. öyle birkaç senede olacak iş değildir... DE tabir edilen aletlerle hızlı tıraş kartuştaki kadar da kolay değildir vesselam... genelde DE aletle kartuş gibi hızlı olmaya çalışınca suratta tahriş ve kesik oluşur... bende genellikle DE ve yaprak jilet kullanıyorum ama hobi amacıyla...
büyük konuşmamak lazım, evet bencede.
Kartuşlu ile en fazla 3-4 tıraş olabilirdim,
Zor değil aksine çok rahat körelebiliyorlar,
kimsenin deneyimini küçümsemem,
Kimin ne kullandığına da karışmam,
çünkü cilde, sakal tipine, hazırlığa, ürüne göre değişir,
3-6 ay arasında yaprak jiletle tıraşa alıştım,
5 sene nedir yahu ?
tıraş olma süresinde zaman değil keyif önemli bence
Kaldı ki aramızda 5 dakikada çelik usturayla tıraş olanlarımız var....

(27/05/2014, Saat: 16:01)hergele Adlı Kullanıcıdan Alıntı: büyük konuşmamak lazım, evet bencede.
Kartuşlu ile en fazla 3-4 tıraş olabilirdim,
Zor değil aksine çok rahat körelebiliyorlar,
kimsenin deneyimini küçümsemem,
Kimin ne kullandığına da karışmam,
çünkü cilde, sakal tipine, hazırlığa, ürüne göre değişir,
3-6 ay arasında yaprak jiletle tıraşa alıştım,
5 sene nedir yahu ?
tıraş olma süresinde zaman değil keyif önemli bence
Kaldı ki aramızda 5 dakikada çelik usturayla tıraş olanlarımız var....

selamlar hocam.. amacım tartışma çıkartmak değil ama 3-4 tıraşta köreliyorsa ben nasıl 14-15 tıraş olabiliyorum bi mach 3 kartuşuyla?... yaşım 36 ve çocuk değilim... sıradan kıl yoğunluğuna sahip bi erkeğim işte... sakallarım tam çıkıyor... eksik bi bölge yok... mach 3 le zıt yönden ve düz olarak 2-3 perde tıraş oluyorum ve 10 tıraşı kesinlikle geçiyorum... yaklaşık 14-15 kez tıraş ediyor... 16 17 18 çekirtirse de mümkün... (yaklaşık 15 den sonra atıyorum) zaten bant maviden beyaza dönüyor... 3-4 den sonra atmayı bırak, kartuş anca kendine gelmiş oluyor... (ilk 3-4 tıraşta çok keskin, yüzü kesebiliyor). bence ya sizin kullanım şekliniz hatalı (belki sıcak suya çok sokuyorsunuz mavi bant erkenden bitiyor) ya sakallar çok sert (pek imkan vermiyorum öyle bile olsa 7-8 tıraş olabilmeniz gerek) yada alınmak yok ama psikolojik olarak kendinizi şartlandırıp fanatizm yapmışsınız... bu genel fanatizm durumuna forumda biçok konuda rastlıyorum... 5 dk da çelik usturayla tıraş olmanın gereğide tartışılır aslında.. hatta çelik usuturanın gereği bile tartışılır ama tıraş bizim gibi insanlar için daha çok bir hobi meselesi olduğundan onun gerekliliğini / gereksizliğini sorgulamam...

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - hergele - 27/05/2014

benim amacım da tartışmak değil zaten,
3 mesajla forumu bir mesajımla psikolojik durumumu çözdüğünüze göre,
ben ne desem boş,
iyi forumlar...

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ooppss - 27/05/2014

Sakalım çıktığından beri çok basit ve hızlı tıraş olabilen insanlara özenirim. Bu sebeble tüm kaliteli kartuşları ve jelleri denedim malesef olmadı. Yani benim geleneksel tıraşa geçmem ritüeline bayılmam veya merak değil son çare denemesiydi. Jilet kullanımı sakalla ilgili sorunlarımın çoğunu çözdü. Şimdi zevkini çıkarmaya çalışıyorum. Kartuşlar benim cilt ve sakal yapım için jiletten üstün olsaydı (ki çok isterdim) jilet diye birşeyi berberde, DE alet diye birşeyi babamda görmeye devam ederdim. Jiletin çabuk köreldiğine katılıyorum hatta çoğu jilette 1 defa bazı kaliteli jiletlerde en fazla 2 defa tıraş olabiliyorum ama en azından körelinceye kadar belli bir keskinlik hissi veriyor. Ama kartuşta çekiştirme hissediyorum, sonrasında ise yüzüm kızarıklık ve kıl dönmesi doluyor. Yıllarca bu sorunlarla uğraştım. Kartuşun avantajı hızlı, pratik ve tehlikesiz olması ama herkese uymuyor malesef

(27/05/2014, Saat: 16:51)hergele Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim amacım da tartışmak değil zaten,
3 mesajla forumu bir mesajımla psikolojik durumumu çözdüğünüze göre,
ben ne desem boş,
iyi forumlar...

hayır sizin psikolojik durumunuz değil... yanlış anlamayın... genel olarak insanlarda hobi edindiği şeye karşı ister istemez fanatizm derecesinde tutku görülebiliyor... jilet, bilgisayar markası, oyun konsolu, işletim sistemi... hatta araba markası... ben genel psikolojiyi kastetmiştim... yoksa klasik tıraş kartuştan daha zevkli, makineler daha estetik, sakalı mach 3 gibi çok yakın almadığı için (kartuşta sakalı dikleştirip kökten kesen bir sistem var) kıl dönmesi ve sivilce yapmıyor, kişiyi belki de özel hissetiriyor...

sizede iyi forumlar saygılarımla...