Ekonomi Köşesi
Herkese günaydın yazıcam ama pek parlak birgün yaşamayacağız.

Dolar 1,9864 hani 2 olur mu denilen.

Euro 2,6512 ....

Fazla yorum yapılacak birşey yok uzun zamandır yüksek kura hazırlıklı olmak lazım yazıyorum ama bu kadar hızlı hareket gerçekten can sıkıcı.
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Merkez Bankası’nın ‘sürpriz’ faiz artırımını doğru tahmin eden Goldman Sachs, doların 2.2 TL’ye çıkmasını bekliyor. New York Times ise Türk şirketlerin dolar borcunun sıkıntı yaratabileceğini yazdı.

Merkez Bankası’nın önceki günkü faiz artırımını doğru tahmin eden ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’tan şimdi de ‘Dolar 2.2 TL olur’ kehaneti geldi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu önceki gün borç verme faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 7.75’e yükseltti.

Karar öncesi ABD’li Bloomberg Ajansı’nın faiz kararı öncesi görüşüne başvurduğu 11 ekonomist faizin değişmeyeceği yönünde öngörüde bulunurken Goldman Sachs 50 baz puan artış beklediğini açıklamıştı.

Goldman Sachs bu kez ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yer alan bir haberde, Türk Lirası’nın dolar karşısında yüzde 15 daha değer kaybına uğrayacağını, 1 doların 2.2 TL olacağı öngörüsünde bulundu.

‘Bernanke Balonu’ mu?

New York Times, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gevşek para politikasını terk etme sinyallerinin dolar borcu olan Türk firmalarını kötü etkileyeceğini belirten bir haber yayınladı. Türkiye’nin 172 milyar dolar döviz borcu olduğunu ve bunun ekonominin beşte birine karşılık geldiğini belirten gazete, son aylarda Türk lirasının dolar karşısında yüzde 4.5 değer kaybettiğini, Goldman Sachs’ın 1 doların 2.2 TL olacağını öngördüğünü yazdı. Bu da yaklaşık yüzde 15’lik değer kaybı anlamına geliyor.

Fed’in ABD ekonomisini teşvik etmek için piyasada para bolluğu yarattığı dönemde en çok Brezilya, Hindistan, Güney Kore ve Türkiye gibi hızlı büyüyen gelişmekte olan ülkelerin faydalandığını belirten New York Times, Fed’in teşvikleri azaltacağı beklentisiyle yeni bir döneme girildiğini hatırlattı.

Haberde, İstanbul’un son dönemde gökdelenlerle kaplandığı, Fed’in yeni dönemdeki politikasının en çok Türk gayrimenkul sektörünü etkileyebileceği kaydedildi. Gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan çalkantıya dikkat çeken gazete bazı analistlerin Fed Başkanı Ben Bernanke’ye atıfta bulunarak piyasalarda bugüne kadar bir ‘Bernanke Balonu’ yaşandığına dair görüşünü aktardı.

Destek var, tarih yok

Dünya piyasalarının merakla beklediği ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz ayı toplantı tutanakları açıklandı.

Fed’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programını ABD ekonomisindeki iyileşme nedeniyle yavaşlatacağı sinyalleri özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında endişe yaratıyordu.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
BENZINE 11 KURUS ZAM GELDI, ZAMLI TARIFE 24:00'TEN SONRA GECERLI OLACAK- BLOOMBERG HT
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Dolar 1,9930 ile rekor kırdı...
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Dolar 2,00 tl.... Geçmiş olsun hepimize
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(23/08/2013, Saat: 17:58)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dolar 2,00 tl.... Geçmiş olsun hepimize

AngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngry
gram altın 90 tl oldu komşular...
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(23/08/2013, Saat: 18:39)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: gram altın 90 tl oldu komşular...

serin gelin lennnn!!!!

2ypm1oh.jpg

üstad size değil sözümüz..
(24/08/2013, Saat: 00:26)Lijun Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23/08/2013, Saat: 18:29)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23/08/2013, Saat: 17:58)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dolar 2,00 tl.... Geçmiş olsun hepimize

Gizli DEVElosyon bu olsa gerek.... Tongue
Bir gecede gelirimizden %18 para kaybettik.Dodgy

sorma üstad, gizli ağlaya sızlaya geçiriyo birileriHuhHuh

çıkacak bi tatar ramazan, şaplağı yapıştıracak popolarına Big Grin o olcek Big Grin
(24/08/2013, Saat: 00:33)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24/08/2013, Saat: 00:26)Lijun Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23/08/2013, Saat: 18:29)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Gizli DEVElosyon bu olsa gerek.... Tongue
Bir gecede gelirimizden %18 para kaybettik.Dodgy

sorma üstad, gizli ağlaya sızlaya geçiriyo birileriHuhHuh

çıkacak bi tatar ramazan, şaplağı yapıştıracak popolarına Big Grin o olcek Big Grin

üstadlar alısın artık bu sevıyede kurlara denklemımız bu artık Smile
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sanat ve Edebiyat Köşesi ahraz 62 18,777 07/10/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: İsmetaltan