Geleneksel Tıraş Forumları
Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Tek Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Konu Başlığı: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti (/showthread.php?tid=9280)

Sayfalar: 1 2

Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - rocnel - 14/05/2018

t0kspe.jpg

jz788l.jpg

21v7g7.jpgkcm2p0.jpg

Cvp: Rocnel, Single Edge Razor / Model SE-P - izbe - 14/05/2018

Rockwell, Model T yi 3 yılda tamamlayamazken siz kimsenin haberi yokken harika bir TTO yapmışsınız elinize sağlık.

Ama böyle resim atıp detay vermemek olmaz. Nedir hocam detaylar?

Fiyat, satış tarihi, ağırlık. İlerde adjustable özellik kazanacak mı? Smile

Cvp: Rocnel, Single Edge Razor / Model SE-P - rocnel - 14/05/2018

(14/05/2018, Saat: 15:49)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rockwell, Model T yi 3 yılda tamamlayamazken siz kimsenin haberi yokken harika bir TTO yapmışsınız elinize sağlık.

Ama böyle resim atıp detay vermemek olmaz. Nedir hocam detaylar?

Fiyat, satış tarihi, ağırlık. İlerde adjustable özellik kazanacak mı? Smile

Teşekkürler anlatayım biraz,

Daha önce de bahsediyordum, TTO makine yapacağımdan, ancak yapısı çok karışık, masif çelikten işlemek için uygun değil, tüm parçaların masif çelikten işlenebilecek şekilde yeniden tasarlanması gerekiyordu. Uzunca bir süre deneme yanılma parçalar üzerinde çalıştım.

Elit serisindeki hata payı toleransı ile bu modeli çalıştırabilmek mümkün değil. Çok hassas bir işleme gerektiriyor. Saf 316L her ne kadar çok kaliteli bir çelik de olsa tırlama/çarpılma vb. sebeplerle istenilen hata toleransını yakalayamıyordu. Çeliğin sulandırılarak çok sert bir şekle getirilmesi ve akabinde 30.000 devir gibi bir hızda, çok iyi takımlarla yüzde 1'lik talaş kaldırma payı ile son yüzeyin atılması gerekiyordu. Bunun tasarımını yaptım ama tezgahlarımızda teknik olarak üretilmesi imkansızdı. Bunun için marka olarak hepimizin bildiği bir yerden yardım aldım, onların desteği ile parçalarını işleyebildim.

Sap pantograf makinesinde işlendi, yani desenler çok hassas kalitede oluştu.

Yüzeyi konvansiyonel polisaj teknikleri ile hazır hale getirmek ürünü kötü göstereceği için, Grand Seiko saatlerinde kullanılan zaratsu olarak tabir edilen polisaj yöntemini uyguladım. Bu teknikteki asıl amaç, yüzey hazırlanırken geometrisi bozulmuyor, daha hoş simetrik bir yüzey ortaya çıkıyor.

Şimdilik toplam 15 masif parçadan oluşuyor, ayarlıya çevrilebilir ama bu aşamada gereksiz kalacak.

Maliyeti çok yüksek, piyasada satılabilecek cinsten değil, yaptıklarımı kendim ve bir kaç özelden isteyen arkadaş için yapıyorum.

Tasarım tam oturduğu zaman, cad/cam ortamında yapıldığı için çelik mim kalıp yöntemine de uygun çıkıyor, ülkemizde mim kalıp teknolojisi gelişirse ( hata payı düşürülerek) çelik uygun fiyatlı olanları yapılabilir.

Slim modelin 5. kademesine denk geliyor, elit modelden hafif,

Markalar lazer yerine gravür ile işlendi.

Ahşap özel kutusu var, parlak masif ceviz, saat kutusu ayarında

Haftaya bir video çekebilirim, kutu açılışı gibi Smile

Merak ettikleriniz varsa belirtin, saygılar.

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - rocnel - 14/05/2018

Bu arada @dikdik_s ustad başlık açmış Smile

Söylemeyi unuttum, Serdar beyin bana göndermiş olduğu aletler üzerinden bu modeli geliştirdim Smile

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - ismailinbiri - 14/05/2018

Üstad elinize sağlık, gözümü alamadım. Çikolata, çiçek alıp istemeye gelmelik bir alete benziyor.

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - BigHillMe - 14/05/2018

Emeğinize sağlık. Gerçekten hepimizin sahip olmak isteyeceği bir alet.

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - Tahir - 14/05/2018

@rocnel üstat,
Elinize emeğinize sağlık çok şık duruyor..
Rocnel çok güzel bir marka, az biraz biraz marketing olsa yok satar Smile
Şahsen ben bir Rocnel almaya çekiniyorum her yeni ürün bir öncelikleri silip atıyor Sad
Amaç sizi eleştirmek değil geliştirmek ve gururumuz olarak görmek.. Saygılar..

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - dikdik_s - 14/05/2018

Konuyu mod arkadaslar tasımıs herhalde, ben degildim.
Murat kardesim, cok emek ve ugras var belli. Kafa tasarımı olsun, sap tasarımı olsun gercekten harika bir iscilik var.
Senelerdir celik TTO alet yapılamamasının bircok nedeni var tasarım ve uretim teknigi acısından. Bunların ustesinden gelmek ve ornek urun urutmek cidden buyuk is tebrik ederim.
Dilegim gerek bu modelde veya diger Rocnel modellerinde, bunca emek ve calısma saatinin karsılıgını alabilecegin, duzenli uretim ve satıs agını kurabilmen.
Saygılar Sevgiler

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - İsmetaltan - 15/05/2018

No comment... :-)

Cvp: Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti - rocnel - 15/05/2018

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, yaptığım en zor işti diyebilirim.

Bir kaç güne tamamen bitsin kutusuyla birlikte video fotoğraf çekeceğim.