Geleneksel Tıraş Forumları
Prove'den Selamlar - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: FORUM (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Forum: Forum Tanışma (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Konu Başlığı: Prove'den Selamlar (/showthread.php?tid=8621)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

RE: Prove'den Selamlar - megadex - 13/09/2017

Öncelikle merhabalar. Geleneksel tıraş a 4 ay önce ej de89 ile başlamış biri olarak, tek makina alayım daha uzun kullanayim, belli bir süre yeni alet için bütçe ayiramayabilirim diyorsan ayarlı model olan progress tavsiye ederim. Çünkü kısa zaman sonra ayarli alet denemek isteyeceksin. Ha ej de89 alırsan da seni uzun yıllar goturebilecek kaliteli bir alet olduğunu bil, ama ayarli alet merakı hep olacak. Progress alsanda ileride gerçi futur modelini ilerde edinmek isteyeceksin. Iyi tıraşlar

RE: Prove'den Selamlar - Lord Sparhawk - 13/09/2017

(13/09/2017, Saat: 01:15)Prove Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @marek teşekkür ederim üstadım 2. el alacak olursam oradan gözüme bir kaç şey kestirdim aslında. Ama 2. el alma taraftarı değilim pek..

@Dr.Fahrenheit  Üstadım makine ve fırça ile ilgili görüşünüzü paylaştığınız için çok teşekkür ederim çok sağolun.

@Lord Sparhawk
Merhaba beni geleneksel tıraşa başlatan üstadım.. Noyan beyle daha önce konuşmuştum kendisi sağolsun çok yardımcı olmaya çalışmıştı. Artık Noyan Bey'den ve İmpa Ticaretten gerekli şeyleri temin etmeye çalışacağım.
Üstadım makine olarak ej89 dediniz ancak ben bir kere alıp işi noktalamak istiyorum. Sizce ej89 bana bu imkanı verirmi ? Şu anda ej89 ve progress arasında kaldım yorumunuzu bekliyorum.. Jiletler konusunda da görüşleriniz doğrultusunda alımlarımı yapacağım çok sağolun. Birde fırça konusunda tıkandım kaldım sizce ne yapmalıyım ? Makine konusunda olduğu gibi fırçayıda bir kere alıp işi noktalamak istiyorum. Yorumunuzu bekliyorum..

Bana göre iksi de olmazsa olmaz makineler. Ejnin kafa yapısından dolayı progress'i kıssanız bile de89 kıvamında tıraş hissi alamazsınız bu bir. İkinci olarak geleneksel tıraşta bir kere alayım o iş bitisn olmuyor insnaın canı illaki yeni şeyleri de denemek istiyor, bu böle güzelse şu nasıldır kimbilir diye her şeyden alıyor ki bvu kaçınılmazdır bu hobide. Ama ille iki makineden biri olacaksa versatilliğinden dolayı progress derim. Yoksa de89 de bir ömür mutlu edebilir herhangi birisini. Fırçada da aynı olay var bir tane ile zor. O çok dğeişken kimi domuz sever, kimi porsuk sever, kimi yoğun sever, kimi dğaılan sever o yüzden al şu iyidir demekle olmuyor. Eskiden yeni başlayanlara frank shaving finest önerirdik hep 23-24mm düğüm olarak gayet de iyi fırçadır. Ama ilgi görünce fiyatları çok uçtu. Yine de aliexpress üzerinden uygun fiyata finest denk getirip alabilirsiniz. Pure badgerdan uzak durun. Best de çok tasiye etmem. Finest veya silvertip. Ama frank shaving silvertip değil onlar fazla yumuşak. Frank shaving ideali finest 2 banddir. Şimdilik gidip simpson'a falan bir kamyon parası verip fırça almanızı önermem daha beğenilerinizi yeni keşfediyorken.

RE: Prove'den Selamlar - new38 - 13/09/2017

Vigshaving finest fiyat performans ürünü gerçekten. Ben de progress ve vig shaving finest için +1(vig shavingde iki sap alternatifi var, ben siyah olanı kullanıyorum, küçük biraz diğeri daha iyi gibi)

RE: Prove'den Selamlar - dikdik_s - 13/09/2017

(13/09/2017, Saat: 10:14)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ejnin kafa yapısından dolayı progress'i kıssanız bile de89 kıvamında tıraş hissi alamazsınız bu bir.

Jilet acıklıgı olarak bakarsanız;
DE89: 0,76mm
Progress: @2 0,56mm
Progress: @3 0.71mm
Progress: @4 0,84mm
Progress: @5 0,94mm (Alıntı bknz: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7676)

Agırlık;
DE89: 70gr.
Progress: 88gr.

Yani progresin 3-3.5 ayarında DE89 olcusunde jilet acıklıgı var. Kafa acıları benzer.
Bu cumleyi neyi baz alarak soylediniz ben anlayamadım komsum. Agresiflik olarak mı, safi ciltteki hissiyat olarak mı karsılastırdınız.

RE: Prove'den Selamlar - Prove - 15/09/2017

@megadex Üstadım aslında ben bir kere alıp bu işi noktalayayım diyordum ama insanoğlu azla hiçbir zaman yetinmez hep daha iyisini ister. İlerde şartlar koşullar değişebilir o yüzden daha yeni şeyler edinmek isteyebilirim belki. O yüzden EJ89 alabilirim(ilerde de yeni aletler alacağımı düşünerek). Yada ilerde alet almayacağımı düşünrsemde Progressi tercih edeceğim bakalım şu anda karar aşamasındayım. Ama şu anda iki aletten hangisini seçersem seçeyim beni aşırı tatmin edecek bunun bilincindeyim. Yakında setimi sipariş veririm gelincede sizlerle paylaşırım komşum. Saygılarımla..

@Lord Sparhawk
Haklısınız üstadım her alet aynı hissayatı vermez aslında herşeyde bu böyledir. İkinci bahsettiğinizde de haklısınız o yüzden alttan başlayıp zamanla birlikte yukarılara çıkmak daha mantıklı geliyor. Bakalım üstadım iki şık arasındayım en doğrusunu işaretlemeye çalışacağım. Önereceğiniz 3. bir şıkda varsa onuda gözden geçirebilirim..
Fırça konusunda da üstadım sanırım Semogue 1305 ile başlayacağım ileriye doğruda yanına önermiş olduğunuz FS Fines 2 band porsuk eklerim büyük ihtimal. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..

@new38 Öneriniz için çok sağolun üstadım bahsettiğiniz fırçayı dikdik_s üstad'da önermişti ama yurt dışından daha önce hiç ürün almadım çok üzün sürüyormuş şu anlık o kadar bekleyemeyebilirim. Alet konusunda progress yada ej89 seçeceğim üstadım. Karar aşamasındayım Smile

@dikdik_s Üstadım, Lord üstad hissiyat olarak o şekilde yazmış sanırım yazdığı yorumdan ben o şekil anladım. Saygılarımla..

RE: Prove'den Selamlar - Kerkenez - 15/09/2017

@Prove komşum küçük bir tavsiye de benden olsun. semogue 1305 yerine 830 tavsiye edeyim. aynı kıl farklı sap fırçalar ama 1305 çok güzel görünen, çok hassas boyanmış bir sapa sahip. en ufak kaymada, darbede boyası  atıp parça parça dökülmeye başlıyor, haliyle canınız sıkılıp görüntüsü de bozuluveriyor. 830 ise sert akrilik/plastik sapı ile daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum.

RE: Prove'den Selamlar - pilotic - 15/09/2017

@Kerkenez 1305-830 konusunda (tercihinize değil ama)yorumunuza katılıyorum. Nitekim dolmuş viteslerinde topuz olarak da kullanılıyor 830'daki sap Big Grin.

Özellikle Semogue'un akrilik sapları bana çok itici geliyor yukarıda da bahsettiğim gibi dolmuş vites topuzu hikayesi nedeniyle. Bir ben miyim böyle düşünen merak ediyorum?

RE: Prove'den Selamlar - Dr.Fahrenheit - 15/09/2017

@pilotic komsum nokta atisi gercekten. Ben de ilk domuz fircami alirken 1305-830 arasinda kalmistim. Akrilik sapta beni rahatsiz eden birseyler vardi adini koyamadigim, siz koymussunuz Big Grin

Bu arada @Kerkenez komsum da hakli. Birgun benim 1305'i oglan firlatti, altinda bir yerin boyasi kirildi. Bu acidan narinler.

RE: Prove'den Selamlar - Kerkenez - 16/09/2017

(15/09/2017, Saat: 23:57)Dr.Fahrenheit Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @pilotic komsum nokta atisi gercekten. Ben de ilk domuz fircami alirken 1305-830 arasinda kalmistim. Akrilik sapta beni rahatsiz eden birseyler vardi adini koyamadigim, siz koymussunuz Big Grin

Bu arada @Kerkenez komsum da hakli. Birgun benim 1305'i oglan firlatti, altinda bir yerin boyasi kirildi. Bu acidan narinler.

2hz0bif.jpg

Komşular benimkinin son hali budur. Yoksa her halukarda ahşa sap derim fakat bir dökülmeye başladı mı o boya berbat ediyor her şeyi.

RE: Prove'den Selamlar - pilotic - 16/09/2017

Ben bendeki 15 yıllık Jaguar gibi olur sanmıştım. Bir iki kere düşürdüm tırnak kadar bir yerden boyası kırıldı. Bir de sapın düğüme yakın kısımlarında hafiften cilanın attığı yerler var. Çok sırıtmıyor. Sizdekinin durumu gerçekten 830'u tercih ettirecek kadar kötü.