Domuz Fırçaların Ömrü Ne Kadardır?
Fircaya guzel baktigimizi dusunursek ( tiras sonra silkeleyip havlu ile kurutmak) ne kadar sure firca bize hizmet edebilir ? Var mi ben bu fircayi 20 senedir kullaniyorum diyip resmini aticak  Big Grin
Enjoy life, your family and friends, love, good food and drink, music, and nature, and be kind and respectful to others while we are still here.
Yabancı sitelerde görüyorum domuz fırça üçte biri erimiş şekilde demek ki ömürlük olabiliyorlar

[img]fyd4dw.jpg[/img]
(10/03/2019, Saat: 23:59)Rigbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fircaya guzel baktigimizi dusunursek ( tiras sonra silkeleyip havlu ile kurutmak) ne kadar sure firca bize hizmet edebilir ? Var mi ben bu fircayi 20 senedir kullaniyorum diyip resmini aticak  Big Grin

Genel bir firca kategorisi olmadigindan domuza actim,fakat hepsi kabuldur.

2zdwqs4.jpg Bu fırça 20 küsür senelik bir fırça. Babam damatlık çeyizine almış. Şuan 20 yaşındayım ve bu fırça tahminen 21 22 senelik. Babam bir dönem çok sık kullanmış. Geçen aylarda annem geleneksel tıraşa geçtiğimi öğrenmesi ile bana verdi. Hatta set şeklinde aynası ve standıyla beraber fakat babam fırçanın konulduğu yeri kırmış. Bence fırçalar düzgün bakıldığında evladiyelik aletler olabilir. Elimdeki fırça bunu en güzel kanıtı. 2jbrx8y.jpg Annem fırçayı ilk verdiğinde hafif küfsü bir koku vardı ve inanılmaz fazla kıl döküyordu. İlk olarak fırçası deterjanla ve sampuanla yıkadım koku bir miktar gitti fakat hala kıl dökme fazlasıyla devam ediyordu. Kıl dökme olayı bir kaç tıraş sürdü fakat sonradan azaldı ve durdu. Sanki kıl yoğunluğu o kadar dökülmeye rağmen çokta azalmamıştı. İlk başta çok kıl dökünce üzülmüştüm çünkü bu fırça lider fırçadan sonra pamuk gibi gelmişti ve cidden harika köpük yapıyordu. Allah'tan zamanla kıl dökülmesi durdu yoksa sırf ailemden yadigar kalan tek tıraş malzemesinide kullanmadan kaldırıcaktım. Şuan elimde 3 fırça var fakat elim sürekli buna gidiyor. Kıyamadığımdan çokta kullanmak istemiyorum zaten babam sapını düşürüp çatlatmış. Lafı fazla uzattım fakat cidden fırçalar düzgün bakılırsa kesinlikle onlarca yıl dayanabilir. Bende düzgünce bakabilirsem evladımın da bu fırçayı kullanmasını çok isterim ama pekte umutlu değilim. Big Grin
Babamın yerli marka bir domuz kılı fırçası vardı rahat 15 yıllık hatta fazlası var.
Geçenlerde gittiğimde baktım fırça %70 oranında küçültülmüş. Çok sıcak suya basiyor. Direk kaynar şekilde. Kıl boyu kısalmış, erimiş. Bende bunu farkedince hemen kendime ve ona yeni fırça aldım.
Yani temiz kullanımda domuz kılı en az 10 yıl çıkartır diye düşünüyorum.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
Bu başlık domuz fırçaların ömrü ile ilgili olsun. Porsuk için başlık açılmış: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=5928

Ben henüz domuz fırçalarda henüz yeni sayılırım. Aktif kullandığım Semogue SOC ve Omega 011829 fırçalar var. Porsuk fırçalarıma nasıl bakıyorsam domuzlara da öyle baktım ama, genel olarak domuzlar bana çok daha dayanıksız geldi. Her iki fırçamda da ilk kullanımlarda çok fazla kıl döktüler. Zaman zaman kıllar kırılabiliyor. Yine de yıllarca hizmet edecektir ama kullanım sonrası iyice yıkanıp, sabunundan arındırılan porsuk fırça kadar dayanamayacaktır diye düşünüyorum.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Ne olduğundan haberim olmadan aktif kullandığım(en az haftada 5 gün) wilkinson d.fırçam vardı.
Tahminen 18 yıl kullanmışımdır.
Yeni fırçalar aldığımdan 1 ay kadar önce kendisini fırça mezarlığına gönderdim. Smile)

E n v i r o n m e n t a l i s t

Markasını bilmiyorum 10 yaşından eskidir, her gün tıraş olmuyorum ama senelerdir tek fırçam bu.
Komşular gülmek ve alay etmek serbest ;Cahiliye dönemimde uçları çatallaştı diye iki kere makas kısalttım Smile Eskidi ve yumuşadı diye.
Yüzümdeki sıcaklığı sevdiğim için bardağı kaynar suyla doldurup içinde bekletme huyum var dı ( ki hala da var Smile ) . Sanırım bu yüzden arada sapı kopuyor, ben de japonla yapıştırıyorum.
Yanlış hatırlamıyorsam 7 tl ye ( o zaman tl daha yeni olmamıştı) Smile pazardan almıştım.
İşte zavallının başına gelenler bunlar Smile

cd7fe6c5bd6bdee5880db4991eb0d129.jpg
08993a5b902b1c0945fcba906eb5a836.jpg

Venus GO cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@helliox komşum daha bu akşam Omega'yı doğru olmadığını bildiğim halde kaynar suya attım. Bu hatayı severek ben de yapıyorum bazen.. Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
İstediğimiz gibi hor kullanabilmek, haşlamak, aşırı bastırabilmek, özenmeden kurutmak, düştüğünde bir şey oldumu acaba diye tasalanmamak... Ucuz domuz kıllarının en güzel tarafı budur.
İyi bakıldığı taktirde ömürlük.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Semogue 1470 Domuz Kılı Fırça asrnnn 2 1,151 11/10/2023, Saat: 14:03
Son Yorum: farukkati
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,793 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
  Yerli domuz fırçalar Second pass 15 6,329 23/02/2023, Saat: 16:10
Son Yorum: anlatıcı
Thumbs Up Domuz kılı fırçalar için detaylı break-in rehberi Saltuk 144 111,146 08/07/2022, Saat: 02:42
Son Yorum: Murat35_55
  Domuz kılı fırça temizlik problemi Oldstyle 5 2,651 20/11/2021, Saat: 23:10
Son Yorum: Oldstyle
  Domuz Kılı Fırça Seçimi esevetnov 313 182,033 11/10/2021, Saat: 19:27
Son Yorum: Bakkal
  Domuz Kılı Fırçalarda Sertlik Oranı/Cetveli muhendisbey 11 3,619 06/04/2021, Saat: 17:57
Son Yorum: muhendisbey
  Temizel domuz kılı fırçaları Soner 9 7,960 25/10/2020, Saat: 12:02
Son Yorum: kral arthur
  En iyi 5 domuz kılı fırça ckeskin 60 75,771 05/09/2020, Saat: 23:50
Son Yorum: marv
  Domuz Fırça Break-İn İşlemi ve Kimya 101 dikdik_s 28 22,802 27/06/2020, Saat: 15:33
Son Yorum: trooper_gs

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: