Geleneksel Tıraş Forumları
Ilk Bileme Denemesi - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Ilk Bileme Denemesi (/showthread.php?tid=5068)

Sayfalar: 1 2 3 4

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - cosa_nostra - 12/11/2014

İşte bu olayda araya zaman girip ustura bi kenarda kalınca soğuyorsun el alışınca çalışmak lazım coti tek taş olunca yoruyor tabi 30 dkda anca kendine getirebildim yani kısacası çalışmak lazım Wink

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - Chinaski - 13/11/2014

Haklısınız komşum, ben de dün akşam sizin bu mesajınızın etkisiyle oturdum taşın başına. Düzgünce ağzı açabildim ama epey uzun sürdü. Naniwa 1k/3k kombine taş çok yavaş kesiyor gibi geldi bana ve sürekli taşı düzlemek gerekiyor bu da çok vakit alıyor. (Bence coti daha iyidir bendeki 1k/3k kombinasyon taşından. Benim coti de gelecek bugün yarın bekliyorum)

İşlemi hızlandırmak için çamur(slurry) yapıp taşa tam temas etmeyen noktalara hafif baskıyla eşit ve güzel bir ağız açtım.
Sonra taşın 3k tarafında tüm 1k çizikleri yokolana kadar X hareketi yaptım. Keskinliği epey arttı, ağzı parlamaya başladı. Sonra uykum geldi en heyecanlı yerinde bıraktım Smile

(12/11/2014, Saat: 12:34)cosa_nostra Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İşte bu olayda araya zaman girip ustura bi kenarda kalınca soğuyorsun el alışınca çalışmak lazım coti tek taş olunca yoruyor tabi 30 dkda anca kendine getirebildim yani kısacası çalışmak lazım Wink

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - cosa_nostra - 13/11/2014

Ağız açma olayına girmedim ağızlar açık sorun yok bileme olayında bir sari coti birde 3000/4000 bir taş oldumu olay tamamdır kanımca gayet güzel bir bileme olur sari ve mavi coti ikilisi de tavsiye ediliyor

Sadece Sarı coti ile de ağız açıp bileyenler var ama çok usta işi. 1k ile ağız açıp BBW + Sarı Coti yöntemi kullanılabilir ama bence Coti varsa BBW ye gerek yok. Sentetikle ağız açılıp sarı coti ve en son 12k doğal bir bitirme taşı güzel sonuç verir diye düşünüyorum.

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - taskind - 13/11/2014

@chianski komşum tüm gün uğraşmak istiyorum demek te nedir. Lütfen yapmayın etmeyin usturanın canı yoksa sizin canınıza yazık. Ha canınız uğraşmak istiyorsa diğer forumlarlarda yazanları denemek istiyorsanız başka. Eğer usturanın ağzı gerçekten bitik olur da lazım olursa diye 1K taşınız mutlaka olacak , coti ye gelince ağız açabilirsiniz, uğraşırırsınız ama açarsınız ama usturanıza yazık edersiniz. Bilemede kural na kadar az o kadar iyidir. Unutmayın tüm doğal taşların kendi karakterleri vardır. Bir coti bir başkasına uymaz. Eğer bileme işine yeni başladıysanız daha bilemeyi tam çözmeden bir de taşın karakteri ile uğraşmayın.
Bence naniwa süperstone lar , her kademedeki bileyici için idealdir. Hatta 1K olanı chosera alırsanız ağız açmayı çabucak halledip, 3K/8K ss ensonda 12K ya geçersiniz.
Yada bir 4K/8K norton kombi alırsınız onun 4 K bölümü daha agresif olduğundan birçok usturanın ağız açma işine yeterde artar bile.
Ben öyle çok usta değilim ama 250 civarında bileme yaptım ve, size tavsiyem öncelikle usturanızı iyi kontrol ediniz. Bu yabancıların warp dediği yamulma varmı bakınız.Eski bir arkadaşın dediği gibi gülücüklümü bakınız çünkü gülücüklülerde orta bölüm daha fazla temasta olur. Bunların bir çoğunu parça parça koyabileceğiniz birkaç kat elektrik bantı ile çözebilirsiniz o zaman usturanızı çok yıpratmazsınız.

@taskind üstadım tüm gün derken abartarak heyecanımı anlatmaya çalışmışım, yoksa meraklanmayın tüm gün gerçekten başında oturamam zaten Smile

Benim anlatmaya çalıştığım başından sonuna kadar prosesi tamamalayacak vakti bulabilmek. Acemi olduğum için bileme işi daha uzun sürüyor bende. Sürekli ağzı mercek altında kontrol ediyorum, kol kıllarını kesyorum.

Coticule aldım çünkü hem merak ediyordum hem de yavaş yavaş öğrenmem gerektiğine karar verdim. Elimde parça parça topladığım 12k chinese ve 6-8k arası Rozsutec taşlarım vardı, ek olarak Naniwa 1/3 kombi. taş aldım ve ucuza bir set tamamladım. Denemek için iyi olmayan usturalarımdan birini ilk başta kullandım ama ağız iyi açılmadı, dün akşam tekrar baktım usturanın ağzı bir yana doğru yatmış gibi görünüyordu. Diğer ustura sorunlu bir ustura değil ama ağız açma işlemini öğrenmek açısından yapmam gerekti. Sorunsuz halloldu neyse ki. Çok farklı şeyler denemek istemiyorum ama temel olanları öğrenmeye çalışıyorum yavaş yavaş.

Tüm yorumlarınız benim için ders niteliğindedir emin olun, belki bir iki usturamı heba ederim ama bu işi iyi öğrenebilirim.
Teşekkürler yorumlarınız için.

(13/11/2014, Saat: 12:36)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @chianski komşum tüm gün uğraşmak istiyorum demek te nedir. Lütfen yapmayın etmeyin usturanın canı yoksa sizin canınıza yazık. Ha canınız uğraşmak istiyorsa diğer forumlarlarda yazanları denemek istiyorsanız başka. Eğer usturanın ağzı gerçekten bitik olur da lazım olursa diye 1K taşınız mutlaka olacak , coti ye gelince ağız açabilirsiniz, uğraşırırsınız ama açarsınız ama usturanıza yazık edersiniz. Bilemede kural na kadar az o kadar iyidir. Unutmayın tüm doğal taşların kendi karakterleri vardır. Bir coti bir başkasına uymaz. Eğer bileme işine yeni başladıysanız daha bilemeyi tam çözmeden bir de taşın karakteri ile uğraşmayın.
Bence naniwa süperstone lar , her kademedeki bileyici için idealdir. Hatta 1K olanı chosera alırsanız ağız açmayı çabucak halledip, 3K/8K ss ensonda 12K ya geçersiniz.
Yada bir 4K/8K norton kombi alırsınız onun 4 K bölümü daha agresif olduğundan birçok usturanın ağız açma işine yeterde artar bile.
Ben öyle çok usta değilim ama 250 civarında bileme yaptım ve, size tavsiyem öncelikle usturanızı iyi kontrol ediniz. Bu yabancıların warp dediği yamulma varmı bakınız.Eski bir arkadaşın dediği gibi gülücüklümü bakınız çünkü gülücüklülerde orta bölüm daha fazla temasta olur. Bunların bir çoğunu parça parça koyabileceğiniz birkaç kat elektrik bantı ile çözebilirsiniz o zaman usturanızı çok yıpratmazsınız.

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - Chinaski - 14/11/2014

Dün Puma usturanın bilemesini tamamladım. Naniwa 1/3 kombi. taşlar ile ağzını açıp biraz da keskinleştirmiştim. Sonra doğal Rozsutec taşına geçtim, bu taş 8000 grit civarında bir su taşı. Bendeki taş küçük olduğundan işlem biraz daha uzun sürdü ama sorunsuz tüm 3k çiziklerini kaybedip ağzı biraz daha parlattım.

Bu noktada kol kıllarını rahat kessem de HHT testini geçemedi ki HHT üzerinde çok durmam. En son Chines 12k doğal taş üzerinde ağzı iyice keskinleştirip parlattım. Bu çok yavaş bir taş olduğu için ağzın istenilen seviyeye gelmesi uzun sürebiliyor. Bu aşamada kol kılları ve HHT testlerini geçmeye başladı.(Sert saç kullanıldığında HHT testini geçti, ince telli saçı yakalayamadı)

Son işlem ise Balsa ağacı üzerinde CrOx ve IrOx ile ağzı biraz daha keskinleştirip düzelttim. 25 kanvas/75 deri şeklinde kayışladım. Burdan sonra ince saç telleri ile de HHT testlerini rahat geçti.

Bu sabah tıraş olduğumda inanılmaz rahat ve güzel bir tıraş oldu. Hiç çekme, takılma olmadı. Gillette 7 ve PolSilver tadına yakın bir tıraş oldum.

Yorum yapan herkese teşekkür ediyorum, buraya yazdıklarımı ukalalık olarak algılamayın, tecrübemi paylaşıyorum ve ustalardan yorum bekliyorum ki öğrenebileyim.

Saygılar.

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - error... - 14/11/2014

bilemeye yeni başlayanlara ilk tavsiyem
bilemeye başlamadan önce
usturanın ağzını cama sürterek köreltmeleri bu işlem usturanın ağzının hernoktada aynı keskinlikte olması için bir uygulama kısım kısım bileme ustalık isteyen bir iştir. eğer cama sürtmeden bilersenizdaha çok kullanılan yerle kullnılmayanın bilemeden sonra bile farklı keskinlikte olduğunu göreceksiniz.

2- bilerken turlara sayılara takılmayın her ustura farklı turlarda farklı seviyelere gelecektir göz ve kol kılları kesim hassasiyeti ile hareket etmelisiniz

3- en az 1k ile bilemeye başlayın ve ağız tamami ile kör old için ağız açma işlemi sırasında 1 kat elektrik bandı kullanın. kolkıllarını bastırma ilede olsa kesecek kıvamda bir ust tasa geçebiliriz yine bant üzerinde kalabilir 2k ve 3k ile devamederken ustura artık kol kıllarının az baskı ile kesmelidir

4- her çekişte usturanın tüm ağzı aynı oranda taşa değmelidir ki farklı ağız yapıları ortaya çıkmasın bu işlemler sıradıda usturaya elimizle baskı yapmıyoruz kendi ağırlığından bşraz fazla baskı yeterli olacaktır.

5- 5k seviyesinde bantı çıkartıp çıplak hali ile bileme aynı şekilde devam eder kılakesme hassasiyeti artıkça taşları değiştirebiliriz 12 k ya kadar devam yine tekrar sayıları önemli değil taşın ve usturanın yapısına göre farklılıklar görülecektir

6- en son taşta x stroke yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim birkaçkes baskı artılrılarak ağıza son şekilvermede etkili bir yöntem

7-koton kayışta birkaçtur çapak temizleme işlemi ve sonra deride eser miktarda kayışlama bu aşamada htt de falan kılın bombe bile yapmadan ses dahi çıkartmadan ığıl ığıl aşağı düşmesi beklenir yoksa ben bişey bilmiyorum Smile
arkadaşlar nacizane bilgilerim buyönde saygılar

not : bilemeden önce taşlar kesinlikle düzleştirilmelidir dalga olan taşlar ağızı bozacaktır

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - Chinaski - 14/11/2014

Üstat teşekkür ederim, maddelerin hepsini okudum nerdeyse hepsini uygulamışım. Başlangıçta cama sürterek tamamen körelttim. Sonra bantlı şekilde 1k ile ağzı açtım(uzun sürdü ama açtım) Kılları çok zorlanmadan kemeye başlayınca(45x mercek ile de sürekli kontrol ediyorum çizikleri ve ağzı) 3k taşla devam ettim. ?Sonra 8k taşa geçtim ama bantı çıkarmadım? Sizce bunun etkisi ne olmuştur? En son olarak 12k da önce dairesel sonra x çekişleri ile bitirdim. CrOx ve kanvas/deri kayışlamadan sonra HHT testinden 3-4 gibi geçti. Ama tıraş harikaydı. Yani HHT çok önemli değil benim açımdan ben tıraşına bakıyorum ve sayma yapmıyorum hatta bazen hiç yapmıyorum bu seferde ilerisi için karşılaştırma yapamayacağım Smile

Bir de tek banta rağmen bazı noktalar tam değmiyorsa o noktaya çok haif baskı yapmak yanlış mı? Bir yabancı üstat yapıyordu öyle hafif baskıyla. Ben de en uç noktayı ve bir noktayı daha o şekilde biledim.
(14/11/2014, Saat: 12:00)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilemeye yeni başlayanlara ilk tavsiyem
bilemeye başlamadan önce
usturanın ağzını cama sürterek köreltmeleri bu işlem usturanın ağzının hernoktada aynı keskinlikte olması için bir uygulama kısım kısım bileme ustalık isteyen bir iştir. eğer cama sürtmeden bilersenizdaha çok kullanılan yerle kullnılmayanın bilemeden sonra bile farklı keskinlikte olduğunu göreceksiniz.

2- bilerken turlara sayılara takılmayın her ustura farklı turlarda farklı seviyelere gelecektir göz ve kol kılları kesim hassasiyeti ile hareket etmelisiniz

3- en az 1k ile bilemeye başlayın ve ağız tamami ile kör old için ağız açma işlemi sırasında 1 kat elektrik bandı kullanın. kolkıllarını bastırma ilede olsa kesecek kıvamda bir ust tasa geçebiliriz yine bant üzerinde kalabilir 2k ve 3k ile devamederken ustura artık kol kıllarının az baskı ile kesmelidir

4- her çekişte usturanın tüm ağzı aynı oranda taşa değmelidir ki farklı ağız yapıları ortaya çıkmasın bu işlemler sıradıda usturaya elimizle baskı yapmıyoruz kendi ağırlığından bşraz fazla baskı yeterli olacaktır.

5- 5k seviyesinde bantı çıkartıp çıplak hali ile bileme aynı şekilde devam eder kılakesme hassasiyeti artıkça taşları değiştirebiliriz 12 k ya kadar devam yine tekrar sayıları önemli değil taşın ve usturanın yapısına göre farklılıklar görülecektir

6- en son taşta x stroke yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim birkaçkes baskı artılrılarak ağıza son şekilvermede etkili bir yöntem

7-koton kayışta birkaçtur çapak temizleme işlemi ve sonra deride eser miktarda kayışlama bu aşamada htt de falan kılın bombe bile yapmadan ses dahi çıkartmadan ığıl ığıl aşağı düşmesi beklenir yoksa ben bişey bilmiyorum Smile
arkadaşlar nacizane bilgilerim buyönde saygılar

not : bilemeden önce taşlar kesinlikle düzleştirilmelidir dalga olan taşlar ağızı bozacaktır

Cvp: Ilk Bileme Denemesi - error... - 14/11/2014

(14/11/2014, Saat: 12:59)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstat teşekkür ederim, maddelerin hepsini okudum nerdeyse hepsini uygulamışım. Başlangıçta cama sürterek tamamen körelttim. Sonra bantlı şekilde 1k ile ağzı açtım(uzun sürdü ama açtım) Kılları çok zorlanmadan kemeye başlayınca(45x mercek ile de sürekli kontrol ediyorum çizikleri ve ağzı) 3k taşla devam ettim. ?Sonra 8k taşa geçtim ama bantı çıkarmadım? Sizce bunun etkisi ne olmuştur? En son olarak 12k da önce dairesel sonra x çekişleri ile bitirdim. CrOx ve kanvas/deri kayışlamadan sonra HHT testinden 3-4 gibi geçti. Ama tıraş harikaydı. Yani HHT çok önemli değil benim açımdan ben tıraşına bakıyorum ve sayma yapmıyorum hatta bazen hiç yapmıyorum bu seferde ilerisi için karşılaştırma yapamayacağım Smile

Bir de tek banta rağmen bazı noktalar tam değmiyorsa o noktaya çok haif baskı yapmak yanlış mı? Bir yabancı üstat yapıyordu öyle hafif baskıyla. Ben de en uç noktayı ve bir noktayı daha o şekilde biledim.

sürekli bantla bilerseniz usturanın sırtı aşınmayacak ve ağız ile derecesi bozulacaktır buda keskinlik kaybına neden olur birkereden bişey olmaz ama sürekli uygulamayın
dairesel bileme bence 5k ve altında kullanılmalı ust taşlarda mümkünse düz ve x stroke yöntemi daha iyi çünkü ağızın taşa değme oranı sabitleniyor daireselde bu kaçabilir

taşınız düz değilmi ? taş düz ise ustura değmesi lazım usturada düzensiz aşınma olmuş olabilir buda bastırmanın sonuçlarından
sonuçta anca oşekilde değiyorsa yapacak bişey yok ama normali fazla basınç uygulamamak