Sentetik Kıllı Tıraş Fırçaları
(19/11/2020, Saat: 21:28)gori06 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sentetik fırçaların ısı ile arası nasıl acaba? Doğal kıllarla kıyaslandığında daha dayanıklı ya da dayanıksız diyebilir miyiz?

ısı tutması sıfır. ama daha dayanıklı kıl dökme vs. yok. ama birde kesinlikle porsuk kullanın derim.
ne mutlu türküm diyene !
Bu gece ilk defa bir sentetik fırça ile tıraş oldum.
Yakın zamanda aldığım yerli üretim bir fırça ama üzerinde marka yok, tahminen Temizel olduğunu düşünüyorum.
Yıllardır domuz fırçaların yumuşaklığına alışkın bir kişi olarak sentetik fırçayı çok değişik buldum. Daha doğru bir tabirle biraz rahatsız edici, kılların bükülmemeye direnci yüksek geldi, gerçi cilt tahrişi yönünde bir sıkıntım olmadı ama alışkın olduğum yumuşaklık hiç yok.
Yumuşak değil diye bırakacak değilim, maddesel özelliklerden dolayı doğal kıllar ile bir olamayacağının farkındayım.
Bakalım, uzun bir süre kullanacağım.
Değişik markaların sentetiklerini de denemek gerekir bu arada, Mühle'nin Nova sersinden bir sentetik almayı düşünüyorum.
Doğal kıldan imal fırçalar gibi sentetikler bir süre kullanımdan sonra yumuşar mı onu bilmiyorum ..
Çok çabuk kuruması ilginç, tıraş sonrası yüzümü yıka, şap sür derken bir baktım fırça kupkuru !..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Komşum ben açıkçası beğenmemiştim sentetigi. Temizel marka bir fırçam vardı. Eğilip bükülmüyor bu fırçaların kılları. Ayrıca yüzde kopurtme esnasında üstüme başıma köpük sıcratıyordu. Suyu iyi tutmadığı için de ayrıca boyundan aşağıya bolca su ve köpük akitiyordu. Neyse ki domuz kılıyla tanıştım ve tüm bu sorunlar sona erdi. Su tutmadığı için hızlı kuruduğu doğrudur fakat bunun bana bir artısı hiç olmadı.
Sentetik kıllı tıraş fırçaları başlığı altında naylondan yapılmış tuvalet fırçasından hallice fırçaları yerden yere vurunca gerçek sentetik fırçaların hakkını yemiş oluyoruz komşular.
Özellikle önyargıdan uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum, hele ki fiyat olarak makul Yaqi tuxedo gibi bir fırça varken.
Tamam klasikçiyiz, keyfimize düşkünüz ama gerek yumuşaklığı, gerek masaj etkisi, omurgası, gerek köpük performansı olarak bazı deneyimli komşularımın da dediği gibi en ala porsuk fırçayı aratmayan sentetik fırçalar varken tüm doğasını, güzelliğini, canlılarını katlettiğimiz dünyamızda daha fazla hayvanı telef etmeden de aynı keyfi yaşayabiliriz.
Forumda sanırım segment segment sentetik ve doğal fırça karşılaştırması yok. Bu kadar önyargı ve bilgi eksikliğini görmüş olduk.
Buyrun sentetik fırça ile yapılmış köpük resimleri...
1. Yaqi tuxedo
2. Mühle silvertip
3. Razorock 400e3ab697e55ff1716e241497bf029e927.jpg6e103080d1dc21e46df7d04bbadb7ec2.jpgb207477d270b70d2ab1153e15e43b14a.jpg

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@"Koray Koçhan" Sizin başlıkta '' tuvalet fırçasından hallice '' tabirini kullandığınız fırçalarla ilgili ahkam kesen kimseyi görmedim. Herkes tecrübelerini aktarıyor ki forumun amacı da bu zaten. Bilgi paylaşmak. Bu başlığın açıldığı yıllarda elinizdeki fırçaların hiçbiri yoktu zaten.

Hayvan haklarına yönelik hassasiyet durumuna yönelik itirazım yok ama aynı porsuk fırçayla aynı keyfi yaşamak kısmı çok göreceli bir durum. Dünyanın en güzel rengi hangisidir ? İnsanlar kaç şekerli çay içerler ? Dünyanın en güzel yemeğini , en güzel parfümünü söyleyebilir misiniz? Burada konuşulan konular çoğunlukla öznel ve '' amaç ''  dan ziyade zevk almak eylemine yönelik farklılıklar...

Çok hızlı tıraş olmam gereken durumlar hariç sentetik fırça kullanmıyorum. Kendilerine göre artıları var elbette. Mesela silvertip üç bant kıllar dahil hiçbir doğal kılın ulaşamayacağı ölçüde yumuşak uçlara sahip olmaları bunlardan bir tanesi. Cildiniz üzerinde bu yumuşak hissiyatı- dokunuşu seversiniz , sevmezsiniz ayrı konu... Hızlı köpük üretmeleri nedeniyle bilhassa acemiler ve yeni başlayanların da çok fazla rağbet göstermesi , markadan markaya değişmekle birlikte genel olarak fiyatlarının porsuk kılı fırçalara nazaran daha uygun olması , çok hızlı kurumaları , kıl kırılganlıklarının doğal kıllara nazaran daha az olmasından ötürü yüzde dairesel çalışan yeni başlayan acemilerin düğüme vereceği zararları minimuma indirmesi , tıraş sonrası bakım rutininin daha az olması , kılların alışma-açılma evresinin ( break-in ) olmaması , sıcak soğuk tıraş ayırt etmeksizin iyi performans sunması gibi kendine has artıları bulunuyor.

Lakin yüzdeki hissiyatının yapaylığı , doğal olarak omurgası bulunmayan yapay kılların düğüm içinde yoğunluğu arttırılarak veya epoksiyle destekenerek oluşturulan yapay omurga ve yapay masaj hissiyatı en iyi sentetiklerde bile fark edilir düzeyde...  '' bazı deneyimli arkadaşların bahsettiği üzere en ala porsuğu aratmayan '' tezine bu anlamda kesinlikle katılmıyorum. Ortaya çıkan neticeyi değil , yüzdeki his ve hissiyatı, keyif boyutunu tartışıyorsak kesinlikle aratıyor onu belirteyim. Hangisini seveceğiniz tercih meselesi. Ona birşey diyemem. Neticeyi konuşacaksak şayet ikisiyle de köpük yapabiliyorsunuz evet. Konuşacak fazla söz kalmıyor  Smile

Önyargı ve bilgi eksikliği derken neyi kastettiğinizi de anlayamadım ancak göndermiş olduğunuz resimde paylaştığınız köpüğe gelince görüntü itibariyle hacimli ama yoğunluğu düşük , bol sulu kalmış , zayıf bir köpük. Sentetik fırçayla iki tur sabunda çevirip , iki tur da yüz de/ tasta çevirince ortaya bu görüntü çıkıyor ama maalesef istenilen köpük bu değil. Böyle köpük yapmak isterseniz Marko metodunu da deneyin. Mahalleye yetecek kadar görüntüye sahip köpük yapabilirsiniz  Smile
(30/03/2021, Saat: 23:30)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Koray Koçhan" Sizin başlıkta '' tuvalet fırçasından hallice '' tabirini kullandığınız fırçalarla ilgili ahkam kesen kimseyi görmedim. Herkes tecrübelerini aktarıyor ki forumun amacı da bu zaten. Bilgi paylaşmak. Bu başlığın açıldığı yıllarda elinizdeki fırçaların hiçbiri yoktu zaten.

Hayvan haklarına yönelik hassasiyet durumuna yönelik itirazım yok ama aynı porsuk fırçayla aynı keyfi yaşamak kısmı çok göreceli bir durum. Dünyanın en güzel rengi hangisidir ? İnsanlar kaç şekerli çay içerler ? Dünyanın en güzel yemeğini , en güzel parfümünü söyleyebilir misiniz? Burada konuşulan konular çoğunlukla öznel ve '' amaç ''  dan ziyade zevk almak eylemine yönelik farklılıklar...

Çok hızlı tıraş olmam gereken durumlar hariç sentetik fırça kullanmıyorum. Kendilerine göre artıları var elbette. Mesela silvertip üç bant kıllar dahil hiçbir doğal kılın ulaşamayacağı ölçüde yumuşak uçlara sahip olmaları bunlardan bir tanesi. Cildiniz üzerinde bu yumuşak hissiyatı- dokunuşu seversiniz , sevmezsiniz ayrı konu... Hızlı köpük üretmeleri nedeniyle bilhassa acemiler ve yeni başlayanların da çok fazla rağbet göstermesi , markadan markaya değişmekle birlikte genel olarak fiyatlarının porsuk kılı fırçalara nazaran daha uygun olması , çok hızlı kurumaları , kıl kırılganlıklarının doğal kıllara nazaran daha az olmasından ötürü yüzde dairesel çalışan yeni başlayan acemilerin düğüme vereceği zararları minimuma indirmesi , tıraş sonrası bakım rutininin daha az olması , kılların alışma-açılma evresinin ( break-in ) olmaması , sıcak soğuk tıraş ayırt etmeksizin iyi performans sunması gibi kendine has artıları bulunuyor.

Lakin yüzdeki hissiyatının yapaylığı , doğal olarak omurgası bulunmayan yapay kılların düğüm içinde yoğunluğu arttırılarak veya epoksiyle destekenerek oluşturulan yapay omurga ve yapay masaj hissiyatı en iyi sentetiklerde bile fark edilir düzeyde...  '' bazı deneyimli arkadaşların bahsettiği üzere en ala porsuğu aratmayan '' tezine bu anlamda kesinlikle katılmıyorum. Ortaya çıkan neticeyi değil , yüzdeki his ve hissiyatı, keyif boyutunu tartışıyorsak kesinlikle aratıyor onu belirteyim. Hangisini seveceğiniz tercih meselesi. Ona birşey diyemem. Neticeyi konuşacaksak şayet ikisiyle de köpük yapabiliyorsunuz evet. Konuşacak fazla söz kalmıyor  Smile

Önyargı ve bilgi eksikliği derken neyi kastettiğinizi de anlayamadım ancak göndermiş olduğunuz resimde paylaştığınız köpüğe gelince görüntü itibariyle hacimli ama yoğunluğu düşük , bol sulu kalmış , zayıf bir köpük. Sentetik fırçayla iki tur sabunda çevirip , iki tur da yüz de/ tasta çevirince ortaya bu görüntü çıkıyor ama maalesef istenilen köpük bu değil. Böyle köpük yapmak isterseniz Marko metodunu da deneyin. Mahalleye yetecek kadar görüntüye sahip köpük yapabilirsiniz  Smile

O tabiri kullanmam hoş olmamış özür diliyorum. Benim bahsetmek istediğim şu ki; yeni başlamış ve sentetik fırça almayı düşünen bir arkadaş bu başlıktaki 75 mesajı okumaya başlayınca olumsuz yönlerinin fazla olduğu algısına kapılabilir. Tamam mesajlar eski ama seyyar tezgahlar dan alınmış markası belli olmayan fırçalardı kastettiğim. Bu ürünlere yapılan olumsuz yorumlar nedeniyle genel sentetik fırçalara önyargı oluşabilir kanısındayım. Mesela siz de sağolun avantajlarını olumlu yönlerini ne kadar güzel derlemişsiniz. Bu konuda geniş objektif bir karşılaştırma yapılmadığından bilgi eksikliği olabileceğini belirtmek istedim.
Bir de, bir komşum elindeki çok kaliteli porsuklardan ziyade sentetikleri tercih etmeye başladığını iletmiş onu hatırlatmak istedim.
İstenilen en iyi köpüğü ben yaptım gibi bir niyetim de asla olmadı herkesten özür dilerim tekrar. Öğrenmek gelişmek için bu forumda vakit geçiriyoruz.

Günümüz teknolojisi ile yapay insan hücreleri, dokuları, organları yapılabiliyorken, hala sevebilen, mutlu olabilen, özleyen, üzülen maymunları, tavşanları, köpekleri ve fareleri hayvan deneylerinde kullanmayalım fikrini savunan bir makale okuduktan sonra olaya tıraş fırçası penceresinden baktım.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yaqi fırçaların bazıları indirime girmiş aliexpresste. Kuponla birlikte vergi kargo dahil 26mm knot fırçayı 80 liraya aldım bilginiz olsun.
(13/10/2021, Saat: 11:27)SertAdam Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaqi fırçaların bazıları indirime girmiş aliexpresste. Kuponla birlikte vergi kargo dahil 26mm knot fırçayı 80 liraya aldım bilginiz olsun.
Bahsettiğiniz fırçayı yeni aldım. 2 gün önce elime geçti. Sentetiklere pek ısınmamıştım ama bir tane de sentetik olsun dedim. Çok pratik fırçalar. Önceki yaqi butterscoth fircamdan daha çok beğendim. 26mm olması da avantaj çünkü Yaqi sentetiklerin kılları ince olduğu için yoğunluğu porsuk ve domuz fırçalara göre küçük görünüyor. 26 ya da 28mmler daha iyi gibi göründü bana.
(14/10/2021, Saat: 00:22)broraso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bahsettiğiniz fırçayı yeni aldım. 2 gün önce elime geçti. Sentetiklere pek ısınmamıştım ama bir tane de sentetik olsun dedim. Çok pratik fırçalar. Önceki yaqi butterscoth fircamdan daha çok beğendim. 26mm olması da avantaj çünkü Yaqi sentetiklerin kılları ince olduğu için yoğunluğu porsuk ve domuz fırçalara göre küçük görünüyor. 26 ya da 28mmler daha iyi gibi göründü bana.

Kaç günde geliyor komşum, 4 gün oldu daha çinden çıkamadı.
(14/10/2021, Saat: 15:02)SertAdam Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kaç günde geliyor komşum, 4 gün oldu daha çinden çıkamadı.
Çin'den bayağı geç çıktı, sanırım 9 günde. 3 4 gün de gümrükte bekledi. Aras kargoyla geliyor bu arada. Aras teslim aldıktan sonra ertesi gün aldım. Türkiye'ye girdikten sonra Pc'den Aras'in sitesine girip takip edebilirsiniz. Kısaca 15 günde aldım, beklediğimden çabuk geldi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Temizel yeni günlük tıraş için basmalı sentetik fırça Eyup 3 1,241 29/11/2023, Saat: 14:08
Son Yorum: Zireæl47
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 9 2,094 30/07/2023, Saat: 00:36
Son Yorum: sfenks
  Sentetik Fırça Tavsiyesi flame2013 254 157,851 28/04/2023, Saat: 03:29
Son Yorum: BAYsubjeckt
  İki tıraş fırçası arasında karar veremedim Mertecevit 7 1,485 22/04/2023, Saat: 19:34
Son Yorum: Mertecevit
  YAQI Berber 30' Tuxedo Sentetik Fırça ekindgn 15 6,287 04/04/2023, Saat: 01:55
Son Yorum: Mecanica
  Wilkinson Sword Tıraş Fırçası 47 TL tilki_92 18 6,444 23/02/2023, Saat: 16:07
Son Yorum: anlatıcı
  Zaza 150 Tıraş Fırçası implicit 1 1,738 29/12/2022, Saat: 20:24
Son Yorum: implicit
Photo Dededen Kalma Tıraş Fırçaları appashave 0 1,562 15/12/2022, Saat: 18:05
Son Yorum: appashave
  Simpson Synthetic Tıraş Fırçası CK89 6 4,401 14/06/2022, Saat: 15:57
Son Yorum: Conte
  Türkiye içi semogue hariç at kılı tıraş fırçası satan yer Papa_Khan 2 1,885 22/05/2022, Saat: 10:20
Son Yorum: Papa_Khan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: