Piyasada Bulunan 4 GEM Tipi SE Jiletin Karşılaştırması
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç haftadır piyasada bulunabilen 4 SE jileti denemekteydim. Deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Denemeleri iki tur olarak gerçekleştirdim. İlk turda GEM Bullet Tip ikinci turda ise GEM MMOC tıraş aleti kullandım. Diğer bütün koşulları aynı tutarak haftada iki gün üst üste SE ile tıraş oldum. Bunun ilk günü haftanın ilk tıraşı olarak 2 gün dinlendirilmiş ciltte olundu. İkinci tıraş ise hemen ertesi gün günlük tıraş olarak yapıldı. Bütün denemelerde aşağıdaki malzemeler sabit tutuldu:

5kjz1z.jpg

Tıraş Öncesi: Edwin Jagger Preshave
Krem: Taylor of Old Bond Street Avocado
Fırça: Edwin Jagger Super Badger
Tıraş Aleti: İlk turda GEM Bullet Tip, ikinci turda GEM MMOC

fc066d.jpg

Birinci Tur:

GEM PTFE

Keskinlik: Hayatımda bu güne kadar kullandığım en keskin jiletti dersem yeridir.
Konfor: Çok konforlu bir jilet değil. Oldukça agresif. Yüzde akıyor ama dikkat edilmezse noktasal kanamalar kaçınılmaz.
Tıraş Kalitesi: Usturaya yakın bir tıraş verdi.

GEM Blue Carbon

Keskinlik: Hayatımda gördüğüm en kör jilet. Neredeyse Derby kadar kör. Zaten ağırlıkla endüstriyel amaçlı kullanılıyor.
Konfor: Keskin olmadığı gibi konforlu da değil. Sürekli yüzde takılıyor. Noktasal kanamalara sebebiyet veriyor. İlk perdeyi bu jiletle zor tamamladım.
Tıraş Kalitesi: Çok ama çok kötü. Zaten endüstriyel diye satılan jileti yüze sürmek hata. Smile

GEM Carbon Steel

Keskinlik: Blue Carbon kadar kör olmasa da yine de bayağı zor tıraş olunan bir jilet. Derby'den bir tık daha iyi diyebilirim.
Konfor: Konfor seviyesi düşük. Tahrişe neden olmadı ama sürekli yüzde takılıyor ve noktasal kanamalara neden oluyor. En azından Blue Carbon'dan iyi. Bir tıraşı bu jiletle tamamlayabildim.
Tıraş Kalitesi: Görece kötü. Dediğim gibi tahriş yaşamadım ama çekmesi yüzünden keyifli bir tıraş da olmadı. Resmen sakalları yoldu.

Treet

Keskinlik: PTFE kadar keskin olmamakla birlikte oldukça keskin bir jilet.
Konfor: Kullandığım SE jiletler arasında en konforlusuydu.
Tıraş Kalitesi: Tahrişsiz şahane pırıl pırıl bir tıraş verdi. İnanılmaz derecede memnun kaldım.

İkinci Tur:

GEM PTFE

Keskinlik: Bullettip'te hissettiğim kadar rahatsız edici ve affetmez gelmese de hala kullandığım en keskin jiletlerden birisi.
Konfor: Oldukça agresif olmakla birlikte MMOC ile kullanınca çok daha konforlu geldi. Yine de hala konforlu bir jilet diyemem. Hatayı affetmiyor. En ufak bir dikkatsizlikte noktasal kanamaları sizi bekliyor.
Tıraş Kalitesi: Yine usturaya yakın bir tıraş verdi.

GEM Blue Carbon

Keskinlik: MMOC'ta Bullettip'teki kadar olmasa da hala bayağı kör bir jilet.
Konfor: Sürekli yüzde takılıyor. Yine ilk perdeden sonra DE'ye geçme ihtiyacı hissettim.
Tıraş Kalitesi: Çok kötü.

GEM Carbon Steel

Keskinlik: İlk turda yaşadıklarımın aynısını yaşadım. Blue Carbon'dan çok az daha keskin.
Konfor: Konfor çok düşük. Bir tıraşı zor tamamlayabildim.
Tıraş Kalitesi: Kötü.

Treet

Keskinlik: PTFE'den biraz daha az keskin bir jilet.
Konfor: Bullettip aletle en konforluyken MMOC'ta PTFE'nin gerisinde kalıyor.
Tıraş Kalitesi: Bullettip'teki gibi MMOC'ta da oldukça güzel bir tıraş verdi ama pek affedici olmuyor MMOC ile kullanınca. Bir kaç noktasal kesik yaşadım maalesef.

Genel İzlenimler: SE aletlerle tıraş olmak gerçekten de güzel bir his veriyor. Hem elinizdeki aletin dedeniz yaşında olduğunu bilmek hem de SE jiletin kalın profili sizi farklı yerlere götürüyor. GEM PTFE ve Treet jiletlerin ikisi de SE aletlerle tercih edilebilir. Sadece günlük tıraşta cildi yoracağını düşünüyorum zira jilet gerçekten de özellikle MMOC'ta yüze bayağı temas ediyor. Benim görüşüm herkes arada sırada bir SE jileti olmalı. SE'den daha yakın bir tıraşı sadece ustura ile yakalayabildim bu güne kadar.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Eline saglik. Zaten tek kazanan var gibi duruyor, o acidan yonlendirici olur. Bulunabilirlik konusuna da deginirsen iyi olur, genelde bu konuda sikinti yasaniyor. Smile
Bulunabilirlik gerçekten de başlı başına bir sorun. Bu listede kolay bulunan ve tıraşı da güzel olan tek SE jilet GEM PTFE. Treet de zaman zaman bulunabiliyor. Bir ara İmpa Ticaret'te PTFE vardı yanlış hatırlamıyorsam. Şuan listesinde gözükmüyor. Bu jiletler Amerika'da Drugstore'larda kolaylıkla bulunabiliyor ama bizim için şuan tek tedarik kanalı online alışveriş. eBay'de kolaylıkla bulunabildiği gibi özellikle İngiltere merkezli tıraş ürünü satan bazı sitelerde de mevcutlar. Maalesef fiyatları pek de ucuz değil.
çok güzel inceleme olmuş komşum emeğinize sağlık. blue carbonları 2 kere denedim ben de her seferinde tıraşı tamamlayamamıştım. treet'i de merak ediyordum deneme fırsatım olmamıştı yorumunuzdan sonra tekrar ilgimi çekti açıkçası.
ptfe jiletlerde benim gözlemim ilk 1-2 tıraşta daha saldırgan ve tahriş etme ihtimali fazla olduğu yönünde. jilet kendisini 3. tıraştan sonra bulmaya başlıyor ve daha konforlu, aynı zamanda da keskinliğini de kaybetmeyen bir yapıya kavuşuyor. hatta ben ilk kez tıraş olmadan, jileti makineye takmadan önce iki tarafını da 10-15'er defa kolda veya eski bir kot pantolonda "strop" ederek yumuşatıyorum çok daha iyi sonuç alıyorum.
Aslında Aleksey'de stroplamamı önermişti. Hala aklımda. Hatta Blue Carbon ve Carbon Steel'i direk stroplayıp denemeyi de düşünüyorum.
(12/05/2015, Saat: 11:20)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında Aleksey'de stroplamamı önermişti. Hala aklımda. Hatta Blue Carbon ve Carbon Steel'i direk stroplayıp denemeyi de düşünüyorum.

SE kullananlar arasında bu PFTE leri mantara sürterek ilk iki tıraşı atlatanlar çoğunlukta. Gereğinden fazla agresif ve keskin üretiliyorlar anladığım kadarı ile. Elimdeki bir kaç ürünü satıp bütçe oluştursam gireceğim vintage bir model kestirdim gözüme ama açılmak istemiyorum bu ara. Smile
İnceleme için teşekkürler. Usturayı, DE ve SE jileti avuçta kayışlama olayı bana iyi geliyor ama psikolojik mi bilmiyorum. Feather jiletin ilk tıraştaki gereksiz agresifliğini de azaltıyor. Usturada da denedim sanki cidden işe yarıyor.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Güzel bir inceleme teşekkürler

Sent from my iPad using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
Güzel inceleme olmuş komşum eline sağlık..
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Öncelikle inceleme için teşekkür ederim.Sizden gelen paylaşımları okudukça kendimi geliştiriyorum.

Sormak istediğim değişik bir soru var.SE jiletlerin DE lere göre ne gibi bir avantajı var?? Düşününce aklıma avantaj olarak birşey gelmedi.Sadece hobi veya zevk galiba.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: