Bileme seti fiyat öneri
Aslinda tas secimi size kalmis diyebilirim. Belki de sentetikten hoslanmayacaksinizSmile

Ben bu iste yeni sayilirim, Lord u zamaninda PM ile cok rahatsiz etmistim. Bu ise baslarken neredeyse gordugum tasi alicak duruma gelmistim. Biraz bileme isini cozdukten sonra sentetik taslarin oldukca keskin olmasina ragmen daha fazla tahris yaptigini kesfettim. Tabii bu benim yanilgim da olabilir. Bu sentetik vs dogal konusunda biraz arastirma yapmistim. Neden dogal taslarin daha konforlu olacagini anladim gibi. Keskinlik bence konforu baltaliyor. Onemli olan optimum bir performans almak

Oncelikle jilet cok keskin ve neredeyse baski olmadan kesiyor. Fakat benim icin sonucu hep tahris.

Coticule un garnetleri yuvarlak bir top gibi ve slurry inceldikce aslinda toplarda kuculuyor. Bununla ilgili bir resim vardi fakat bir turlu bulamadim. Ama asagidaki gibi olmali;

Agiz---~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~---

Yani coticule un verdigi agiz ortalama S harfi gibi.

Fakat sentetik taslarin verdigi agiz ise daha cok W harfi gibi oluyor;

Agiz---WWWWWWWWWWWWWWWWWWW---

Zaten honlamadan sonra deri kullanarak mumkun oldugunca agizdaki W nun uclarini ezmeye calisiyoruz.

Son olarak JNAT (JNS) ise ne top nede ucgen seklinde garnetlere sahip daha cok baliklara verdigimiz pul yem gibi ve tam olarak GRIT hesabina uymuyor. Verdigi agiz ise puslu oluyor.

JNAT pastasi ve sentetik pastasi mikroskop altinda asagidaki gibi;

Slide5_opt.jpg

JNAT genelde grit hesabi degil de tasin sertligine gore ve ciktigi madene gore adlandiriliyor. Pahali olmalarinin nedeni Escher gibi artik kapanan madenlerden cikarilamiyor olmasi.
- JNAT konusunda tek taş ile iş bitiyor mu yine ?

- Bir başka kotikül alacak olsam dikkat etmem gereken bir husus varmı ? Yoksa alacağım kotikül elimdekinden sadece boyut olarak mı farklı olacak ? (her taşın karakteristğiğinin ayrı olduğunu gözardı ederek). Daha önce ardennes-coticule.be den almıştım. Yine aynı yerden alsam satıcıdan talep etmem gereken birşey var mı ?
www.BarbarosRazors.com

sanırım bunu kastettiniz.
groove-hypothesis.jpg
(05/01/2014, Saat: 17:36)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: - JNAT konusunda tek taş ile iş bitiyor mu yine ?

- Bir başka kotikül alacak olsam dikkat etmem gereken bir husus varmı ? Yoksa alacağım kotikül elimdekinden sadece boyut olarak mı farklı olacak ? (her taşın karakteristğiğinin ayrı olduğunu gözardı ederek). Daha önce ardennes-coticule.be den almıştım. Yine aynı yerden alsam satıcıdan talep etmem gereken birşey var mı ?

Aslinda hem evet hemde hayir. JNAT ile kalin ince ayari yapmak icin coticule deki gibi benzer nagura stone almaniz gerekiyor. Inceden kalina "Botan,Mejiro,Tenjyou,Koma" nagura. Fakat koma nagura cok zor bulunuyor. Birde final honlama icin tomo nagura gerekiyor. Eger sadece touchup yapacaksaniz koma nagura ve tomonagura + LV5 bir tas oldukca yeterli. (Aslinda sadece sertlik degil pul boyutu filan da var ama iyice uzatmiyim)

Elinizdeki coticule u kullanmayi ogrenmeden yeni bir tane almayin bence.

(05/01/2014, Saat: 17:40)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sanırım bunu kastettiniz.
groove-hypothesis.jpg

Aslinda buna benzer gibi, fakat bu resim grit farkini gosteriyor. Bart in paylastigi baska bir diagram vardi bulamadim bir turlu. Yine de guzel yakalamissiniz, tebriklerSmile
(05/01/2014, Saat: 17:36)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: - JNAT konusunda tek taş ile iş bitiyor mu yine ?

Jnat tek taş yeterli ammaaaa...slurry taşları çeşit çeşit olacakSmile
2n6i0di.jpg

burdaki mantık base olarak kullanılan taş en sert olanı. slurry taşları bundan daha yumuşak dolayısıyla oluşan slurry küçük taşların gritinde oluyor. en son aşamada base olarak kullanılan taşın slurry taşı ile en set ve ince slurry hazırlanarak bileme bitiriliyor. umarım açıklayıcı olmuştur.
diğer yandan bence kotikül kotiküldür hatta bbw de yaklaşık sonuca götürür.
yanlış anlama olmasın diagramın açıklandığı sayfadaki açıklamaları almadığım için böyle bir sonuç çıkabiliyor. 6micron olan şekil sentetik olanı ve aslında daha yüksek gritli olmasına rağmen sağdaki 15mikronluk(mikron ölçüsüne göre 1500 grit!) kotikülün verdiği keskinlik ve komforun sebebinin yuvarlak şekilli garnet kristallerinin olması deniyor.
(05/01/2014, Saat: 17:48)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jnat tek taş yeterli ammaaaa...slurry taşları çeşit çeşit olacakSmile

burdaki mantık base olarak kullanılan taş en sert olanı. slurry taşları bundan daha yumuşak dolayısıyla oluşan slurry küçük taşların gritinde oluyor. en son aşamada base olarak kullanılan taşın slurry taşı ile en set ve ince slurry hazırlanarak bileme bitiriliyor. umarım açıklayıcı olmuştur.
diğer yandan bence kotikül kotiküldür hatta bbw de yaklaşık sonuca götürür.

JNAT konusunda arastirma yapan birilerini burada gormek cok hosSmile

BBW konusunda sizinle hemfikirim. Hatta cogu yorum coticule den daha smooth bir agiz verdigi yonunde. Ama slurry mavi oldugu icin gozlemi cok zorlastiriyor.
aslına bakarsan slurrynin renginin pek önemi yok ağza dokununca neyin ne olduğunu anlıyorum artık. Hatta taşların bile bu kadar önemli olmadığını düşünüyorum herşey amacına göre. Bir yumurta kaynatmak için kazan kullanmayız (nirvanaya mı ulaştım neSmile )
(05/01/2014, Saat: 18:07)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aslına bakarsan slurrynin renginin pek önemi yok ağza dokununca neyin ne olduğunu anlıyorum artık. Hatta taşların bile bu kadar önemli olmadığını düşünüyorum herşey amacına göre. Bir yumurta kaynatmak için kazan kullanmayız (nirvanaya mı ulaştım neSmile )

Bu herşeyi açıkladı üstadım Smile
www.BarbarosRazors.com

(05/01/2014, Saat: 15:42)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1-3-8-12 mi 1-5-8-12 mi Smile

JNAT'lara hiç girmek istemiyorum. Ya kazına kazına kotikülü öğreneceğim yada böyle bir sete razı oluyorum. İlk etapta işimi kolaylaştıracak olan taş 3 mü 5 mi ? daha sonra almamış olduğumu da alırım ama önce hangisi.

Ben 1-5-8-12 tavsiye ederim 12 yerine 10 da olabilir, o da çok övülmekte.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,322 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,290 30/03/2022, Saat: 23:19
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 1,999 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,073 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,068 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları asymptote 65 77,690 23/08/2021, Saat: 13:06
Son Yorum: Hexciter
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,098 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,583 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,127 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,045 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: