Geleneksel Tıraş Forumları
[İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: SAKAL FIRÇALARI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Diğer Sakal Fırçaları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Konu Başlığı: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) (/showthread.php?tid=8570)

Sayfalar: 1 2 3 4

[İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - FurkanErdem - 01/08/2017

Merhaba arkadaşlar.

Çin menşei Yaqi Sentetik Fırça incelemesi ile karşınızdayım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, bu benim forumda ilk incelemem. Bu sebepten dolayı sürç-i lisan ettiysem mazur görüle ve affola.

Şu an elimde 5 adet porsuk kılı, 3 adet de domuz kılı fırça var. Henüz sentetik fırça deneyimi yaşamamıştım. Bu yüzden hem seyahatlerde kullanmak için hem de sentetik kılın yüzdeki hissiyatını merak ettiğimden sentetik fırça almaya karar verdim.

Geçenlerde bir ara AliExpress'te gezerken Yaqi sentetik fırça rast geldi. Fırçayı biraz inceledim, fırçanın sapı hoşuma gitmişti. Mağazayı biraz incelemem neticesinde firmanın farklı renk ve tasarımlara sahip fırçalarının da olduğunu gördüm. Fırça sapının uzun olması ve sap tasarımından dolayı bu fırça ilgimi çekti. Uzun saplı fırçaları kullanım rahatlığından dolayı beğenmişimdir hep. Aslında Mühle veya kardeşi Ej fibre sentetiklerden birini almayı düşünüyordum. Ama öncelikli bu fırçayı alıp denemek istedim.

Bu arada firma hakkında bilgi vermek istiyorum. Firmanın sitesinde verilen bilgilere göre firma, 20 yıldır makyaj fırçası üretiyor. Çok çeşitli kıllara sahip makyaj fırçaları var. Bunlar; keçi, midilli, rakun, sincap, çinçilla, porsuk, domuz, gelincik ve sentetik. Adamlar ne bulduysa onun kılından makyaj fırçası yapmışlar Big Grin Bu firma tıraş sektörüne ise sonradan giriş yapmış anladığım kadarıyla. Tıraş fırçalarının yanında kartuşlu jiletler, tıraş aleti (safety razor), fırça standı ve tıraş kasesi de üretiyor. Tıraş fırçası olarak ise sentetik, domuz ve porsuk kılı fırçaları var. Ama ağırlıklı olarak sentetik fırça üretiyor. AliExpress'teki mağazasında satışta olan 2 adet domuz ve 3 adet de porsuk kılı fırça var. Bu arada AliExpress'teki mağazası yeni açılmış. Çünkü satıştaki ürünlerinden pek sipariş veren yoktu. Öyle ki, mağazanın değerlendirme puanı bile yoktu sipariş verdiğim zaman.

Fırçanın fiyatı 8 dolardı. Fakat bunun yanında 5.02 dolar gibi yüksek bir nakliye ücreti vardı. Satıcıyla irtibata geçip ücretsiz gönderim yapmasını sağladım. Fırçayı 10 Temmuz'da sipariş verdim ve satıcı aynı gün kargoya verdi, 21 Temmuz'da da elime ulaştı. Bugüne kadar AliExpress'ten verdiğim siparişler içerisinden en kısa sürede teslim aldığım siparişim buydu. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum, satıcı gerçekten çok ilgili ve güvenilir.

İlk İzlenim:
Fırça, baloncuklu zarf ve içerisindeki basit karton kutu ile geliyor. Fırçayı elime aldığımda ağırlığı açıkçası şaşırttı beni. Beklediğimden ağırdı. Tok ve ağır oluşunun yanında sap tasarımından dolayı elde tutuş ve hissiyat oldukça iyi. Sap desenini de çok beğendim. Fırça kuruyken kıllarda en ufak bir batıcılık - çizicilik yok, ipeksi dokunuşu var adeta. Bir diğer husus ise fırçada kokudan eser yoktu.

Teknik Özellikler ve Görünüş:
Gelelim fırçanın teknik özelliklerine. Sitedeki bilgilerde 24 mm çapında düğüme ve 68 mm kıl uzunluğuna sahip olduğu yazıyor.

Dijital kumpas ve hassas tartı ile ölçümlerim yaklaşık şu şekilde:
Düğüm çapı: 25.5 mm
Kıl uzunluğu: 57 mm
Sap uzunluğu: 66 mm
Toplam uzunluk: 123 mm
Ağırlık: 95 gr
Islak Ağırlık: 120 gr

Fırçaya ve Ölçümlere Ait Fotoğraflar

BA1R1g.jpg
9d391N.jpg
1g32ON.jpg
Akv0dB.jpg
6XEljl.jpg
bGagWj.jpg

Temizlik:
Dezenfekte amacıyla fırçayı 1/3'ü sirke olan su+sirke karışımında 15 dk beklettim. Ardından fırçayı yıkayıp bu sefer de normal suda beklettim bir müddet. Daha sonra da şampuan ile köpürttüm. Bu işlemi sirke kokusunu geçirmek için yaptım.

Performans:
Kaba basılı arko sabun ile köpürtme işlemine başladım. Sapın büyük olmasından dolayı tutmada ve kavramada sıkıntı yaşatmadı. Yaklaşık 20 sn sabun yüklenmesinin ardından 30 sn tırtıklı kâsede köpürttüm ve istediğim kıvama geldi. Çok rahat köpük yaptı. Performans olarak domuz kılı fırçalara yakın sayılır. Bu arada, yaz kış soğuk suyla tıraş olduğum için köpürtme performansı ve süresi sıcak suda beklemiş sabun ve fırçaya göre farklı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kasedeki ve Fırçadaki Köpüğün Görüntüsü

Akv0Wq.jpg
8d39AW.jpg

Yüze Uygulama:
Oluşan bu köpüğü yüze yayması oldukça keyifli. Kıl uzunluğu fazla olmadığı için dairesel hareketlere elverişli. Yüzdeki his çok güzel, ipeksi dokunuşu var adeta. Porsukların hissiyatına benzemiyor ama onlar kadar yumuşak.
Fırçanın omurgası ise orta düzeyde, silvertip gibi yayılmıyor. Omurgasını 10 üzerinden değerlendirmek gerekirse; Fs finest 2 band'ın omurgası 7, Vigshaving finest 2 band'ın omurgası 6 ise Yaqi sentetiğin 5 diyebilirim. Orta omurgalı fırçaları seven biri olarak tatmin etti beni.

Sonuç:
Bu fırçayla toplamda 5 kez tıraş oldum ve memnun kaldım. Mwf ile de denedim, performansı gayet iyiydi. Özet olarak oldukça yumuşak kılları, orta yoğunluktaki omurgası ve masaj hissi, sert ve yumuşak sabunlardaki performansı, seyahatlerdeki avantajı ile önerebileceğim bir fırça. Tekrar belirtmek istiyorum, daha önce sentetik fırça kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum. Sentetik fırça kullanan üstatların bu fırçayı kullanıp karşılaştırma yapmaları daha uygun olacaktır.

Fiyat olarak daha doğrusu nakliye fiyatı olarak iyileştirme yapıldığı taktirde f/p oranı iyi bir fırça olduğunu söyleyebilirim. Gerçi bu fiyata da uygun denebilir ama fırça fiyatı kadar nakliye ücreti ödemek biraz anormal.

Forumun sevilen fırçası Vigshaving'den sonra Çin'lilerden böyle güzel bir fırça daha görmek şaşırttı ve mutlu etti.

Bu uzun incelememi okuduğunuz için teşekkür ederim Smile

[İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - DelikanliTiras - 01/08/2017

İnceleme için Teşekkürler

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - marek - 01/08/2017

@FurkanErdem inceleme için teşekkür ederim .Yaqi fırçaları yaklaşık bir aydır inceliyorum ve birkaç çeşidi alışveriş sepetimde bekletiyorum Bilgim olmaması ve yüksek gönderi ücretinden dolayı ben de almamıştım.Bize yine bir Çin yolu göründü. Smile

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - kral arthur - 01/08/2017

Selamlar,
Detaylı ve güzel inceleme için teşekkürler.Sentetik kullanamıyorum ama domuz kılı modellerine bir bakacağım bu satıcının.
Keyifli tıraşlar...

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - aliyuksel - 01/08/2017

İnceleme için çok teşekkürler. Sap tipsofta çok benziyor.

[İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - DeaKeN - 01/08/2017

Elinize sağlık

Tapatalk kullanarak gönderildi

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - FurkanErdem - 01/08/2017

(01/08/2017, Saat: 21:18)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için Teşekkürler

Rica ederim komşum.

(01/08/2017, Saat: 22:01)marek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanErdem inceleme için teşekkür ederim .Yaqi fırçaları yaklaşık bir aydır inceliyorum ve birkaç çeşidi alışveriş sepetimde bekletiyorum Bilgim olmaması ve yüksek gönderi ücretinden dolayı ben de almamıştım.Bize yine bir Çin yolu göründü. Smile

Rica ederim komşum. Mağaza değerlendirmesi ve fırça hakkında yorum olmamasına rağmen riske girip aldım. Aslında satıcıyla anlaşıp uygun nakliye ücreti ile gönderim yaptırabiliriz.

(01/08/2017, Saat: 22:25)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,
Detaylı ve güzel inceleme için teşekkürler.Sentetik kullanamıyorum ama domuz kılı modellerine bir bakacağım bu satıcının.
Keyifli tıraşlar...

Rica ederim @kral arthur.

(01/08/2017, Saat: 22:51)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için çok teşekkürler. Sap tipsofta çok benziyor.

Rica ederim komşum. Şimdi tipsoftun sapına baktım, dediğiniz gibi çok benziyor.

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - Serjames - 01/08/2017

Eline sağlık üstad ..

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - FurkanErdem - 01/08/2017

(01/08/2017, Saat: 23:08)DeaKeN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık

Rica ederim.

(01/08/2017, Saat: 23:15)Serjames Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık üstad ..

Rica ederim üstadım. Size inceleme sözüm vardı, Fs finest 2 band'ın incelemesini yapacaktım. Neye niyet neye kısmet Smile

RE: [İNCELEME] - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası (24 mm) - recklesstr - 01/08/2017

İnceleme için çok teşekkürler. Bu fırça hakkında bilgim yoktu, çok iyi oldu komşum.