Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Aedan - 26/06/2014

Mach larda 15 traştan sonra eziyetti. Şimdi DE de birim fiyat düşük olduğundan 3-4 traşta bir atıyorum.

Feather yedekleri ise 9-10 traş çok iyi, 15 e kadar idare ediyor sonrası çekiştiriyor...

En sevdiğim yanı sakal nedenile tıkanma vs yapmıyor klasik tıraş aletleri... Mach larda temizlemeyle uğraşıyordum

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - linguist - 26/06/2014

3 aydır aynı kullanatla tıraş oluyorum hala kesiyor ama itiraf edeyim ustura tıraşını özledim. Ne kadar gideceğini test ediyorum ama çok sıkıldım. Testten vazgeçmeyeceğim inat ettim ama çeşit çeşit ustura DE ve jilet hayatıma renk katıyormuş onu anladım.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 27/06/2014

Soğuk savaş döneminde FBI yakaladığı Rus ajanını bir türlü konuşturamamış.Elektrik,su,Çin,Kimyasal ilaç,uykusuz bırakma,falaka kitaptaki her türlü ikna yöntemini kullanmışlar.
Rus çözülmemiş.
FBI ajanlarından biri Rus casusu 10 defa kullanılmış kartuşla tıraş etmiş.
11.Tıraşta casus olduğunu
20.Güvenli evleri ve hücreleri
40.Tüm Sovyet teşkilatına dair ne varsa anlatmış ve ''Yaşasın Amerika '' demiş.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 27/06/2014

(27/06/2014, Saat: 00:55)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soğuk savaş döneminde FBI yakaladığı Rus ajanını bir türlü konuşturamamış.Elektrik,su,Çin,Kimyasal ilaç,uykusuz bırakma,falaka kitaptaki her türlü ikna yöntemini kullanmışlar.
Rus çözülmemiş.

Bu Amerikalılar'ın hiç kafası çalışmıyor. Usturayı gösterselermiş su sabun masrafları da olmaz, ilk seferde öterdi Rus Tongue

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ihtilaf - 27/06/2014

(27/06/2014, Saat: 01:00)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu Amerikalılar'ın hiç kafası çalışmıyor. Usturayı gösterselermiş su sabun masrafları da olmaz, ilk seferde öterdi Rus Tongue

Bruce Wayne yarasa ısırdı Batman
Peter Parker Örümcek ısırdı Spiderman
mancho'yu horoz gagaladı Kartuşman

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ohtararan - 27/06/2014

Smile

marka yöneticisi ve konumlandırma uzmanı olarak bu karşılaştırmaya bakış açım şu;

eğer ki malum markanın geliştirme kısmını inceledi iseniz, kartuşlu makineler için denemeler yapılırken, her cilt-kıl kombinasyonuna tekabül edecek şekilde örnek kullanılır. bununla beraber, bazıları tek harekette bütün suratı alırken, bazıları kesik kesik hareketleri tercih ederler. bütün bunlar tek tek denenerek, tek bir kartuş ile her tipe ulaşmayı hedeflerler. zira üretim maliyetleri pahalıdır. ayrı ayrı yapılmaya kalkılsa başa çıkılacak gibi değil. ancak ufak kayganlaştırıcı modifiyeleri ve bıçak açıları ile oynayarak, hassas ciltler, normal sakallar diye nüanslar sunulabiliyor.

de aletler, jiletli usturalar ve bilhassa çelik usturalarda ise, ağız açısı, jilet seçimi, makine agresifliği, ağırlık, hatta çelikteki karbon oranı gibi cildinize ve tıraş tekniğinize yani keyfinize en uygun kombinasyonu bulabiliyorsunuz.

bu bilgiler ile en iyi örnek araba üzerinden olacak, hepimiz erkeğiz Wink
düşünün ki yalnızca sedan otomobiller üretilip, "herkese uygundur, ayağınızı yerden keser, aile de taşır" denseydi ne olurdu? bir kesim bununla memnun olacaktı. bunu kartuşlu olarak kabul edin. diğer yandan, araziye çıkmak için 4x4 isteyenler, otoyollar için hız isteyenler, şehir içi için kompakt modellere bakanlar, lüks segmentte gözü olanlar, yük taşımak için ticari isteyenler v.s. v.s. hiçbir şekilde memnun olmayacak, çünkü sıradan bir sedan yetmeyecekti. belki ellerindekileri modifiye etmeye çalışacaklardı. çünkü insanları genele uydurmak mümkün değildir. herkesin kişisel özellikleri, bireysel farklılıkları mevcut.

neden tercih edildiklerine dair, üretim sebeplerine, reklam uygulamalarına, psikolojik tercihlere daha evvel başka konularda da değinmiştim.

diyeceğim o ki, ucuzdur, pahalıdır, 50 tıraş yapmış çok önemli değil sektörel düzeyde. evet çok ekonomik tıraş olunabilir de ile. 20 tıraş çıkarsa kartuş ta oldukça ekonomik geliyor. bireysel kullanmında önemli olan neyin, ihtiyaçlarınızı nasıl gördüğü.

iyi akşamlar, selam ile...

(27/06/2014, Saat: 00:55)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soğuk savaş döneminde FBI yakaladığı Rus ajanını bir türlü konuşturamamış.Elektrik,su,Çin,Kimyasal ilaç,uykusuz bırakma,falaka kitaptaki her türlü ikna yöntemini kullanmışlar.
Rus çözülmemiş.

edit: anlatım ve imla.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ludovico - 15/10/2014

Yaklaşık 5 aydır geleneksel tıraş oluyorum. Bu süreçte bugün ilk defa işyerimde b3 kullan at, nivea gel ile tıraş olmam gerekti. Valla ne yalan söyleyeyim geleneksel tıraş büyük keyif falan ama şöyle kullan at ile 2 dkda bastıra bastıra üstelik de daha yakın bir tıraş olmayı özlemişim. Sanırım stokladığım jiletler bitince b3'e döneceğim. Ha yine fırça ve sabun kullanacağım tabi ki.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ts9funk - 15/10/2014

Bende bu konuyla ilgili naçizane fikrimi söyleyeyim. üniversite zamanın da haftada 1 yada 2 kere tıraş oluyordum ve mach 3 idare ediyordu. mach3,2li,5 li,titreşimli hepsini kullandım,en son proglide power aldım 5 li olandan. Askerde ise tam bir işkenceydi tıraş olma seremonisi,hem hızlı olacaksınız hem her gün olacaksınız. Kullan atlarla idare ettim ama inanın işkencenin kralını çektim. elbette orada sakalı yumuşatayım,3 perde yapayım gibi fantastik şeyler olmuyor,tek perde de maksimum gücü elde etmek zorundasınız. Asker dönüşü işe girdiğim de ise 2 günde bir tıraş olmak zorunda kaldım ve gene kartuşlu aletlerden nefret ettim,bir kere yüzü kazıyor ve tıraş olurken çekme yapıyor. Sonra 2 yıl elektrikli tıraş makinesiyle tıraş oldum, hala mevcut, 2 yıl önce 500 tl ödedim. Panasonic in en gelişmiş en son versiyonu. O kartuşlu makinelerden sonra ilaç gibi geldi ama gene boyun ve adem elması çevresini jilet yardımıyla tıraşımı tamamlıyordum,yani gene jiletten kurtulamamıştım ama ne yanma hissi oluyordu ne de çekilme hissi. tıraş performansı düşmeye başlayınca önce 'Tıraş Keyfim' bloğunu keşfettim sonra ise bu forumda buldum kendimi,inanılmaz güzel bir forum konular canlı, herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor falan derken kendimi mule r89 siparişi veriren buldum ve bir dünya farklı jilet. Bu arada Muhle makinemi beklerken ebay den dedim ki ben yüzümü doğru hazırlayamadığım dan yıllarca işkence çekmişim ve 2 kere sıcak suyla köpürtme ve 3. de tıraşa başlama olarak yüzümü hazırlayıp 3 lü kartuşlu makinemle tıraşımı oldum gayet güzel bir his uyandı elektrikli makineden sonra ama 2. tıraşım da kartuşlu alet acayip kötü yaptı yüzümü,halbuki gene aynı tekniği uygulamıştım yüzüme. demek ki 2 . de kartuşu değiştirmem lazım. Sonunda muhle r89 geldi jiletlerim geldi,2. tıraşımı oldum,tabi ki hayal ettiğim gibi muhteşem bir tıraş olmadı boyun bölgesini teknik olarak sıfır olduğum için kartuştan da elektrikli makineden de kötü bıraktı. Çok kanam oldu ama bunların hepsi yıllardır tekniğe önem vermeden haltır hultur yüze girişmemden kaynaklıydı. Çünkü elektrikli makineyle dikkat etmenize gerek yok ne kadar bastırırsanız bastırın kanamıyor ,mach 3 de çok dikkat etmenize gerek yok vs vs.. ama birazcık sabretmem gerektiğini biliyorum zaten defalarca burada arkadaşlar söylüyor tekniğin ve tıraş kalitesinin ilerlemesi için sabır gerektiğini.. Birde ben daha önceden fırça bile kullanmazdım,şimdi yeni yeni öğreniyorum bu tarz şeyleri,şap almam lazım mesela kanamalar için ve cildin rahatlaması için. Yalnız R89 dan memnun kaldım,yanak kısmında hiçbir problem yok oradaki kıllar düzgün çünkü problem tamamen boyun altında.. Oradaki performansı tüm yüzüme uygulaya bilirsem ki öyle bir inancım ve azmim var,başarılı olacakmışım gibi geliyor.daha yakın tıraş olacakmış gibi geliyor. Eğer uzun süre kullandıktan sonra başarılı olmazsam,hala çekme,yanma vs devam ederse tekrardan elektrikli makineme döneceğim...Herkese güzel tıraşlar.. çok uzun yazdım sanırım çok kafa ütüledim kusuruma bakmayın...

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ludovico - 15/10/2014

Geleneksel tıraş bana göre değil sanırım. Benim sakallarım seyrek ve yumuşak esasen ekmek bıçağı ile bile tıraş olabilirim. Boynumda ise hiç kıl yok. O açıdan kullan atlar ya da kartuşlar 15 senedir zaten bana tahriş veya kesik yaşatmamıştı. Geleneksel tıraşa keyif için başladım hala keyif alıyorum ama fırça ve sabun kullanıldığında kullan atlar da benim işimi görür ve keyif verir. Sakalları sert ve sık olan, ters çıkan arkadaşlar için geleneksel tıraş tek yol.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - martin - 15/10/2014

Gillette Blue Extra ile gecen gün Merkur Progress 3 ayarda tıraş oldum ve de gayet konforlu yakın bir tıraş oldu. Bugün ise G Blue 3 ile 30. tıraşımı 3 perde oldum, DE ile karşılaştırınca çok daha yakın ve konforluboyun bölgesini cok daha iyi alıyor ve de tersten ATG yapınca cildi tahriş etmiyor.

Yalnız G Blue 3 fiyatları arttı makine + 7 bıçak 30 liraya geliyor ben yazın 13 liraya almıştım

Özetle DE keyiflidir ama kimi jilette konfor kiminde tahriş yaşarız fakat kartuşlularda her zaman en yakın ve konforlu tıraş (2 günden fazla uzamış sakalları için kartuşlu kullanılmaz) mümkündür.

Bir de benim sakallarım sert ve sık olmasına rağmen hiçbir kartuşluda çekme yolma gibi bir sorun yaşamadım

esenlikler

Martin