Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - eskiuyemnt - 23/12/2014

Adam karşısına gillette yi mi alsın üstad,Tongue tabi ticari kaygılarla ve kendileri de kartuş sattıkları düşünülürse makine önemli değil dicek ve onu söylerken aslında hey gözün sevem usturanın demiyosa ben de bırakırım bu ıslak tıraşı Big Grin

(23/12/2014, Saat: 13:28)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: GFT'nin Master Berberi Kamil Öztürk aşağıdaki videonun 2.20 dk.sında önemli olanın hazırlık olduğunu hangi aleti kullanırsanız kullanın fark etmeyeceğini söylüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=LsK5MoJZ75M

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 23/12/2014

(23/12/2014, Saat: 13:31)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Adam karşısına gillette yi mi alsın üstad,Tongue tabi ticari kaygılarla ve kendileri de kartuş sattıkları düşünülürse makine önemli değil dicek ve onu söylerken aslında hey gözün sevem usturanın demiyosa ben de bırakırım bu ıslak tıraşı Big Grin

Kamil Bey'i bilmiyorum ama tanıdığım berberlerin hiçbirisi evde, tatilde ustura ile tıraş olmuyor. Cool

Hatta konunun başlarında vardı, Kamil Bey de M3 Power'ı bir gazeteci müşterisinde test edip beğenmişti.

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1467805/The-best-a-man-can-get.html

GFT'nin cirosu içinde kartuşlu ürünlerin fazla hacim yaptığını sanmıyorum. Adamlar Krem, Sabun, Koku vb ürünler ağırlıklı satış yapıyorlar.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - agah - 23/12/2014

aslında bu konuda kime göre neye göre kriteri devreye girer ama ben şöyle düşünüyorum, kartuşlar küçük motorlu ekonomik araçlarken, geleneksel tıraş büyük motorlu güçlü kuvvetli bir araçtır. geleneksel tıraş da kendi içinde traş makineleri (de) sedan, usturalar arazi aracıdır diyebilirim.

jilet veya çelik ustura engel dinlemeksizin her şeyin üstesinden gelebiliyor. tanışma başlığında da yazdığım gibi benim çene altı-boyun bölgemin sol tarafında kılların çıkış yönü çok değişken, usturaya geçmeden önce denemediğim kartuş kalmadı ama hiç birisinden yeterli performansı alamadım.

bir de ben haftada bir veya en fazla iki kez traş oluyorum, yani sakalı uzatıp da tıraş olması seviyorum. bu durumda kartuş iyice çıkmaza giriyor. çok çabuk tıkanıyor ve bazen yarım santimden sonra uzun sakalların üzerinden kaymaya başlıyor, yani tüm suratımı her seferinde kartuşu temizleyerek yarım santim yarım santim tıraş etmem gerekiyor.

bu durumda kartuşla tıraş olmak usturayla tıraş olmaktan daha zahmetli ve zaman alıcı oluyor. daha pahalı ve keyifsiz olması da cabası.

ama yerine göre kartuş kullanımına da karşı değilim, hangisi avantajlıysa insanın onu kullanması en doğru olanıdır. eğer sakalım ve mach 3'ün kalitesi aynı kalsaydı halen kullanıyor olabilirdim ama ikisi de aynı değil. (5 bıçaklı olanı hiç sevmedim zaten, o satılsın diye mach3'ün de kalitesini düşürdüler)

(23/12/2014, Saat: 13:45)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kamil Bey'i bilmiyorum ama tanıdığım berberlerin hiçbirisi evde, tatilde ustura ile tıraş olmuyor. Cool

Hatta konunun başlarında vardı, Kamil Bey de M3 Power'ı bir gazeteci müşterisinde test edip beğenmişti.

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1467805/The-best-a-man-can-get.html

GFT'nin cirosu içinde kartuşlu ürünlerin fazla hacim yaptığını sanmıyorum. Adamlar Krem, Sabun, Koku vb ürünler ağırlıklı satış yapıyorlar.

Zaten kartuşların en iyi keseni ağzındaki ilk kartuş üstad, gerisi tırt olur, illaki çok pahalı bi ürün olması gerek ve onun da tıkanması cabası Big Grin

Ustura ile kendisini tıraş eden berber yok denecek kadar az, bu bi ölçü değil tabi, reklam dışında usturasız müşteriyi tıraş edeni de hiç görmedim.

Tanıdığım berberler, zaten dükkanları dışında tıraş dahi olmuyolar, hepsi sakallı nedense Big Grin

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - theunnamed - 23/12/2014

Terzinin söküğünü dikemediği gibi berberinde tıraş olamamasını normal karşılıyorum ben üstad @mornetto Big Grin

(23/12/2014, Saat: 14:09)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Terzinin söküğünü dikemediği gibi berberinde tıraş olamamasını normal karşılıyorum ben üstad @mornetto Big Grin

Berberde sadece sakal olsa iyi, saç var, ağda var, kulak kılları filan olay vahim bi hale doğru sürükleniyo.

Adamlar bıkmış haklısınız, kıl tüy görmeden bi tatil yapmak onların da hakkı Big GrinTongue

(23/12/2014, Saat: 14:09)semihus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kartuş zahmetsiz ve 2-3 dakikada sorunsuz tıraş sağlıyor çok hazırlık bile istemiyor bazen. İnsanın beynini çok kullandırmıyor bile. Hafıza bile istemiyor. Bana kalırsa kartuşun ruhu yok. Terminatör ve insan karşılaştırması gibi. Gelenekselde hafıza, pratik zeka, acı var kan var duygu var zevk alma var sevinç üzüntü heyecan istek arzu bütün insani duygular var. Diğerinde bunları bulamazsınız. Anlatabilmişimdir umarım.

Ve bir tıraş daha göz yaşları içinde sona erdi, tam bir coşku seliydi, Vivaldi'nin eserleri gibi Angel

Çok dramatik anlatmışsınız üstat, gidip hiç elime almadığım çelik usturamı kapıp tıraş olasım geldi Big Grin

(23/12/2014, Saat: 14:19)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ve bir tıraş daha göz yaşları içinde sona erdi, tam bir coşku seliydi, Vivaldi'nin eserleri gibi Angel

Çok dramatik anlatmışsınız üstat, gidip hiç elime almadığım çelik usturamı kapıp tıraş olasım geldi Big Grin

Semih bastır, bir insan kurtarsak kârdır Big Grin Tongue

Mancho üstadım büyük saygılar Sleepy

Tabiiki 37 senenin 20 yılında arkadaşımdı kartuşlar,

Ama hiç dostum olmamış ki düşmanız şimdi,

Heyecanımı mazur görün..Sleepy

(23/12/2014, Saat: 14:21)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Semih bastır, bir insan kurtarsak kârdır Big Grin Tongue

(23/12/2014, Saat: 14:23)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mancho üstadım büyük saygılar Sleepy

Tabiiki 37 senenin 20 yılında arkadaşımdı kartuşlar,

Ama hiç dostum olmamış ki düşmanız şimdi,

Heyecanımı mazur görün..Sleepy

Ben bile heyecanlandım Semih üstadın yazısını okuyunca sevgili @Mornetto dostum Smile

Kahrolsun Terminatör uşağı kartuşlar, yaşasın jiletlerin kardeşliği Big Grin