Deterjan, el sabunu vs tercihleriniz
(20/05/2013, Saat: 01:28)bahadirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: burada elma sirkesi ile ilgili bir tartışma yapmak durumunda değilim.eski bir beyaz eşya teknisyeni olarak,önceki mesajda işin teknik yönünü anlattım.bunun dışında herkes kendi makinesinde , doğru bildiği neyse onu kullanır..
üstat bize bulaşık ve çamaşır makinelerinde deterjan kireç önleme uzun süre ekonomik kullanımı konusunda başka önerilerin var mıdır?

ben de sirke konusunda tecrübemi paylaştım. cam bardaklar kötü oldu dedim Smile

Arkadaslar bir sey danışmak istiyorum. Burnum inanılmaz hassas ve yeni yıkanmış camasırları koklamadan giyemiyorum ve eger kokuyu beğenmez isem giymiyorum, bazen yanıma insanlar yaklaşıyor yeni yıkanmış tshirt mis gibi buram buram yumuşatıcı kokuyor. Bende gidip mümkün olan en kaliteli ürünleri almama rağmen benim kıyafetlerim sadece makinadan çıkınca kısa bir süre o kokuyu taşıyor sonrasında sıfır koku acaba neyi yanlış yapıyorum.
Uzun zamandır finish'in tabletlerinden kullanıyordum ama makinaya tuz ayrı olarak konulması sıklıkla önerildiğinden içim rahat dğeildi. Ayrıca 3'ü bir arada tablet olduğundan ekstra tuz/parlatıcı koymuyordum ve her ne kadar yıkama performansından çok memnun olsam da, kurutma performansından hiç memnun değildim. Bulasıklar makinada ıslak ıslak kalıyordu. Hele bir de yıkama sonrası hemen kapağını açmayı unutursam sonra açtığımda kötü bir kokuyla beraber nemli itic bulaşıklar oluyordu. Bir kere fazlaca uzun bıraktığımdan sırf bu kötü kokulu ıslaklık yüzünden temiz bulaşıkları 2 kere daha yıkadım makinanın hemen kapağını açmayı unutmaktan.

Baktım böyle olmayacak tabletlerin bitmesini bekleyip eski sisteme dönemeye karak verdim. Bugün makinaya güzelce tuzunu parlatıcısını koydum. Detarjan olarak da az miktarda finish klasik sade jel kullandım ve ekonomik yıkama yaptım. Yıkama sonrası kapağı açtığımda makinanın içi tablet sonrası yıkamaya göre bariz daha sıcaktı, bütük bulaşıklar çok güzel yıkanmış ve kupkuruydu. O içimi kaldıran ıslak hissiyat kesinlikle yoktu. Özellikle parlatıcı kalıntısına karşı kokladım, parmaklarımla yokladım hiçbirşey yoktu. Bundan sonra finish quantum tabletlerin çamaşır sulu versiyonunu deneyeceğim, onda da kurutma sıkıntısını görürsem bundan sonra devamlı bu şekilde klasik 3 ayrı ürünü beraber kullanma yoluna gideceğim.

Bu arada bulaşık makinem siemens ve gerçekten çok memnunum harcadığım en iyi paralardan biri.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
lordum bulaşık makinelerinde fairy quantumu deneyin el sabunu olarak protex öneririm yanlış hatırlamıyorsam 1995 yılında bilim teknik dergisinde okumuştum protex ile iligli bir yazı hijyen yönünden 1 numara, çamaşır makinesinde de omo renkli ve beyaz, sıvı el sabunu kokusu yönünden hoby ama salon sıvı sabunu daha iyidir, elde bulaşık deterjanı olarak da fairy limonlu yu öneririmWink
Şerefsizlik ağaç gövdesindeki bir çizik gibidir; zamanla yok olmaz, tersine gittikçe büyür. (Eski bir Samuray atasözü)
(29/06/2013, Saat: 20:56)son samuray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: lordum bulaşık makinelerinde fairy quantumu deneyin el sabunu olarak protex öneririm yanlış hatırlamıyorsam 1995 yılında bilim teknik dergisinde okumuştum protex ile iligli bir yazı hijyen yönünden 1 numara, çamaşır makinesinde de omo renkli ve beyaz, sıvı el sabunu kokusu yönünden hoby ama salon sıvı sabunu daha iyidir, elde bulaşık deterjanı olarak da fairy limonlu yu öneririmWink

Protex 4 banyo sabunu 3.95 idi bundan 4 ay önce indirimden almıştım. Ertesi gün 7.25. Allahım neden indirimden 100 tane almadım diye hala yanarım. Bir daha asla inmedi. (Konya Merkez Adese). Şampuan yahut başka sabun elime alamıyorum artık. Saçlar, yüz, vücut hepsine tek protex diyorum. Bravo diyorum..
Protex çok kimyasal geliyor bana sevmiyorum. Saç için zeytinyağı sabunundan şaşmam. Wink

Sıvı sabun hobby kullandım ama koku olarak çok cezbetmedi, haçı şakir daha iyi şu an.

fairy quantumu da deneriz bakalım. Şu anki stok bir 2-3 ay gider gerçi bana.
Üstad gerçek zeytinyağı sabununu Çanakkalede yaşlı bir teyzenin önündeki örtünün üzerinde bir köyden geçerken bir kez gördüm. İçinde parçacıklar vardı. Yumuşacık yapmıştı saçları, cildi. Bir daha asla rastgelmedim. Marketlerde arıyorum yok şu bitkisel maddeler satan dükkanlarda defne filan var midem kalkıyo koklayınca keşke bulsak da stok yapsak Sad
(29/06/2013, Saat: 23:17)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad gerçek zeytinyağı sabununu Çanakkalede yaşlı bir teyzenin önündeki örtünün üzerinde bir köyden geçerken bir kez gördüm. İçinde parçacıklar vardı. Yumuşacık yapmıştı saçları, cildi. Bir daha asla rastgelmedim. Marketlerde arıyorum yok şu bitkisel maddeler satan dükkanlarda defne filan var midem kalkıyo koklayınca keşke bulsak da stok yapsak Sad

Yumuşaksa taze yapılmıştır. Taze yumuşak sabunu bende çok seviyorum hem kokusu daha kuvvetli oluyor hem de eridikçe sanki gliserinli sabun kullanıyormuşsunuz gibi bir lüks hissiyatı oluyor. Haliyle kalıp çabuk bitiyor tabi.

Ben Altınoluğa gitiğimde bir yer var açıkta satıyor, hep ondan alıyorum. Sade, defneli, çitlembikli. O kadar güzel kokuyor ki bütün bir kalıp sabunu süre süre bitirmek istiyorum bir duşta. Smile Onun dışında ardıç katranlı ve keçi sütlü sabunlar da aldım. Keçi sütlü olanı martin amcanın tıraş sabunları gibi ısırılıp yenesi güzel kokuyor. Ardıç katranlısı ise biraz ağır kokulu.

Geçen bir şey farkettim, normalde bilirsiniz zeytinyağı sabunu saçı güzel temizler ama keçe gibi yapar, kalınlaştırıp matlaştırır biraz. Geçen saçımı sabunladıktan sonra uzun süre ellemedim 5 dakikaya yakın bekledikten sonra saçımı duruladığımda saçım yumuşacıktı sanki saç kremi uygulamışım gibi. Duş sonrası da yumuşak ve parlak kaldı. Galiba hemen durulamak yerine biraz bekleyinca sabunun içindeki yağ saçları besleyip yumuşatıyor. Tabi bu beklemenin saça ya da saç derisine bir zararı var mıdır bilmiyorum çünkü normal şampuanlarda fazla bekletmeden durulanmaları öneriliyor.
Biraz araştırdım, bekletmenin bir zararı yok. Kolaşinli zeytinyağı sabununu öneriyorlar. Sirke son durulama suyuna bir çay bardağı ekleniyor, pırıl pırıl ve olabildiğince yumuşak oluyormuş. Ne sirkeymiş ama. Kuşadası tariş mi diyenler, Ayvalık, Çanakkale mi diyenler adamlar saf zeytinyağı sabununu buluyolar.
Bir de Çanakkalenin keçi ezinesine bayılıyorum Smile Eskişehirde kaldığım 1 yıllık sürede su kenarındaki migrosta ezineler harikaydı ve üstünde akşamları rakı soframı kurarlardı. Ne günlerdi be. Sene 2003. O lokanta hala duruyormu üstad
bulaşık mak. için jel deterjan
çamaşır mak. için ariel dağ esinti ve vernel ikilisi
sabun olarak özel zeytinyağlı karışım sabunum yok ise şu aralar hit sabunum dove man
Mühle r 89
Rossmann isana man
EJ sandalwood soup

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SAÇ BAKIM SABUNU DENEMEK İSTEYEN ? Azubel 17 14,569 17/12/2015, Saat: 10:24
Son Yorum: Azubel
  Bıttım sabunu eskiuyemnt 22 28,456 08/09/2013, Saat: 20:50
Son Yorum: eskiuyemnt
  TABAC BANYO SABUNU martin 7 15,037 10/12/2012, Saat: 01:03
Son Yorum: yarhasan

Hızlı Menü: