Geleneksel Tıraş Forumları
Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu (/showthread.php?tid=9256)

Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - connect - 08/05/2018

Başlıktada belirttiğim gibi R41 ve feather uyumu nasıldır?
Tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - Niko - 08/05/2018

Benim sık kullandığım bir kombinasyondur. Uyumu tecrübe ile orantılıdır. Baskıya asla gelmez. Sivilceli yüzü sevmez. İleri seviye tekniklerde risk barındırır, tekniğiniz iyiyse zaten gerek kalmaz. Tek perdede, gerdirerek, wtg sinek kaydı tıraş olabilirsiniz. Günlük tıraşta cildi çok yorar. Acemi tıraş severlere önermeyeceğim birkaç kombinasyondan biridir.

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - connect - 08/05/2018

Ben haftada bir veya iki kez tıraş oluyorum. Geleneksel tıraşa yeni başlamış biri olarak sadece mühlenin kendi jiletiyle kullandım.
iki tıraştan fazlası tat vermedi takılmalara başladı.Oldukça dikkatli ve uzun süreli tıraş oluyorum son tıraşımda hiç kanama olmadı galiba azda olsa deneyimliyim Smile

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - rock83 - 08/05/2018

Siz Feather ile herhangi bi şekilde konforlu kesim yapabiliyor musunuz?
Feather'ın dik kafalılığı ile cildim hiç bi zaman uyuşmadı. (Progress kullanıyorum bu arada, R41 im yok.)

Feather yerine benzer keskinlikte ama çok daha konforlu jiletler var. Göz atmak isterseniz,
Gillet Silver Blue, Polsilver...
Açıkçası bunlar benim geleneksel tıraşta ilk 6 ay kullanamadığım jiletler oldu. Tıraş esnasında çok incelik istiyorlar Smile

Kişisel tavsiyem böyle çok keskin jiletlerden önce, yüksek konfor sağlanabilecek Mavi Astra, Mühle, Timor,
Personna Lab Blue, 7o'clock sarı gibi tatlı keskinlikte olanları deneyimlemeniz yönünde.

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - dikdik_s - 08/05/2018

Makine-Jilet uyumu evet vardır, ama bu cok subjektif bir olaydır.
Kimdi hatırlamıyorum bir komsumuz R41'ı feather la kullanınca keske daha once deneseymisim cok memnun kaldım demisti. Tabi bunlar kisisel yorumlar yine son kararı siz vereceksiniz.
Sonucta agresif bir makine ile keskin bir jileti eslestiriyorsunuz bunu unutmayın. Yuzunuzu ve sakal cıkıs yonlerinizi tam tanımadıysanız, el ayarı bastırma konularında alıskanlık yoksa, tehlikeli bir ikilidir. Makine uyarısı gibi "Achtung!" diyim. Islak tırasta sevdigimiz amcamız Mantic59 un o sekil bir r41 videosu vardı, boyle kanlı vampirli o aklıma geldi. Smile

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - connect - 08/05/2018

Yorumlardan anladığım kadarıyla tamamen kişisel kararlar, farklı jiletlerle deneme yapmakta yarar var.

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - ArdıçKatranı - 08/05/2018

Eli hafif kullanıcılar için en verimli kombinasyondur, acemilere önermeme konusunda Niko üstadla hemfikirim.

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - Bilge_Kagan - 09/05/2018

Ben şu ana kadar permasharp ile denedim. 1. perde sakal çıkış yönü 2. perde xtg ile sinek kaydı sıfır tahriş ve çok yakın tıraş elde ettim. Feather denemeye gerek bile kalmadı bundan daha yakın tıraş zaten cildimin kazınması demek Smile

Cvp: Mühle R41 ve Feather Jilet uyumu - dikdik_s - 09/05/2018

Ek not olsun, feather dan korkmayın, permasharpın az biraz keskini.
R41 den korkmayın, agresif ama ali bıyıklı kullanan millete vız gelir.

Sadece kademe kademe ilerleyin elinizi alıstırın. Yeni bir makina aldıgınızda, en keskin jiletle baslamak yerine, daha konforlu jiletlerle el alıskanlıgı kazanıp, zaman icinde agresife dogru tum jiletleri dener, o makine ile hangi jilet kombinasyonu hosunuza gittiyse onunla devam edersiniz.