Geleneksel Tıraş Forumları
Merkur Progress - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Merkur Progress (/showthread.php?tid=4552)

Cvp: Merkur Progress - oozturk - 27/06/2020

Bende geçen hafta bu arkadaştan bir adet edindim forum içinde , müthiş kondisyonda tertemiz , ışıl ışıl olarak elime ulaştı. Araştırmayı,okumayı da seven bir insanım. Bu başlığın %90'ını okudum diyebilirim artık beynim sulandı. Sayfalarca girdinin içerisinde diğer makinalarda olduğu gibi çok detaylı her şeyi anlatan bir inceleme göremedim. Benim makinada herkesin aksine üst kapaktaki işaretle alttaki üçgen üst üste gelmediğinde saptaki nokta işareti ayar yerinde ki + işareti üst üste geliyordu.Ne zamanki kapağı doğru taktım nokta ve + 'nın kalibrasyonu gitti.Videolar okumalar fln kafayı çevirerek sorunu şimdilik çözdüm. Şimdi can alıcı soruya geliyorum. Arkadaşlar bu alet'in 5 numara mı ayarı var yoksa 10 mu ? aleti tamamen sıkıp nokta ve + yı üst üste getirdikten sonra ,ayar mekanizmasını 1'e getirdiğimde jilet açıklığında gözle görülür bir değişim olmuyor. Ne zaman ki ayar mekanizmasını 360 derece çevirip 1 , 2 , 3 diye devam etsem o zaman jilet açıklığı gözle görülür şekilde artıyor. Bu durumda ikinci turda 2 numaraya geldiğimde alet 2 numarada mı yoksa 7 numara da mı oluyor ? Lütfen bu aleti yakından tanıyan bir üstadımız kıymetli zamanında ayırıp yeni alacaklara rehber niteliğinde ,aletin hakkını veren bir inceleme yazar .Zor oldu ama umarım ifade edebilmişimdir.

Bunun dışında 2 kez tıraş oldum , hangi numara ile olduğumu bilmiyorum göz kararı ayarladım Smile İkisi de sorunsuz sıkıntısız geçti ki genelde sorun yaşamıyorum tıraşlarımda. Progress'ten önce R41 ve German Slant kullanıyordum.

Cvp: Merkur Progress - oozturk - 27/06/2020

Hatalar nedeni ile kusura bakmayın lütfen acele ile tam kontrol edemeden paylaşmışım.

Cvp: Merkur Progress - kral arthur - 27/06/2020

Komşum 5 ayar şeklinde tasarlanmış.Fakat bazı kullanıcılar 2.tur yaparak aleti daha agresif kullanıyor.Aslında 2.tur olayı aleti kilitlemek için çevirmek.
Özel olarak yapılmış bir şey değil.

RE: Cvp: Merkur Progress - oozturk - 27/06/2020

(27/06/2020, Saat: 22:15)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum 5 ayar şeklinde tasarlanmış.Fakat bazı kullanıcılar 2.tur yaparak aleti daha agresif kullanıyor.Aslında 2.tur olayı aleti kilitlemek için çevirmek.
Özel olarak yapılmış bir şey değil.
O zaman da ayar düğmesini + pozisyondan 3 e getirdiğinde neredeyse hiç farklılık olmuyor jilet açıklığında. Ne zaman ki bir tur daha çeviriyorum o zaman kayda değer bir değişim oluyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RE: Cvp: Merkur Progress - Kacak - 27/06/2020

(27/06/2020, Saat: 22:59)oozturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman da ayar düğmesini + pozisyondan 3 e getirdiğinde neredeyse hiç farklılık olmuyor jilet açıklığında. Ne zaman ki bir tur daha çeviriyorum o zaman kayda değer bir değişim oluyor.

Komşum zaten R41 kullandığınızı yazmışsınız. R41'in agresifliğinden sonra ilk ayarlardaki değişiklikler sizi tatmin etmeyebilir. Ayarlı aletler malumuz üzere farklı agresiflik seviyesini deneyimlemek, yada farklı sakal uzunluklarında da aynı aleti kullanmak isteyenlerin tercihi. Size 5'inci ayar bile mild gelirken başka bir komşumuza 2'nci ayarı bile agresif gelebiliyor. Siz muhtemelen ikinci tura geçip 6,7,8,9 ve belki de 10'uncu ayarda ancak tatmin olabilirsiniz. Ayarlı aletin güzelliği de bu herkese uygun bir ayar mutlaka bulunabiliyor, ama benim bildiğim de normalde ilk turda yer alan 5 ayar genel kabul gören ayarlar. İkinci tur dediğimiz diğer ayarlar gerçekten agresif sevenlerin bulduğu bir çıkış yolu. Wink

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: RE: Cvp: Merkur Progress - kral arthur - 27/06/2020

(27/06/2020, Saat: 22:59)oozturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman da ayar düğmesini + pozisyondan 3 e getirdiğinde neredeyse hiç farklılık olmuyor jilet açıklığında. Ne zaman ki bir tur daha çeviriyorum o zaman kayda değer bir değişim oluyor.

Komşum milimetrik ölçüler olduğu için açının gözle görülür şekilde değişmesini beklemeyin.3.ayar size mild gelmiştir.
2.tur aletin başlığını açıp jilet yerleştirebilmek için tasarlanmış.Bu arada 2 .turda kullanımı pek önermem başlık oynayabilir tıraş olurken.

Cvp: Merkur Progress - Erkantek - 27/06/2020

Öncü bey ben o makinayı bir kere 3. Ayarda kullandım daha sonraları 2 ye 1 e ve + ya kadar indi 1. Ayarı bile bana agresif geliyordu sizde iyi cesaret varmış 42c tek perde bana en uygunu geldiği için bunları yazıyorum.

Cvp: Merkur Progress - cerdinc - 28/06/2020

Teorik olarak Progress bıçak açıklığını vida turlarıyla sağlıyor. En sıkı pozisyondan açarak ilerliyorsunuz, dolayısıyla beşten sonrası da belki ölçü dışı, belki kontrol dışı olarak ama aynı seviyede bıçağın açılmasını sağlıyor, yani daha agresif oluyor ta ki vidanın başlık oynayana kadar gevşemesine dek bu mümkün... Yani imalatçıları birden beşe kadar bir ayar öngörmüş, ama beşten sonraki her tık da (Kapak oynayana kadar) bir adım anlamına geliyor. Benim naçizane fikrim böyle...

RE: Cvp: Merkur Progress - oozturk - 28/06/2020

(28/06/2020, Saat: 13:31)cerdinc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teorik olarak Progress bıçak açıklığını vida turlarıyla sağlıyor. En sıkı pozisyondan açarak ilerliyorsunuz, dolayısıyla beşten sonrası da belki ölçü dışı, belki kontrol dışı olarak ama aynı seviyede bıçağın açılmasını sağlıyor, yani daha agresif oluyor ta ki vidanın başlık oynayana kadar gevşemesine dek bu mümkün... Yani imalatçıları birden beşe kadar bir ayar öngörmüş, ama beşten sonraki her tık da (Kapak oynayana kadar) bir adım anlamına geliyor. Benim naçizane fikrim böyle...
Şimdi biraz daha netleşti durum. Yani bendeki progress in ilk turdaki 5 numarasıyla sizdeki aynı açıklıkta olacak bu durumda. Eve geçince numara numara açıklıkların görselini koyarım. Bir anormallik var mı yoksa herkesin ki aynı mı anlamış oluruz.

Cvp: Merkur Progress - cerdinc - 28/06/2020

Açıklık Merkur Progress 570'te 0.15 mm'lik adımlarla ilerliyor. 0.38 mm açıklıkla başlayıp 5. seviyede 0.94 mm'ye geliyor. Bundan sonraki her adım yine 0.15 mm hesabıyla 1.09, 1.24, 1.39 diye devam edecektir. Merkür Future 1.12 ile başlıyor yanlış hatırlamıyorsam. Gillette ayarlılarda adımlar genellikle 0.7 mm aralığında. Kabaca ayarlı Progress Gillette ayarlıların iki katı adım açıklığına sahip. Elbette agresiflik konusunda bu tek faktör değil, açı da önemli.