Geleneksel Tıraş Forumları
Çelik usturaya geçiş - Sorular - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Çelik usturaya geçiş - Sorular (/showthread.php?tid=7746)

Çelik usturaya geçiş - Sorular - cirzini62 - 09/10/2016

Arkadaşlar, bir süre önce forumun da vermiş olduğu cesaret ve doyurucu bilgi ile bluebeards shavette ile ustura tıraşına yeniden başlamıştım uzun süre sonra. Ali Bıyıklı-Sedef ikilisine göre çok daha rahat ve keyifli olduğundan bugüne kadar devam ettim. Bu kadar zaman içinde feather'ın lokal nokta kanamaları dışında sadece iki küçük çiziğim oldu ve kısa sürede iyileşti.

Şimdi yine sizlerden tavsiye ve fikir almak istiyorum. Jiletli ustura keyif, ama pek çoğumuz gibi ben de artık çelik usturaya geçmek istiyorum.

- Çelik usturalardaki kesiklerin geçmediğine ve iz kaldığına dair konuşuluyor, gerçekten iz bırakıyor mu orta düzeydeki kesiklerde?
- Uygun fiyatlı, başlangıç seviyesi için önerebileceğiniz tüm alet-ekipmanlar nelerdir?
- Sabahları tıraşın süresini çok bariz şekilde uzatıyor mu hazırlık aşaması yoksa kısa ve tölere edilebilir bir süre mi gerekiyor hazırlık için?

Cvp: Çelik usturaya geçiş - Sorular - mazot - 09/10/2016

Selamlar komşum

Ustura de ve shavette tıraşına göre  biraz daha meşakkatli  ama daha zevkli. Umarım keyif alırsınız. Bende birkac aydır uğraşıyorum ustası değilim ama birkaç satır yazayım en azından birazcık yardımcı olmaya çalısayım.

Başlangıç için bilenmiş ve tıraşa hazir 1 yada 2 ustura  ve Fazla pahalı olmayan orta karar bir kayış yeterli olacaktır. Bu birkac ekipman sizi uzun bir süre idare eder. Ben tıraştan önce  ve sonrasinda kayıslama yapiyorum ve usturaların keskinliği uzun zamandır kaybolmadı. (Belirteyim usturalarımı shavetteler ve se jilet tutucular ile dönüşümlü kullaniyorum).
 Eğer ustura tıraşını beğenirseniz ve devam etmek isterseniz bileme taşı vb ekipmanları da düşünürsünüz bence. Taş ciddi teknik gerektiren bir mesele bolca video izleyip iyice fikir ve bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bir adet coticule bileme taşı aldım fakat daha kullanmak nasib olmadı Smile
Usturada kesik izlerinin kaliciligi ile hicbirsey duymadim. Ama söyle söyleyim traş konforu kırık de jileti kullanan shavettlerden çok daha üstün. Shavettler ile attığım bir kac kesik çelik usturanin kesiğinden cok daha acı verici oldu benim için... kesik izinin kalıcı olacağını pek zannetmiyorum.

Ben usturalarımı diğer aletler ile dönüşümlü kullandıgım için keskinliği uzun zamandir kaybolmadı. Üstadlar bir ustura ile tıraş olduktan sonra ağzının düzemesi için 48 saat kadar dinlendirmek gerektigini soylemisti. Ama siz bundan sonra sadece ustura ile günlük tıraş olmak isterseniz 1 yada 2 ustura yeterli olmayabilir. Benim ustura tıraşı yarım saati buluyor bu nedenle genellikle haftasonu geniş vakitte rahat rahat oluyorum. Tıraş oncesi hazırlığı kayışlaması, tıraşı tekrar kayışlaması vakti dar olan insanlar için yorucu olabilir.

Bu 1 2 ustura ve kayışınızı tedarik etmek için sitemizin üyesi olan

http://rasoir-sabre.com/tr/
http://www.taskinshaving.com/

Bu sitelerden alışveris yapabilirsiniz. Ulaşırsaniz yardımcı olacaklardır. Yine 2. El ilan kısminda satılık usturaları olan @chinaski üstatdan da tedarik edebilirsiniz.

Ustura bolümündeki yazilar benim için aydinlatici olmuştu. Onları okuyup daha çok fikir sahibi olabilirsiniz. Youtube da kanalı olan lynn abrams ayni zamanda( straightrazorplace adli sitenin kurucusu) Videoları... ve yine youtube kanalı olan ustura üreticisi maestro livi nin videolarından yararlanabilirsiniz. Maestro livi videolari izlemesi çok keyifli özellikle tavsiye ederim Smile

Umarım yardımcı olabilmisimdir. Yine anlayan üstatlardan güzel yorumlar fikirler gelir aydınlatıcı olur keyifli haftasonlari dilerim...

Cvp: Çelik usturaya geçiş - Sorular - cirzini62 - 09/10/2016

@mazot komşum çok teşekkür ederim detaylı bilgiler için, birinci el tecrübeler çok değerli. Bağlantılara hemen bakıyorum.

Cvp: Çelik usturaya geçiş - Sorular - Chinaski - 09/10/2016

cirzini62 hoşgeldiniz, çelik usturaya alışmak zaman alıyor, belki 45-50 tıraş olduktan sonra el melekeleri oturmaya başlıyor. Yani bu iş aceleye gelmeyen sabır isteyen bir iş.

Mazot komşumuzun söyledikleri doğru, 1 ve ya 2 tıraşa hazır ustura ve bir kayış sizi uzun süre idâre eder. Forumun ikinci el satılık ilanlarında da güzel usturalar bulunabiliyor.

Alışana kadar tıraşlar zor ve uzun geçse de zamanla hızlı ve yakın tıraş olmaya alışıyorsunuz. Benim su ana kadar gördüğüm ve ya duyduğum iz kalan bir yara olmadı. Ama belli olmaz tabii, ustura şakaya hic gelmez.

Kesin başlayacaksaniz forumu bol bol okuyun, ustura tıraşı videoları çok faydalı olur yukarda komşumuzun dediği gibi.

Kolay gelsin.

Cvp: Çelik usturaya geçiş - Sorular - t.macgyver - 09/10/2016

Bu iz mevzusuyla alakalı bir akıl yürütme;

Benim yüzde olmasa da vücudun muhtelif yerlerinde bayağı kesi ve ötürü iz tecrübem oldu.
Sizi kesen alet ne kadar keskinse, yaranın izi o kadar az oluyor. Yara çabuk iyileşiyor bir de.
Dedem de bundandır, bıçağın hep keskin olsun derdi.
Usturanın ağzını her dem keskin tutmak gerek ve tabi temiz. kayışa sürdükten sonra yüze çalmadan suya tutmak lazım.

Cvp: Çelik usturaya geçiş - Sorular - ihtilaf - 09/10/2016

Cvp: Çelik usturaya geçiş - Sorular - cirzini62 - 11/10/2016

(09/10/2016, Saat: 22:38)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: cirzini62 hoşgeldiniz, çelik usturaya alışmak zaman alıyor, belki 45-50 tıraş olduktan sonra el melekeleri  oturmaya başlıyor. Yani bu iş aceleye gelmeyen sabır isteyen bir iş.

Mazot komşumuzun söyledikleri doğru, 1 ve ya 2 tıraşa hazır ustura ve bir kayış sizi uzun süre idâre eder. Forumun ikinci el satılık ilanlarında da güzel usturalar bulunabiliyor.

Alışana kadar tıraşlar zor ve uzun geçse de zamanla hızlı ve yakın tıraş olmaya alışıyorsunuz. Benim su ana kadar gördüğüm ve ya duyduğum iz kalan bir yara olmadı. Ama belli olmaz tabii, ustura şakaya hic gelmez.

Kesin başlayacaksaniz forumu bol bol okuyun, ustura tıraşı videoları çok faydalı olur yukarda komşumuzun dediği gibi.

Kolay gelsin.

Görünen o bir süre tek bir ustura ile günaşırı tıraş olmak en iyisi. Elim jiletli usturaya alışık olduğu için çok zorlanmayacağımı ümit ediyorum tıraş süresi konusunda.