Geleneksel Tıraş Forumları
İlk Çelik Ustura Tıraşım - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: İlk Çelik Ustura Tıraşım (/showthread.php?tid=8506)

Sayfalar: 1 2 3

İlk Çelik Ustura Tıraşım - ArdıçKatranı - 12/07/2017

Geleneksel tıraşa başladığım ilk günden beri aklımda olan, son zamanlarda olduğum 1-2 jiletli ustura tıraşından ve izlenen Youtube videolarından alınan gazla en kısa sürede denemek istediğim çelik ustura tıraşını dün oldum. Muazzam bir keyif, beklediğimden öte bir hissiyat, hem forumumuzda hem de internet genelinde az bile methediliyormuş. Tek bir tıraşla çok da gaza gelmeyeyim ama çeliğin tadı bambaşka, tıraş olurken “o alet tehlikeli değil mi?” diye yanıma gelen eşim bile bir kaç saniye sonra “kılların kesildiği çok net duyuluyor, ne kadar güzel!” diyordu Big Grin

Denemeyi bir haftalık sakalla, her zamanki gibi duş sonrası soğuk su & Tabac köpükle yaptım. Acemi olduğumdan kayışı nasıl bir gerginlikle tutmam gerektiğinden emin değildim, o yüzden Youtube’dan bir elemanın önerisini dinleyerek kayışı düz zemin üzerinde serip baskı uygulamadan yatay düzlemde ileri geri 20 tekrar yaptım. Ustura forum içinden tıraşa hazır alındığından sorun yaşamadım, ilerde ne olur göreceğiz.

2r5de1j.jpg

2utly1k.jpg

İlk perdede usturayı yanağa değdirdim, aşağı doğru pek de kısa olmayan bir çekiş yaptım. Sakallar nispeten uzun olmasına rağmen ustura aşağı kaydıkça kesiyordu, yanak kısmı neredeyse tek çekişte bitecekti. Ama çene – boyun çizgisinde açı değiştiğinden çekişleri kısalttım. Hatta çok dik açıyla kısa ataklar yaptım, jiletli ustura olsa kesikler olabilirdi ama çelikte olmadı, dolayısıyla ben de çelik ustura tıraşının jiletliden daha konforlu olduğuna inanıyorum. Bıyık kısmında WTG & XTG yaptım, sorun yaşamadım. Ancak çeneyi çok da fazla temizleyemedim. 2,5 perde sonunda bıraktım, yanaklar ve boyunun ekseriyeti tertemizdi, ama çene onlara kıyasla gri kaldı. İlk tıraş olduğundan zaten BBS değil sorunsuz tıraş hedefliyordum, biraz uzun sürdü ama oldu. Boyun kısmında dik açıyla süpürmeyi biraz fazla yaptığımdan şap sürünce yanma vardı ancak kan kaybı olmadı Big Grin

İlk çelik deneyimi sonrası benim gibi acemilere tavsiye olarak söyleyebileceklerim korkmayın, çekinmeyin, birkaç nesil önce tıraş olmanın normu buydu. Ancak hazır olmadan nasıl olsa yaparım diye de el alışkanlığı olmadan bu işe bodoslama dalmayın. El alışkanlığı için forumdaki jiletli usturayla 6 ay tıraş önerisi bence biraz fazla temkinli, keskin DE & keskin jiletlerle sorunsuz tıraş oluyorsanız bence çeliği de deneyebilirsiniz. Ancak başarılı geçen ilk tıraş gazına rağmen acelem varken, yorgunken, sinirliyken usturaya yaklaşmam, ustura tıraşını aklımdan bile geçirmem. Çelik saygı ve dikkat istiyor, buna karşılık diğer aletlerde olmayan bir keyif veriyor, herkese tavsiye ediyorum Big Grin

İlk Çelik Ustura Tıraşım - DeaKeN - 12/07/2017

Sıhhatler olsun komşum.

Tapatalk kullanarak gönderildi

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - finwe - 12/07/2017

Sihhatler olsun komsum, keyifli tiraslar.

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - KASSAM - 12/07/2017

Sıhhatler olsun.

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - ArdıçKatranı - 12/07/2017

(12/07/2017, Saat: 11:01)DeaKeN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sıhhatler olsun komşum.

Tapatalk kullanarak gönderildi

(12/07/2017, Saat: 11:07)finwe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sihhatler olsun komsum, keyifli tiraslar.

(12/07/2017, Saat: 11:16)KASSAM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sıhhatler olsun.

Teşekkürler, cümlemize...

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - kral arthur - 12/07/2017

Komşum keyifli tıraşlar.Başarılı bir ilk çelik ustura tıraşı olmuş tebrik ederim...

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - ArdıçKatranı - 12/07/2017

(12/07/2017, Saat: 12:49)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum keyifli tıraşlar.Başarılı bir ilk çelik ustura tıraşı olmuş tebrik ederim...

Teşekkürler komşum, selamlar...

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - Oguzhan53 - 12/07/2017

Sıhhatler olsun. Umarım keyfiniz artarak devam eder

İlk Çelik Ustura Tıraşım - Nani Kuş - 12/07/2017

@ArdıçKatranı komşum sıhhatler olsun .

RE: İlk Çelik Ustura Tıraşım - marek - 12/07/2017

@ArdıçKatranı komşum çelik usturan hayırlı olsun.İlk denemeniz için de tebrik ederim.Bize de cesaret verdiniz. Cool