Geleneksel Tıraş Forumları
Merkur Progress - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Merkur Progress (/showthread.php?tid=4552)

Merkur Progress - martin - 13/12/2012

cok tesekkürler

sanırım ben de zamanla cildime ve sakal yapıma uygun bir stil geliştireceğim

(13/12/2012, Saat: 18:38)Wilkinson Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bazen 2 perde de işi bitirdiğim oluyor. Bu tıraşı hergün olursam cildim yorulur diye düşünüyorum. O yüzden üst üste tıraş olduğum günlerde 2 perde oluyorum. O zaman ilk perde 3 2. perde tam tersten 5 ile oluyorum. Boyun altında yaptığım şey yine aynı. 2.5 yada 3. ayarda çok yanlamasına çapraz. Smile

Merkur Progress - eggman - 14/12/2012

Progresse kavuştum ilk izlenim çok şık Smile

Tıraş yorumlarıda yakında gelir..

Merkur Progress - palamut - 14/12/2012

Ben perde arttıkça ayarı kısmayı tercih ediyorum ilk perdeyi 5 te olup geride zaten çok az şey bırakıyorum 2nci perdede 3e indirdiğimde zaten genelde 3üncü perdede tek tük noktalar kalıyor ve jilet teması azaldığı için tahriş ihtimalide azalıyor. son yarımdan az denebilecek inatçı tersleri aldığım perdede 1.5-2 civarında ele batan son sakalları yokediyor. progressle bugüne kadar hiç bir tahriş iritasyon sorunu yaşamadım bu teknikle bir denemenizi tavsiye ederim.

Merkur Progress - eggman - 17/12/2012

Progress bir harika!

Önce agresiflikten emin olamadığım için 1 de tıraşa başladım. Birazcık almamla birlikte biraz hüsrana uğradım.Dedim herhalde bu çok agresif.

Ancak aslında agresif olduğundan değil tam tersine agresif oömadığından rahat alamamışım.

Bende tam zıttını deneyip ne olacak olsun dedim ve 5 numaraya aldım.

Böyle bir rahatlık yok arkadaşlar.Taşlı topraklı yoldan otobana çıkmış gibi oldum bir anda.

İnanılmaz bir kesiş seside insanı neşelendiriyor ve tıraş olduğunu daha da hissettiriyor.

Tek perdede bile inanılmaz yakın oldu tıraş.

2 perde de (düz ve ters) işi bitirdim.Tahrişsiz sinekkaydı tıraş.

Progress favori aletim oldu bugün itibariyle.Ayrıca herhangi bir sorun da yaşamadım.Sanırım insanlar sıkıntıyı Slim ve Fatboy gibi tıkır tıkır her numarada ayarlanan bir makine bekledikleri için yaşıyorlar.Progresste çevirdikçe artıp azalıyor.Örneğin 4 veya 5 numaraya tam anlamında oturması gibi bir durum yok.

Ayrıca progress tam açılmadan iki tur dönebiliyor yani toplamda 10 numara oluyor ancak o jileti o halde değidrmek istemem herhalde Smile

Yakın zamamdan 5ten yukarı çıkıp 5+ 1 ve 2 yi deneyeceğim.

Şimdilik 5te keyfim yerinde.

Herkese tavsiye ederim progressi.

Merkur Progress - Wilkinson - 17/12/2012

(17/12/2012, Saat: 17:42)eggman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Progress bir harika!

Önce agresiflikten emin olamadığım için 1 de tıraşa başladım. Birazcık almamla birlikte biraz hüsrana uğradım.Dedim herhalde bu çok agresif.

Ancak aslında agresif olduğundan değil tam tersine agresif oömadığından rahat alamamışım.

Bende tam zıttını deneyip ne olacak olsun dedim ve 5 numaraya aldım.

Böyle bir rahatlık yok arkadaşlar.Taşlı topraklı yoldan otobana çıkmış gibi oldum bir anda.

İnanılmaz bir kesiş seside insanı neşelendiriyor ve tıraş olduğunu daha da hissettiriyor.

Tek perdede bile inanılmaz yakın oldu tıraş.

2 perde de (düz ve ters) işi bitirdim.Tahrişsiz sinekkaydı tıraş.

Progress favori aletim oldu bugün itibariyle.Ayrıca herhangi bir sorun da yaşamadım.Sanırım insanlar sıkıntıyı Slim ve Fatboy gibi tıkır tıkır her numarada ayarlanan bir makine bekledikleri için yaşıyorlar.Progresste çevirdikçe artıp azalıyor.Örneğin 4 veya 5 numaraya tam anlamında oturması gibi bir durum yok.

Ayrıca progress tam açılmadan iki tur dönebiliyor yani toplamda 10 numara oluyor ancak o jileti o halde değidrmek istemem herhalde Smile

Yakın zamamdan 5ten yukarı çıkıp 5+ 1 ve 2 yi deneyeceğim.

Şimdilik 5te keyfim yerinde.

Herkese tavsiye ederim progressi.

Kafada asimetri var mı? Hayırlı olsun. Yakın tıraş açısından mükemmel bir alet. Agresifleştiği halde kolay tahriş etmiyor Bu makineyle Derby kullanarak bile güzel tıraş olunabiliyor isterseniz deneyin göreceksiniz. .

Merkur Progress - İzmirli - 20/12/2012

(17/12/2012, Saat: 20:50)kardioid Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O kadar çok övüldü ki şimdiye kadar, ileriki tarihlerde ikinci makine olarak listeye koydum. Şimdilik EJ'yi bekliyorum.

Gerçi derdimin makineden çok jilet olması sıkıntı yaratıyor bana. Yeşil Astra 100'lük almıştım, pek şikayetçi değilim ama cildimi iyi koruyamazsam kene gibi ısırıyor. Perma Sharp da pek ondan farklı sayılmazdı. Shark'ı sevdim sayılır ama o da çek babam çek, anca tıraş ediyor.

Feather'ı deneyin. İnanın diğer jiletlerle nasıl tıraş olduğunuza şaşacaksınız.

Merkur Progress - hbbsabuncu - 21/02/2013

(12/12/2012, Saat: 02:46)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: PROGRES DENEYİMİM

Değerli arkadaşlar biraz önce yeni progress 510 ile ilk tıraşımı oldum

tıraş ekipmanlarım

Progress 510
Merkür jilet
3P Almond sabun
Isena porsuk fırça
Tabac balsam
Osma şap

3P Almond un celladan hiçbir farkı yok bence. Progrese gelince. Bir kere benimkinin ilk ayarı 2 ye denk geliyor ya da ben beceremiyorum. Yani sonuna kadar sıkınca 2 de duruyor. Neyse makineyle gelen Merkür jileti taktım. Jiletin performansı hakkında hiç bilgim yok. Ama tıraş sırasında gördüm ki orta keskinlikte bir jilet. Yüzümde 2 günlük sakal olmasına rağmen 3 perde tıraştan sonra cok da sinekkaydı bir sonuc cıkmadı. Gerci çok konforluydu en ufak bir kesik olmadı. 2 ve 3 üncü perdeleri 5. ayarda yaptım. Boyun kısmını biraz da ter almama rağmen hala sakal ucları elime geliyor tersten sürünce. Bu belki de jiletten de kaynaklanıyor olabilir.

Makine uzun olduğu için R89 dan epey ağır ve hiç bastırmadan tıraş olabiliyorsunuz. Elim büyük olduğu için bana uyuyor. Progresi ilk kullanımda sevdim ama doğrusu R89dan cok da ha müthiş ya da herhangi bir sütünlüğü var denir mi bilmiyorum. Evet ayaralayıp daha agresif yapabiliyorsunuz bu acıdan üstün belki ama kesin yargıya varmak için bir de bolzano ile denemek lazım.

Selam ve sevgiler

Martin Amcanız

üstad benim de progress sonuna kadar sıkılı iken çentik ve üçgen 2ye denk geliyor. nokta ise (.) 1de . teknik konulardan da pek anlamadığım için sorunu çözemedim sapı da çeviremiyorum arkadas traş aleti bu kadar mı sorun yaratır düzgün yapın işte, yoksa 2numarada kullanmayı düşünüyorum benim 3te normal 5 e denk gelir herhalde.arkadaslar bi el atın da şu sorunu halledelim bi Angry

Merkur Progress - GartBnx - 06/03/2013

Merkur Progresin plastik ucundaki numaraların yazdığı metal yüzük zor da olsa dönebilir. Kalibrasyonunuzda görsel (ayarın 1 den başlamaması gibi) bir sorun varsa,
-alet tam kapalı iken saptaki noktanın karşısına denk gelen plastik parçaya
-kurşun kalemle işaret koyun, (yani gerçek 1 noktası)
-daha sonra plastik parçayı gevşetin yada çıkartın,
-plastik parça üzerindeki numaraların yazdığı yüzükte ki 1 rakamını, plastik parçanın üzerine kalemle çizdiğiniz işarete kadar çeviriniz. Yüzük yavaş yavaş döner ve çok sıkıdır.

Progresslerin bazılarında kalibrasyon fabrika çıkışı ayarsız olabiliyor.
Önemli olan Kafadaki üçgen ve çentğin birbiri üzerine dek gelmesi.

Merkur Progress - hbbsabuncu - 06/03/2013

(06/03/2013, Saat: 20:38)GartBnx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merkur Progresin plastik ucundaki numaraların yazdığı metal yüzük zor da olsa dönebilir. Kalibrasyonunuzda görsel (ayarın 1 den başlamaması gibi) bir sorun varsa,
-alet tam kapalı iken saptaki noktanın karşısına denk gelen plastik parçaya
-kurşun kalemle işaret koyun, (yani gerçek 1 noktası)
-daha sonra plastik parçayı gevşetin yada çıkartın,
-plastik parça üzerindeki numaraların yazdığı yüzükte ki 1 rakamını, plastik parçanın üzerine kalemle çizdiğiniz işarete kadar çeviriniz. Yüzük yavaş yavaş döner ve çok sıkıdır.

Progresslerin bazılarında kalibrasyon fabrika çıkışı ayarsız olabiliyor.
Önemli olan Kafadaki üçgen ve çentğin birbiri üzerine dek gelmesi.

cevabınız için teşekkürler ancak ben bir türlü beceremedim artık . işareti 3,5 ayarda duruyor önemsemeden kafama göre agresifleştirip mildleştiriyorum böyle kullanmanın da makina açısından bir sorun yaratacağını düşünmüyorum umarım yanılmıyorumdur..

Merkur Progress - ihtilaf - 22/03/2013

Progress ile iki tıraş oldum.İlk izlenimlerim olumlu Smile

foto11F0raf2_zps35690407.jpg