Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye
@Rodion

Eğer başka ürünlerde alacaksanız http://www.shaving-shack.com sitesinde 49 pound üstü siparişlerde Bluebeard jiletli usturayı hediye ediyor.

USVAT2015 indirim kodunu bir deneyin belki %20 indirim olabilir.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Merhaba
Yaklaşık 2.5 yıldır geleneksel tıraş oluyorum. Şu anda kullandığım Fatip Grande, Wilkinson Classic ve Rimei tıraş aletlerim var. Biraz tembellik biraz zamansızlıktan dolayı ortalama haftada bir tıraş oluyorum. Biraz merak birazda daha az perde ile tıraş olma düşüncesiyle ustura almak istiyorum. Daha önce ustura deneyimim olmadığından nisbeten daha güvenli olan bir ustura almak istiyorum. Gözüme çarpanlar şunlar.

-Bluebeards revenge
-Sanguine Coolcut 4
-Parker SRX
-Antiga Barbearia Bairro

Ustura kullanımına yeni başladığımdan 250TL yi üst sınır olarak belirledim ama değecekse bir miktar daha bütçemi artırabilirim. Başka önerilerede açığım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.
@"Serrikoc" Sedef ve Ali Bıyıklı varken o usturalara bakma bile. Kalın etli kafa jileti tutma sorunu, ağırlık fazlalığı ve dengesizlik. Herkes kama şeklinde balta gibi usturalar yaparken yirminci yüzyılda neden Almanlar Full Hollow ustura yapmışlar? Üstünde düşünmek lazım. Bütçenizi ve estetik anlayışını bilemem ama hepsi Ali Bıyıklı tıraşı yanında (görüntü ve şekil olarak demiyorum) hikayedir.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
@"onur98" gerekeni yazmış. Jiletli ustura da Ali Bıyıklı / Sedef varken mühimmatı boşa harcamamak lazım.
(25/03/2021, Saat: 00:19)Serrikoc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba
Yaklaşık 2.5 yıldır geleneksel tıraş oluyorum.  Şu anda kullandığım Fatip Grande, Wilkinson Classic ve Rimei tıraş aletlerim var. Biraz tembellik biraz zamansızlıktan dolayı ortalama haftada bir tıraş oluyorum. Biraz merak birazda daha az perde ile tıraş olma düşüncesiyle ustura almak istiyorum.  Daha önce ustura deneyimim olmadığından nisbeten daha güvenli olan bir ustura almak istiyorum. Gözüme çarpanlar şunlar.

-Bluebeards revenge
-Sanguine Coolcut 4
-Parker SRX
-Antiga Barbearia Bairro

Ustura kullanımına yeni başladığımdan 250TL yi üst sınır olarak belirledim ama değecekse bir miktar daha bütçemi artırabilirim. Başka önerilerede açığım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Merhaba,
Parker SR serisi usturalar hem kullanımı pratik, ergonomik, hem de kalitesiyle evladiyelik bir usturadır, fiyat/performans olarak bence en iyi jiletli usturadır ama berber usturası olarak geçer, yani jileti biraz daha fazla dışarıda tutar ve jileti hissettirir. Alıştıktan sonra çok güzel ve keyifli tıraşlar verir. Öncesinden Ali Bıyıklı ya da Sedef'i de deneyebilirsiniz, onlar da agresif usturalardır, Parker SR serilerine göre çok daha hafiftir. Onlarla rahat tıraş olabiliyorsanız o zaman kesin bir Parker SR serisi (artık sapı metal mi olur, ağaç mı olur, plastik mi olur) alın derim.

Eğer daha güvenlikli bir ustura düşünürseniz, jileti daha fazla içeride tutan ve kendinizi kesmeniz daha zor olan Bluebeards'ı seçebilirsiniz. Ben Parker SR serisine alışık olduğumdan bu ustura bana pek keyifli gelmedi açıkçası ama başlangıç için uygun bir seçim olabilir.

Antiga Barbearia da şık ve kaliteli bir usturadır ama jilet yüklemesi Parker kadar pratik değil, jileti doğru yerleştirip sıkı oturmasını sağlamazsanız çok kötü tahriş edebilir, başlangıç aşamasında sizi usturadan soğutabilir.
"Her şeyin bir şeyi vardır."
(25/03/2021, Saat: 00:42)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"onur98"  gerekeni yazmış. Jiletli ustura da Ali Bıyıklı / Sedef varken mühimmatı boşa harcamamak lazım.

Hocam, yeni başlayan ki eli oturmamış bir kişiye çok agressif Ali Bıyıklı ( ve ondan daha agressif olan Sedef’i önermek ne kadar doğru olur? Ben de bunlarla başladığım için biliyorum. Türkiye’ye gelir gelmez Parker SRX almıştım. Onun sayesinde elim oturdu. Hatta daha ileri gidip, köşeleri köreltilmiş olduğu için Personna Med Prep jilet öneririm. Önerilerim ucuz değil ama yeni başlayanı soğutmadan ve acıtmadan ustura ile devam edebilmesi için gerekli.
Not: İnsanlar belli bir tecrübeden sonra geçmişteki sorunları unutmak isteme/önemsememe eğilimindedir.
Sedef ve Ali Bıyıklı için dalma eğilimi fazla olduğu söylendiği için acemiyken uygun olmayabileceğini düşündüğümden dolayı mesafeli durmuştum.
Antiga Barbearia ise farklı jiletlere uyumlu olması için jilet takılma bölümü uzun tutulmuş daha önce Lord komşumuz yaprak jilette jilet olmayan bölümün köpüğü sıyıracağından dolayı pek tavsiye etmediği gibi bir şey hatırlıyorum. Görüntü itibarıyla hoşuma gitsede bu durum beni düşündürüyor.
En iyisi Sedef Ali Bıyıklı alıp ufaktan denemelere başlamak eğer devam edebilirsem pahalı modellere geçmek.
Bu arada merak ettim Parker SR serisi ve Sedef, Ali Bıyıklı içinde hangisi daha agresiftir parker sr ler mi yoksa sedef Ali bıyıklı mı?
Yerinizde olsam ilk sedef veya ali bıyıklı alıp bir bakarım. Ustura bana göre mi değil mi sever miyim sevmez miyim? Ondan sonra eğer bu yolda devam edeceksem, parker serisinden birini alır keyifle tıraşlarıma devam ederim. Baktım daha da üst düzeye taşımak istiyorum. Focus Slim Al alır işi bitiririm. Parker serisi lullanmadığımdan hangisinin agresif olacağı yönünde bir görüş bildiremeyeceğim kusura bakmayın ama sedef ve ali bıyıklı usturular çok hafif olduklarından biraz daha dikkat edilerek kullanılması gerek gibime geliyor. Çünkü hafif olduğundan kayma çizme gibi eğilimleri fazla olabiliyor. Tabi bunlar alışana kadar.
Komşum Antiga Barbearia Da Bairro güzel bir ustura alıştıktan sonra kullanımı güzel. Parker serisi buna göre jileti daha dışarıda tutuyor. Focus silim Al güzel ustura ama pahalı. Zaza ahşap saplı ustura güzel ve jileti daha az gösteriyor. Ali bıyıklı ve sedef usturalar jilet yüklemesi hem zor hemde daha agresif. Tercih sizin ama zaza ahşap saplı olanı da değerlendirmeye almalısınız.
@"Hexciter" Son derece doğru olur. Zaten doğru olduğunu düşündüğüm için ilgili önermeyi yapıyorum. Ustura kullanımında uyulması gereken temel teknik kaideler yeni kullanıcı - eski kullanıcı için farketmez. Ritüelin tamamı dikkat gerektirir. Ve teknik ön plana çıkar. Çift taraflı tıraş aletlerinin hata affediciliği kullanacağınız hiçbir açık ağız jiletli usturada olmadığı gibi , Ali Bıyıklı ' da yapacağınız ve sonucu cildinize en iyi ihtimalle çizik atmak - biraz daha kötü senaryoda jileti saplamak ve daha da kötüsü ciltten parça koparmakla sonuçlanacak hatalarda Parker' la da benzer bir senaryo sizi bekler. Burada Ali Bıyıklı/Sedef ' in full hollowa yakın olması , kafa yapısı daha yatay bir eksende açı tutturarak tıraş olmaya imkan tanıması, ağırlık dağılım/manevra avantajı , aynı zamanda tutucunun Hint/Pakistan usturalardan daha uzun olması nedeniyle kestiğiniz yeri rahat görebiliyor olmanız gibi avantajlarıda yine yeni başlayanlar lehine gördüğüm için tavsiye etmeme etken sebeplerden. Dezavantajı jilet yüklemesinin meşakkatli olması.

'' Not: İnsanlar belli bir tecrübeden sonra geçmişteki sorunları unutmak isteme/önemsememe eğilimindedir. ''

Bilakis '' back to the basics'' kavramını insanlara aktarmaya çalışıyorum. Dolayısıyla benim mevcut tecrübem dahilinde kendime edindiğim misyon insanlara birşeyleri kullanmayı öğretebilmek. Tükettirmek veya eldekini bıraktırıp yeni şeyler aldırmak değil. Tabi aktarabildiğim anlatabildiğim ve karşımdakinin idrak edebildiği kadardır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 110,203 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,271 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 1,009 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 212,167 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,702 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,823 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,655 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 63,083 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,506 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Ustura İçin Nasıl Pratik Yapılmalı Grandnovice 16 15,189 01/04/2021, Saat: 15:09
Son Yorum: denizdvn

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: