Merkur 933c - Rimei Karşılaştırması
Merhabalar,

Herşey yolculuklar için kendime bir tıraş aleti arayışımla başladı.

Kompakt boyutlarda ki Merkur 933c tam aradığım aletti.

Minicik kılıfına girebiliyor ve çok çok az yer kaplıyordu. Elime ulaşınca ilk tıraşımda çok beğendim. 34C benzeri bir tıraşı var ama 42C'ye de benziyor.

Fakat o kadar biblo gibiydi ki, kıyamadım bu güzelliği seyahatlerde harc-ı alem kullanmaya Confused

Önce bir Ming Shi aldım, ucuz bir TTO. Ancak aşırı mild oluşu onu gözümden çok düşürdü.

Bu kez de forumda etkin tıraşı ve kararlı jilet tutuşu ile beğeni toplayan ve Ming Shi'den de ucuz olan Rimei'ye bakmaya başladım ve bir süre sonra bir tane edindim.

Bugün ilk kez denedim ve sadece Rimei başlığı altında bir post yazıp bırakacakken, bu karşılaştırmayı yazmaya karar verdim.

Yolculuk demişken, yolculuğa çıkmadan, ekipmanlarını deneyerek tanımayı sevenlerdenseniz bugün olduğum detaylarını da okumak isteyebilirsiniz.

Öncelikle peşinen itiraf edeyim, tıraş fırçaları konusunda hiç bilgili değilim. Elimde Proraso, Razorock 400(musluk sapı), Wilikinson TTO Classic setten çıkan fırça vardı. Madem seyahat tıraş takımımı tanzim etmeye çalışıyorum, elimdeki Wilkinsondan bile daha kompakt ve taşımaya uygun bir fırça da edinmeliydim.

Bu sebeple, Karabulut Ticaretten bir adet Omega 50014 seyahat tipi fırça edindim.

Şimdi gelelim bu fırçanın yanına seyahatlerde kullanacağım tıraş aletine.

Seçeneklerim Rimei ve Merkur 933c.

[img]WY1k2t.jpg[/img]

Fotoğrafta, göreceğiniz üzere, siyah kılıfının içinde 933c kuzu kuzu oturmakta, mavi plastik kapaklı kutuda oturan ise Rimei 2002.

Rimei nin kutusunun içerisinde ayna olması hoş bir detay ama tıraş olmak için hem çok küçük hem de pozisyonu çok isabetsiz. Ancak görseli güzelleştirme katkısı var.

Merkur ise dışarıdan, eskiden keman akordu yapmak için kullanılan 4 sesli düdüklere benzeyen bir kutuda geliyor.

Fotoğrafta göreceğiniz fırça ise meşhur Omega 50014. Karabulut Ticaretten iki gün önce 50TL'ye edindim. Sanırım porsuk imitasyonu. F/P ürünü.

Rimei ile tıraşımda da, 933C'de olduğu gibi GSB kullandım.

[img]J9S77F.jpg[/img]

Omega 50014'ü kutusuna geri koyunca taşıma esnasında ne kadar bir hacim kaplıyor anlamak için Razorock 400 ve Wilkinson ile kıyasladım. Oldukça kompakt. Üst tarafının açık olmasıda kuruması için çok faydalı.

Sanırım artık, 933C ve Rimei den bahsetmeye başlamam lazım Rolleyes

[img]F64yuf.jpg[/img]

933c, tam dört parçalı. sapı birbirinin içine girince boyu bir sigara filtresi kadar oluyor. Vidaları 7-8 tur dönmeli. Yani parçaları birleştirirken ve özellike tıraş başlığını takarken bayağı döndürüyorsunuz. Bu çok iyi bir his yaratıyor. Herşeyin sağlamca birbirine kenetlendiği hissi gibi...

Rimei 3 parçalı. Tıraş başlığı elinizle şöyle 1,5-2 tur döndüğünüzde yerine oturuyor. Ama diş kaptırmaya çok müsait. Ve 933c de ki o kenetlenme hissini yaşatmıyor.

[img]4IIVAV.jpg[/img]

Rimei biraz daha uzun. Ancak -sübjektif olarak- her iki tıraş aleti de boylarından dolayı bir avantaj/dezavantaj sunmuyor.

[img]H4Iqvq.jpg[/img]

Tıraş Başlıklarının boyutu çok yakın. Ancak solda ki Rimei'nin tıraş açıklığı çok daha tehditkar. Yani kullanırken gereken özeni ve saygıyı göstermenizi bekliyor Big Grin

933c agresiflik anlamında çok daha kalender Angel

[img]Xeqqd4.jpg[/img]

933c daha iyi sap tırtıkları sebebiyle elde daha sağlam duruyor. Rimei asla elimden kaymadı ama tutarken biraz daha özen istiyor. (ya da elinizi şaplamanız fayda sağlayabilir)

GSB ile her ikisi de gayet keyifli tıraş veriyor.

Rimei daha etkin, 933c daha konforlu.

[img]S9WeCK.jpg[/img]

Rimei'nin jileti yandan taşırması oldukça fazla. Burnunuza veya kulağınıza çizik atmamak için dikkat sarfetmek gerekiyor.

[img]Xeqqd4.jpg[/img]

933c ise Merkur kalitesinin yansıtıyor ve asla tehditkar olmayan çok az bir yandan jilet taşması ile güven veriyor.

[img]BhK35Z.jpg[/img]

Sıkılmadan buralara kadar okuduysanız, minik bir uyarı. Rimei'nin kutusunda ki aynalı bölüme tek tek kağıtlarında jilet sığıyor ancak sakın GSB'yi 5 li kartonu ile oraya sokuşturmaya çalışmayın, zor çıkıyor Big Grin

933c'nin kılıfına 4-5 adet jilet sığdırabiliyorsunuz.

933c'nin kılıfına parçaları ayırdığınız tıraş aletini koyduğunuzda sap tarafı, çok rahat hareket edip tıraş başlığına dokunabiliyor (ayni aslında hareketle beraber çizebilir). Bu sebeple ben hep bir bez parçasına (kalınlık yapmayacak şekilde)sararak kılıfına yerleştiriyorum.

Rimei ince tıraş başlığı sayesinde burun altı /bıyık bölgesinde, muhteşem iş çıkartıyor. İki günlük sakal, GSB ve Rimei çok iyi uydu bana.

933c çok daha affedici, çok daha şık.

Rimei daha agresif/etkin, 933c daha konforlu/affedici.

Peki seyahate hangisi benimle gelecek ?

Rimei Cool

933c biblo gibi olduğu için evde kalacak Angel
Bu güzel inceleme için teşekkürler komşum, emeğinize sağlık.

Affınıza sığınarak belirtmek istediğim iki husus var. Birincisi aynı fiyat kategorisinde olmadıkları tabi ki 933c çok daha şık, kaliteli ve sağlam olacaktır. İkincisi ise seyahat fırçası olarak seçtiğiniz domuz kılı olan omega 50014 domuz kılı fırçaların tam olarak kuruması 24 saati bulmaktadır. Tasarımı seyahate uygun ama açık havada kurutmadan yerine kaldırdığınızda olumsuzluklar yaşanacaktır. Bana göre seyahat fırçası olarak sentetik fırçalar daha uygun, çok çabuk kuruyorlar.
(26/06/2020, Saat: 16:13)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu güzel inceleme için teşekkürler komşum, emeğinize sağlık.

Affınıza sığınarak belirtmek istediğim iki husus var. Birincisi aynı fiyat kategorisinde olmadıkları tabi ki 933c çok daha şık, kaliteli ve sağlam olacaktır. İkincisi ise seyahat fırçası olarak seçtiğiniz domuz kılı olan omega 50014 domuz kılı fırçaların tam olarak kuruması 24 saati bulmaktadır. Tasarımı seyahate uygun ama açık havada kurutmadan yerine kaldırdığınızda olumsuzluklar yaşanacaktır. Bana göre seyahat fırçası olarak sentetik fırçalar daha uygun, çok çabuk kuruyorlar.

Estağfurullah Sn. @rating , sayenizde ben de Omega 50014'ün domuz kılı olduğun öğrendim. Italian Barder'da sadece "Badger Imitation" kısmını okumuşum fakat devamında Omega 50014 - Badger Imitation - 100% Boar Bristle Shaving Brush" yazıyormuş. Çok teşekkür ederim
(26/06/2020, Saat: 16:20)Timor1322 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Estağfurullah Sn. @rating , sayenizde ben de Omega 50014'ün domuz kılı olduğun öğrendim. Italian Barder'da sadece "Badger Imitation" kısmını okumuşum fakat devamında Omega 50014 - Badger Imitation - 100% Boar Bristle Shaving Brush" yazıyormuş. Çok teşekkür ederim

Rica ederim komşum, görüntü olarak “imitation”
Komşum elinize sağlık baştan sona keyif ile okudum.Bende Merkur yok , Rimei gerçekten fiyatına göre çok iyi işler çıkaran bir alet.

Saygılarımla.
(26/06/2020, Saat: 16:47)UMUT_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum elinize sağlık baştan sona keyif ile okudum.Bende Merkur yok , Rimei gerçekten fiyatına göre çok iyi işler çıkaran bir alet.

Saygılarımla.

Sn. @UMUT çok haklısınız tam bir fiyat/performans ürünü Rimei.
Güzel bir inceleme ve tanıtım olmuş, elinize sağlık komşum. Merkur 933 Top and Base plateler 42C ile aynı gibi geldi bana. 42C vazgeçilmez aletim olduğu için ilgiyle okudum. Kompakt boyutuyla seyahatlerde de yanımda götürüyorum. Keşke 933 gibi güzel bir deri kılıfı olsaymış.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Elinize sağlık, karşılaştırma için teşekkürler.
(26/06/2020, Saat: 18:47)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir inceleme ve tanıtım olmuş, elinize sağlık komşum. Merkur 933 Top and Base plateler 42C ile aynı gibi geldi bana. 42C vazgeçilmez aletim olduğu için ilgiyle okudum. Kompakt boyutuyla seyahatlerde de yanımda götürüyorum. Keşke 933 gibi güzel bir deri kılıfı olsaymış.

Rica ederim Sn. @korgunv . Ben de yakın zamanda bir 42C edindim ve çok affedici bir o kadar da etkin tıraş sağlayan bir tıraş aleti. 42C'nin 3 parçalı olması onu çok daha yatay bir düzleme yerleştirmenize imkan sağlıyor. Örneğin iki parçalı 34C demonte edildiğinde tıraş başlığının alt plakası hala üzerinde kaldığından, bu kadar yatay bir düzleme sığdırmak mümkün olmuyor.

Gelelim içimi "cız" ettiren tespitinize. ("... Kompakt boyutuyla seyahatlerde de yanımda götürüyorum. Keşke 933 gibi güzel bir deri kılıfı olsaymış...")

Size tamamen katılıyorum.

Efendim eski (vintage) tıraş aletlerinin çok şık seyahat kılıfları veya kutuları var. Ancak güncel tıraş aletlerinde bu seçenek maalesef çok sınırlı.

Bu tür bir seyahat kılıfını ise bir tek Parker ve Merkur de gördüm.

Göreceli olarak pahalı bir tıraş aleti olan Merkur Progress'in maalesef beklentilerimi hiç karşılamayan bir kutusu var.

Keşke tıraş aletlerini, seyahat ederken de, evimizde kullanırken de keyifle içine yerleştirebileceğimiz, kadife yüzeyli düzgün kutuları olsa.

https://www.amazon.com/Gillette-Heritage...B07XPRRV9Y

Yukarıda ki link aslında beklentimi tarif etmek için hoş bir örnek.
(26/06/2020, Saat: 19:32)Nazikas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık, karşılaştırma için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim Sn. @Nazikas

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,663 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 747,635 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 311,925 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,692 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,355 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,053 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Merkur 42C mi 34C mi tavsiye Erkantek 55 27,629 20/09/2020, Saat: 00:27
Son Yorum: gibicibicis_34
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,679 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
  Merkur 15C OC ihtilaf 23 34,821 30/07/2020, Saat: 23:20
Son Yorum: Timor1322

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: