Geleneksel Tıraş Forumları
Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Konu Başlığı: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? (/showthread.php?tid=3959)

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - KUDEN - 27/01/2015

(26/01/2015, Saat: 19:25)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kartuşa evet ama

jel ve köpüğe hayır asla burada yerleri yok bence köpükçülerin

%100 katılıyorum!

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - theunnamed - 27/01/2015

Köpükçü diye bakmamak lazım, tıraşsever olarak bakmalı bence..

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ozgun41 - 28/01/2015

hadi jeli anladim da kopuge niye karsisiniz onu anlamiyorum.
nihayetinde sabundan ve kremden de kopuk olusturmak icin ugrasmiyor muyuz.
bazen acelemiz oldugunda bizim icin hazirlanmis kaliteli kopuk tupleri kullanmakta ne sakinca var Wink)
tupteki kopuklerde sabun ve kremdeki kivami,nemlendiriligi,kayganlastiricili ve besleyiciligi yakalamayi engelleyen birsey mi var bilmedigim

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Naci Erdem - 28/01/2015

(28/01/2015, Saat: 00:22)ozgun41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hadi jeli anladim da kopuge niye karsisiniz onu anlamiyorum.
bazen acelemiz oldugunda bizim icin hazirlanmis kaliteli kopuk tupleri kullanmakta ne sakinca var Wink)
tupteki kopuklerde sabun ve kremdeki kivami,nemlendiriligi,kayganlastiricili ve besleyiciligi yakalamayi engelleyen birsey mi var bilmedigim

Belki de sabun ve fırçaya dokunamayışımızdandır bu sevememezlik ..

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Chinaski - 28/01/2015

Komşum elbette acelesi olan ve ya isteyen insan kullanır buna kimse bir şey diyemez. Geleneksel tıraşın en büyük avantajı sakalı ve yüzü tıraşa iyi hazırlamasıdır. Tıraş sabunu ve kremleri(kaliteli olanlar genellikle) hem rahat, hem yakın hem de güzel bir tıraş sonrası sağlayabilmek için uğraşırlar. Bu hazırlığı tamamlayan ise fırçalardır. Sakalların arasına, yüzün her bir noktasına masaj yaparak köpüğü cilde yedirmektir. Bu sayede sakallar nemli ve kesilmeye hazırlandıkları gibi, sakal uçları da bir miktar dikleşerek yakın tıraş olmayı kolaylaştırır.

Basınçlı kutulardaki köpükler tıraş sabunu ve ya kreminin sağladığı avantajı kimyasal ve fiziksel olarak sağlayamıyor zira hem hazır köpük olmalı hem de ucuz olmalı mottosu ile başarısız bir ürün ortaya çıkıyor. Fırça olmayınca o hazır köpükte yüze sıvanmış oluyor. Yüz ve sakallar tıraşa hazırlanamamış oluyor.

Seyrek ve ince sakallı kişilerde bu hazırlık az olmasına karşın tıraşın rahat geçiyor olması kartuşlularda aynı işi yapıyor hissiyatı yaratıyor. İşin aslı Gillette m3 kendi reklamında var olan ürünü nasıl geliştiririz diye soruyor? Daha az tahrişi nasıl yaparız diye soruyor? Sonra cevap olarak basıncı azaltarak yaparız diyor. Yani halihazırda bir çok kulanıcının memnun olmadığının farkındalar dolayısıyla sürekli bir şeyleri değiştirip piyasaya sürüyor, hem güncel kalıp hem para kazanmaya devam ediyorlar.

Reklamda dediği gibi en az tahriş en az baskıyla olur yani yüzünüzde 3 bıçağın baskısındansa tek bir jiletle çok daha rahat tıraş olabilmelisiniz teoride. Ama kullananlar kendini kesmesin diye bıçaklar iyice yatay konumlanırılıyor burdan oluşan kaybı ise bıçak sayısı ile telafi etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla sistem kendi hatasını kapatmak için 5 bıçağa kadar çıkıyor. 5 adet bıçağın 3 perdede yüzümde yaptığı hissiyatı hatırlıyorum da, kocaman ustura ile ve ya en kibar EJ89 ile tek/iki perdede sorunsuz aynı tıraşı çok rahat alabiliyorken neden dünya para vereyim?

Bu yazdıklarım size özel değildir sakın alınmayın komşum genel fikirlerimi yazdım buraya. Ben kimsenin tıraşına karışmam lise müdürü değiliz hiçbirimiz, lakin işin geleneksel ıslak tıraş kısmı ile hazır ürünlerle olan tıraş farklı kategoride bence.
Saygılar.
(28/01/2015, Saat: 00:22)ozgun41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hadi jeli anladim da kopuge niye karsisiniz onu anlamiyorum.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - martin - 28/01/2015

Merhaba Özgün41 komşum

Köpükle fırça kullanılmadığından köpük sakala yedirilemez, nemlendirilicilik kayganlaştırcılık krem ve sabuna göre cok azdır
yüzünüze bütan gazı da sıkmış olursunuz
o köpüklerin hepsi aslında suni köpük yani SLS yani deterjandır ve kanserojendir
içinde bolca paraben bulunur (kanserojen)
tabi ki acil hallerde kullanılabilir
ama geleneksel ıslak tıraş köpükle jelle olmaz
fırça ve mümkünse sabun
en geleneksel tıraş çelik ustura + fırça + sabun üçlüsüdür (Kutsal Üçleme)
sonra DE ler gelir
kartuşla da yarı geleneksel tıraş olunabilir
ama 5 bıçaklı + köpük tek perde tıraş fast food vari bir tıraştır

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ckeskin - 28/01/2015

Diğer komşularım açıklamışlar nedenleri ama ekleyeyim jeller hazır köpüklerden bir tık daha iyiler. Özellikle seyahatlerde vs mecbur kalırsanız. Hazır köpük yerine jeli tercih ediniz.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - ts9funk - 28/01/2015

Köpük,jel ve cildin tıraşa hazırlanmasın da herkes hemfikir herhalde. Ama kartuş konusunun yanlış algılandığını düşünüyorum. Eğer gün aşırı yada 3 günde bir tıraş oluyorsanız m3 baya işe yarar bir ürün. Ben r89 bir aydan fazla kullandım sabrettim ama sürekli tahriş yaşadım. Tekniğin oturmamıştır diyenler oluyordur şimdi. M3 bence tıraş anlamında bir devrimdir ve çok kullanışlı,elbette genele de hitap etmesi gerekiyor. Ama insanlar bu tarz tahriş etmeyen ürünü keşfedince daha hazırcı (jel ve köpük) gibi ürünlerle kullanmaya başladı. Bir nevi hızlı olalım,hızlı ve yakın tıraş sevdasına tutuldular. Çünkü ürün tahriş etmiyor ama tıraş zevkini de alıyor hızlı olunca. Geçen günlerde sporda konusu açılmıştı herkes De aletlerden ne çektiklerini anlatıyorlardı. Kısacası forumu keşfettikten sonra merak sardım ama o bana merak sarmadı,fakat şap diye birşey olduğunu,tıraşın en az 2 perde olacağını ve tıraşla ilgili bilmediğim duymadığım şeyler olduğunu öğrendim. Zaten böyle olunca da m3 şov yaptı tıraş esnasında. Neden 3 perde tıraş olduğum halde boyun altında sakalım kalsın ki,yüzümde çekilmeler yaşayım ki,her tıraşım tahrişli geçip heralde cildi hazırlayamadım ama önce duş sonra köpük yaptım neden acaba diye düşüneyim ki. Neden her tıraşta bu sefer olmadı sanırım tekniğim oturmadı diye düşüneyim ki. Zira ne teknikmiş arkadaş ne kadar zor olabilir ki sanki çelik ustura. Bu arada ustura kullanan arkadaşları ayrı tutmak gerekiyor. Onun için gerçekten teknik lazım. Saygılar...

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - Chinaski - 28/01/2015

M3 tarzı kartuşların devrim olması doğrudur lakin tıraş kalitesinde bir devrim olması mümkün değildir. Sağladığı kolaylık açısından köpük ve kartuş yadsınamaz kabul ediyorum ama yıllarca 2/3/5 bıçaklı kartuşlu aletlerle tıraş oldum ve fırça ve tıraş sabunu/kremi kullanmama rağmen ne yakın ne konforlu tıraş olabildim. Kartuş herhangi bir teknik gerektirmediği için sorun bende değil yani. Bu aletler sık ve normal sakalı kesmekte zorlanıyor ve bastırınca da tahriş ediyor. Yüz şekliniz ortalama değils; mesela kemikli bir yüzünüz varsa kartuşun büyük başını uydurmak zor tahriş kaçınılmaz oluyor.

Öte yandan kartuş seyrek ve sert olmayan sakalda iyi iş çıkarıyorken DE sakaldan çok cilde temas ettiğinde tahriş yaşatmış olabilir bu zamanla el alışkanlığıyla geçer hocam. Sürekli kullanımda belki 30-40 belki daha fazla zaman alır. Haftada bir DE tıraşıyla el alışkanlığı arttırılamaz. Kullandığınız makineye ve yüzünüze uygun bir jileti bulup onla devam etmeniz menfaatinize olur her zaman.

Ben de belki 20 kereden fazla kötü tıraş ve tahriş hatta kesik ve kanamalarla karşılaştım en başta(Yuma kullanıyordum eskiden). Sonradan her şey yerli yerine oturmaya başladı.

Kimseyi kartuş kullandığı için suçlamıyorum haddim değil kesinlikle, ama kartuş devrimdir DE den daha iyidir demek bence yanlış bir gözlem. Zira hepimiz şöyle güzel bir ustura tıraşı olayım diye koşa koşa berbere gittik zamanında, belki hala gidenlerimiz vardır. Eğer devrim olsa ve her kartuş 30/40 tıraş gidebiliyor olsa berberler neden ustura kullansın. Herkes kartuş başlığını götürürdü berberine tıraşını olurdu. Sistemin eksikliğini bir önceki mesajımda zaten anlatmıştım oraya tekrar girmeyeceğim.

Bu konunun "GELENEKSEL TIRAŞ FORUMUNDA" hala tartışılıyor olması abesle iştigal oluyor gerçekten. Belki de geleneksel tıraş herkese göre değildir bunu kabul edebiliriz pek tabii ki. Bu forumun kuruluşu zaten hazır tüketim tıraş endüstrisinden istediğini alamamış, daha özenli, keyifli ve başarılı bir tıraş deneyimi yaşamak isteyenlerin geleneksel tıraşta buluşmasıdır. Burda bunu sorgulamanın anlamsız olduğu aşikardır.

Saygılar herkese.

Cvp: Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi? - mancho - 28/01/2015

Standartı olmayan bir ürün kötü üründür. Jiletlerde standart denen bir şey yok. En bilindik markaların orijinallerinde bile, kutudan çıkan bir jilet diğerini tutmuyor. Biri iyi, biri berbat tıraş verebiliyor. Jilet değerlendirmelerinde en çok şikayet edilen konuların başında bu.
Dolayısıyla aldığında ne çıkacağını bildiğin ürün (kartuş), piyango üründen (jilet)daha iyidir. Piyangonun en iyisi bile standart kadar tıraş veremiyorsa sadece heyecan isteyeneler için tercih edilebilir.Düşünsenize tıraş olacaksınız, heyecan başlıyor. Acaba jilet iyi çıkacak mı, makine ile uyumlu mu, kendimi kesecek miyim, şap gerekecek mi, çok yanacak mı, sakal kalacak mı? Kafada deli sorular Big Grin