Geleneksel Tıraş Forumları
Saat meraklısı var mı? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Saat meraklısı var mı? (/showthread.php?tid=963)

Saat meraklısı var mı? - eskiuyemnt - 28/07/2013

Tıraştan çok tıraş dışı paylaşımdayız bu aralar. Demekki işler tıkırında Big GrinBig GrinTongue

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 28/07/2013

Yok arkadaşlar bakım masrafından korkup almama gibi bir durumum yok, sadece merak ettim bilmediğimden. Wink Aslan besliyorsan yediğine bakmayacaksın. Zaten şu aralar ekonomik sıkıntım çok, rahata çıkınca bir orient union mı alırım, yoksa ona para harcamayıp, para biriktirip seiko sarb serisi otomatik mi alırım bilmiyorum. O paraya ille de sahip olunası şeyler listemdeki le locle' da var gerçi ama, sarb035 de enfes bir saat. Aylık maaş 5bin olsa her ay bir tane saat eklerdim koleksiyona da, devletin akademisyenine gördüğü reva, 20 yaşındaki polisten daha düşük.

Saat meraklısı var mı? - asymptote - 28/07/2013

Lord, sana tavsiyem paranı biriktir, Sarb vs. de alma. Gerekirse saat alma işini 3 ay - 5 ay ertele ama sonunda güzel bir İsviçre'li ile dünya evine gir. Bir Hamilton Viewmatic neden olmasın?Idea
9743d1281017157-hamilton-jazzmaster-view..._klein.jpg
Bakım olayını da kafaya takma. Sen saati al, bakım zamanı gelince bana gönder.. Wink Bizim (diğer) forumda değerli bir abimiz var. Yine "saatim geldi" der ve yeni bir saat alır, açılışını yapar. Senin de galiba saatin gelmiş.. Big Grin Ama sabır.. Angel

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 28/07/2013

Asymptote komşum aynen dediğin gibi saatim geldi. Bütün haftasonunu sabahın 4lerine kadar saat forumlarında, youtube saat videolarında harcadım, artık yorgunluk ve uykusuzluktan kafamı başka yere çekmek için film falan izlemeye çalıştım ama gene olmadı, yine döndüm saatlere. Hep de olur ya en sıkışık olduğun dönemlerde gelir bu tip krizler, o yüzden şu an bakıcıyım, yiyici değil. Smile

Nedense her beğendiğim saat modelleriyle ilgili araştırdığım forumlarda, soru soranların konularında herkesin her seferinde "o saat yerine şu hamilton'u al" demesinden gıcık kapmamdan mıdır nedir (ille de ille çok kişi tarafından önerilen şeyler iticilik yapar bende) yoksa tasarımlarına tam ısınamamamdan mıdır bilmiyorum hamiltonlara hep uzak kalmışımdır. Bana önerilen her hamilton modeline göre muadil tissot' nun tasarımını daha estetik bulmuşumdur.

Bu gösterdiğin model gördüğüm en hoşa gidesi hamiltonlardan ama en dıştaki dakika çerçevesi ortadaki sade güzelliği karıştırıp, gözü yoruyor bence. Bir de kasası ucuz görünüyor. Şöyle bir bakınca visodate ie le locle araısnda sıkşmış bir tasarıma benziyor. Güzel ama 500-600dolarlık saat imajını tam veremiyor sanki. Bak gene ısınamadım hamilton'a. Big Grin Birşey var bende hamiltonla ilgili ama çözemedim. Adı mı yoksa? Bilmiyorum. Big Grin Ben hala le locle' a yada powermatic 80'e kayardım gibi.

Valla sarb035' i hayatta ertelemem. Aşık oldum, ille benim olacak bir gün. Stowa marine ve le locle da öyle. Doğmamış koleksiyona mektuplar. Tongue

Aslında tarz olarak tam hasta olduğum bir saat buldum: Graf Zeppelin Hinderburg

GRAF_ZEPPELIN_LZ129_WRIST11.jpg
GRAF_ZEPPELIN_LZ129_WHOLE4.jpg

Süper kasa, süper ibreler, süper rakamlar, vintage look, bakınca güç rezerv ve saniye kadranları, ama yakından bakınca.. 24 saat ve dakika göstergesi Exclamation Bu kadar ibişlik olmaz, mis gibi kibar temiz yüzlü saat yapmışsın herşey okunaklı, ne gerek var ikinci saat ve dakika göstergelerine? Yukardakini güç rezervi yap, alttakini iptal et, al sana mis gibi vintage saat. Ama yok, ibiş graf zeppelin akıl edememiş, tamam benzer muadil model bakayım diyorsunuz tam beğeniyorsunuz, haydaaa onun da sadece pilli mekanizma seçeneği var. Bu kadar ibiş bir marka olmaz. Cillop tasarımlar, ibiş fikirler. Angry

Bu saat gibi benzer tasarımlı vintage estetikliğinde olup da, adam gibi mekanizması olan başka marka model var mı? Ben şimdiye kadar görmedim öyle bir şey. Undecided

Saat meraklısı var mı? - asymptote - 29/07/2013

Anladım, sen bunu arıyorsun:
M02_IW356501_2011_grey.jpg
Ya da bunu:
Master-jlc-1418430.png
Ya da şunu: Big Grin
03.2010.681-01.c493-6.jpg
Şaka bir yana, Zeno-Watch retro modellerine baktın mı? Senin aradığın gentilmen tarzı birkaç saati var koleksiyonunda:
http://www.zeno-watch.ch/en/collection/retro.html
Bu arada Hamiltonla ilgili söylediklerin hiç hoşuma gitmedi bilesin.. Tongue Hamilton candır yaa..Cool Tissot'un le locle'si bir de visodate'i var.. Hamilton'un çoğu modeli güzel. Viewmatic ileride almayı çok istediğim bir model.. Dur yahu, şimdi benim de saatimi getireceksin.. Big Grin

Saat meraklısı var mı? - deka - 29/07/2013

Yukarıdaki Hamilton jazzmaster vievmatic candır, tasarımı süperdir,özellikle kasa tasarımı çok estetiktir,benim için elbise saatleri içinde yeri ayrıdır, severim kendilerini.Wink

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 29/07/2013

Yok hiçbiri tutmadı. Klasik seviyorum ama o portofino kadar da sadesini değil. Özellikle çok ince dakika ibrelerini sevmiyorum. Iwc beğendiğim tarz portuguese.

niye öyle diyorsun yeni luxury automatic de çok güzel bence. ÖZellikel de siyah kadranlı versiyon.

&n=T086_408_16_051_00.png

Ya nedir bu hamilton sevdası, olayları ne bunların herkes bu kadar hastası? Hamilton'ları bir sevemedim tasarım olarak bana belirli markaların ünlü modellerinin çakmaları gibi geliyor. Visodate, day date, longines falan. Tasarım olarak diyorum dikkat kalite değil. Yani öyle oluyor ki hangi modeli açsam bunu alacağıma tasarımın asıl orjinalinin geldiği şunu alırım diyorum.

Hamiltondan beğendiğim tek model şu thin o matic modeli. (o da biraz omega otomatikleri andırıyor zihnimde ya neyse)

Hamilton-Thin-O-Matic-Automatikuhr-H38715581.jpg

Evet gayet hoş, sade ve şık ama bana 600 küsür dolar harcattıracak bir heyecan vermiyor. Biraz daha erotik olmalı saat, çekici olmalı. Hal böyle olunca onun yerine le locle alırım diyorum, 200-300 dolar daha koyarım stowa alırım diyorum. Çünkü ekonomik durumum olarak 5-10 tane 1k dolarlık saatlere sahip olabilecek biri değilim. En fazla 1-2 tane 1k $ civarı saatim olur. Onun içinde aşırı seçici oluyorum. Ha ekonomik durumum koleksiyon yapmamae elveren durumda olsaydı thin o matic kesinlikle listemde alınacaklar listesinde olurdu.

Şu an ille alınacaklar listem:

1. stowa marine
2. tissot le locle
3. seiko sarb035

sona belki bir pilot modeli olabilir, zeppelin olabilir. Kaba daytona tipi saatlerden hiç haz etmiyorum. Hatta insanların bu tip saatleri nasıl beğenip kullanabildiklerini 30 yaşımda yemin ederim aklım almıyor. Zevk işte.. Bana sıfır daytona hediye etseler direk satar daydate alırım. Big Grin O yontma takoz gibi saatleri sevlere de casio pathfinder saatlerini öneriyorum. Tongue

Saat meraklısı var mı? - asymptote - 29/07/2013

Zevkler, beğeniler farklıdır tabi. Saygı duyarız..
Seni de beni de Portekiz 7 days paklar aslında ama ne diyelim.. Undecided

Saat meraklısı var mı? - Lord Sparhawk - 29/07/2013

bu model hoş gibi:

6069DD-c1.jpg

bauhaus tipli kadran olacaksa o saat nomos olmalı ama Big Grin

1069463d1367490629-here-my-collection-an...ngomat.jpg

Saat meraklısı var mı? - hsnmrycl - 29/07/2013

Lord bence sen bütçeyi hiç bölmeden bir yıl daha o bütçeye katkı yaparak bir Panerai al.

Yoksa alacağın hiçbir saat seni tatmin etmeyecek gibi.