Geleneksel Tıraş Forumları
Ne Dinliyorsunuz ? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Ne Dinliyorsunuz ? (/showthread.php?tid=892)

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - yigitemre - 21/09/2015

(21/09/2015, Saat: 15:16)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Denizcilik denince unutmadan geçemem Smile

Üstadım şöyle ki ben niyeyse Mehter Takımının Yelkenler Biçilecek adlı eseriyle hep benzetirim Drunken Sailor'ı. Artık kürek çekmede uygun ritm olduğundan mıdır nedir ikisininde benzer melodik yapısı var. (Kürek çekmedim.) Artık belki başka bir işe melodik olarak uyuyordur eski tip gemilerde bilmiyorum ama yani müzik kulağı sağlam olduğu söylenen biri olarak ben benzetiyorum. En kötü ihtimalle iki taraftan biri diğerinden "esinlenmiştir". Big Grin

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Straht - 21/09/2015

@yiğitemre

Üstat aklımı okudunuz valla. Ben de mehteran ile bu tarz şarkıların bende benzer etkiler uyandırdığını yazacaktım. Tabii benim müzik kulağım veya ritim duygum yoktur, Yelkenler Biçilecek ile Drunken Sailor'ı benzetmem fakat Mehteran'ın şarkıları, bu tarz denizci şarkıları gibi şarkılar yani marş gibi olan şarkılar benim tüylerimi hep diken diken eder. Buna benzer bir etki uyandıran bir diğer şarkı ise The Final Victory

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - yigitemre - 21/09/2015

(21/09/2015, Saat: 16:06)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yiğitemre

Üstat aklımı okudunuz valla. Ben de mehteran ile bu tarz şarkıların bende benzer etkiler uyandırdığını yazacaktım. Tabii benim müzik kulağım veya ritim duygum yoktur, Yelkenler Biçilecek ile Drunken Sailor'ı benzetmem fakat Mehteran'ın şarkıları, bu tarz denizci şarkıları gibi şarkılar yani marş gibi olan şarkılar benim tüylerimi hep diken diken eder. Buna benzer bir etki uyandıran bir diğer şarkı ise The Final Victory

Yelkenler Biçilecek eserinin introda ki melodi yapısal olarak bana çok andırıyor. Hatta ve hatta prozodi kaymasıyla Drunken Sailor'ın nakarat baya baya oturuyor. Big Grin

Ayrıca üstadım siz böyle şarkılar seviyorsanız size naçizane tavsiyem şu 3 grup olacaktır;
Two Steps From Hell (Yapılacak benzetme bu grup hakkında yok, ismi her şeyi anlatıyor.)
Audiomachine (Bu abilerde baya iyidir.)
E.S. Posthumus (Piri Reis'e adanmış Cartographer albümlerini mutlaka bir dinleyin.)

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Straht - 21/09/2015

@yiğitemre

audiomachine harici grupları bilmiyordum, çok teşekkürler üstat. Benim ritim kullağım hiç olmadığı için çok bariz olmadığı sürece maalesef benzetemiyorum. Yinede dikkat edeceğim Smile

Bu kasvetli şarkılar sonrası bir de araya 8 bit atalım da hem nostalji olsun hem keyfimiz yerine gelsin

Machinae Supremacy - Death From Above

Herkes jetonlu makinelerde bu oyunu oynamıştır herhalde Smile

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Bruce - 22/09/2015

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - zorba58 - 23/09/2015

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Bruce - 26/09/2015

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Bruce - 03/10/2015

Herkese iyi haftasonları dilerim Blush

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Saltuk - 04/10/2015

Cvp: Ne Dinliyorsunuz ? - Chinaski - 04/10/2015

@Saltuk güzel seçim Smile