Geleneksel Tıraş Forumları
Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ SABUNU, TIRAŞ KREMİ VE TIRAŞ SONRASI CİLT BAKIMI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Tıraş Sabunları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Konu Başlığı: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu (/showthread.php?tid=9122)

Sayfalar: 1 2 3

Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - Fallschirmjäger - 11/03/2018

Herkese mutlu pazarlar ve mutlu haftasonları sevgili Geltir ailesi. Yaklaşık bir haftadır denediğim sevgili @martin amcanın Lösante hastanesinde satışı başlanan, doğal kakao yağlı tıraş sabunu ya da nam-i diğer  LSV tıraş sabunu hakkında bir inceleme yazısı yazmak istedim.
Ürünün fotoğrafları görüldügü üzere  dikdortgen seklinde kesilmis ve hastane yetkilileri tarafından streçlenip etiketlenmiş olarak geliyor. Streçten sıyırıp sabunu ele aldığınızda burnunuza iştah açıcı kakao kokusu gelmeye başlıyor ki eve koşup tıraş olmamak elde değilSmile Bu arada sabunun hâlâ Lösante hastanesinde satışı devam etmekte. Losev sabun satmaz diyenler hastaneye gidip satışı yerinde görüp bir de lösemi hastası kardeşlerimize destek için alirsalar onların görüşlerini de bu forumda okumak isterim.
2ez6794.jpg
ngaydw.jpg

Ben de sabun paketini elime alır almaz büyük merak ve istekle tıraş olmak için doğru eve koştum. Eskiler bilirler Martin amca yaptığı sabunlarla bizlere artisan tipi sabunun ilk örneklerini vermişti severek kullandığımız sabunları kâh banyolarımızı  lavanta kâh pötibör kokusuyla doldurup bizi geleneksel tıraşa daha da bağlamıştı.  Eski üretim sabunlarının kalitesini bildiğim için bu sabunu da denemek için sabırsızlanıyordum.

Öncelikle sabun soğuk press ve 6 aylık sert bir sabun. Ilk köpürme denemelerimde istediğim sonucu pek alamamamın yanında soğuk press sabunlara pek sempati duymadığım gerçeği de yatıyordu. Ben daha çok cella ve proraso gibi italyan tipteki sabunlarla daha iyi anlaşıyorum.  Bu yüzden sabunu kalıba basmak istedim fakat %100 geleneksel doğal bir sabun olduğu için ezerken kırılıp parçalanmaya başladı  bu yüzden bende ilk üç gün olduğu gibi sonraki günler sıcak suda bekletip  yumuşayıncaya kadar beklettikten sonra kullanmaya devam ettim. Itiraf etmek gerekirse sabunun yumuşak halini çok seviyorum. Böylece üzerinden dumanlar tüten tıraş köpüğümde hazır ve nazır beni bekliyor. Smile

29njnec.jpg
2qk2yxl.jpg

Böylece  ilk sıcak köpüğü yüze sürerken oluşan ilk his sıcak kakao kokusu oluyor ve sıcaklık bütün yüze yayılıyor. Sabun her turda klasik sabun formundan kremsilige doğru geçiş yapıyor ama tam kararında kalıyor. Perma sharp ve en sevdiğim alet olan Wilkinson Classic tıraş aletiyle tıraş olmaya başlayınca  eski bir tanıdığı görmüş gibi seviniyorum. Çünkü bu kalite bana yabancı değil hatta daha da gençleşmiş! Çünkü yastiklama ve koruyuculuk daha iyi, köpük kıvamı  sanki daha da bir ayarında.  Böyle düşüncelerle  ilk perdenin nasıl bittiğini anlamadan ikinci perdeye geçiyorum son rötuşları bitirdikten sonra mermer gibi puruzsuz bir cilt elime değiyor ortalığı toplarken yüzümde bir tebessüm beliriyor cunku daha elimde size incelemem gereken 4 çeşit Martin amca tıraş sabunu daha var.

Sevgiler, saygılar

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - marek - 11/03/2018

@Fallschirmjäger üstad inceleme için teşekkür ederiz.Elinize sağlık.İstanbul dan sabuna ulaşma şansımız pek yok gibi.Geleneksel tıraş heyecanı bizi sardığından beri neredeyse tüm ''piyasa'' sabunlarını kullandık.Fakat bu el yapımı sabunlar farklı bir kategori.Yurt dışında çok popüler sabunlar .Üreticiler de güzel bir ambalaj ve pazarlama ile görece yüksek fiyatlara satıyorlar.Ben özellikle buradaki dostlarımızın sabun üretimlerini can ı gönülden destekliyorum.Ama ulaşılır olmakta önemli tabi.Şimdi siz böyle iştah kabartarak anlatınca keşke iletişim konusunda daha sağlıklı olabilsekte sabunlar tüm foruma yayılsa demekten kendimi alıkoyamıyorum.

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - ckeskin - 11/03/2018

İnceleme için teşekkürler. Ankara’da olan bir arkadaşımız toplu alım yapıp bize kargolasa da biz de deneyebilsek keşke.

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - habaz - 11/03/2018

Bir organizasyon olursa ben de katılmak isterim.

İnceleme için çok teşekkürler!!

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - FatihAhmet - 11/03/2018

Merhaba ,

Inceleme icin tesekkurler. Elinize saglik. Kesilirken dagiliyor dediniz. Acaba rendeleme ve ya parcalara ayirdiktan sonra eritip sogutma yontemlerini denediniz mi ?

https://www.youtube.com/watch?v=914yBL6bkCU
https://www.youtube.com/watch?v=5t1PdDziPso&t=305s

Yukaridaki yontemler kullanilirsa bu sabunda ise yarar mi sizce ?

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - osaka23 - 11/03/2018

merhaba ben ikea kabına basmıştım zaten ufalandığı için çok sorun olmamıştı ama sanırım artık ikeada kaplar bitmiş zira bugün gittiğimde bulamadım mağazada Sad

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - HPayaz - 12/03/2018

araştırmanızdan dolayı teşekkürler. Eğer toplu alım olursa bende katılabilirim. Bu deneyimi yaşamam gerekiyor.

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - aliyuksel - 12/03/2018

isterseniz ben Ankara'dayım toplu olarak alıp sizlere kargo edebilirim Smile

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - ckeskin - 12/03/2018

@aliyuksel hocam o zaman Etkinlik başlığında aç bir etkinlik ilk gelen alır şeklinde sonra hastanede kaç sabun varsa topla sıraya göre alalım. Smile

RE: Martin Amca LSV Tıraş Sabunu - marv - 12/03/2018

Martin üstad bu işte bir duayen gerçekten. Çok ciddi yerli markalarımız var , sahip çıkmak gerekiyor.

Özellikle zeytinyağlı sabunu ve petibör sabunları bir harikaydı. Kullanmaya doyamadım.