Geleneksel Tıraş Forumları
Saat meraklısı var mı? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Saat meraklısı var mı? (/showthread.php?tid=963)

Saat meraklısı var mı? - asymptote - 27/07/2013

Benim Peter'dan sonra masa saati almadım ve bir süre daha almayacağım Emre. Masa saatine ayıracağım bütçeyi tek bir saate yönlendirmek ve "one shot kill" yapmak istiyorum: Cool

Sabahları bu saatle uyanıp işe gitmek istiyorum.. Blush

Saat meraklısı var mı? - hsnmrycl - 27/07/2013

inanılmaz.
ama bunlar sanat eseri.
inanılmaz olmaları normal Smile

İnanılmaz, ama ulaşılamaz değil. Yaklaşık bu kondisyondaki saati giriş düzeyi bir swiss kol saati fiyatına (800-1000$) alabilirsin. Elbette alacağın ürün ikinci el olacağı için otomatonu ve musical alarm'ı doğru çalışır mı, işkilleniyor insan. Almanya ve Belçika gibi ülkelerde bu tür ürünlerin ikinci el satışlarının yapıldığı pazarlar var biliyorsun, biz mahkumuz ebay'e...

Saat meraklısı var mı? - eskiuyemnt - 27/07/2013

Cep saati demişken,

Babam 73 yaşında şu an. Allah razı olsun, iteleye kakalaya da olsa bazen de döve söve bir doçent, bir eczacı bir avukat yetiştirdi Allah razı olsun. Haftada bir elini öpmezsem işim rast gitmez. Neyse babamı 2-3 ay önce bir amca aramış. Babama," yavrum sen sünnet olurken babana sana vermesi için bir cep saati almıştım sana verdi mi" demiş. Babam tanımamış önce kimsiniz amca filan ben senin babanın arkadaşıyım yavrum çok yaşlandım sesini duyayım Cemilim (babam), sanki Muratı (dedem) duymuş gibi oldum demiş ağlamış yazık biraz.. Sonra saatten bahsedip durmuş babama. Hala Amasyada oturduğundan, sonra yine saatten bahsedip durmuş..

Babam duygulanmış, bu amca tam 65 sene önce babama bir saat hediye etmiş, dedem bu saati bir iki ay kendisi istimal etmiş ve tam o zamanlarda kan davasından sırtından önce 5 kurşun, sonra 17 bıçak darbesiyle öldürüldükten sonra (ki paltosu hala halamdadır) bu saat de kaybolmuş.

Adamın babamı bunca yıl sonra arayıp bulmasına mı, babamın içerlediği bu saatin kendisine sorulmasından mıdır iki gün kimseyle konuşmadı babam. Babamın ağladığını hiç görmedim ama yalnız ağladığından eminim dedeme aşıkmış. Bana git iyi bir cep saati al gel oğlum bana dedi. Mevlana caddesinde buldum alıp geldim bunu dedi babam, merzifonda şu köye şu kişiye gönder. Onu da yaptım.

Sonra babam bana dedi ki Mustafa, hayatta hiç kimsenin minnetini almayacaksın, kimseye borçlu kalmayacaksın başta Allaha, bir saat 65 yıl masum bir çocuğu takip ediyorsa insanın önemsiz hareketi yoktur hayatta. Şimdi git ve çocuklarınla karınla vakit geçir, onlar senin emanetin dedi ayrıldım yanından, arabada eve kadar ağlamıştım.

Kim cep saati dese içim acıyor şimdilerde..

Saat meraklısı var mı? - hsnmrycl - 27/07/2013

mornetto Sad

Saatler işte bu yüzden güzeller, ve bu yüzden anlamlılar. Her bir çarkında, her bir dişlisinde tarih barındırırlar, anı barındırırlar. Yıllar sonra hatırlayacağın şey yine bir cep saati olur.. Undecided

Babanıza sağlıklı ve uzun ömür, size de aile saadeti diliyorum hocam. Sıhhatli (ve saatli) günler..

Hepimiz için inş. en güzelini dilerim Sleepy

monetto'nun yazısını okuyunca az önce tavsiye ettiğim blog'ta (mekaniksaat.com) daha önce okuduğum benzer bir saat hikayesi aklıma geldi ve paylaşmak istedim:
http://mekaniksaat.blogspot.com/2010/01/bozuk-bir-saatin-oykusu.html
Bu hikayeler bize anlatıyor ki saat dediğimiz şey günümüzdeki algının aksine statü ve prestijden çok çok daha önemli değerler ve anlamlar ihtiva eder..

Saatin çok ilginç bir mekaniği, dinamiği var. sanki zamanla arkadaş olmuş kol kola yanlarına hatıraları alıp sonsuza yürüyorlar gibi peşlerinde sürükledikleri acı, tatlı yaşanmışlıkları da alarak. Bir şeyi betimlemek, bir sıfatla anlamlandırmak istediğimizde onun zamanla olan irtibatını mutlaka kurarız. Zamansız, yaşı olmayan, geçmişi geleceği olmayana varlık demeyiz.

Hani 80 de ihtilal olmuştu, hani 40larda halk parti sonra 72 de üç aslanı astılar yana yana pişman oldular hani dinimiz 1400 seneden fazla ayaktadır. Her şey zamanla illiyet bağını kurarak açıklanagelmiş. İnsanın, hatta dünyanın da bir zamanı var. İşte bu saat mefhumu günleri onlar yılları öteledikçe yaşam denilen bütün çıkıyor karşımıza. Yaşama dair ne varsa o küçücük kolumuzdaki makinenin içine sığıyor insan istesin yeter ki, anlasın, görmek istesin yeter ki. Bir zindanda dahi olsa özgürdür insan bu zamanın içinde yaşamayı becerebilirse, dünyaların içine sığmaz aynı insan dar gelir her yer ona zamanı, geçmişi geleceği yoksa..

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 27/07/2013

yav kafayı yiyeceğim. Orient sypmhony mi, union mı?