Geleneksel Tıraş Forumları
Merkur Progress - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Merkur Progress (/showthread.php?tid=4552)

Cvp: Merkur Progress - eskiuyemnt - 15/12/2014

(15/12/2014, Saat: 01:42)semihus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de aynı şekilde önceki ters olanı saymazsak ilk tıraşmı oldum. Geleneksel tıraşa alışamaya başlıyorum. 2.5 ayarda sıfır kanama yüksek performans. Dedikleri gibi burun altında çok az sıkıntı oluyor o da sıkıntı sayılmaz. Böyle bir makinem olduğu için çok memnunum. İlerleyen günlerde ayarı artırmayı düşünüyorum daha pürüzsüz bir tıraş için.

Azalt, azalt Big Grin Ne yükseltmesi Tongue

2 ayar iyidir, baskı "0" kesinlikle, bırak kendi ağırlığında kaysın..

Ayar yükseldikçe jileti daha dik bi açıyla cildinizde hissedersiniz, hangi makine olursa olsun. Hiç olmazsa teknik otursun 3-4 ay kardeşim, saygılarSleepy

Cvp: Merkur Progress - mavi - 15/12/2014

(15/12/2014, Saat: 02:49)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Azalt, azalt Big Grin Ne yükseltmesi Tongue

2 ayar iyidir, baskı "0" kesinlikle, bırak kendi ağırlığında kaysın..

Ayar yükseldikçe jileti daha dik bi açıyla cildinizde hissedersiniz, hangi makine olursa olsun. Hiç olmazsa teknik otursun 3-4 ay kardeşim, saygılarSleepy

@mornetto Üstadım çok doğru yazmış. Zaten bastırma gibi bir ihtiyaç hiç yok bu alette, kendi kendine kayıyor.

@semihus kullandığınız jilet neydi?

Cvp: Merkur Progress - eskiuyemnt - 15/12/2014

(15/12/2014, Saat: 03:11)semihus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Astra mavi.

Cilde dik bi açıyla temas eden jilet, sakaldan ziyade ete dalmaya meyleder.

Dolayısıyla yüksek ayar, teknik oturduktan sonra keyif vericidir, jilet sesini duymak isteyenler için, Ancak seneye baharda diyelim Big Grin el makinenin ağırlığına alıştıktan sonra bu keyfi yaşaman mümkün kardeşim, daha öncesinde sinekkaydı istersen 2 ayar ters ve düz yeterli olur. Ayarları daha sonra keşfet derim Smile

Ukalalık olarak alma, ıslak tıraşa girip kısa bi süre sonra R41 le neden bu kadar kanıyo diyenlerdenim Big Grin Daha sonra sakaldan ziyade cildime saldırıyomuşum, anladım, bunları yaşamana gerek yok.Angel

Cvp: Merkur Progress - mavi - 15/12/2014

(15/12/2014, Saat: 03:26)semihus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eyvallah teşekkürler öneriler için. Her tavsiyeye açığım ukelalık ne demek. Her jilet için kesme açısı farklı mıdır? Yok mu bunun bir standardı filan. Bu açıları deneyerek mi öğrendiniz yoksa üreticiler satarken ürünle birlikte yazıyorlar mı?

Her jiletin kesme açısı farklı değil, tıraş aletlerinin agresiflik derecesi farklı. Örneğin siz, 2'den yüksek ayarlarla tıraş olduğunuzda tıraş aletini agresifleştirmiş oluyorsunuz. Yani düşük ayarlarda tıraş aletinin kafa kısmı daha sıkı olduğu için jilet daha çok bükülüyor, dolayısıyla jilet açısı dik olmuyor. Yüksek ayarlarda ise tıraş aletinin kafa kısmı saptan (güvenlik barından) gevşediği, aralık açıldığı için jiletin bükülmesi azalıyor bu durumda jilet daha dik olarak cilde temas etmiş oluyor.

Ynt: RE: Cvp: Merkur Progress - zorba58 - 15/12/2014

(15/12/2014, Saat: 03:07)semihus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eyvallah. Bende ilerleyen günlerde düşünüyorum zaten. Önümüzdeki seneye kadar oturur sanırım teknik Smile Ben bu makinelere yabancı değilmişim aslında ama hafıza zayıf unutmuşum eski günleri. Ben lisede üniversitede askerde jiletle tıraş olurdum. Ama iyi cesaret. Bu kadar ayaklarımız yere sağlam da basmazdı. Haldur huldur tıraş. Tersten aldığımı bile hatırlıyorum hayal meyal. Sonra nasıl oldu bilmiyorum kartuşla tanıştım. Ondan öncesi flu olarak kalmış Smile
Askerde bu şekilde tiras olmaniza izin verilmez. Ne zaman yaptiniz askerligi?

Ynt: RE: Cvp: Merkur Progress - zorba58 - 15/12/2014

(15/12/2014, Saat: 16:02)semihus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2002'de kısa dönem yaptım. Verilmez derken jilete mi izin verilmez? Benim makine vardı dolapta dururdu. Smile
Evet jilete izin verilmez. Askerde jiletle tiras olurdum lafiniza istinaden sormustum Smile onemli degil yani bosverin

Cvp: Merkur Progress - hknz - 06/01/2015

Elimde EJ DE89 Barley var, bir de GEM SE1912 aldım yolda gelecek. Fakat merak hala devam ediyor. Şimdi soruyorum Progress mi Slim Adjustable mi? İkisini de kullanan arkadaşlar karşılaştırma yapabilirse sevinirim.

Cvp: Merkur Progress - mavi - 06/01/2015

(06/01/2015, Saat: 11:27)hknz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimde EJ DE89 Barley var, bir de GEM SE1912 aldım yolda gelecek. Fakat merak hala devam ediyor. Şimdi soruyorum Progress mi Slim Adjustable mi? İkisini de kullanan arkadaşlar karşılaştırma yapabilirse sevinirim.

Slim Adjustable kullanmadım, kullanan arkadaşlar elbette daha doyurucu yorum yapacaklardır; ancak ben, hâlen üretilen Merkur Progress gibi sıfır aletler varken; artık üretilmeyen, ikinci el olarak bulabileceğiniz tıraş aletlerine gerek olmadığını düşünüyorum.

Cvp: Merkur Progress - Monarch - 06/01/2015

Slim ve fatboy kelebek mekanizma oldukları için günlük kullanımda çok pratikler ve keyfliler ama progresste bir o kadar olmazsa olmaz.

Merkur Progress - tipsol - 06/01/2015

(06/01/2015, Saat: 11:27)hknz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimde EJ DE89 Barley var, bir de GEM SE1912 aldım yolda gelecek. Fakat merak hala devam ediyor. Şimdi soruyorum Progress mi Slim Adjustable mi? İkisini de kullanan arkadaşlar karşılaştırma yapabilirse sevinirim.

Progress alın daha efektif bir alet hemde sıfır.

Sent from my iPhone using Tapatalk