Geleneksel Tıraş Forumları
Saat meraklısı var mı? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Saat meraklısı var mı? (/showthread.php?tid=963)

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 04/05/2013

(19/04/2013, Saat: 13:22)hsnmrycl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Başlık vesilesiyle ben de yıllardır hayalini kurup geçen hafta kavuştuğum saatimi paylaşayım.

Panerai Pam000
w69f2Cs.jpg
KOrJcDE.jpg
bX6ZsrT.jpg
mRUmFhD.jpg
PNQfDC9.jpg
kRMBxOB.jpg

Ziyadesiyle mutluyum.
Saate baktığımda zamana değil, gerçekten saate bakıyorum çoğu zaman Big Grin

44mm değil mi? Bileğinizin çapı ne kadar?

Saat meraklısı var mı? - hsnmrycl - 04/05/2013

anesthesia, teşekkür ederim.

lord, saatim 44mm, bileğim 185mm çapında. alışmayanlar için büyük kaçabilir saat.

Saat meraklısı var mı? - puukko - 05/05/2013

(04/05/2013, Saat: 23:00)hsnmrycl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: anesthesia, teşekkür ederim.

lord, saatim 44mm, bileğim 185mm çapında. alışmayanlar için büyük kaçabilir saat.

blogun çok güzel, Rus saatlerinden poljot sturmanskie (reissue/replica modeli) sahip olmak istedigim bir makine, sadeliği sağlamlığı ve özel anlamı olan bir saat bence.

Saat meraklısı var mı? - hsnmrycl - 05/05/2013

kesinlikle haklısınız.
hikayesi olan saatleri kullanmaktan büyük zevk alıyorum.
siz de benim gibiyseniz shturmanskie tam size göre.
diğer rus saatlerine nazaran fiyatları biraz yüksek seyreder.
ancak her güzelliğin bir bedeli oluyor bu dünyada.

Saat meraklısı var mı? - puukko - 05/05/2013

(05/05/2013, Saat: 17:36)hsnmrycl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
hikayesi olan saatler...
...
"Anlamı olan" derken söylemek istediğim buydu, teşekkürler.

Rusların diğer saatlerinden strela, raketanın bir iki modeli vostokların üzerinde dalgıç olan modeli bunlar hoşuma gidenler.

Ben edinemeyeceğim saatleri ve abartı fiyatlı saatleri (fiyat elbette göreceli bir kavram) falan çok incelemiyorum, bakmıyorum bile...

poor man watch forum var, benim kafadan bir arkadas kurmustur kesin Smile

oranın en iyi 20 saati, listeyi güncelliyorlar arada bir.

http://www.pmwf.com/Watches/T20PMW%20List%20Table.htm

Saat meraklısı var mı? - hsnmrycl - 11/05/2013

14u8fuo.png

Raketa Kopernik

Saat meraklısı var mı? - deVille - 11/05/2013

Replikalardan bahsedilmeyen, bahsedilmesinin de hoş karşılaşmadığı ve saat (horoloji) konusunda Engin bir bilgi kaynağı olan Türkiye Saat Forumu'nu ziyaret etmenizi öneririm. Aynen Geltir gibi bağımlılık yaratıyor. Hsnmrycl assymptote ve bendeniz de TSF'de arzı endam etmekteyiz.

Saat meraklısı var mı? - puukko - 11/05/2013

(11/05/2013, Saat: 19:42)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Replikalardan bahsedilmeyen, bahsedilmesinin de hoş karşılaşmadığı ve saat (horoloji) konusunda Engin bir bilgi kaynağı olan Türkiye Saat Forumu'nu ziyaret etmenizi öneririm. Aynen Geltir gibi bağımlılık yaratıyor. Hsnmrycl assymptote ve bendeniz de TSF'de arzı endam etmekteyiz.

TSF'yi biliyorum, ama ben replikaya karşı değilim, kullanmıyorum ama olması gayet normal bence.

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 11/05/2013

(11/05/2013, Saat: 20:36)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(11/05/2013, Saat: 19:42)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Replikalardan bahsedilmeyen, bahsedilmesinin de hoş karşılaşmadığı ve saat (horoloji) konusunda Engin bir bilgi kaynağı olan Türkiye Saat Forumu'nu ziyaret etmenizi öneririm. Aynen Geltir gibi bağımlılık yaratıyor. Hsnmrycl assymptote ve bendeniz de TSF'de arzı endam etmekteyiz.

TSF'yi biliyorum, ama ben replikaya karşı değilim, kullanmıyorum ama olması gayet normal bence.

+1

bizdeki saat forumlarındaki "olacaksa orjinali olacak" mantığını anlamıyorum.

Efendim neymiş emeğe saygısızlıkmış, kopyacılıkmış, hırsızlıkmış, ayıpmış. Hiç alakası yok. Replika saatın mantığını anlamak lazım önce. Replika saat kullanmak "bak bende şu var" demek için yapılmaz. O ayrı, o montofonluk, kekoluk. Replika saatin mantığı beğendiğiniz bir aksesuar tasarımına ulaşabilmenizi sağlamaktır. Tasarım. Buna savunma olarak söylediğiniz saate "ohoo o markanın o modelinin tıpkısı gibi olan bir sürü ucuz saat var" deniliyor. Hayır efendim yok. Bir senator sixties modeli yok, bir luminor yok, bir date just yok. Benzerinden ne anladığınıza bakar. Cherry modelleri de mercedes'e benziyor mesela.

Şimdi bir ürün vardır 10 lira, bir de taklidi vardır 2 lira. Adam gider 2 liralığı alırsa evet gerçekten emeğe saygısızlıktır. Hele ki 10 lirayı karşılayabiliyorsa. Yani misal beğendiğiniz bir yazarın kitabı çıkmış 20 lira, bunu almayın 5 liraya korsanını alırsanız buna örnek olur, sırf iphone'a benziyor diye çin malı çakmasını alırsanız buna örnek olur. Çünkü orada kullanım işlevinden çok gösteriş hedeflersiniz, işlevinin çöp olacağını bilirsiniz. Ama saatin bir görsel yani, aksesuar boyutu da var. Ünlü bir marka model çıkarmış, muazzam güzellikte bir model, çok hoşunuza gitti, ama ömrünüz boyunca sahip olma şansınız yok ne olacak şimdi?

"Yok replika alma, git alabildiğin paraya orjinal saat al!"

Aynı şey mi? Ben sırf görsel tasarımından dolayı çok beğendiğim o saati alabilmeyi isteyemez miyim? Nasıl oto alınırken sadece motoru alınmıyorsa, saat alırken de sadece mekanizması alınmaz. Bazı arkadaşlar kendini kaybedip saat işini sadece mekanizmadan ibaretmiş gibi bir felsefeye oturtuyorlar. Mekanizma üzerine kitap yazıyorlar. Ama saat aynı zamanda da bir görsel aksesuardır. Estetik tasarımı da en az mekanizması kadar özeldir. Hatta kadında yüzük, bilezik neyse erkekte saat odur. Kimse de karşı çıkmasın şimdi; en elegant ve çekici tasarımlar da lüks markalardan geliyor çok büyük çoğunlukla. Şimdi hal böyle olunca pahalı ya da çok pahalı herhangi beğendiği bir saatin aslını alamayan birinin onun replikasını yani birebir görsel taklidini almak istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Hele ki bu pahalıları absürd fiyatlarda olan saat piyasasında böyle.

Mekanizmalar ve işçilik bir yana, işin içine isim girdi mi fiyatlar astronomik de oluyor. Hak edilen işçiliğin-bakın malzeme demiyorum işçiliğin en az 10 katı para da isteniyor mu evet isteniyor. Ama yine de küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk bu mekanik harikası estetik makinelere hayranlığımızdan ötürü bu piyasa böyle gelmiş böyle gidiyor.

Fakat ben bir ömür alamayacağım ve estetiğine aşık olduğum herhangi bir saatin ucuz bir kopyasını almak istediğimde bizim bu forumlardaki tavrı hiç hoş bulmuyorum. Arkadaş 3binlik sati 100 liraya alalım demiyoruz, 50bin euroya satılan saati alamıyorsam tabi ki replikaya yönelirim, dalga geçer gibi alamıyorsan, ucuz orjinal saat al ne demek dlaga geçer gibi? Ben para verdim aldım, sen ucuza alma. Askerlik muhabbeti gibi, kısaltılmasıyla ilgili haber gelince "ben 18 ay yaptım, herkes yapacak"...

Replikanın kalitesizliğine, kısa ömrüne, boşa gidecek paraya karşı elbette uyarırsın deneyimlerin dahilinde. Ya da adam otomatik mekanizma sitiyordur, ama parası yetmediğinden taklit otomatik mekanizmalı saat almak istiyordur uyarırsın gayet doğal karşılarım. Ama ben bir luminor'a bayılıyorsam ne olacak, portofinoya aşıksam ne olacak. Sen ona bakarken mekanizmasını görürsün, ben kadranının elegantlığını görürüm. Napayım kredi mi çekeyim, benziyor diye ucuz longines mi alayım?Longines alınca portofinyu unutacak mıyım sanıyorsun? Bir de forumda gelip de bıyık altından küçümser, üstten bakarvari tavırlarla istemezük yaparsan itici oluyorsun. O yüzden bizim yerli saat forumlarımızla ilgilenmiyorum.

Saat meraklısı var mı? - puukko - 12/05/2013

(11/05/2013, Saat: 22:37)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
Bir de forumda gelip de bıyık altından küçümser, üstten bakarvari tavırlarla istemezük yaparsan itici oluyorsun...
Horgörme kültürü var maalesef,

Marka Homage saatleri diyorsun, insanların yönelmesi tavsiye edilen, kesinlikle aynı tadı vermez, bir modelin tutkusu içine girdiğinde, alamıyorsan replika iyi bir alternatif sunuyor insana, işler güçlerdeki bumcuk onurun dediği gibi, ne yapsın e5 mi çıksın insanlar Angel

Artık replikalar inanılmaz. Çin coştu, 3 boyutlu tarayıcı ve bilgisayarlı tezgah ile artık kasalar bire bir aynı Smile, e bir de eta batmıyım diye lot lot makine satıyor, yani içi aynı dışı aynı, bir tek lume boyayı tutturamıyorlar diye biliyorum, e fiyat 10da bir 20de bir ucuz, alamayan ama çok isteyen edinsin bence.