Geleneksel Tıraş Forumları
Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? (/showthread.php?tid=6173)

Sayfalar: 1 2 3

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - Straht - 21/06/2015

(21/06/2015, Saat: 01:35)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: biraz da seyahatte falan kullanırım diye istiyorum aslında, usturayı açıklamak zor olabiliyor Smile aynı amaçla bir 2011 r41 maceram ver ki sormayın gitsin. yalnızca bu r41' i ve wilkinson denemek kısmet oldu DE tarafında. ikisinde de kıl dönmesi yaşadım bol bol. bir türlü elim yatmadı yani. o sebeple mild arayışı içindeyim. en önerilen ve benim de hoşuma giden bu ikisi oldu, o yüzden bunları sordum aslında. bunlarda da kıl dönmesi olursa diye çekindim.

Üstat dediğim gibi ustura kullanan biri olarak DE'lerden hatta Wilkinson gibi çok mild sayılan bir DE'den bile çok memnunum fakat elim sürekli açık taraklı aletlere gidiyor. DEler doğru teknik ve uyumlu jilet ile istediği kadar mild olsun çok iyi tıraş verebiliyor fakat olay bir süre sonra sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle sakal biraz uzunsa usturaya alıştıktan sonra kapalı taraklı DE aletleri sürekli suya tutmak can sıkıyor. Ben şuan bir Fatip arıyorum açık taraklı bir DE sahibi olabilmek için. O aletin yokluğunda ise usturadan sonra en sevdiğim aletim GEM Micromatic OC. Baya baya SE alet sapına kısa ustura bıçağı takmışsınız gibi bir tıraşı var.

Bu aletin tek negatif tarafı sıfır bulunamıyor oluşu ve anında bir siteden alınamaması. Forumda veya Ebay'de biraz bakınmak durumunda bırakıyor insanı. Ben forumdan 40 lira civarına almıştım, Ebay'de de 10-20 dolar arası temizleri bulunuyor.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - protti - 21/06/2015

Gilette Adj. veya bir SE düşünülebilir . Usturaya alışmış bir ciltte 89 gibi yumuşak karakterli aletler sorun olmasın . Veya bir slant da olabilir mi orta karakterli bir alet ?

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ts9funk - 21/06/2015

(21/06/2015, Saat: 01:13)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: teşekkür ederim bilgiler için, bilhassa o tablo çok işe yaradı. progress düşünüyordum lakin, mekanizmanın yarım ayarlarda kalması, görüntüsünün de peynir tenekesi olması beni uzaklaştırdı.

@ts9funk, 34c ile 38c kafaları farklı mı?
@ts9funk, @mancho, r89' da size kötü gelen taraf yahut tarafları neler acaba? de hususunda hiç bilgim olmadığı için öğrenmeye çalışıyorum.

Komşum R 89 çok mild bir alet, benim sakallar da sert ve karışık olduğundan bir türlü istediğim gibi bir tıraş elde edemedim. R 41 ile daha mutlu oldum diyebilirim. R 89 ile 34C benzer karakterli komşum kafalar benzer ama aynı değil. 34C mancho komşumun deyimiyle daha affedici. 34C burun altında daha başarılı komşum..

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ohtararan - 21/06/2015

ne güzel ikiye indirmiştim seçeneği, kararsız bıraktınız şimdi Smile biraz daha bakınacaz anlaşılan, teşekkür ederim tekrar.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - m y r - 21/06/2015

Yeni başlamış birine makine tavsiye etmiyorum. Önce yüz hazırlığı sabunlar kremler cilt bakımı...

R89 = tek bıçaklı Derby

Güzel köpük yapmayı sakalını hazırlamayı bilen her türlü tıraş olur.

3-4 gün bekleyip sakala girdiğiniz sürece tahriş yaşamaya devam edeceksiniz.

1-2 günlük sakal ve çift bıçaklı ile de verim alabilirsiniz.

rockwell 6s stainless te eylül ayında düzeltilmiş versiyonla çıkacakmış. ayarlı makine olarak tercih edilebilir. @straht, single edge jiletleri çok iyi değil diye okumuştum sanki. usturaya daha yakın olabilir gibi geliyor, kalınlığı var en azından. temizini bulursam bir takip edeyim onu da olmadı.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - Straht - 21/06/2015

(21/06/2015, Saat: 15:52)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: rockwell 6s stainless te eylül ayında düzeltilmiş versiyonla çıkacakmış. ayarlı makine olarak tercih edilebilir. @straht, single edge jiletleri çok iyi değil diye okumuştum sanki. usturaya daha yakın olabilir gibi geliyor, kalınlığı var en azından. temizini bulursam bir takip edeyim onu da olmadı.

Aynı DE'lerde olduğu gibi SE'lerde de kişiye uyan makine uymayan makine olabilir. Gem Micromatic OC ve GEM PTFE jilet bana çok iyi gelmişti. Kısa sap, ağır ve açık taraklı bir kafa ile hiç güç uygulamadan yüzde kayan bir alet. Kafasının şekli itibari ile yüzle yapacağı açı sanki önceden ayarlanmış gibi yani bulmak için çok çaba istemiyor. Bir ara vereyim deneyin isterseniz?

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - mancho - 21/06/2015

R89 hem iyi tıraş vermiyor hem de tahrişe çok meyilli sevgili @ohtararan. Ben de ts9funk dostumuz gibi 34C yi önerebilirim

@mancho, merküre yöneldim ikinizin de önerisi ile, teşekkür ederim.
@straht, bir ara deneyeyim iyi olur hakikaten.

Cvp: Merkür 38c mi, Mühle r89 mu? - ts9funk - 21/06/2015

@ohtararan komşum usturadan sonra size DE oyuncak gibi gelmesin. R 89 o kadar mild ki kesmiyor sanıp bastırabilirsinizSmile