Geleneksel Tıraş Forumları
Haslinger Honig Tıraş Sabunu - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ SABUNU, TIRAŞ KREMİ VE TIRAŞ SONRASI CİLT BAKIMI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Tıraş Sabunları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Konu Başlığı: Haslinger Honig Tıraş Sabunu (/showthread.php?tid=6134)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Haslinger Honig Tıraş Sabunu - Chinaski - 07/06/2015

Forumdaşlar merhaba, uzun süredir yoğunluktan ürün incelemesi yapamıyor ve es geçiyordum, özellikle beni etkileyen bir ürün olmadıkça yazmaya üşeniyorum sanırım. Bugün bir boşluk bulup Aleksey komşumun yaş günü hediyesi olan Avusturya menşeili Haslinger Honig(Honey) sabunu incelemeye karar verdim. Kendisine tekrar teşekkürler.

52c9xe.jpg

Sabun ufak kalıp ve büyük kalıp olarak piaysada bulunuyor(60 ve 120 gr) bendeki 33 gr yarım kalıp. Sabunun çok sert olduğunu söylemişti bir komşumuz ama herhalde hiç TOBS ve ya MWF rendelemediği için öyle söylemiş Smile Sert ama triple milled İngiliz sabunları kadar değil. Kolayca rendeleyip bir kaba basılabilir. Uygun bir kupa varsa rendelemeden direk kupanın içinde kullanılmasını tavsiye ederim. Rendeye yapışıp boşa giden sabun miktarı az değil çünkü.

İçerik:
Potassium, Stearate, Sodium Stearate, Potassium Tallowate, Aqua, Mel, Parfum, Aroma, Arachis Hypogaea, Potassium Cocoate, Sodium Tallowate, Sodium Cocoate, Glycerine, Potassium Hydroxide, Sodium Hydroxide, CI 19140, CI 15985, Cinnamyl-alcohol, Benzylbenzoate, Bencylsalicylat, Citronellol

Kopük Yapma: Sabunu hem domuz hem porsuk fırçayla 30-40 sn civarı yükleyerek ve ister elde ister yüzde ister tasta 45 sn dolmadan çok rahat köpük yapılabiliyor. Su seçen bir sabun değil yani sert musluk suyunuz varsa gene de sorun yaşamıyorsunuz. Çok sert bir sabun olmadığı için kemiksiz porsuk fırçayla da domuz kılı fırçalarla da sorunsuz kullanılabilir. Mike's sabunlar kadar suya ihtiyaç duymuyor köpük yapmak için, ben kuru sayılacak fırçayla da denedim, Marco metodunu(fırçanın suyunu sıkmadan sulu şekilde kullanma) da denedim iki şekilde de aynı köpüğü elde edebiliyorsunuz. Ben genelde daha kuru fırçayla yükleme yaparım sonradan azar azar su ilave ederim, bu sabunda fazla su ilave etmeye gerek olmadan kıvamını alıyor. Eğer su çok gelmişse bir kaç dk yoğurmak yetiyor aynı kıvama gelmesi için.
9/10

2qc03g3.jpg

Köpük Kıvamı: Köpük kıvamı yoğun olan bir sabun, yabancı forumlarda texture olarak geçiyor; köpüğü avucunuzla sıktığınızda puding vari bir kıvamı var. Bu konuda ben çok beğendim bu sabunu. Bu kıvamı alması ise yukarda bahsettiğim gibi çok kolay ve hızlı oluyor. 10/10

5a3n1g.jpg

Köpük Performansı: Sabun tallow içeren bir sabun dolayısıyla koruyuculuk beklentim yüksekti ve beklentimin de üzerinde bir performansla karşılaştım. Ciltle kesici ağız arasında olusturduğu katman sayesinde tıraş çok sorunsuz geçiyor. Koruyuculuk ve kayganlaştırma o kadar iyi ki 7/8(extra hollow-affetmez) usturayla blade buff dediğimiz peş peşe kesme hareketleri(sabunsuz yerden tekrar tekrar hızlıca geçiliyor) yapsam dahi bana mısın demiyor. Sakalları tıraşa çok iyi hazırlıyor ve kesim çok rahat oluyor, bu sabunla olduğum tıraşlar çok pürüzsüz ve çok yakın oldu her zaman. Performansa tam puan vermek çok iddialı olduğu için 9/10

Cilt Bakımı: Sabunun nemlendirmesi gayet iyi, tıraş sonrası her hangi bir ürün kullanmadan da idare edilebilir. Cildi gayet tok ve nemlenmiş bir şekilde bırakıyor. Ben şap kullanmıyorum, sadece soğuk suyla yüzümü yıkayıp biraz bekledim ve herhangi bir kuruluk, tahriş vb. rahatsız etki görmedim. Ama adetten olduğu üzere AS+balm kullanıyorum sürekli. Bir başka iyi yanı ise sabunun cilt bakımı konusunda çok iyi olması. Yani sadece nemlendirmekle kalmıyor benim ciltteki noktasal sivilceleri, kızarıklıkları da gideriyor. Cilde gerçekten iyi geldiğini gördüğüm ilk sabun. 10/10

Koku: Yoğun bir bal kokusu, sentetik bir parfüm gibi baymıyor kesinlikle. Kokusunu çok seviyorum elime alıp alıp kokladığım oldu. Rendelemeden sonra da kokudan bir şey kaybetmedi. Kalıcılığı bir çok ürüne göre fazla, tıraştan bir iki saat sonra bile AS altından kokusunu alabiliyorum. Bal kokusunu seviyorsanız ve ya rahatsız olmuyorsanız tereddütsüz alabilirsiniz, üzmez. 8/10

Genel olarak uygun fiyatlı (60 gr için <7-8$) ve çok kaliteli bir sabun. Sadece Honig değil diğer türlerinin de çok çok iyi olduğunu okuyorum sürekli. Ben bir tane daha alacak mıyım? Kesinlikle. Tavsiye eder miyim? Kesinlikle.

Teşekkürler.

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - Straht - 07/06/2015

İnceleme için teşekkürler, emeğine sağlık komşum Smile Bizim için Arko, Hollandalılar için Vergulde Hand, Fransızlar için Monsavon neyse Almanlar için de Haslinger o mu? Yani işini iyi yapan, ucuz tıraş sabunu?

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - btoprak - 07/06/2015

Mükemmel bir inceleme olmuş Chinaski üstadım. Çıtayı yukseltmişsiniz inceleme anlamında. Bundan sonra herhangi bir sabun incelemesi yapmaya cekinirim şahsen üstad Smile.

Haslinger Honig Tıraş Sabunu - Aleksey - 07/06/2015

Gule gule kullan hocam. Begenmene cok sevindim. Duydugum yorumlara paralel olmus inceleme, eline saglik. Ben tabi hala kullanamadim ama elimde her kokusundan azar azar toplam 350 gram olmasi sevindiriyor beni. Smile

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - ihtilaf - 07/06/2015

(07/06/2015, Saat: 18:19)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mükemmel bir inceleme olmuş Chinaski üstadım. Çıtayı yukseltmişsiniz inceleme anlamında.  Bundan sonra herhangi bir sabun incelemesi yapmaya cekinirim şahsen üstad Smile.

Teşekkürler @ Chinaski keyifli olmuş bal kokusu nasil acaba: )
@btoprak hocam inceleme yapın begeniriz
Alacak defterine yazdım btoprak dan bir sabun inceleme bekliyoruz şeklinde: )

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - Chinaski - 07/06/2015

Teşekkürler arkadaşlar,
@Straht bizim için Arko neyse Avusturya icin Haslinger sabunlar da öyle galiba. Arko ya göre cok daha iyi bir ürün ama Arko kadar yaygın değil. Zaten Arko dan daha pahalı bir ürün.

@btoprak teşekkür ederim komşum, sizden de bit süredir inceleme gelmedi, zamanı geldi bence Smile

@Aleksey komşum ben bu sabunla ilgili kötü bir yorum okumadım henüz. Herkes cok memnun.

@ihtilaf üstat teşekkürler. Bal kokusu güzel ama şekerli bal kokuları gibi değil. Daha doğal sade bir bal kokusu var.

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - btoprak - 07/06/2015

@Chinaski ve @ihtilaf üstadlarım, başım üstüne Smile. Yakında barbon krem bitecek bir sabuna geçeceğim... O zaman bir şeyler yazmaya çalışırım, ama dediğim gibi çıta yüksek Blush.

RE: Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - neoromancer - 07/06/2015

(07/06/2015, Saat: 18:36)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler arkadaşlar,
@Straht bizim için Arko neyse Avusturya icin Haslinger sabunlar da öyle galiba. Arko ya göre cok daha iyi bir ürün ama Arko kadar yaygın değil. Zaten Arko dan daha pahalı bir ürün.

@btoprak teşekkür ederim komşum, sizden de bit süredir inceleme gelmedi, zamanı geldi bence Smile

@Aleksey komşum ben bu sabunla ilgili kötü bir yorum okumadım henüz. Herkes cok memnun.

@ihtilaf üstat teşekkürler. Bal kokusu güzel ama şekerli bal kokuları gibi değil. Daha doğal sade bir bal kokusu var.
Usta...Yaygın değil derken TR yi kasttetin galiba, Almanlar çok nadir başka sabun denerler. Hasslingerin burda çok yaygın olmasının asıl nedeni fiat kalite olarakda en baba marka olması...Straht ın tespiti kesin doğru..Arko(memleket özlemi kabardığında beğenerek kullandığım iyi bir sabun) bence TR de neyse Hass. da burda o.. Her çeşidi denenmeli bence

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - Chinaski - 07/06/2015

Yaygın değil derken özellikle Amerika ve Bati Avrupa yi kastetmistim hocam. Arko tıraş piyasasında fiyati ve performansı ile cok sevilen ve hemen herkesin denediği bir sabun. Haslinger ise Almanya Avusturya civarı için evet en iyi ve en yaygın olmasi doğaldir. Straht komşunun dedigine ben de katılıyorum zaten eski mesajlarima ve incelemelerime bakarsaniz bahsedilen sabunlarin kendi ulkelerinin Arko su olduğunu yazmıştım.

Cvp: Haslinger Honig Tıraş Sabunu - candova - 07/06/2015

Eline sağlık @chinaski Komşum
Yıllardır çok merak ederim bu sabunları.
Özlemin giderilecek yakında Big Grin