Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura
Ali bıyıklı ve sedef tıraşın son noktasıdır bu kadar hafif ve jiletli bir usturayla temiz tıraş olabilen diğer her türlü çelik veya feather v.b. usturaları çok rahat kullanır..
Herkese merhabalar,
Dün akşam itibariyle sedef ustura ile ilk denememi yapmış bulunmaktayım. Yaklaşık 4 ay önce geleneksel tıraşa başladım ve DE aletlerle yoluma devam etmekteyim. Her alanda olduğu gibi uç noktalara olan ilgimiz sayesinde her ne kadar DE aletlerle güvenli tıraş olabilsem de ustura hep aklımın bir ucundaydı. Ucuz yollu bir deneme yapabilmek adına 2 ay önce sedef usturayı satın aldım. Yeterli bilgiyi edindiğimi düşünerek (en azından başlangıç için) cesaretimi de toplayıp ya allah bismillah deyip cella sabunu köpürttüm Smile

Jilet olarak ise bende çok berbat bir sonuç veren ve hangi DE de kullansam da sakalımı kesmeyip yolan mavi siyah pembe rapirayı seçtim. Amacım, böyle agresif bir alet için yeterince mild bir jilet seçerek hataların mümkün olduğunca affedilebilmesini sağlamaktı. Bu jilet gene beni yanıltmadı ve usturaya takmış olamama rağmen sakalımı kesemedi resmen yoldu Smile atlaya atlaya tıraş etti.

Ekipman sedef ustura, semogue 830, cella sabun, mavi siyah pembe rapira, zaza şap, özgün41 losyon ve nivea hassas balsam idi.

Sıcak suda 5 dk beklemiş fırçayı gene sıcak suda bekleyen cella ile bol bol (en az 1 dk.) yükledim. Arada fırçanın ince köpüğünü 20-30 sn sıcak suyla ıslatmış olduğum sakalıma sürerek preshave olarak kullandım. Yükleme bittikten köpürtme kabında bir güzel köpüğümü hazırladım. Yaklaşık 1 dk sakalıma yedirdikten sonra 1dk da elimle masaj yaparak sakalıma iyice yedirdim. 2-3 dk daha köpüğü yüzümde tutarak ılık su ile duruladım ve tıraş için tekrar bolca köpükledim.

Gelelim tıraş senfonisineee Smile Normalde sağ elimi daha iyi kullanıyorum. Herkes kendine göre bir yol izlemiş, sol elimi bu tarz işlerde kullanmayan birisi olmama rağmen nasıl başlarsan öyle gider diyerek sağ elle sağ tarafı, sol elle sol tarafı, bıyık ve çene bölgesi içinde sağ elimi kullanmayı denedim. Yaklaşık 35-40 derecede hiç bastırmayarak tıraşımı oldum. Sağ tarafta hiç zorlanmadım. Sol tarafı, sol elimi kullanmanın acemiğiyle sağ taraf kadar yakın olmasa da kesik olmadan birkaç küçük noktasal kanama ile tamamladım. Özellikle sol tarafta resmen acemilik akıyordu her yanımdan Smile Bıyık bölgesinde çok az zorlanma ile ve neredeyse sıfır tahriş ve kanamayla gayet yakın bir sonuç aldım, buna bende şaşırdığımı belirtmeliyim. Ama gel gelelim çenenin boyuna denk gelen kıvrımlı tarafınaaa Smile resmen kıvrandım ve tek kesiğimi hafifte olsa nazarlık olarak çenemin altına bir buse gibi kondurdum  Blush  ilk perdede bütün kesimi wtg uygulamaya çalıştım.

Sonra ikinci perde köpüğü uyguladım ve bu sefer aynı el tutuşu ile xtg denedim. Çok hafif birkaç noktasal kanama ile tamamladım, ilk perde kadar zorlanmadım. Yüzümü bol soğuk suyla yıkayıp şapımı uyguladım. E haliyle tahriş olduğundan yüzüm biraz yandı  Smile bir dk sonra tekrar yüzümü bolca soğuk suyla yıkadım ve özgün41 losyonumu sürdüm, bu sefer yüzüm resmen yandı Big Grin  ama 5 dk içinde hiçbir yanma kalmadı, nivea hassas balsamımı uyguladım ve işlemimi tamamladım. Sanırım 45 dk sürdü hepsi  Angel

Sonuç olarak ilk denememe ve resmen jiletin yolmuş olmasına rağmen gayet yakın bir tıraş olduğu kanaatindeyim. Eşim de beğendi Smile E tabi boyun ve çene bölgesi için durum biraz farklıydı, yakın değil ortalama bir tıraş olmuştu.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın Smile Edindiğim bilgiler ışığında olmuş olduğum ustura tıraşım bu kadar.

Sizce artı/eksilerim ve tavsiyeleriniz nelerdir? Üstatlardan yorum bekliyorum Smile
@rating komşum bende 6 aydır jiletli ustura kullanmaktayım ve şu anda tabiriyle takla atıyor. Ustura zamanla sabırla yerine otuyor. ilk başlarda temiz tıraş olamazsan şevkin kırılmasın gayet doğaldır. Tavsiye olarak elin alışıncaya kadar ilk perdeyi De ile olduktan sonra ikinci perdeyi ustura ile olmanı söyleyebilirim çünkü ustura çok daha rahat akar ve elin alışma sürecini daha rahat geçirirsin. Ayrıca Sedef ustura çok hafif bir usturadır biraz daha ağır ve dengeli usturalar ( Bluebeards, vanta..) var onlardan birini kullanman daha kolay iyi ve konforlu tıraş olmanı sağlar. Son olarak ta jilet seçimine değinmek istiyorum . Gilette 7 o'clock (sarı paket ile yeşil paket) ve sahtesi olmamak koşuluyla perma sharp tan memnun kalacağını düşünüyorum bu jiletler ustura da çok iyidir.
@ustaci komşum usturayla günlük mü tıraş oluyorsunuz? zaten okuduklarım neticesinde el alışıncaya kadar başarının yakın tıraş değil kansız tıraş olduğunu anladım Smile 1,5 günlük sakalda denemiştim usturayı, bu şekilde kısa sakal olsada ilk perdeyi DE ilemi olayım peki? Gilette o'clock olan elimde var denerim, yeşili satın alayım. Feather ss i uzaktan inceliyorum belki ilerde alırım elim usturaya alışırsa, fiyatı da çok az değil malum. Alışmak için mi sürekli kullanmak için mi tavsiye ettiniz acaba bluebirds ve vantayı?

Sent from my iPhone using Tapatalk
@rating ilk tıraşı yavaş olsa da hasarsız geçirmeniz elinizin yatkın olduğunu gösterir . Ben ustura da genellikle sarı paket 7 o'clock kullanıyorum. Alışıncaya kadar ilk perdeyi De ile olmanız kısa sakal bile olsa daha rahat olur diye düşünüyorum . İlk 3 ay Sedef kullandıktan sonra Bluebeards kullanmaya başladım bence Bluebeards i şimdi almanız daha mantıklı daha kolay alışırsınız tıraşı çok daha rahat ve konforlu. Tıraşı günlük oluyorum el alışınca fazla zaman almıyor saç tıraşıyla birlikte (saçı progress makina ve proraso krem ile oluyorum bu ikisi saç tıraşımda vazgeçilmezlerim ) 20-25 dakika da bitiriyorum. Sabun olarak ta Mwf bu sabun ustura da çok iyi çalışıyor. Üzerine de pinaud ( saça sürmüyorum yanlış anlaşılmasın Smile ) olunca keyif bambaşka gün iyi başlıyor Smile keyifli tıraşlar..
@ustaci komşum öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir adet bluebirds alayım o zaman, rotasyonuma ekleyeyim güzel bir tat olur. Kim bilir belki bir gün tamamen usturaya dönerim sizin gibi belli olmaz Smile sabun olarak ta impaticaret in getireceği bir İtalyan sabun vardı adını tam hatırlayamıyorum onu alacağım gelince. Mwf de aklımın bir ucundaydı zaten deneyeceğim bir ara.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var..

@ihtilaf veya @BigHillMe üstadların, ustura tutuş şekillerini anlatan bir paylaşımı vardı. Aramaktan deliye döndüm, bulamıyorum. Allah rızası için hatırlayan varsa link koysun, kafayı yiyeceğim!..
(02/06/2016, Saat: 23:16)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var..

@ihtilaf veya @BigHillMe üstadların, ustura tutuş şekillerini anlatan bir paylaşımı vardı. Aramaktan deliye döndüm, bulamıyorum. Allah rızası için hatırlayan varsa link koysun, kafayı yiyeceğim!..
http://straightrazorplace.com/srpwiki/in...ight_razor
(02/06/2016, Saat: 23:43)ynspektas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://straightrazorplace.com/srpwiki/in...ight_razor

Komşum çok teşekkür ederim Smile
(02/06/2016, Saat: 23:48)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum çok teşekkür ederim Smile
Lafı mı olur

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 109,356 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,159 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 972 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,568 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,630 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,626 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Sedef usturanın geçmişi Eunus 3 2,331 25/09/2021, Saat: 20:15
Son Yorum: Eunus
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,865 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,361 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,265 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: