Merkur 37C Slant Bar
12w4c.jpg

Daha önce detaylı bir inceleme yapmıştım makine hakkında ama maalesef sunucunun azizliğine uğrayarak silindi. Makineden çok memnun kaldığım için düşünen arkadaşlara yol göstermesi açısından kısa da olsa bir başlık açmak istedim.

iki parçalı makinenin baş kısmında asimetrik bir jilet barı bulunuyor. bu özelliği ile dizayn olarak diğer makinelerden biraz farklı bir görüntüye sahip. baş kısmı saptan sapın altındaki vida aksamı ile ayrılıyor.

Makine agresif görüntüsüne rağmen güzel bir tıraş sunuyor. cildi fazla yormuyor ve yakın tıraş veriyor. fatipten daha yumuşak DE 89 dan daha agresif denilebilir. günlük tıraş için uygun mu henüz karar veremesem de ( çoğu kişi uygun olmadığını düşünüyor ) uygun olmaması için ben bir sebep göremedim henüz.

makine hakkında merak edilen birşey varsa ayrıca sorabilirsiniz.
hocam elinizde EJ varsa malzeme kalitesi ve ağırlık açısından ikisini bir karşılaştırı mısınız
bir de daha az keskin jiletlerle performansını merak ediyorum.
Saygılarımla
jilet takıldığında cilde nasıl temas ediyor 3 boyutlu canlandıramadım gözümde
Malzeme kalitesi olarak EJ daha iyi gibi ama öyle dağlar taşlar değil, sonuçta alman malı merkur de gayet güzel. jiletin cilde teması konusu biraz garip. makinenin temas yüzeyi asimetrik olduğundan tüm yüzey aynı agresiflikte değil fakat bunu tıraş esnasında pek anlamıyorsunuz. ama biraz üzerine düşünce asimetrinin vermiş olduğu farklı agresiflikten yararlanıp daha keyifli ve yakın bir tıraş sağlanabiliyor. ağız aralığı geniş olduğundan çok agresif gibi görünsede, koruma barının açısından dolayı bu agresiflik azaltılmış gibi biraz. Gerçekten değişik bir alet anlatmak zor olabiliyor.
c103rq7s2avl84csm.jpg

standart aletle jilet tutuş ve açı farkı karşılaştırma resmi (gerçi çoğu kişinin söylediğine göre slanta bıçak yanlış yerleştirilmiş,bıçak iki uçtada aynı hizada olmalıymış)
bende slantı çok seviyorum,tutuşuyla açısıyla daha kolay kesim sağladığı fikrine katılıyorum .bıçakla birşey keserken bıçağı dümdüz aşağı ittirmek yerine bıçağın ucunu ileri doğru eğip-giyotin gibi- biraz ileri ittirerek daha kolay keseriz ya , slantın kesimide bunu andırıyor.
yeni jilet takınca dikkat istiyor ,sonraki traşları çok zevkli geçiyor benim için. yıllarca yumanın daha agresif kopyası önderi kullandıktan sonra slantı çok agresif bulmuyorum. mesela fatipin agresif olduğu söyleniyor ve tıraş hazırlığı yetersizse çok tahriş eder kesme yapar deniliyor. yetersiz hazırlıkla slantta bu sorunları pek yaşamadım sadece yüzünüz biraz pütürlü kalıyor. keskin olmayan jiletler düz barlı aletlerde asılma çekme ve tahriş yaparken slanta takınca bu sorunlar daha az oluyor , bu aleti tanıtıp almamı öneren eskiuye3315 abime minnettarım

elinde hem slant hem taraklı alet olanlar tıraşlarının karşılaştırmasını yapabilirmi?
http://trasklavuzu.blogspot.com/
bir sure kullanmissindir sanirim. fikirlerin ayni mi alinasi bir makina mi agresifligi nasil? hergun kullaniyor musun yoksa baska makineyi mi daha cok kullaniyorsun?
biraz agresif ama çok fazla bulmuyorum. slimin 6-7 ayarı gibi olabilir ancak kesişte hiç zorlanmıyor ve bastırmaya gerek kalmadığından tahriş edici olmuyor. aşırı gür sakalım yok ama sakallarım çok yatık çıktığından diğer aletlerle yakın tıraşta zorlanırken slantın traşını daha temiz pürüzsüz buluyorum. elimdeki birkaç faklı jileti düz barlı aletle denediğimden slantı arka arkaya günlük kullanmadım ama 2 perde traşla günlük kullanılabileceğini sanıyorum. ancak makine konusuda kişiden kişiye çok farkediyor
http://trasklavuzu.blogspot.com/
tesekkur ederim yorumun icin.
az once dusun ardindan ws ile ama slant gibi egik tutarak tras oldum jilet daha rahat kayiyor ve tahris azaliyor acaba slant mi alsam.
ben bunu almak istiyorum ama sanırım seneye kalacak. veya o zamana kadar sizlerden kalır bi 2. el, sizden alırım Smile
Saygılarımla
(09/02/2012, Saat: 16:48)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: az once dusun ardindan ws ile ama slant gibi egik tutarak tras oldum jilet daha rahat kayiyor ve tahris azaliyor acaba slant mi alsam.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,695 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,613 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  Parker Semi Slant Chefkara 41 13,829 17/01/2023, Saat: 15:40
Son Yorum: Shavettin
  Merkur Progress linguist 1,025 747,729 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant" mtcn77 60 25,967 14/04/2022, Saat: 14:03
Son Yorum: yucelyilmaz
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 312,899 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,697 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Razorock German 37 Slant FearOfATG 47 19,676 20/02/2021, Saat: 22:59
Son Yorum: Yilmazde
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,072 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: