Geleneksel Tıraş Forumları
Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? (/showthread.php?tid=6173)

Sayfalar: 1 2 3

Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ohtararan - 20/06/2015

merhabalar, de işine yeni merak sarmış bendenize hangisini tavsiye edersiniz? 38c barber pole uzun saplı, görüntü olarak çok hoşuma gidiyor. ancak Merkür işçiliği pek beğenilen bir seviyede değil okuduğum kadarı ile. mühle ise herkesin sevdiği bir alet. günlük tıraşta kullanılacak oldukça yumuşak başlı bir alet istediğim. hangisi tavsiyeniz olur?

RE: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - adamentium - 20/06/2015

(20/06/2015, Saat: 22:56)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar, de işine yeni merak sarmış bendenize hangisini tavsiye edersiniz? 38c barber pole uzun saplı, görüntü olarak çok hoşuma gidiyor. ancak Merkür işçiliği pek beğenilen bir seviyede değil okuduğum kadarı ile. mühle ise herkesin sevdiği bir alet. günlük tıraşta kullanılacak oldukça yumuşak başlı bir alet istediğim. hangisi tavsiyeniz olur?
Siz bildiğim kadarıyla ustura kullanıyorsunuz. Her iki alet de uzun vade de usturadan sonra sizi tatmin etmeyecektir ve akabinde R41, Futur, Fatip gibi agresif aletlere yönelirsiniz diye düşünüyorum.

Bence Progress alın keyfe keder mild veya nispeten belirttiğiniz aletlerden daha agresif kullanma şansınızın olduğu tıraşı çok temiz ve dengeli ayarlı bir alet. Daha agresif bir tercihse Futur olurdu ancak Futur ' un 1. Ayarı dahi yeterince agresif.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - onurcakmak - 20/06/2015

Üstad R89 her haliyle 38C'den daha yumuşak başlı. B&B'nin yaptığı tabloda böyle gösterilmiş. Linki; http://wiki.badgerandblade.com/Modern_Double-Edged_Safety_Razors_Ranked_by_Aggressiveness

Eğer 89 düşünürseniz EJ'nin barley 89'u çok ama çok şık bir alet, ben onu düşünmenizi tavsiye ederim.

38C'nin işçiliği kötü değil, ama mükemmel de değil. Ancak kesinlikle tatmin edici bir işçilik söz konusu. Bende 39C var, aynısının slant bar modeli. Sadece şöyle bir olumsuzlukla karşılaştım; son kullandığım jiletin ambalaj yapışkanı jilet tutucu kafaya bulaşmış ve ben de iyi temizlememişim tıraş sonrası. Daha sonra açmak isterken, öyle bir yapışmıştırmış ki kafayı bu lanet, çevir-aç mekanizması yerinden çıktı. Ancak kolay bir şekilde tekrar yerine monte ettim, kesinlikle sorunsuz.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - onurcakmak - 20/06/2015

(20/06/2015, Saat: 23:29)adamentium Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence Progress alın keyfe keder mild veya nispeten belirttiğiniz aletlerden daha agresif kullanma şansınızın olduğu tıraşı çok temiz ve dengeli ayarlı bir alet. Daha agresif bir tercihse Futur olurdu ancak Futur ' un 1. Ayarı dahi yeterince agresif.

Hocam Futur'u fabrikadan geldiği gibi kullanıyorsanız 1. ayarı ancak o zaman çok akresif oluyor. Kafayı kaldırıp, sapta bulunan çentği atlatarak ayar mekanizmasını sonuna kadar oturttuğunuzda bu sorun ortadan kalkıyor. Yazılı olarak anlatması biraz zor ama youtube'da "nasıl yapılır" videoları mevcut. Bu şekilde yapınca benin Futur'un en düşük ayarı 0,5 yerine 0,75'e kadar inebiliyor, sonra sapın vidası artık sıkılamıyor, böylece en düşük ayarı elde ediyorsunuz. Ki bu ayarda müthiş mild bir alet oluveriyor.

RE: Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - adamentium - 21/06/2015

(20/06/2015, Saat: 23:51)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam Futur'u fabrikadan geldiği gibi kullanıyorsanız 1. ayarı ancak o zaman çok akresif oluyor. Kafayı kaldırıp, sapta bulunan çentği atlatarak ayar mekanizmasını sonuna kadar oturttuğunuzda bu sorun ortadan kalkıyor. Yazılı olarak anlatması biraz zor ama youtube'da "nasıl yapılır" videoları mevcut. Bu şekilde yapınca benin Futur'un en düşük ayarı 0,5 yerine 0,75'e kadar inebiliyor, sonra sapın vidası artık sıkılamıyor, böylece en düşük ayarı elde ediyorsunuz. Ki bu ayarda müthiş mild bir alet oluveriyor.
Komşum fabrika ayarı gelen Futur du kastettiğim. Ayar çekilmemiş hali yani. Ben Futur ' un agresif tıraşını sevdiğimden yumuşak bir tıraş vermesi için arayışa girmedim. Günlük olarak genel de tercihim Progress veya 2-3 aydır yazlık da unuttuğum için kullanamadığım Fatboy. 4-5 gün ve üzeri tıraşta da Futur veya Fatip.

Kısacası Futur ' un agresifliği benim için sorun değil, bilakis olmasını istediğim özellik Smile

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - mancho - 21/06/2015

38'i bilmiyorum ama 89 tam bir balon.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ts9funk - 21/06/2015

r89 bende pek beğenemedim,bir tık ötesi 34 c daha başarılı

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ohtararan - 21/06/2015

teşekkür ederim bilgiler için, bilhassa o tablo çok işe yaradı. progress düşünüyordum lakin, mekanizmanın yarım ayarlarda kalması, görüntüsünün de peynir tenekesi olması beni uzaklaştırdı.

@ts9funk, 34c ile 38c kafaları farklı mı?
@ts9funk, @mancho, r89' da size kötü gelen taraf yahut tarafları neler acaba? de hususunda hiç bilgim olmadığı için öğrenmeye çalışıyorum.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - Straht - 21/06/2015

Üstat iki DE arasında tercih sorusu sormuşsunuz fakat ben ustura kullandığınızı da dikkate alıp size GEM Micromatic Open Comb önersem?

Yok DE derseniz de açık taraklı bir alet daha uzun vadeli olabilir. Wilkinson DE gibi bir alet bile beni tıraşıyla çok mutlu edip sinek kaydı tıraş sağlayabiliyor fakat usturaya alıştıktan sonra jileti daha bir açıkta tutan ve daha heyecanlı bir alet arıyor insan, en azından ben. Kapalı taraklı aletlerdense açık taraklı aletlere gidiyor insanın eli.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ohtararan - 21/06/2015

biraz da seyahatte falan kullanırım diye istiyorum aslında, usturayı açıklamak zor olabiliyor Smile aynı amaçla bir 2011 r41 maceram ver ki sormayın gitsin. yalnızca bu r41' i ve wilkinson denemek kısmet oldu DE tarafında. ikisinde de kıl dönmesi yaşadım bol bol. bir türlü elim yatmadı yani. o sebeple mild arayışı içindeyim. en önerilen ve benim de hoşuma giden bu ikisi oldu, o yüzden bunları sordum aslında. bunlarda da kıl dönmesi olursa diye çekindim.

(21/06/2015, Saat: 01:26)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstat iki DE arasında tercih sorusu sormuşsunuz fakat ben ustura kullandığınızı da dikkate alıp size GEM Micromatic Open Comb önersem?

Yok DE derseniz de açık taraklı bir alet daha uzun vadeli olabilir. Wilkinson DE gibi bir alet bile beni tıraşıyla çok mutlu edip sinek kaydı tıraş sağlayabiliyor fakat usturaya alıştıktan sonra jileti daha bir açıkta tutan ve daha heyecanlı bir alet arıyor insan, en azından ben. Kapalı taraklı aletlerdense açık taraklı aletlere gidiyor insanın eli.