Geleneksel Tıraş Forumları
ROCNEL P 20 PASLANMAZ ÇELİK TIRAŞ ALETİ - TÜRK MALI - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: ROCNEL P 20 PASLANMAZ ÇELİK TIRAŞ ALETİ - TÜRK MALI (/showthread.php?tid=6175)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Cvp: YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - Chinaski - 23/06/2015

Güzel bir gelişme Yuma dan sonra bir Türk markasının bu işe eğilip güzel bir ürün çıkartıyor olması. Ön hazırlığı iyi yapılmış bir çalışma, umarım istediğiniz gibi ürünler ortaya çıkar ve hepimiz denemiş oluruz. Bahsettiğiniz çelikler ile m305 çelikler arasında ortak özellikler ve ya farklar nelerdir? M305 hem paslanmaya karşı dirençli hem de güzel işlenebilen bir çelik diye biliyorum(bu çelikten bıçak ve ustura yapan bir ustamızın anlattığından bildiğim kadarıyla).

Elektromekanik üzerine de çalıştığım için CNC ile sürekli işimiz oluyor, CNC biraz maliyetli bir üretim biçimi, 1000 lerce adet üretilmiyorsa pahalıya gelecektir diye düşünüyorum -tabi kendi makinanız varsa o zaman başka- bu ürünleri kalıba dökmek mümkün müdür? Sadece meraktan soruyorum.

Cvp: YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - rocnel - 23/06/2015

(23/06/2015, Saat: 10:27)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir gelişme Yuma dan sonra bir Türk markasının bu işe eğilip güzel bir ürün çıkartıyor olması. Ön hazırlığı iyi yapılmış bir çalışma, umarım istediğiniz gibi ürünler ortaya çıkar ve hepimiz denemiş oluruz. Bahsettiğiniz çelikler ile m305 çelikler arasında ortak özellikler ve ya farklar nelerdir? M305 hem paslanmaya karşı dirençli hem de güzel işlenebilen bir çelik diye biliyorum(bu çelikten bıçak ve ustura yapan bir ustamızın anlattığından bildiğim kadarıyla).

Elektromekanik üzerine de çalıştığım için CNC ile sürekli işimiz oluyor, CNC biraz maliyetli bir üretim biçimi, 1000 lerce adet üretilmiyorsa pahalıya gelecektir diye düşünüyorum -tabi kendi makinanız varsa o zaman başka- bu ürünleri kalıba dökmek mümkün müdür? Sadece meraktan soruyorum.

Çok teşekkürler, 304 ile 305 sınıf çelikler genellikle mutfaklarda kullanılır. 304 ev tipi mutfak 305 sanayi tipi mutfak gereçlerinde kullanılır. Tabi bu benim şahsi tecrübem sonuçta ikisi de kaliteli bir çelik ve farklı alanlarda da kullanılabilir. 3016L deki amacımız sert olması ve paslanma direncinin çok yüksek olmasıdır. Dezavantajı işleme konusunda maliyetin yüksek olmasıdır. Kendi işleme makinelerimiz var. Döküm olarak üretilmeyecek bir şey yoktur ancak biz hiç ilgilenmiyoruz. Takdir edersiniz ki hazırlamaya çalıştığımız ürün dünya standardında evladiyelik bir ürün olmalıdır. Bu da ancak katı çeliğin talaş kaldırılarak üretilmesi ile olur. Bahsettiğiniz marka da ülkemizde üretilmektedir. Yerli sanayimizi destekleyen her türlü girişimcimize saygılarımızı sunmayı bir borç biliriz.

Cvp: YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - Chinaski - 23/06/2015

Cevabınız için teşekkürler, üretimlerinizi merakla bekliyoruz.

Cvp: YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - DelikanliTiras - 23/06/2015

Sanırım konu başlığını düzenlemeye ihtiyaç var. Madem yerli malından dem vuruyoruz, o zaman safety razor yerine çift taraflı tıraş aleti diyelim. Rolleyes Sanırım bu forumdaki herkes türkçe terimlere aşina.

Cvp: YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - Delidumrul - 23/06/2015

Hoş geldiniz, yazdıklarınız sevindirici olmakla birlikte açıkçası biraz da düşündürücü oldu benim için.

Vermiş olduğunuz kısıtlı bilgiler doğrultusunda bazı sorular takıldı kafama.
Öncelikle firmanız hakkında hiç bir şey yazmamışsınız ismi nedir faaliyet alanları nelerdir şu anda asıl üretimini yaptığınız ürünler nelerdir vs. hatta soran arkadaşlar olmuş ama sanki özellikle yazmaktan sakınmışsınız.En azından web sitenizi bilseydik firmanız hakkında bir ön bilgi edinmiş olurduk.

Yanlış anlamayın tanışma başlığına takılmış değilim kendiniz yazmışsınız tanışma başlığı açacağınızı ama açtığınız konu 7 sayfa olmuş siz hala tanışma yapacaksınız  Rolleyes

Anlam vermeye çalıştığım bir kaç soru; mesela 8 eksenli CNC (CE-NE-CE) (CNS değil )makineleri olan, metalurji mühendisleri,endüstriyel tasarımcıları,CNC operatörleri, ve dahası ve ayrıca dışarıdan danışmanlık hizmetleri alan bir firma çalıştırdığı onca makine ve personelini böylesi sığ bir pazar için meşgul edebileceğini aklım almıyor. Bir CNC makinesinin 80-100 dolarlık bir tıraş aleti için meşgul edilmesi gerçekten yazık olmazmı. Bilmiyorum belki de atıl durumda olan üretim araçlarınız vardır onları değerlendirmek istediniz.

Bir yorumunuzda Mongoose'un prototipini yaptığınızı yazmışsınız ama bir başka yorumunuzda yaptığınız prototiplerin sadece standart jiletler için olduğunu yazmışsınız ?
Yaptığınız prototipleri yüksek kalitede fotoğraflayıp buraya yüklemek neden bu kadar uzun sürüyor yada bu başlığı açarken hazır bulundurmanız gerekmezmiydi bizleri de merakta bırakıyorsunuz . yada henüz prototipler üretim aşamasındamı ?

Özgün tasarımlar yaptığınızı yazıyorsunuz ama Mongoose gibi şu an için benzeri olmayan bir aleti kopyalamaktan çekinmemişsiniz talep karşısında seri üretime geçermisiniz ? Bu durumda uluslar arası patent kuralları ihlal edilmezmi ?
Mongoose 'un patent almamış olduğunu varsayarsak üretimini yapmanız durumunda özgün tasarımlarınızı ne yapacaksınız.

Sürekli olarak kullanmak istediğiniz kaliteli çeliğin maliyeti yükselteceğinden bahsediyorsunuz. Şu ana kadar bir alt kalite olan çelikle üretilen hiç bir Tıraş aletinin paslandığını görmedim duymadım ve bir tıraş aletini hangi çelikten olduğunu anlamak için analize gönderen birini de ne duydum ne gördüm.

305 yada daha uygun paslanmaz çelikten gayet güzel tıraş aleti olacağını düşünüyorum.Tıraş olmak dışında hiç bir amacı olmayan bir alet olacak sonuçta. Çekme dayanımı, darbe, deniz suyu, kimyasal dayanımlarının bir önemi yokken 316L çeliğinden yapma ısrarınızı anlayamıyorum.Amaç kalite ve ucuzluk ise diğer çelikler daha avantajlı olmazlarmı.

Sizde geleneksel yöntemlerlemi tıraş oluyorsunuz ? Öyle ise kullandığınız ürünleri, deneyimlerinizi, hangi tıraş aletlerini kullandığınızı bilmek isterdik, ne ürettiğinizi bildiğinizi bilmemiz için.
Forumu hiç okudunuzmu yada ne kadarını okudunuz, geleneksel tıraş sever profili hakkında bir bilgiye sahipmisiniz eğer okumadıysanız hata etmişsiniz.Kimler ve ne tür istekleri olduğunu bilmediğiniz kişiler için ürün çıkarmaya çalışmak ne kadar doğru ?
Umarım yanlış anlamazsınız, bu işlerden anlamam sadece birkaç soru takıldı kafama.

(23/06/2015, Saat: 15:27)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz, yazdıklarınız sevindirici olmakla birlikte açıkçası biraz da düşündürücü oldu benim için.

Vermiş olduğunuz kısıtlı bilgiler doğrultusunda bazı sorular takıldı kafama.
Öncelikle firmanız hakkında hiç bir şey yazmamışsınız ismi nedir faaliyet alanları nelerdir şu anda asıl üretimini yaptığınız ürünler nelerdir vs. hatta soran arkadaşlar olmuş ama sanki özellikle yazmaktan sakınmışsınız.En azından web sitenizi bilseydik firmanız hakkında bir ön bilgi edinmiş olurduk.

Yanlış anlamayın tanışma başlığına takılmış değilim kendiniz yazmışsınız tanışma başlığı açacağınızı ama açtığınız konu 7 sayfa olmuş siz hala tanışma yapacaksınız  Rolleyes

Anlam vermeye çalıştığım bir kaç soru; mesela 8 eksenli CNC (CE-NE-CE) (CNS değil )makineleri olan, metalurji mühendisleri,endüstriyel tasarımcıları,CNC operatörleri, ve dahası ve ayrıca dışarıdan danışmanlık hizmetleri alan bir firma çalıştırdığı onca makine ve personelini böylesi sığ bir pazar için meşgul edebileceğini aklım almıyor. Bir CNC makinesinin 80-100 dolarlık bir tıraş aleti için meşgul edilmesi gerçekten yazık olmazmı. Bilmiyorum belki de atıl durumda olan üretim araçlarınız vardır onları değerlendirmek istediniz.

Bir yorumunuzda Mongoose'un prototipini yaptığınızı yazmışsınız ama bir başka yorumunuzda yaptığınız prototiplerin sadece standart jiletler için olduğunu yazmışsınız ?
Yaptığınız prototipleri yüksek kalitede fotoğraflayıp buraya yüklemek neden bu kadar uzun sürüyor yada bu başlığı açarken hazır bulundurmanız gerekmezmiydi bizleri de merakta bırakıyorsunuz . yada henüz prototipler üretim aşamasındamı ?

Özgün tasarımlar yaptığınızı yazıyorsunuz ama Mongoose gibi şu an için benzeri olmayan bir aleti kopyalamaktan çekinmemişsiniz talep karşısında seri üretime geçermisiniz ? Bu durumda uluslar arası patent kuralları ihlal edilmezmi ?
Mongoose 'un patent almamış olduğunu varsayarsak üretimini yapmanız durumunda özgün tasarımlarınızı ne yapacaksınız.

Sürekli olarak kullanmak istediğiniz kaliteli çeliğin maliyeti yükselteceğinden bahsediyorsunuz. Şu ana kadar bir alt kalite olan çelikle üretilen hiç bir Tıraş aletinin paslandığını görmedim duymadım ve bir tıraş aletini hangi çelikten olduğunu anlamak için analize gönderen birini de ne duydum ne gördüm.

305 yada daha uygun paslanmaz çelikten gayet güzel tıraş aleti olacağını düşünüyorum.Tıraş olmak dışında hiç bir amacı olmayan bir alet olacak sonuçta. Çekme dayanımı, darbe, deniz suyu, kimyasal dayanımlarının bir önemi yokken 316L çeliğinden yapma ısrarınızı anlayamıyorum.Amaç kalite ve ucuzluk ise diğer çelikler daha avantajlı olmazlarmı.

Sizde geleneksel yöntemlerlemi tıraş oluyorsunuz ? Öyle ise kullandığınız ürünleri, deneyimlerinizi, hangi tıraş aletlerini kullandığınızı bilmek isterdik, ne ürettiğinizi bildiğinizi bilmemiz için.
Forumu hiç okudunuzmu yada ne kadarını okudunuz, geleneksel tıraş sever profili hakkında bir bilgiye sahipmisiniz eğer okumadıysanız hata etmişsiniz.Kimler ve ne tür istekleri olduğunu bilmediğiniz kişiler için ürün çıkarmaya çalışmak ne kadar doğru ?
Umarım yanlış anlamazsınız, bu işlerden anlamam sadece birkaç soru takıldı kafama.

Eleştirel bakış açınız için çok teşekkür ederim. İlk öncelikle şunu belirteyim bu tıraş forumunu uzun zamandır takip ediyorum. Diğer arkadaşlarım da takip ediyorlar. Kendim geleneksel yöntemlerle tıraş oluyorum. Birkaç tip tıraş makinesi ile günlük tıraş oluyorum markalarını belirtmeyeceğim, Kadıköy'de üretilen bir sert bir tıraş sabunu kullanıyorum.
Başlangıç cümlemde çelik türünü belirttim daha sonra soruldukça konu oraya doğru ilerledi. Şirket ile ilgili bilgileri ilk ürünlerimizin tanıtımı ile birlikte öğrenebilirsiniz.
CNC (Computer Numerical Control) kısaltmasıdır. Ancak genelde okunuşundan dolayı S harfi varmış gibi algılanır. Ben de on parmak bakmadan algıladığımı yazdığım için CNS olarak da yazıyorum. Tabi ki doğrusu CNC'dir. On parmak sebebiyle bazen anlatım bozukluğu da yapabilirim. Bundan dolayı özür dilerim.
Birçok ürünün bire bir olanını yaptık  bunları üretip piyasaya sunmayacağız, kabiliyetimizi anlamaya çalıştık. Bir arkadaşın bahsettiği jilet türü(markası) çok bilindiği için detaylı açıklama yaptım. Bu konuyu açma sebebimiz bu forumda bulunan ve ülkemizin tıraş alanında belki de en iyi tecrübe ve bilgi sahibi kişilerin yerli ürün konusundaki fikirlerini almaktı. Forum üyesi arkadaşlar ürünlerin fotoğrafları üzerinden yorum yapmanın daha doğru olacağını belirttiler. Ben de onlara ilk ürünümüzü burada sunabileceğim tarihi(1/15 Temmuz) belirtim. Ancak sorulara cevap vererek 7.sayfamız dolmuş oldu. Bu ilgi bizim için çok memnun edici bir gelişme. Üretim tarihinden önce belki bu konuyu açmak sizleri meraklandı. Bunun için çok özür dileriz. Eğer forumdaki diğer üyelerin de isteği olursa, sizlerde merak ve kuşku uyandırmamak adına; ürünler ve şirket kimliği ile beraber karşınıza çıkana kadar buradaki hesabımızı geçici olarak özrümüzle beraber donduralım. Fikirlerinizi beklerim.

Cvp: YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - protti - 23/06/2015

Ne oldu şimdi ? Üretim yapılmıyor mu .

YERLİ MALI PASLANMAZ ÇELİK SAFETY RAZOR ÜRETİMİ - utunc - 23/06/2015

Ben bu pazarın çok hafife alındığını düşünüyorum. Insanlarda kökten eskiye dönüş var bunu organik ürünlerden butik çiftliklere doğal kozmetik ürünlerinden bir çok şeye. Bir çok erkek Tıraş olurken tercih olarak değil sistemin ona sunduğu ürünlere yöneliyor. Kullan at bıçaklar bu kadar pazara hakim olmasına rağmen klasik Tıraş veya geleneksel Tıraş hala belli bir kitlesi olan diğerleri onlarca evrim geçirse bile klasik tıraş belli çizgisinde devam edecek. Bu güne kadar yakın çevremde babam abim arkadaşlarım birçok yakınıma hediye ettiğim fırça makine ile aynen bizim gibi sadece basit bir tımar ihtiyacı değil bir ritüel gibi zevk alarak yapıyor. Ben klasik Tıraş ile tanışan bir kimsenin kolay kolay o Basınçlı köpük ve o pazarın bize tek Seçenekmiş gibi gösterdikleri 3 Bıçak 5 bıçak jilere dönüp bakacağını zannetmiyorum. Bence bu işi ciddi anlamda cesur girişiminizden dolayı kutluyorum. Bence çok doğru bir yatırım.

(23/06/2015, Saat: 20:17)utunc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu pazarın çok hafife alındığını düşünüyorum. Insanlarda kökten eskiye dönüş var bunu organik ürünlerden butik çiftliklere doğal kozmetik ürünlerinden bir çok şeye. Bir çok erkek Tıraş olurken tercih olarak değil sistemin ona sunduğu ürünlere yöneliyor. Kullan at bıçaklar bu kadar pazara hakim olmasına rağmen klasik Tıraş veya geleneksel Tıraş hala belli bir kitlesi olan diğerleri onlarca evrim geçirse bile klasik tıraş belli çizgisinde devam edecek. Bu güne kadar yakın çevremde babam abim arkadaşlarım birçok yakınıma hediye ettiğim fırça makine ile aynen bizim gibi sadece basit bir tımar ihtiyacı değil bir ritüel gibi zevk alarak yapıyor. Ben klasik Tıraş ile tanışan bir kimsenin kolay kolay o Basınçlı köpük ve o pazarın bize tek Seçenekmiş gibi gösterdikleri 3 Bıçak 5 bıçak jilere dönüp bakacağını zannetmiyorum. Bence bu işi ciddi anlamda cesur girişiminizden dolayı kutluyorum. Bence çok doğru bir yatırım.

Tamamen katılıyorum, çok teşekkür ederim.

(23/06/2015, Saat: 19:45)protti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne oldu şimdi ? Üretim yapılmıyor mu .

Üretim süreci devam ediyor. Bazı üyelerimizin tedirginlik duyması üzerine merak uyandırmamak adına geçici süreyle ürünleri sunana kadar forumdan ayrılmayı siz üyelerimize teklif ettim.