yeşim bileme taşı
Photo 
taşı ilk denediğimde çok fark hissedememiştim ama çok pürüssüz antika değeri olan bir coticule den sonra kullandığımda ince izleri yok ettiğini ve keskinliği üst boyuta taşıdığını gördüm kullanmadan önce 30 dakika suda bekletmek çok faydalı oluyor bu taş hakkında bilgisi olan üstadlar bilgi verebilirmi lütfen.gK8PioXNeI
https://resmim.net/i/WSukh
Aliexpress'de satılan şu taşa benzettim. 10k olduğunu söylüyorlar. Ben kullanmadım ama kullanıcı yorumları olumlu. Yağ taşı olarak geçiyor.
TRY 172.35 53%OFF | Big green sharpening stone base Natrual agate Boron carbide whetstone bar kitchen knife sharper oil honing whetstone Apex edge
https://a.aliexpress.com/_v36Ksc

SM-A307FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(27/01/2022, Saat: 09:36)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aliexpress'de satılan şu taşa benzettim. 10k olduğunu söylüyorlar. Ben kullanmadım ama kullanıcı yorumları olumlu. Yağ taşı olarak geçiyor.
TRY 172.35  53%OFF | Big green sharpening stone base Natrual agate Boron carbide whetstone bar kitchen knife sharper oil honing whetstone Apex edge

(27/01/2022, Saat: 09:36)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aliexpress'de satılan şu taşa benzettim. 10k olduğunu söylüyorlar. Ben kullanmadım ama kullanıcı yorumları olumlu. Yağ taşı olarak geçiyor.
TRY 172.35  53%OFF | Big green sharpening stone base Natrual agate Boron carbide whetstone bar kitchen knife sharper oil honing whetstone Apex edge

yeşim minerali oldukça sert ve bu taş doğal bir taş yağla iyi sonuç vermiyor fakat suyla sabır gösterildiğinde iyi sonuçlar veriyor.
@"simyager" Taş daha önce gördüğüm bir taş değil ama merak ettiğim için soruyorum. Hangi marka ustura bilediniz ve çeliği hakkında bilgi verebilir misiniz?
(27/01/2022, Saat: 21:59)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"simyager" Taş daha önce gördüğüm bir taş değil ama merak ettiğim için soruyorum. Hangi marka ustura bilediniz ve çeliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Böker dorko ve pumalar başta olmak 30 üzeinde ustura biledim agresif ve yüksek sertliklerdeki çeliklerde iyi sonuçlar aldım.tek eksi yanı zaman alıyor.
@"simyager" Hocam kullanmakta olduğum birçok doğal yağ taşında, ustura bileme söz konusu olduğunda suyla daha hızlı sonuç almaktayım. Ki bu çok normal. Genel olarak yağ kullanmak sonuca daha yavaş etki eder ancak kesici ağız etkisi daha pürüssüzdür. Yine de mevcutta zaten yavaş kesen bir taşı, yağla daha fazla yavaşlatmayı bekleyecek tahammülüm olmuyor. Ayrıca ev ortamında yağla vs de çalışamıyorum. İyi laplanmış birçok doğal taşla, doğru baskı uygulayarak belli bir noktaya kadar netice alabilmek mümkün ancak tabi ki hızlı değiller.

Bugün kotikül ustura taşı olarak meşhur olduysa, Thuringen/Escher final taşı olarak meşhur olduysa, Nakayama Asagi- Kiita/Ozuku ve daha birçok ustura bilemede meşhur olmuş doğal taşlar haklı ünlerini nihai sonucun kalitesine olduğu kadar, bu sonuca mümkün mertebe hızlı ulaşmalarına da bağlılar.

Tabi ki bu ev kullanıcısı açısından çok da önemli değil. Neticede normal şartlarda profesyonel anlamda bileyici değilseniz ve önünüze hergün bilenmek için usturalar vs gelmiyorsa bir kereye mahsus ağız açıp bileyeceğiniz ve uzunca bir süre sadece ağız yenileyerek kullanacağınız birkaç usturada biraz fazla mesai yapmak çok da önemli değil. Siz zaten kotikülle Dorko bileyecek sabıra da sahip olduğunuz için sizin için sanırım hiç değildir Smile

Dediğim gibi taşı denemedim ancak kafamda nasıl bir taş olabileceğiyle ilgili birşeyler şekillendi. Taşı forumda deneyen var mıdır bilmiyorum ancak tanıttığınız için teşekkür ederim.
(28/01/2022, Saat: 23:07)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"simyager" Hocam kullanmakta olduğum birçok doğal yağ taşında, ustura bileme söz konusu olduğunda suyla daha hızlı sonuç almaktayım. Ki bu çok normal. Genel olarak yağ kullanmak sonuca daha yavaş etki eder ancak kesici ağız etkisi daha pürüssüzdür. Yine de mevcutta zaten yavaş kesen bir taşı, yağla daha fazla yavaşlatmayı bekleyecek tahammülüm olmuyor. Ayrıca ev ortamında yağla vs de çalışamıyorum. İyi laplanmış birçok doğal taşla, doğru baskı uygulayarak belli bir noktaya kadar netice alabilmek mümkün ancak tabi ki hızlı değiller.

Bugün kotikül ustura taşı olarak meşhur olduysa, Thuringen/Escher final taşı olarak meşhur olduysa, Nakayama Asagi- Kiita/Ozuku ve daha birçok ustura bilemede meşhur olmuş doğal taşlar haklı ünlerini nihai sonucun kalitesine olduğu kadar, bu sonuca mümkün mertebe hızlı ulaşmalarına da bağlılar.

Tabi ki bu ev kullanıcısı açısından çok da önemli değil. Neticede normal şartlarda profesyonel anlamda bileyici değilseniz ve önünüze hergün bilenmek için usturalar vs gelmiyorsa bir kereye mahsus ağız açıp bileyeceğiniz ve uzunca bir süre sadece ağız yenileyerek kullanacağınız birkaç usturada biraz fazla mesai yapmak çok da önemli değil. Siz zaten kotikülle Dorko bileyecek sabıra da sahip olduğunuz için sizin için sanırım hiç değildir Smile

Dediğim gibi taşı denemedim ancak kafamda nasıl bir taş olabileceğiyle ilgili birşeyler şekillendi. Taşı forumda deneyen var mıdır bilmiyorum ancak tanıttığınız için teşekkür ederim.

tespitleriniz harika gerçekten özellikle coticule ve diğer taşlarla ilgili olanlar bende sizin gibi bileme işleminin kusursuz olmasından ve bunun için geçen zamandan teyif aldığımdan süre benim için sorun değil sadece çelik usturadan bahsedecek olursak 722 monopol dorkolardan çok sert bir çeliğe sahip körelmek nedir bilmediği gibi bilemekte bir o kadar zor :-) değerli bilgilerinize paylaştığınız için ben teşekkür ederim. bu arada demir 3 oksit adında bir konu açacağım pek fazla bilinmediğinden değerli katkılarınız beklerim.
aliexpress linki https://tr.aliexpress.com/item/400080378...65e1lQ4TzZ

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,322 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,290 30/03/2022, Saat: 23:19
  Artvin biley taşı zanshin 53 68,247 10/03/2022, Saat: 18:55
Son Yorum: okaragoz
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 1,999 06/02/2022, Saat: 22:14
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,068 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  bilinmeyen biley taşı sailor06 6 3,066 07/09/2021, Saat: 20:03
Son Yorum: sailor06
  Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları asymptote 65 77,692 23/08/2021, Saat: 13:06
Son Yorum: Hexciter
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,099 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,583 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,127 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: